Lucia Sekerková - Ivana Šusterová: Vrăjitoare / Čarodějnice

Lucia a Ivana pronikly do světa rumunských věštkyň a čarodějnic a několik let se k nim vracely. Fotografovaly, psaly, natáčely rozhovory. Sledovaly magické rituály i skvělý marketing. Připravily knihu a nyní ji chtějí vydat. Jak žijí dnešní čarodějnice?

Autor: PositiF

3 396 €
vybrané z 2 955 €

114%

114% splnené

139 ľudí prispelo

Fotografie

Praha, Hlavní město Praha, Česko

Zobraziť všetky odmeny

Jak to začalo

Nejdříve jsme na youtube viděli dokument o ženách ze skupin Olašských Romů žijících v Bukurešti a v blízkém okolí. Hned jsme se za nimi vypravili. Nakonec z toho bylo několik let fotografování, výzkumu a fascinujících zážitků. Je to zajímavý fenomén: Vydělávají si věštěním a magickými rituály. Slovíčko vrăjitoare znamená rumunsky čarodějnice. V Rumunsku se v poslední době objevuje stále více vrăjitoare, ale ze strany odborníků – etnologů, antropologů, romistů nebo religionistů, nebyla tomuto tématu věnována bližší pozornost. Část obyvatel u nich vyhledává pomoc, pro druhou část jsou, jednoduše řečeno, podvodnice obírající lidi o peníze. S činností těchto žen je spojené určité tajemství, vyvolává řadu otázek, které jsou pro širokou veřejnost zajímavé. Je to téma živé jak v rumunských domácnostech, v médiích, tak i v policejních spisech.

Co je náš cíl?

Našim cílem bylo vytvořit knihu, která propojí vědu s uměním. Kniha proto v sobě skrývá dvě samostatné části: Autorskou fotografickou knihu, kde se prostřednictvím fotografie seznámíte s tvářemi těchto žen, nahlédnete do jejich domovů, do místností, kde přijímají klienty, poznáte atmosféru magických rituálů, ale též můžete nahlédnout do jejich soukromého rodinného archivu. Textová část poodkrývá historii a klopotný průběh vzniku projektu. Dozvíte se o marketingu čarodějnic a věštkyň. Přiblížíme některé mediální kauzy a skandály, které byly spojené s činností věštkyň. Když se například poslanci parlamentu pokusili prosadit placení daní za věšteckou a čarodějnickou činnost, ženy se spojily a začaly veřejně protestovat a čarovat. Jedna z nich řekla: „Tam bol politik, Popoviciu bolo jeho meno. Povedala som mu, aby sa stiahol, aby nechal vrăjitoare na pokoji, inak ho pripútam na vozík.“ 

Co se z knihy dozvíte?

Je každá žena z rómské rodiny vrăjitoare? Jak zjistí, že mají magické schopnosti? V čem tento „dar“ spočívá? Také nás zajímalo postavení těchto žen v romské komunitě a rodině, nebo zda má v rámci společenství nějakou výhodu, když je zároveň vrăjitoare. Také se dozvíte o jejich vztahu k Bohu a chápání víry, nebo jak se proměny společnosti v posledních letech promítly do jejich práce.

Dále se pokoušíme přiblížit, jakým způsobem tyto ženy používají bílou a černou magii, jaké jsou příčiny a následky uhranutí a uřeknutí. Také přestavíme svátky Mărțișor a Sânziene a jejich význam pro magické rituály, symboliku barev oblečení, které nosí ženy během rituálů, význam zlatých šperků a šátku na hlavě. „Robím si oblečenie trblietajúce podľa toho, koľko som toho v živote zvládla. Čím viac som zvládla, tým viac trblietok, tým mám lepšie oblečenie, drahšie a to pomôže aj klientovi, to drahé, čo mám na sebe. Na farbe nezáleží. …..V noci musíš mať niečo veľmi trblietavé, aby to zlé odišlo. To, čo robím s argintul viu (živé striebro), ja ho vezmem a idem s ním do jaskyne a tam sa on zmení na mačku, barana, hada a ja sa preto musím trblietať, keď robím rituály, tým ich odoženiem....“ (Sunita). Budete si moci přečíst o používání a symbolice jednotlivých magických objektů (tarotové karty, mušle, panenky, rostliny…) Přinášíme konkrétní popisy rituálů a zaříkávací formulky. Dozvíte se, jak probíhá střetnutí s klienty a kolik tento typ pomoci stojí.

Bez ohledu na to, zda věříme v magickou sílu těchto žen, strávili jsme s nimi v Rumunsku nezapomenutelné chvíle a těšíme se, že Vám je budeme moci prostřednictvím fotografií a textů přiblížit.

Kdo jsme?

Lucia Sekerková – zapálená fotografka, studentka posledního ročníku Ateliéru reklamní fotografie FMK Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

Ivana Šusterová – etnoložka a romistka, doktorandka v Ústavu etnologie Slovenské akademie věd v Bratislavě

Tomáš Pospěch – historik umění a fotograf, nakladatel a editor knihy

Ondřej Kramer – knižní grafik, studio Artbureau

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně – to je instituce, která zatím podpořila projekt grantem, umožnila vznik fotografií a poskytla část prostředků na tisk knihy.

Ústav etnologie Slovenské akademie věd – podpořili výzkum Ivany Šusterové

Aktuality

26.2.2018 Výstava a křest knihy Čarodějnice

Když jsme viděli, že se díky vám cílová částka vybrala během 14 dnů a projekt se bude realizovat, hned jsme knihu vytiskli a v úterý křtíme na výstavě v Bratislavě. Jestli máte zájem, uvidíme se v úterý 27. 2. 2018 v 18.00 na vernisáži ve Středoevropském domě fotografie, Prepoštská 4, Bratislava. …

Viacej

26.2.2018 Máme vybráno, ale jedeme dál!

Děkujeme všem příznivcům, že se za 14 dní podařilo vybrat potřebnou částku. Ale jedeme dál, zbývají ještě tři dny. Máte možnost si koupit knihu za cenu, která tak nízká už nikde v obchodě nebude.

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 10 Recept na lásku

  Podpořte nás stokorunou a my Vám na oplátku pošleme trochu romské milostné magie a naši neskonalou vděčnost. Prostřednictvím emailu dostanete tajný návod na rituál od slavné rumunské čarodějnice Vanessy.
  Počet receptů pro Vaše srdce toužící po lásce je neomezený.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  3,94 €
  (100 Kč)
 • Vypredané!! Kniha Ženy predávajúce nádej – nejlepší cena

  Kupte si knihu jako první a budete ji mít ještě předtím, než se objeví na pultech prodejen. A to není všechno. Budete mezi pozvanými na vernisáž výstavy, na které bude knížka uvedena. Zároveň si budete moci prohlédnout fotografie a setkat se s autorkami osobně. Praha a Bratislava. Chcete knihy poslat poštou v rámci ČR nebo SK? Navyšte prosím cenu o 90,- Kč (4,- EUR) a pošlete nám adresu.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  15,72 €
  (399 Kč)
 • Vypredané!! Kniha Ženy predávajúce nádej – za stále super cenu

  Za tuto cenu už kniha nikdy nebude. Osobní odběr: Olomouc, Zlín, Stará Turá, Bratislava, Praha. Chcete knihy poslat poštou v rámci ČR nebo SK? Navyšte prosím cenu o 90,- Kč (4,- EUR)  a pošlete nám adresu.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  16,51 €
  (419 Kč)
 • 18 Kniha Ženy predávajúce nádej - za výhodnou cenu


  Stále výhodná cena knihy. Osobní odběr: Olomouc, Zlín, Stará Turá, Bratislava, Praha. Chcete knihy poslat poštou v rámci ČR nebo SK? Navyšte prosím cenu o 90,- Kč (4,- EUR)  a pošlete nám adresu.
   

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  16,90 €
  (429 Kč)
 • 6 z 30 Ženy predávajúce nádej - limitovaná edice

  Kniha bude se zlatou ořízkou, osobním věnováním a podpisy obou autorek. Jako bous dostanete tradiční rumunský náramek - mărțișoare, který se darovává ženám během příchodu jara v období od 1. do 8. března. Rumunská legenda říká, že ženy s tímto náramkem budou mít úspěšný rok a pevné zdraví. V minulosti s též věřilo, že když tento náramek zavěsíte na bránu nebo okno svého domu, bude vás chránit před zlými duchy. Během tohoto období se také konají rituály, které mají zabezpečit štěstí a lásku v partnerském životě. Součástí balíčku bude kartička s fotografií a návodem na takový rituál.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  39,01 €
  (990 Kč)
 • 26 z 30 Kniha Ženy predávajúce nádej + autorská fotografie

  Kupte si knížku a jako bonus v ní najdete dosud nepublikovanou barevnou fotografii od Lucie Sekerkové z projektu, o kterém je knížka. Označená edice i s osobním věnováním a podpisem obou autorek. Chcete knihy poslat poštou v rámci ČR nebo SK? Navyšte prosím cenu o 90,- Kč (4,- EUR)  a pošlete nám adresu.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  39,40 €
  (1 000 Kč)
 • 9 z 10 Dozvíte se něco víc přímo od autorek

  Přednáška a prezentace fotografií s autorkami. Osobně přijdeme za Vámi na určené místo. Můžete to využít jako jednotlivec nebo v kruhu svých blízkých. Vhodné též pro firmy, školy nebo kulturní instituce. Charakter přednášky též přizpůsobíme, záleží jen na vás a na tom, co vás zajímá nejvíce. Přednáška může být odbornější se zaměřením na etnologii, romistiku nebo vám můžeme vyprávět vtipné zákulisní historky z našich cest a návštěv rumunských čarodějnic. Termín je nutné objednat minimálně dva měsíce dopředu.

  Doručenia odmeny: Do roka

  118,20 €
  (3 000 Kč)
 • 9 z 10 Kniha a autorská fotografie z knihy Ženy predávajúce nádej

  Vybraná barevná fotografie od Lucie Sekerkové vyfotografovaná pro knihu Ženy predávajúce nádej. Velikost fotografie 60x40 cm, adjustovaná v bílém kazetovém rámu + kniha.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  197,01 €
  (5 000 Kč)
 • 4 z 5 Piknik s autorkami v Bratislavě nebo v Praze

  Soukromé střetnutí s autorkami v Bratislavě nebo v Praze. Připravíme pro vás piknik s tradičním rumunským jídlem a vínem, kterým nás obvykle hostily naše čarodějnice. Jako bonus je tajné překvapení – možná vám do vína kápneme trošku magického likéru. Cena je pro dvě osoby a zahrnuje také dvě knížky Ženy predávajúce nádej s našim osobním věnováním. Maximální doba střetnutí jsou 3 hodiny a ve vší počestnosti. Napište nám a dohodneme se na podrobnostech. Termín je nutné objednat minimálně dva měsíce dopředu.

  Doručenia odmeny: Do roka

  197,01 €
  (5 000 Kč)
 • 3 z 3 Mecenáš vědy a umění

  Chtěli byste se stát mecenášem, ale nemáte tolik peněz jako George Soros? Nevadí. Můžete se jím stát. Pomožte nám dotáhnout projekt, do kterého jsme dali kromě jiného také vlastní srdce, do zdárného konce. Kromě toho dostanete:
  1x přednáška a prezentace fotografií kdekoliv v ČR či SR (zahrnuje i náklady na dopravu).
  5x kniha Ženy predávajúce nádej i s osobním věnováním a podpisem.
  Poděkování na našich webových stránkách a sociálních sítích.
  Vzpomeneme Vás i na dalších akcích spojených s vydáním knížky, jako jsou výstavy fotografií, křest knihy…

  Doručenia odmeny: Do roka

  788,02 €
  (20 000 Kč)
 • 2 z 2 Káva z šálku od Versace u čarodějnice? Proč ne? Zažijte to s námi!

  Nahlédněte do života romských čarodějnic. Garantujeme, že takový výlet Vám žádná cestovka nezprostředkuje. Strávíte minimálně s jednou z nás 7 nezapomenutelných dní, během kterých nahlédnete do domácností žen z Luciiných fotografií. Můžete si nechat věštit od čarodějnice, která údajně věštila i ženě komunistického prezidenta Nicolae Ceausesca. Ale pozor! Víte, jak dopadli.
  Navštívíme čarodějnice a romskou dědinu Buzescu, která se pyšní honosnými domy vyzdobenými antickými sloupy.
  Cena je pro 2 osoby a mimo jiné zahrnuje:
  - večeře v restauraci s vínem a nabídkou tradiční rumunské kuchyně
  - náklady na naši skvělou a zábavnou překladatelku
  - náklady na průvodkyni (jedna z autorek)
  - každý dostane jednu podepsanou knihu z limitované edice
   

  Doručenia odmeny: Do roka

  1 891,25 €
  (48 000 Kč)