Vypravěčský festival Kolotoč příběhů - roztočte to s námi!

Kolotoč příběhů je jediný mezinárodní vypravěčský festival v České republice. Letos se na něm roztočí vypravěči z Čech, Norska, Francie, Polska nebo Ruska. Pořiďte si některou z odměn a pomozte nám představit jejich příběhy zdejším divákům.

 • Mimesis Heidi Dahlsveen (Norsko)

 • Magdalena Górska a Serge Tamas (Francie)

 • Jevgenij Ibragimov (Rusko)

 • Jutin Svoboda (Česko)

 • Martin Hak (Česko)

 • Michala Piskačová (Česko)

 • Kolotoč příběhů 2019, diváci v Horké vaně

 • Kolotoč příběhů 2019, Gala Cuentasuenos (MEX)

 • Kolotoč příběhů 2019, diváci v Horké vaně

 • Kolotoč příběhů 2018, Nick Hennessey (GB)

 • Kolotoč příběhů 2018, diváci v Malém divadle

 • Kolotoč příběhů 2019, diváci v Horké vaně

 • Kolotoč příběhů 2019, diváci v Horké vaně

 • Kolotoč příběhů 2018, Víťa Marčík (CZ)

 • Kolotoč příběhů 2018, Markéta Holá (CZ)

 • Kolotoč příběhů 2018, Tajči Mančal Gašparovic (HR)

 • Kolotoč příběhů 2018, Klitsie-Szabad Bogi (HU)

 • Kolotoč příběhů 2018, Maja Bumberák (HU)

 • Kolotoč příběhů 2018, Príbehom na stope (SK)

 • Kolotoč příběhů 2019, Szymon Góralczyk (PL)

EUR 826
pledged of EUR 818

101%

101% completed

24 contributors pledged

Community, Theater

České Budějovice, Jihočeský kraj, Česko

Show all rewards

Jak to začalo

Začalo to příběhem. Jistě dobře znáte, když vám někdo vypráví a vám se díky jeho barvitému projevu rozehraje příběh v hlavě. A pak zjistíte, že i ostatní, kteří poslouchali s vámi, měli stejný zážitek: společně jste v představě vycestovali do míst, o kterých se vyprávělo, jakoby jste tam skutečně byli. Je to zážitek z putování, objevování, z představování, ze sdílení i sdělování.

A tenhle zážitek jsme se rozhodli nejen přijímat, ale i nabízet. Chtěli jsme se zvát ty, kteří ho umějí zprostředkovat a ty, kteří ho chtějí zakoušet na jedno místo.

Tak jsme se do toho v roce 2017 v Českých Budějovicích pustili.

Co je náš cíl?

Chceme nabízet prostor a čas určený příběhům, chceme rozšiřovat řady fanoušků vypravěčství a představovat podoby vypravěčství z různých zemích Evropy i světa. Cílem naší hithitové kampaně je zpropagovat unikátní akci a získat prostředky na dofinancování nákladů na návštěvu zahraničních hostů.

Detaily

Pátý ročník festivalu Kolotoč příběhů se bude konat 27. - 28. srpna v kulturním klubu Horká vana v Českých Budějovicích a 29. srpna v Městském kulturním středisku ve Vodňanech. Hosty festivalu budou vypravěči z Francie, Ruska, Norska, Polska, z Karibiku i z Česka a představí příběhy na téma Dvě strany jedné mince.

Norka Mimesis Heidi Dahlsveen se věnuje storytellingu od roku 1996. Působí jako profesorka na Metropolitní univerzitě v Oslu. V roce 2008 vydala metodickou příručku na téma storytellingu. Zajímá ji moment, kde se potkávají tradiční a autobiografické příběhy. 

Magda Górska a Serge Tamas žijí ve Francii, Magda pochází z Polska a Serge z Guadeloupe a v jejich vystoupeních se mísí jejich rodné kultury, jazyky, tradiční písně a příběhy. Magda vypráví, hraje na perkuse a zpívá, Serge hraje na kytaru, perkuse a doprovází Magdino vyprávění zpěvem. Oba jsou profesionální vypravěči, kteří si za léta svého působení vybudovali bohatý polsko-francouzský repertoár pro děti i dospělé. Magda je členkou a spoluzakladatelkou polské vypravěčské skupiny Studnia O.

Jevgenij Ibragimov žije na Dobré Vodě u Českých Budějovic, ale pochází z Čerkeska na Kavkaze. Je renomovaným divadelním režisérem, který získal v Rusku opakovaně ocenění Zlatá maska. Jeho doménou je loutkové divadlo. Žeňa pochází z kultury, kde je vyprávění stále ještě přirozenou součástí tradice a v jeho podání uslyšíme tradiční příběh o ctnosti Namis.

Stále ještě v jednání je návštěva polské vypravěčky, také členky skupiny Studnia O, Beaty Frankowske. Beata je jedním ze zakládajících členů varšavské vypravěčské skupiny Studnia O, která od roku 2006 pořádá mezinárodní vypravěčský festival ve Varšavě. Ten je velkou inspirací a vzorem pro Kolotoč příběhů. Beata je profesionální vypravěčka a jejím tématem jsou příběhy o přírodě, zemi, živlech, o původu světa. Pracuje také ve školách a s dětmi připravuje dokumentární projekty založené na lokální paměti.

V programu vystoupí samozřejmě také Češi. Jedním z nich bude Martin Hak. Martin je prvním vypravěčem v Česku, který se vyprávěním příběhů živí. Věnuje se mu už téměř dvacet let a je živým důkazem a inspirací, že je to možné. Martin věří, že příběh a jeho živé vyprávění je tím nejúžasnějším dorozumívacím prostředkem.

Justin Svoboda je člen spolku Storytelling.CZ. Uvádí o sobě: jsem vypravěč, herec a moderátor, propagátor storytellingu v Čechách, otec dvou dětí, muž s šednoucími vousy. Tím, že Justinovi osud odhalil existenci žánru živého vyprávění příběhů, svedl ho z cesty oblastního herce. Zjevně dobře udělal, protože Justin svou houževnatostí a nadšením dělá českému storytellingu obrovskou službu. Díky kontaktům v hereckém, divadelním a filmovém světě šíří povědomí o stále málo známém žánru, tam, kde o něm často nemají ani ponětí.
Michala Piskačová je zakladatelka a koordinátorka festivalu, vypravěčka, produkční, kulturní stakeholder. S vyprávěním se setkala v roce 2004 na stáži ve Varšavě, zamilovala se do něj a od té doby s ním prožívá velkolepou romanci. Kromě festivalu a workshopů realizuje projekty, které pracují s vypravěčstvím jako principem neformálního vzdělávání, pravidelně vystupuje a vypráví. Na letošním festivalu odprezentuje výstup své tvůrčí rezidence podpořené Visegradským fondem, nové vypravěčské vystoupení na téma tricksteři, klauni, šašci a moudří blázni.

Projekt realizuje spolek Verbarium, podporuje ho statutární město České Budějovice, Jihočeský kraj a menší část nákladů pomáhá pokrýt Visegradský fond. Partnery projektu jsou kulturní klub Horká vana České Budějovice a Městské kulturní středisko Vodňany. Na realizaci festivalu se podílí také řada dobrovolníků a nadšenců, kteří milují příběhy a chtějí "být u toho".

Ačkoliv má festival každým rokem víc fanoušků a podporovatelů, ať z řad jednotlivců nebo institucí, zatím jsou festivalové dotace slepované spíš z drobných příspěvků, za které jsme samozřejmě vděční. Kompletní náklady se stále ještě pokrývají horko těžko. Vícezdrojové financování je nutností, pokud chceme dostát označení mezinárodní a chceme držet úroveň kvality. Nejvýraznější položkou jsou náklady na honoráře a cestovné zahraničních hostů. Vyprávění je bytostně participativní žánr a  crowfundingový způsob dofinancování je pro něj ideální cestou, jak vzít veřejnost "na palubu" a přizvat ke spoluúčasti.

Program festivalu:

pátek 27. 8. 2021 kulturní klub Horká vana, Česká ul. České Budějovice

17 / Magda Górska a Serge Tamas (FR)

19 / Jevgenij Ibragimov (RU)

21 / Michala Piskačová (CZ)

sobota 28. 8. 2021 kulturní klub Horká vana, Česká ul. České Budějovice

15 / Martin Hak (CZ)

17 / Justin Svoboda (CZ)

19 / Mimesis Heidi Dahlsveen (NOR)

21 / jam

neděle 29. 8. 2021 Městské kulturní středisko Vodňany, Zeyerovy sady 963

16 - 19 / Heidi Mimesis Dahlsveen + Magda Górska a Serge Tamas + Jevgenij Ibragimov

Všechna vystoupení zahraničních hostů jsou v původním znění s konsekutivním tlumočením do češtiny.

... a ještě něco navíc

Vyprávění příběhů je akt, kterým se utvrzujeme o síle a magii slova a o síle společenství. Tenhle zážitek žádná technologie nenahradí.  U toho se musí být, do příběhu musíš vstoupit.

Kdo jsme?

Jsme nadšenci, kteří milují příběhy. Svým nadšením chceme nakazit další. Každým rokem je nás víc. Taková pandemie by se nám líbila ;-) Festival zatím připravujeme a realizujeme zadarmo, bez nároku na honorář, odměnou jsou nám příběhy, které sytí duši. To zní sice trochu pateticky, ale zatím je to tak. Odměnou je nám podařená akce, spokojení účinkující a diváci a nové příběhya s nimi nové zážitky a zkušenosti k nezaplacení. Časem by se nám líbilo, kdyby se z festivalu stala profesionální akce, která dokáže své koordinátory zaměstnat a zaplatit tak, aby se mohli přípravám a realizaci věnovat nejen jako koníčku, ale profesionálně a celoročně naplno.

Úzký festivalový tým tvoří:

Michala Piskačová (založila festival, shání na něj prostředky, vybírá a domlouvá hosty, je koordinátorkou a produkční festivalu),

Vendula Kecová a Hanka Mráčková (pomáhají vymýšlet, domýšlet, zařizovat, vyjednávat),

Lucka Kacrová (vytvořila festivalový vizuál),

Jan Kec (to natočí),

Helena Hrušová (to nafotí).

Širší festivalový tým jsou naši věrní diváci a pravidelní návštěvníci kteří se podílí na propagaci akce.

Proč to děláme?

Díky vyprávění a naslouchání příběhům můžete zažít opojný a málo známý pocit, že svět je srozumitelný, uchopitelný a v pořádku. Že se můžeme dozvědět něco, co platí a co trvá. V době, kdy se všechno stále rychle mění a kdeco je nejisté a nevěrohodné, je to docela uklidňující.

Příběhy vyzývají k naslouchání ve společenství podobně naladěných lidí a nabízí jedinečný zážitek dobrodružného cestování v příbězích.

To vše nabííme z pohodlí Horké vany... Je to jako zajet si do lázní: KOLOTOČ PŘÍBĚHŮ - WELLNESS PRO VAŠI DUŠI.

Máme vizi, že časem se z našeho festivalu stane unikátní a celý rok netrpělivě očekávaná akce, na které se budou na jihu Čech potkávat osobnosti storytellingu z celého světa a diváci nejen z Čech, ale i ze zahraničí. Ta představa je motorem pro naše aktivity.

News

Jul 22, 2021 Letošní Kolotoč příběhů se přesunul z poloviny října na konec srpna

Pátý ročník mezinárodního vypravěčského festivalu Kolotoč přběhů se uskuteční už na konci srpna. V pátek 27. a v sobotu 28. srpna v kulturním klubu Horká vana v Českých Budějovicích a v neděli 29. srpna v Městském kulturním středisku Vodňany. Hosty letošního ročníku budou Mimesis Heidi Dahlsveen z…

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • sold 2
  Držíme palce

  Odměna pro ty, kteří festivalu fandí, ale žádnou z námi nabízených odměn nemůžou nebo nechtějí využít.

  Reward delivery: in a week after the Hithit project end

  EUR 3.68
  (CZK 90)
 • sold 3
  2 v 1

  Nákupem v hodnotě jedné vstupenky na festivalové vystoupení v Českých Budějovicích získáte vstupenky pro dvě osoby. Vstupenky si můžete vyzvednout během festivalu v kulturním klubu Horká vana v České ulici v Českých Budějovicích.

  Reward delivery: in a week after the Hithit project end

  EUR 4.09
  (CZK 100)
 • sold 10
  Festivalová taška

  Plátěná taška s vizuálem festivalu od grafičky Lucky Kacrové. Celý krásný festivalový plakát, který můžete vidět ve fotogalerii bude obrazovým motivem na tašce. Na místě budou tašky k mání za 250 Kč. Neváhejte, ušetřete a podpořte festival. S taškou s Kolotočem příběhů ostudu neuděláte! Tašky si můžete vyzvednout buď během festivalu v kulturním klubu Horká vana, nebo vám je můžeme poslat. Poštovné je v ceně.

  Reward delivery: on address, in a week after the Hithit project end

  EUR 8.18
  (CZK 200)
 • sold 1
  Vstupenka na vystoupení ve Vodňanech

  Vstupenka na nedělní blok vypravěčských vystoupení ve Vodňanech, ve kterém se představí všichni zahraniční festivaloví hosté. Jako bonus získáte vstupenku na následný koncert kapely Naked Professors a zajistíme vám dopravu z Budějovic do Vodňan a zpět. Vstupenku si můžete vyzvednout v místě konání akce, v městském kulturním středisku Vodňany nebo v kulturním klubu Horká vana v čase konání festivalu.

  Reward delivery: in a month after the Hithit project end

  EUR 12.26
  (CZK 300)
 • sold 6
  Permice na festival

  Permanentka na všechna vystoupení Kolotoče příběhů a taška s festivalovým vizuálem od grafičky Lucky Kacrové k tomu. Odměna bude k vyzvednutí na místě v kulturním klubu Horká vana v České ulici v Českých Budějovicích.

  Reward delivery: on address, in a week after the Hithit project end

  EUR 40.88
  (CZK 1,000)
 • remaining 5 from 5
  Vyprávění pro školní třídu

  Vyprávění je skvělý nástroj neformálního vzdělávání. Děti příběhy milují a vyprávění přitom může poskytnout vhodnou platformu pro otevření  složitějšího tématu, pro které je příběh jen odrazovým můstkem. Vypravěčka Michala Piskačová po dohodě s dárcem osloví pedagogy na základních a středních školách v Jihočeském kraji a na základě nakoupených odměn návštěvu s vypravěčským vystoupením ve třídách také realizuje. Anebo si dárce může přímo vybrat konkrétní třídu, kterou má vypravěčka navštívit. Děti už pak za akci nebudou platit. Produkci zajišťuje vypravěčka v komunikaci s dárcem. Z návštěvy bude pořízen videozáznam a fotodokumentace. Vyprávění se může odehrát kdekoli na území ČR a doprava je v ceně.

  Reward delivery: in half a year after the Hithit project end

  EUR 61.32
  (CZK 1,500)
 • remaining 3 from 4
  Vypravěčské vystoupení na klíč

  60 - 90 minut vyprávění v místě a pro společnost, jakou určíte. Dramaturgie - výběr příběhů je na společné dohodě. Příběhy na klíč si pro dárce připraví Michala Piskačová, vypravěčka a koordinátorka festivalu. Vystoupení se může odehrát kdekoli v České republice, doprava je v ceně.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 143.09
  (CZK 3,500)
 • remaining 1 from 2
  Partnerství festivalu

  Dárce se stane partnerem festivalu. V místě festivalu a na on-line materiálech uvedeme jeho jméno, název,  slogan nebo logo, před vystoupeními zazní poděkování. Součástí plnění budou také dvě permice na festival a osobní setkání s festivalovými hosty.

  Reward delivery: on address, in a week after the Hithit project end

  EUR 204.42
  (CZK 5,000)