Spolu: Průvodce domácím vzděláváním v České republice

"Spolu. To byl můj osobní důvod pro volbu domácího vzdělávání." Spojili jsme síly s HitHitem, abychom získali prostředky na vydání knihy, která přináší ojedinělý, hluboký pohled na domácí školu z osobní a profesní zkušenosti autorky Ireny Kašparové.

 • Autorka Irena Kašparová

 • Trocha domácí školy

 • Jak jsme připravovali video na HitHit

3 845 €
vybrané z 3 493 €

110%

110% splnené

157 ľudí prispelo

Literatúra, Vzdelávanie

Česko

Zobraziť všetky odmeny

Proč?

Víc než rok svého života jsem věnovala psaní knihy SPOLU. S radostí a láskou jsem skládala myšlenky na papír, zkoumala fenomén domácí školy pohledem profesionální vědkyně a s nostalgií se vracela k době, kdy jsem doma vzdělávala své děti. Vytvořila jsem knihu, kterou bych chtěla věnovat rodičům a dětem. Knihu, ve které sdílím své zkušenosti, provázím světem domácího vzdělávání a zodpovídám otázky, které ke mne často přichází. Tečku k mému úsilí přidal Vojtěch Kollert, autor nádherné grafiky.

Vše je připravené na vydání knihy. Avšak co nám schází jsou prostředky na její vytištění a distribuci. Proto jsme na HitHitu. Aby se nám podařil knihu vydat a poslat ji těm, kteří se mají o domácím vzdělávání dozvědět víc.

Jak to začalo

Spolu. To byl můj osobní důvod pro volbu domácího vzdělávání, tak jsem jej vtiskla i do názvu svojí knížky. Být spolu s dětmi i ve chvílích, kdy už si to společnost představuje jinak. Spolu se učit, spolu sdílet pracovní i volný čas, spolu žít jako rodina. Skoro utopie v dnešní době, ale domácí škola nám to umožnila. Časem se přidala i prímová kmenová škola, bezvadní učitelé, vstřícné zákony. Ti všichni do našeho SPOLU patří, jim děkuji a o nich se zde (také) dočtete.

Mám čtyři děti (16,13 a dvojčata devět let). K domácí škole jsem se dostala, když byl nejstarší syn v první třídě – najednou škola začala organizovat chod všech členů naší rodiny. S tímto uvědoměním přišlo hlubší promýšlení toho, co od vzdělání očekávám a jak tato očekávání může škola v místě našeho bydliště naplnit. Domácí škola pak už byla jasná volba. 

Jsem profesí sociální antropoložka. Při psaní knihy jsem spojila příjemné s užitečným a podívala jsem se na domácí školu i očima  sociální vědkyně. Zkoumala jsem jeho politický, filozofický, ekonomický kontext, diskusi a nálady ve společnosti, které kolem domácího vzdělávání panují a v neposlední řadě jsem zaznamenávala i různé příběhy domškoláků – které jsou velice různorodé a pramení z různých důvodů, které rodiny pro tuto volbu mají. A tak vznikla  knížka, která všechno tohle snoubí. 

Co je náš cíl?

Věříme, že díky spojení s HitHitem získáme prostředky na vydání knihy, která je nyní již napsaná a těší se na vytištění. 

Populárně-naučná kniha představuje fenomén domácího vzdělávání, tak jak je od roku 1989 praktikován v České republice. Věříme, že i díky vaší podpoře se kniha dostane do rukou těm, kteří o domácím vzdělávání přemýšlejí. 

V českém kontextu je šíře pozornosti věnovaná domácímu vzdělávání v knize SPOLU zatím unikátní. S vydáním knihy jsou spojené také semináře na téma domácího vzdělávání vedené autorkou Irenou Kašparovou.

O knize

Chcete učit své dítě doma? Zajímá vás, odkud se myšlenka domácího vzdělávání vzala? Přemýšlíte o tom, co vede rodiče k tomu, aby učili své děti doma? Toužíte nahlédnout do domovů domácích vzdělavatelů a zjistit, jak své děti doma učí? Pak je tato publikace právě pro vás.

Kniha je rozdělena do tří částí. První třetina přináší praktické informace pro ty, kteří o domácím vyučování pro sebe a své děti uvažují. Poradí, pro koho je tento způsob vzdělávání dobrý, co si uvědomit před tím, než se pro něj rozhodnu, co je možné očekávat, nebo co je potřeba před nástupem do školy zařídit. Autorka vychází z přesvědčení, že domácí škola je vhodná pro každé dítě, ale zdaleka ne pro každého rodiče. Zodpovězení otázek v první třetině knihy může zajímajícím se rodičům pomoct si uvědomit, kde si právě oni stojí.

Druhá část knihy přináší dvě obecná zamyšlení nad tématy, která s domácím vzděláváním úzce souvisí. Jsou jimi vzdělání a dětství. Co je posláním vzdělání? Co má tento proces dítě naučit? A jak vnímám dítě a dětství? Autorka ukazuje, jak jsou tyto dvě kategorie úzce propletené. Podle toho, kdo je podle mě dítě a jak vnímám sebe jako dospělého v životě dítěte, budu volit i vhodnou vzdělávací strategii, kterou chci na dítě působit. Rozkrývána je zde provázanost mezi kulturou, filozofií, náboženstvím a vírou západního světa, odkud teorie moderního vzdělávání pochází a odkud se šíří i za jeho hranice.

Poslední část knihy je věnována třem případovým studiím ze života domškoláků v Čechách a na Moravě. Seznámíte se zde se Zelenými, kteří žijí bez hodin, ve vlastnoručně vyrobeném domě, blízko přírodě; se Svobodovými, kteří v domácím vzdělávání našli svobodu spolutvořit a přebírat zodpovědnost za budoucnost vlastních dětí a s Novými, pro které domácí škola znamenala únik z bezvýchodné situace šikany na malé venkovské škole. Domškoláci mají různé motivy a důvody pro svou praxi a kniha přináší alespoň malou ochutnávku tohoto alternativního životního stylu. 

... a ještě něco navíc

Moje přání nebylo jen sepsat akademickou knížku, ale text, který by lidé četli, což se u mnoha akademických prací říct nedá. Chtěla jsem, aby knížka byla příjemná jak obsahem, tak i do ruky, aby si v ní lidé rádi listovali, rádi ji drželi v ruce. Proto jsem oslovila mladého brněnského grafika Vojtěcha Kollerta.   

Kdo jsem?

Irena Kašparová (1974), autorka. Vystudovala jsem sociální antropologii a rozvoj třetího světa na univerzitě v Edinburghu ve Skotsku a sociologii na Masarykově univerzitě v Brně. Na začátku tisíciletí jsem spoluzaložila obor sociální antropologie na Masarykově univerzitě v Brně, který nyní vedu. Jsem povahou dobrodružka a amazonka, strávila jsem rok terénním výzkumem v romské osadě na východním Slovensku a sedm měsíců výzkumem na Sri Lance, kam už jsem vzala i svoje děti. Pěstuji kaktusy, mám ráda volejbal, lidi a jejich příběhy, divadlo, výtvarné umění a cestování.

Aktuality

27.3.2019 Poděkování za SPOLU podporu

Milé aktivní obecenstvo projektu SPOLU, ráda bych vám touto cestou vyjádřila své velké poděkování za materiální i spirituální podporu knížky SPOLU Průvodce domácím vzděláváním v České republice, party Spolu, naší práce i mé osoby.  Díky vám knížka vyjde! Přeji vám, aby pro vás bylo její čtení…

Viacej

27.3.2019 Sama doma a přece SPOLU

Přátelé, příznivci, dobré duše knihy SPOLU. Do konce sbírky na HitHitu zbývá posledních pár hodin a my už víme, že jsme to zvládli. Dnes sdílíme ještě další radost. Irena byla hostem Sama doma. Hovořila o své práci sociální antropoložky, jejím výzkumně-vzdělávícím pobytu v romské osadě i na Srí…

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 12 Jen tak pro radost

  Věřím, že je téma domácího vzdělávání důležité a mám radost, že mohu vydání knihy a její autorku podpořit.  

  Doručenia odmeny: Nešpecifikované

  5,82 €
  (150 Kč)
 • 73 Kniha s věnováním

  Těším se na knihu a osobní věnování autorky. Osobně si knihu vyzvednu v Praze, Brně nebo Lysé nad Labem. Jsem rád/a, že budu mít knihu trochu levněji, než v obchodě.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  9,70 €
  (250 Kč)
 • 46 Kniha s věnováním a poštovným

  Těším se na knihu s osobním věnováním od autorky. Kniha mi přijde poštou. Jsem rád/a, že ji budu mít trochu levněji, než v obchodě.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  13,20 €
  (340 Kč)
 • Vypredané!! Dvojbalíček s věnováním a poštovným

  Knihu si přeji nejen pro sebe, ale i pro přátele  nebo kolegy. Moje kniha bude s osobním věnováním autorky. Balíček 2 knih mi přijde poštou. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  23,29 €
  (600 Kč)
 • 15 z 15 Křest a kniha s věnováním

  Toužím být na křtu knihy. Setkám se s autorkou a nechám si do knihy napsat osobní věnování. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  38,81 €
  (1 000 Kč)
 • 9 z 15 Seminář s autorkou & kniha s věnováním

  Chci se dozvědět o domácím vzdělávání nejen z knihy. Setkám se s autorkou na semináři v Praze nebo Brně. Zeptám se na to, co mne osobně zajímá. Dostanu svou knihu a na semináři mi autorka napíše osobní věnování. 

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  77,62 €
  (2 000 Kč)
 • 3 z 5 Megabalík knih 10 + 1

  Mám hodně přátel, rád/a se podělím :-). Balík 10ti knížek za zvýhodněnou cenu 250 Kč a k tomu 1 navíc zdarma, s osobním věnováním autorky, je přesně pro mne. Hurá, mega balík a mega dobrý pocit.  

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  97,03 €
  (2 500 Kč)
 • 1 z 4 Večeře nebo oběd s autorkou & kniha s věnováním

  Osobní setkání jsou pro mne důležitá. Chci s autorkou strávit příjemný čas u dobrého jídla. Mám otázky. Zajímám se do hloubky. Popovídám si nejen o knize, jejíž vydání podporuji. Věnování v  knize získá ještě víc osobní rozměr.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  194,06 €
  (5 000 Kč)
 • 3 z 3 Seminář s autorkou u nás pro nás

  Seminář o domácím vzdělávání je přesně to, co si přejeme uspořádat v naší komunitě, skupině, škole nebo firmě. Rádi a velkoryse podpoříme vydání knihy. Její autorka přijde mezi nás a provede nás světem domácího vzdělávání během 4-hodinového semináře.  Zaměří se na to, co je pro nás důležité.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  388,12 €
  (10 000 Kč)