Archikultura 2017

9. ročník mezinárodního festivalu architektury, designu a umění ARCHIKULTURA 2017 v Ostravě, přehlídky zaměřené na architektonická témata v tom nejširším pojetí.

 • Huang Sheng-Yuan. Zpřístupněná místa

 • Reinhard Roy

 • Návrh instalace - Bernard Rudofsky / Inside Out

 • Huang Sheng-Yuan. Zpřístupněná místa

 • Archikultura v roce 2016

 • Archikultura v roce 2016

 • Archikultura v roce 2015 (výstava: Alfred Neumann)

 • Archikultura v roce 2016 (McCullough Mulvin Arch.)

 • výstava Alfreda Neumanna

 • výstava Daniela Libeskinda

 • Archikultura v roce 2016 (výstava D. Vávry)

 • Archikultura v roce 2016

 • Archikultura v roce 2016

 • Archikultura v roce 2016

 • Archikultura v roce 2016

 • Archikultura v roce 2014

 • ZVi Hecker v Ostravě (2014)

 • Bernard Rudofsky / Ostrava – Archikultura 2017

399 €
vybrané z 3 796 €

10%

10% splnené

13 ľudí prispelo

Umenie, Dizajn

Ostrava, Česko

Zobraziť všetky odmeny

Myšlenka přispět k oživení kulturního života Ostravy se zrodila  v roce 2009. Zprvu ve spolupráci z pražskými kolegy a tak trochu podle jejich festivalu Architecture Week v Praze jsme připravili první ročník festivalu, který ale prokázal, že naše podmínky  jsou dost odlišné od jejich, a tak jsme postupně rok co rok hledali svoji festivalovou formu a dramaturgii. Od prvních kroků festivalu celá organizační a přípravná práce byla, je a snad i bude v naších rukou, jelikož chceme do Ostravy a všech zúčastněných míst přinést něco nového, inspirativního, snad tak trochu poučného a objevného, vše minimálně v české, povětšinou přímo ve středoevropské premiéře.

Přípravy letošního ročníku festivalu jsou v plné proudu. Aby byl ještě lepší, potřebuje minimálně 99.000 Kč

Výstavy v Ostravě

Devátý ročník přinese v Ostravě světovou premiéru v podobě venkovní instalace Bernard Rudofsky / Inside Out / Architektura bez architektů (ve spolupráci: Getty Reaserch Institut Los Angeles, USA, Jakub Szczęsny, Warszawa,  kurátoři  Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec) a české premiéry výstav Hsieh Ying-chun. Lidová architektura a Huang Sheng-Yuan. Zpřístupněná místa (11. 4. – 11. 6. 2017 / Dům umění v Ostravě, ve spolupráci Aalto University, Espoo / kurátor Chen-Yu Chiu / kurátoři v Ostravě Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec), Alvat Aalto (11. 4. – 11. 6. 2017 / Dům umění v Ostravě) a Reinhard Roy (duben 2017, Výstavní síň Sokolská 26 (CKV), Ostrava) aj.

Hsieh Ying-chun. Lidová architektura a Huang Sheng-Yuan. Zpřístupněná místa – výstavu přivezeme do Ostravy, texty k výstavě přeložíme, vydáme české mutace katalogů a expozici nainstalujeme ve Velkém sále ostravského Domu umění. Příspěvky dárcu použijeme na tisk katalogů a výrobu českých variant panelů.

Bernard Rudofsky / Inside Out / Architektura bez architektů – polský architekt Jakub Szczęsny pro nás navrhl venkovní instalaci k přestavení díla Bernarda Rudofského, rodáka ze Suchdolu nad Odrou. Instalace bude poprvé postavena v dubnu v centru ostravy. K úspěšné realizaci nám chybí ještě pár desítek tisíc, aby mohla být instalce podle naších přestav. Instalace pak bude putovat a pevně doufáme, že nakonec navštíví i rodné místě Rudofského. Příspěvky dárců využijeme na stavbu instalace.

 

V roce 2017 chystáme k vydání tři publikace věnované Bernardu Rudofskému – katalog k venkovní instalaci fomou komixu Jakuba Szczęsného, první české vydání knihy Bernarda Rudofského: Architektura bez architektů vydané poprvé v New Yorku roku 1964. A do třetice vydáme publikaci Moniky Platzer: Život je cesta. Poučení z Bernarda Rudofského. Příspěvky dárcu použijeme na přípravu (překlady, grafické práce) a tisk.

Výstavy z Ostravy do světa

Mimo Ostravu zasáhne festival do Budapešti, kde se uskuteční výstava Alfred Neumann: Architektura zmocňující se prostoru (4. 5. – 5. 6. 2017, FUGA Budapešť, Maďarsko, ve spolupráci s Rafi Segalem a Zvi Heckerem výstavu připravil MIT, USA / Kabinet architektury / GVUO, kurátoři Rafi Segal, Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec, 2015), ve Zlíně a Brně představíme výstavu Čeští architekti a počátky turistiky na chorvatském Jadranu (12.4. – 18. 6. 2017, KGVU Zlín; 22.6. – 23.7. 2017 GA, Brno, výstava převzata z Institutu pro turistiku v Záhřebu a Státního archívu v Rijece, autorky výstavy: Jasenka Kranjčević, Mirjana Kos) aj.

Příspěvky dárců použijeme na přepravu a instalaci výstavy Alfreda Neumanna.

... a ještě něco navíc

Posledních pět ročníků festivalu koncipujeme tak, aby výstavní instalace byly realizovány podle představ samotných pozvaných autorů. Pochopitelně výsledek je průsečíkem jejich představ a našich materiálních možností a schopností, ale můžu říci, že v Ostravě již byla vystavena díla Zvi Heckera (Izrael / Německo), Rafi Segala (MIT/USA), loni „velryba“ od irského ateliéru McCullough Mulvin Architects, i když pouze dočasného trvání. Byli jsme několikrát dotazováni, jak by se tyto osobnosti daly zapojit do místních architektonických soutěží nebo investičních akcí. Věřím, že přijde doba, kdy stejně jako tomu bylo v době meziválečné například díku Erichu Mendelsohnovi, se v našem regionu začnou objevovat skvělé realizace proslulejších tvůrců i ze zahraničí.

Kdo jsme?

Kabinet architektury vznikl v roce 2009. Věnuje se výstavám zaměřeným na architekturu, což vyplynulo z přirozené reakce na absenci pravidelné profesionální prezentace architektonické tématiky v regionu i mimo něj, s odkazem na rostoucí zájem v odborné, ale hlavně v široké laické veřejnosti o tuto oblast kultury. Nejdříve byly výstavy pořádány v příležitostných výstavních prostorách v Ostravě. V roce 2011 byl Kabinet architektury přijat do organizace ICAM, kdy v současnosti jsou jedinými zástupci České republiky v této prestižní asociaci sdružující významné instituce, galerie a muzea z celého světa, jež se zaměřují na prezentaci a popularizaci témat spojených s architekturou.

Proč to děláme?

Protože jsme dva "blázni", děláme výstavy, přednášky, projekce, vydáváme publikace a myslíme si, že to má smysl. Naše akce mají celoročně okolo sedmdesáti tisíc návštěvníků. A podle jejich reakcí jsme se rozhodli, je více zapojit a přizvat je ke spolupráci touto formou. Jakýkoliv příspěvek je pro nás závazkem a zároveň výzvou k ještě lepším výsledkům.

Aktuality

12.3.2017 Tchaj-wanská architektura v ostravském Domě umění

Další z výstav, na kterou můžete přispět je expozice: Zpřístupněná místa: Fieldoffice Architects + Šeng-Jüan Chuang Šeng-Jüan Chuang (Huang Sheng-Yuan), narozen v Taipei v roce 1963, je držitelem bakalářského titulu v oboru architektury Tunghaiské univerzity a magisterský titul v oboru…

Viacej

11.3.2017 Aaltova příroda – výstava v Domě umění v Ostravě

Jedna z výstav, na kterou můžete přispět je expozice: Aaltova příroda / Úloha lidové tradice v japonském a finském stavitelství v díle Alvara Aalta ve 30. letech minulého století Alvar Aalto (1898-1976) patří ke skupině těch nejvýznamnějších tvůrců moderního architektury a umění 20. století,…

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 3 Kilo jen tak

  Chcete přispět na festival Archikultura a nevybrali jste si žádnou odměnu? Můžete, přispějde 100 Kč a odměnou vám bude dobrý pocit, že jste součástí projektu. Děkujeme.

  Doručenia odmeny: Do týždňa

  3,83 €
  (100 Kč)
 • 0 1 x originální neprodejný plakát

  Plakát na výstavu ve formátu A2. Plakát dle vašeho osobního výběru.

  Poštovné po ČR je v ceně.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  11,50 €
  (300 Kč)
 • 19 z 20 1 x publikace Bernard Rudofsky. Inside Out s podpisem

  Chystáme vydání publikace k venkovní instalaci Bernard Rudofsky / Inside Out podle návrhu polského architekta Jakuba Szczęsného (např. autor Keret House ve Varšavě).  Publikace bude obsahovat příběh vzniku formou autorského komixu Jakuba Szczęsného. Publikaci dostanete s osobním věnováním Jakuba Szczęsného a Kabinetu architektury.

  Poštovné po ČR je v ceně.

  Doručenia odmeny: Do roka

  19,17 €
  (500 Kč)
 • 43 z 50 1 x publikace Architekti o architektuře s osobním věnovaním

  Publikace vyjde v první polovině letošního roku. Kniha navazuje na výstavu Tadeusze Baruckého a Kabinetu architektury Světoví architekti o architektuře. Dárce dostane výtisk s osobním věnováním.

  Poštovné po ČR je v ceně.
   

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  23,01 €
  (600 Kč)
 • 19 z 20 VIP pozvánka na neveřejnou After Party festivalu pro 2 osoby (11. 4. 2017, Ostrava)

  After Party festivalu se uskuteční 11. 4. 2017 v Ostravě. Budete mít možnost se setkat s architekty, hosty festivalu a jeho organizátory. Součásti setkání je i občerstvení.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  30,67 €
  (800 Kč)
 • 1 Příspěvek na festival

  Chcete přispět na festival Archikultura a nevybrali jste si žádnou odměnu? Můžete, přispějde 1000 Kč a odměnou vám bude dobrý pocit, že jste součástí projektu. Děkujeme.

  Doručenia odmeny: Nešpecifikované

  38,34 €
  (1 000 Kč)
 • 0 Příspěvek na tisk publikace Bernard Rudofsky: Architektura bez architektů

  Dárce bude slovně uveden – jménem či dle jiného svého požadavku (např. názvem firmy apod.) v poděkování v impressumu (2. strana) publikace vydané Kabinetem architektury. Všichni dárci budou uvedení větou: "Na vydání publikace finančně přispěli...". Dárce od nás obrdží jeden výtisk publikace.

  Doručenia odmeny: Nešpecifikované

  191,72 €
  (5 000 Kč)
 • 0 Příspěvek na tisk publikace Bernard Rudofsky. Inside out

  Dárce bude slovně uveden – jménem či dle jiného svého požadavku (např. názvem firmy apod.) v poděkování v impressumu (2. strana) publikace vydané Kabinetem architektury. Všichni dárci budou uvedení větou: "Na vydání publikace finančně přispěli...". Dárce od nás obrdží jeden výtisk publikace.
   

  Doručenia odmeny: Nešpecifikované

  191,72 €
  (5 000 Kč)
 • 0 Partner Kabinetu architektury 2017

  Dárce bude uveden formou loga firmy, svého jména či dle jiného svého požadavku na propagačních materiálech festivalu a k výstavám pořadaných Kabinetem architektury v roce 2017 jako "Partner Kabinetu architektury".

  Doručenia odmeny: Nešpecifikované

  383,44 €
  (10 000 Kč)
 • 0 Reklamní strana v nově vydané publikaci / katalogu

  Reklamní strana bude umístěna v zadní části publikace či katalogu vydaného Kabinetem architektury v roce 2017. Formát reklamní plochy je 210 x 230 mm. Výběr publikace, přesné umístění a forma dle osobní domluvy.

  Doručenia odmeny: Do roka

  1 150,31 €
  (30 000 Kč)