50metrová duhová vlajka pro Prague Pride 2013

V sobotu 17. srpna nás čeká nejteplejší den v roce. Prahou projde průvod Prague Pride, který bude velkolepým završením festivalu s gay, lesbickou, bi a transgender tematikou. A takový průvod potřebuje vlajku!

Proč duhová vlajka?

Od 70. let 20. století je duhová vlajka univerzálním gay a lesbickým symbolem. V roce 1969 se na pohřbu herečky Judy Garlandové, u gayů velmi oblíbené, objevilo několik duhových vlajek. Byla to narážka na její píseň Over the Rainbow z filmu Čaroděj ze země Oz. Je ovšem sporné, zdali tato událost měla vliv na pozdější přijetí duhové vlajky. Vlajku určenou pro gay a lesbické hnutí navrhl v roce 1978 americký umělec Gilbert Baker. Obsahovala osm barev a měla symbolizovat gay a lesbickou hrdost a rozmanitost jejich života. Růžovou však tehdy nešlo průmyslově vyrobit, a tak byla vlajka zredukována na sedm pruhů. V listopadu 1978 byl zavražděn Harvey Milk, veřejně činný gay a člen městské rady San Francisca. Ve vzpomínkovém průvodu v první výročí jeho smrti se organizátoři rozhodli použít Bakerovu vlajku. Aby mohly být barvy rovnoměrně rozděleny podél cesty průvodu - tři barvy po každé straně ulice – odstranili z vlajky další pruh (tyrkysový). Od té doby zůstalo jen šest barev.

Proč by měla mít Prague Pride vlastní duhovou vlajku?

Součástí průvodu Prague Pride jsou každý rok tisíce většinou malých duhových vlajek, ale přece jen asi budete souhlasit, že teprve velká vlajka o délce několika desítek metrů dodá průvodu něco navíc. Zatím jsme ji měli vždy vypůjčenou od prides z amerických měst, ale myslíme si, že Praha si zaslouží vlastní vlajku těchto rozměrů. I když to tak někdy díky výrokům občasných a dočasných obyvatel Hradu nevypadá, pražské podhradí je v rámci střední (nemluvě o východní) Evropy jednoznačně nejliberálnější. Někdy se Praze přezdívá LGBT capital of Central and Eastern Europe - a každé hlavní město by mělo mít pořádnou vlajku.

Není to škoda dávat peníze na něco, co se vytáhne jednou ročně?

Myslíme si, že není, to už tak se symboly bývá. Navíc se v Praze děje řada věcí po celý rok, kde by klidně mohla vlajka viset také.

Why the rainbow flag?

Since 1970s the rainbow flag has been the universal LGBT symbol. In 1969 several rainbow flags appeared on the funeral of the actor Judy Garland, who was very popular in the gay community. The flags were used as a reference to Garland’s song Over the Rainbow from the movie The Wizard of Oz. A flag designated specifically for the gay and lesbian movement was designed by an American artist Gilbert Barker in 1978. Its 8 colours were supposed to symbolise the gay and lesbian pride and the diversity of their lives. At that time the pink colour could not be manufactured, so the number of stripes was reduced to seven. In November 1978 Harvey Milk, a publicly active gay and a member of the town council, was murdered. Baker’s flag was used in a memorial parade on the first anniversary of his. Turquoise stripe was removed from the flag in order to distribute the colours equally along the way of the parade – three colours on both sides of the street. Since then the flag has only six colours.

Why should Prague Pride have its own rainbow flag?

Every year there are thousands of mostly small rainbow flags at Prague Pride, but you’ll probably agree that a gigantic flag, which is dozens of metres long, adds something special to the parade. In the previous years we borrowed the flag from American Prides. However, we think that Prague deserves to have its own flag of this size. The inhabitants of the town are definitely the most liberal people in the central (not to mention the Eastern) Europe, although it may not seem like that due to the occasional utterances of certain temporary inhabitants of the Prague Castle. Prague is sometimes called the LGBT capital of Central and Eastern Europe – and each capital should have its own flag.

Isn’t it a waste to sponsor something that will be used only once a year?

We believe that it is definitely not a waste of money. Usually symbols are treated in this way. Moreover, during the whole year Prague hosts a number of events where the flag may be used.

EUR 1,939
pledged of EUR 1,838

105%

105% completed

102 contributors pledged

Music, Dance

Praha, Hlavní město Praha, Česká republika

Choose reward for your contribution

 • 31

  VLAJKONOŠ V PRŮVODU PRAGUE PRIDE

  Již za drobný příspěvek se stáváte významnou součástí průvodu. Získáváte možnost nést 50metrovou duhovou vlajku při pohybu průvodu městem. Budete nejen na fotkách, ale samozřejmě vám poděkujeme také na webu Prague Pride.

  Reward delivery: Not specified

  EUR 7.35
  (CZK 200)
 • 29

  VÝBAVA ÚČASTNÍKA PRŮVODU

  Váš milý příspěvek oceníme balíčkem, který vám pomůže si průvod pořádně užít. Obsahuje papírovou duhovou vlaječku, píšťalku, placku Prague Pride 2013 a plechovku s alko či nealko nápojem. Samozřejmě taky poděkujeme na webu Prague Pride.

  Reward delivery: Not specified

  EUR 12.86
  (CZK 350)
 • 22

  SBĚRATELSKÁ KOLEKCE PLACEK PRAGUE PRIDE 2011 – 2013

  Poděkujeme vám kompletní sadou DVANÁCTI placek ze všech tří ročníků Prague Pride, kterou nemá jen tak někdo! A taky vás samozřejmě uvedeme na webu Prague Pride.

  Reward delivery: Not specified

  EUR 18.38
  (CZK 500)
 • 25 from 30

  VSTUP DO VIP ZÓNY Za vaši významnou podporu pro vás máme exkluzivní místo ve VIP zóně na sobotním koncertě. Užijete si skvělou hudbu, příjemnou atmosféru a tři drinky zdarma. Samozřejmě vám poděkujeme také na webu Prague Pride.

  Reward delivery: Not specified

  EUR 29.40
  (CZK 800)
 • 3 from 10

  VÝBAVA ÚČASTNÍKA PRŮVODU + VSTUP DO VIP ZÓNY

  Za vaši velkorysou podporu vás nejen vybavíme do průvodu balíčkem (viz odměna za 350,- Kč), ale zároveň vás pozveme do VIP zóny na sobotním koncertě. Zároveň vám poděkujeme na webu Prague Pride.

  Reward delivery: Not specified

  EUR 36.75
  (CZK 1,000)
 • 5 from 10

  POZVÁNKA PRO DVA NA ZAHAJOVACÍ RECEPCI + 2x VSTUP DO VIP ZÓNY

  Jste naším významným partnerem, proto pro vás máme pozvánku pro dvě osoby na zahajovací recepci festivalu v pondělí 12. srpna 2013 v Praze. Zároveň získáte dvě vstupenky do VIP zóny na sobotním koncertě. Samozřejmostí je poděkování na webu Prague Pride.

  Reward delivery: Not specified

  EUR 73.50
  (CZK 2,000)
 • 9 from 10

  VSTUP PRO DVA NA ZAHAJOVACÍ RECEPCI + 2x VIP VSTUP NA ZÁVĚREČNOU PARTY

  Jako našeho VIP partnera vás s doprovodem zveme na slavnostní zahajovací recepci Prague Pride v pondělí 12. srpna v Praze. Zároveň pro vás máme dvě VIP vstupenky na závěrečnou party a vstup do VIP zóny na sobotním koncertě. Poděkujeme vám také na webu Prague Pride.

  Reward delivery: Not specified

  EUR 183.76
  (CZK 5,000)
 • 1 from 1

  GRILOVÁNÍ NA LODI PRO PARTU PŘÁTEL

  VIP partneři si mohou raději zvolit pětihodinovou vyjížďku na lodi pro 10 lidí s grilováním a bečkou piva. Užijete si příjemný večer plný dobrého jídla a pití. Samozřejmě vám také na webu Prague Pride.

  Reward delivery: Not specified

  EUR 257.26
  (CZK 7,000)
 • 5 from 5

  METROVÝ PRUH DUHOVÉ VLAJKY

  Unikátní památkou na Prague Pride 2013, vhodnou např. jako dekorace do baru či klubu, je metrový pruh duhové vlajky s podpisy účinkujících na odpoledním koncertě. Pokud získáme partnery v této kategorii, pořídíme vlajku o to delší, abychom po jejím stříhání skončili na 50 metrech, které si schováme na příští ročník. Samozřejmě vás nezapomeneme s vřelými díky zmínit na webu Prague Pride.

  Reward delivery: Not specified

  EUR 367.51
  (CZK 10,000)