Herášek - sociální projekt plný nepoznané chuti

Herášek je vysmažený a vypečený hrášek do křupavých kuliček, skvělé chuti. Ideální i pro vegany a vegetariány. Bez lepku. Cílem je založit firmu a vybudovat první oficiální smažírnu Herášku, zajistit jeho pravidelnou výrobu a následnou lokální distribuci.

Autor: Petr Šméral

 • Vysmažený Herášek a jednotlivé příchutě

 • Všeho základ - slaný a křupavý Herášek

 • Jednoduché, ale účinné balení do kornoutků.

 • Jednoduchý základ + jednoduchý recept = Herášek

 • Herášek se nejprve smaží...

 • Potom se Herášek ještě peče

 • ToBee - dřevěná relaxace inspirovaná přírodou

 • ToBee - relaxace a masáž prstů a dlaní

 • ToBee - relaxace a masáž chodidel a prstů na nohou

21 333 €
vybrané z 14 202 €

150%

150% splnené

1 101 ľudí prispelo

Komunita, Jedlo

Praha, Hlavní město Praha, Česko

Všetko alebo nič. Projekt skončil 11.11.2020 v 16:03.

Zobraziť všetky odmeny

Dobrý den,

Hithit kampaň jsem se rozhodl využít pro získání finančních prostředků na založení firmy a vybudování první oficiální výrobní a smažicí farmy Herášku.

Jaký je můj cíl?

Podařilo se mi připravit projekt, který mi umožní zahájit oficiální výrobu nového druhu křupavého snacku. Vše s využitím lokálních surovin, lokální výroby, distribuce a prodeje. Chybí mi pouze finanční prostředky na založení firmy a vybudování první smažicí farmy s denní výrobní kapacitou min. 300 kg čerstvého nebo mraženého hrášku, který transformuji do křupavých kuliček.

Rozhodl jsem se, že se vás pokusím nakrmit něčím novým, ryze českým a křupavým. Nechal jsem v sobě růst myšlenku na přípravu něčeho poctivého a neokoukaného, co by nastartovalo nový směr nejen pro mě, ale i pro další, mně podobné, samoživitele nebo pečující, kteří budou mít zájem a zapojí se.

Při úvahách o možných směrech se mi připomněla chuť smaženého hrášku, kterou jsem si pamatoval z mládí, a rozhodl jsem se ji v sobě znovu najít a probudit k životu.

Moje maličkost

Kdo jsem?

Jsem táta a samoživitel, který se rozhodl pečovat o to nejcennější, co mám ‒ svou dceru. Bez ohledu na rozvod, dceřino kombinované postižení nebo dlouhodobé zdravotní komplikace, které ji provázejí, jsem ji neopustil. Její zdravotní stav nás oba uvěznil na dlouhé měsíce v domácí 24hodinové péči, kterou zajišťuji prakticky sám. Musel jsem se vzdát práce, volného času a veškerých finančních příjmů. Na vlastní kůži tak pociťuji, jak je svět s takovým břemenem náročný, a proto jsem se rozhodl ke změně.

S dcerou SimonouPrázdniny v MotoleCo jeden, to i druhý

Kdy a jak to začalo?

Experimentovat s hráškem jsem začal před víc než rokem. Hledal jsem nějakou typicky českou chuťovku, kterou bych mohl připravovat v domácím prostředí. To, co jsem hledal, jsem nikde nenašel, a tak mě napadlo jít vlastní cestou. Hrášek jsem si vybral záměrně. Je velice dobře popsán a zdokumentován jako naše základní surovina, která se v minulosti hojně používala v kuchyni. Bohužel je dnes na okraji našeho zájmu, a tak mě napadlo zkusit to změnit.

Žlutý půleny hrách a Herášek

Jaké byly začátky?

První pokusy probíhaly na obyčejné pánvi a bez teploměru. Dodnes nepochopím, že se mi první smažení podařilo a výsledek splňoval moje náročná kritéria. Kuličky hrášku, které takto vznikly, byly krásně křupavé a v ústech zanechaly příjemně slaný „ocásek“.

Název vznikl jako hravý experiment se slovem hrášek. Přidáváním písmen na začátek nebo konec slova se najednou objevila logopedická slovní pomůcka, která navíc výborně charakterizovala nutkání po dalším chroupání.

Práce se surovinou byla ale mnohem náročnější a následovalo několikaměsíční zkoušení, testování, objevování všech možných slepých uliček a léčení popálenin. Až s postupem času a narůstajícím počtem pokusů se mi podařilo najít nejen TEN správný recept, ale i technologický postup výroby, obslužnost a logistiku v kuchyni. Komplexní proces, který zaručuje vždy stejnou kvalitu Herášku, ať už ho připravujete 2 kg, nebo 2 tuny.

Hrášek je značně výbušnýPrvní balení v Musli sáčcíchTestovalo se i do formiček

Jak Herášek vzniká a je opravdu zelený?

Samotná výroba se může zdát náročná. Obnáší to rozmrazování a mytí hrášku, potom jeho odstředění. Následuje krátké smažení ve slunečnicovém oleji a nanesení solného roztoku. Potom jde hrášek do trouby, kde se peče. Po vychladnutí se skladuje v prodyšných pytlících z bavlny a prokládá se savým papírem, který navíc zbavuje Herášek přebytečného tuku. Až druhý den probíhá balení Herášku do kornoutků.

Ve slunečnicovém oleji se smaží metodou třikrát a dost. Olej se potom vymění za čerstvý a párou se důkladně vyčistí fritéza i koš na smažení. Při samotné výrobě nevzniká prakticky žádný odpad. Použitý olej skladuji pro externí firmu, která jej vyfiltruje a recyklovaný prodává do farmaceutického průmyslu k dalšímu zpracování. Samotná výroba tak splňuje kritéria Zero Waste.

Smažení HeráškuPečení HeráškuRecyklace použitého oleje

Komu je Herášek určen, už se testoval na lidech?

V základním ochucení se solí je Herášek určený všem, kdo netrpí alergií na luštěniny! Je ideální jako snack nebo doplněk do receptů i pro vegany a vegetariány. Navíc je vhodný pro bezlepkovou dietu. Nenadýmá. Skvěle se kombinuje jak s tradičními slanými surovinami (křupavá cibulka, křupavá slanina, česnekové vločky, uzené maso, bylinky), tak se sladkými (je med se skořicí, perníkové koření).

Různé směry Herášku jsou omezené pouze v tvůrčí představivosti lidí, kteří jej ochutnali, pravidelně odebírají (závislost je fakt hnusná věc) nebo se s ním teprve seznamují. Samotné „testování na lidech“ jsem spustil před několika měsíci formou Daruji&Daruješ. Nic oficiálně nevyrábím ani neprodávám a zájemci o Herášek mi napíšou zprávu. Zdarma jim Herášek daruji a odešlu. Další volba je na nich, jestli taky darují a přispějí libovolnou finanční částkou na transparentní účet. Způsob distribuce Daruji&Daruješ se maximálně osvědčil. Nejen pozitivní ohlasy, ale především narůstající počet nových objednávek a nabídek na spolupráci mě přesvědčily připravit tuto kampaň.

Cíle a plány do budoucna?

V první řadě bych rád úspěšně dokončil tento projekt, zahájil výrobu a splnil ještě před Vánocemi všechny objednávky. Zároveň mám v plánu se domluvit na prodeji Herášku v prodejnách, které jsou bezobalové nebo zaměřené na farmářské, vegetariánské a veganské potraviny či produkty se zdravou výživou. V plánu je spuštění e-shopu a platformy, která bude nabízet nejen Herášek, ale i další skvělé doplňky, které zůstávají neobjeveny v domácnostech samoživitelů a pečujících.

Společně s dalšími lidmi jsme proto připravili dvě novinky, které vznikly nejen kvůli této kampani, ale především kvůli směru, kterým se projekt Herášek bude dále ubírat. Tím jsou nejenom slova, ale především aktivní přístup. Díky tomu jsem zahájil spolupráci s maminkou těžce postiženého Petříka, do kterého se mimochodem moje dcera zamilovala. Vymysleli, vyprojektovali, nechali vyrobit a otestovali jsme na vlastních dětech nový druh dřevěných relaxačních kostiček do ruky.

V základním provedení se dá libovolně kombinovatToBee skvěle masíruje a prokrvuje prsty a dlaně

ToBee

 • je dřevená relaxace inspirovaná přírodou. Použili jsme nápad tvaru, který se zrodil u jiného projektu, ale nebyl dokončen. Z testovacích vzorků zůstaly menší dřevěné kostičky, které sloužily jako hrací kostky. Líbilo se mi hrát si s nimi v prstech a jejich šestiúhelníkový tvar ruce krásně masíroval. Navíc se tyto masáže líbily i mé dceři a Petříkovi a potřebný impuls na dřevené relaxační a uvolňující kostičky byl na světě. Tvar ToBee se mimořádně osvědčil a už teď připravujeme masážní kostičky na nohy, a dokonce dřevěnou stavebnici.

ToBee - dřevěná relaxace do ruky inspirovaná přírodou

Heráškovice

 • jsme Češi, a proto nesmí chybět ani tato varianta využití hrášku. Již brzy…

Heráškovice - první experiment s hráškovým extraktem

Pokud si Herášek najde cestu k zákazníkům a oni k němu, rád bych pokračoval v této myšlence a postupně budoval stejné smažicí farmy na principu moderních družstev v dalších městech. S maximálním zapojením samoživitelů a pečujících, postavené na stejném produktu, receptu a technologii výroby, přesto doplněné o lokální suroviny, speciality nebo služby.

Část ze zisku bude odváděna do fondu, který bude pomáhat těm nejvážnějším a nejpotřebnějším samoživitelům a pečujícím osobám.

Teď už záleží jen na vás, co všechno se Herášku povede. Všem moc děkuji!

Aktuality

11.11.2020 Rozloučení s kampaní, začátek pro Herášek :)

Během pár hodin skončí tato kampaň, která pro mě znamená velký životní milník. Upřímně, ani nevím, jak bych mohl všem poděkovat za důvěru, kterou jste do Herášku vložili. Poslední měsíc byl pro mě neuvěřitelnou zkušeností. Dostával jsem a dostávám denně desítky zpráv, které mě nejen vyjadřují…

Viacej

5.11.2020 Fáze 2 - do posledního Herášku

Udělejme Herášek L E G E N D Á R N Í V životě kazdého z nás jsou mety, které musíme neprve splnit, abychom mohli dosáhnout cíle. Herášek si splnil svoji první metu a díky Vám se stal úspěšným projektem na Hithit portálu. Za to Vám všem náleží obrovský dík. K tomu, abych zajistil nesmrtelnost jak…

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • predané 148
  Vaše podpora bez chroupání

  Za tento příspěvek získáte nejen dobrý pocit z podpory tohoto projektu, ale i Heráškovské poděkování a navíc i 5% slevu na váš první nákup v našem eShopu. Platnost 12 měsíců.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  6,05 €
  (149 Kč)
 • zostáva 2 z 50
  Dvě smažky srelaxem

  Teprve tady začíná práva závislost. Skvělá příležitost, jak pořádně ochutnat Herášek a ještě u toho relaxovat a uvolňovat se.​
  • 2 ks kornoutků Herášku
  • 1 ks ToBee
  Váha kornoutku = 130g
  Do poznámky uveďte váš výběr příchutě:
  • sůl
  • křupavá cibulka
  • křupavá slanina.
  Doprava po ČR je v ceně.
  Navíc získáte 10% slevu na příští nákup z našeho eShopu. Platnost 12 měsíců.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  12,13 €
  (299 Kč)
 • zostáva 86 z 200
  Dvě smažky v tašce

  Začátek další závislosti. Získáte příležitost ochutnat nejen pořádnou dávku Herášku, ale zároveň dostanete skvělou nákupní tašku vyrobenou z bio bavlny. Jen tím upevníte další závislost.
  • 2 ks kornoutků Herášku
  • 1 ks taška (bio bavlna) s potiskem
  Váha kornoutku = 130g
  Do poznámky uveďte váš výběr příchutě:
  • sůl
  • křupavá cibulka
  • křupavá slanina.
  Doprava je v ceně.
  Navíc získáte 10% slevu na příští nákup z našeho eShopu. Platnost 12 měsíců.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  14,16 €
  (349 Kč)
 • zostáva 159 z 200
  Dvě smažky do baťůžku

  Máte to radši na zádech?? Není problém. Získáte příležitost ochutnat nejen pořádnou dávku Herášku, ale zároveň dostanete stylový baťůžek vyrobený z bio bavlny.
  • 2 ks kornoutků Herášku
  • 1 ks baťůžek (bio bavlna) s potiskem
   
  Váha kornoutku = 130g
  Do poznámky uveďte váš výběr příchutě:
  • sůl
  • křupavá cibulka
  • křupavá slanina.
  Doprava je v ceně.
  Navíc získáte 10% slevu na příští nákup z našeho eShopu. Platnost 12 měsíců.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  14,97 €
  (369 Kč)
 • zostáva 46 z 100
  Čistě Herášek 3

  Pouze velké kornoutky Herášku, bez reklamních doplňků.
  • 3 ks kornoutků Herášku
  Váha kornoutku = 130g
  Do poznámky uveďte váš výběr příchutě:
  • sůl
  • křupavá cibulka
  • křupavá slanina.
  Doprava po ČR je v ceně.
  Navíc získáte 10% slevu na příští nákup z našeho eShopu. Platnost 12 měsíců.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  17,00 €
  (419 Kč)
 • zostáva 46 z 150
  Do trojky s Heráškem na relax

  Tato dávka Herášku vám přinese dlouhodobé uspokojení. Pro jednoho mnoho, pro dva hodně, pro tři ideální. Navíc k tomu dostanete relaxaci a uvolňování pro 2 osoby.
  • 3 ks kornoutků Herášku
  • 2 ks ToBee

  Váha kornoutku = 130g
  Do poznámky uveďte váš výběr příchutě:
  • sůl
  • křupavá cibulka
  • křupavá slanina.
  Doprava je v ceně.
  Navíc získáte 10% slevu na příští nákup z našeho eShopu. Platnost 12 měsíců.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  19,44 €
  (479 Kč)
 • zostáva 104 z 150
  Do trojky s Heráškem do tašky

  S touto pořádnou dávkou Herášku, navíc získáte rovnováhu. Stačit vám budou 2 tašky z bio vlny, které vám pomůžou ideálně rozložit váhu vašeho nákupu.
  • 3 ks kornoutků Herášku
  • 2 ks taška (bio bavlna) s potiskem
   
  Váha kornoutku = 130g
  Do poznámky uveďte váš výběr příchutě:
  • sůl
  • křupavá cibulka
  • křupavá slanina.
  Doprava je v ceně.
  Navíc získáte 10% slevu na příští nákup z našeho eShopu. Platnost 12 měsíců.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  23,49 €
  (579 Kč)
 • zostáva 137 z 150
  Do trojky s Heráškem na záda

  Máte to radši na zádech?? Není problém. Získáte příležitost ochutnat nejen velikou dávku Herášku, ale zároveň dostanete stylové baťůžky z bio bavlny.
  • 3 ks kornoutků Herášku
  • 2 ks baťůžek (bio bavlna) s potiskem
   
  Váha kornoutku = 130g
  Do poznámky uveďte váš výběr příchutě:
  • sůl
  • křupavá cibulka
  • křupavá slanina.
  Doprava je v ceně.
  Navíc získáte 10% slevu na příští nákup z našeho eShopu. Platnost 12 měsíců.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  24,31 €
  (599 Kč)
 • zostáva 36 z 100
  Čistě Herášek 5

  Pouze velké kornoutky Herášku, bez reklamních doplňků.
  • 5 ks kornoutků Herášku
  Váha kornoutku = 130g
  Do poznámky uveďte váš výběr příchutě:
  • sůl
  • křupavá cibulka
  • křupavá slanina.
  Doprava je v ceně.
  Navíc získáte 10% slevu na příští nákup z našeho eShopu. Platnost 12 měsíců.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  27,15 €
  (669 Kč)
 • zostáva 3 z 50
  Čistě Herášek 10

  Pouze velké kornoutky Herášku, bez reklamních doplňků.
  • 10 ks kornoutků Herášku
  Váha kornoutku = 130g
  Do poznámky uveďte váš výběr příchutě:
  • sůl
  • křupavá cibulka
  • křupavá slanina.
  Doprava je ZDARMA.
  Navíc získáte 10% slevu na příští nákup z našeho eShopu. Platnost 12 měsíců.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  52,71 €
  (1 299 Kč)
 • zostáva 15 z 20
  Jste tvůrčí? Chcete nám nechat vzkaz na platech?

  Mnoho lidí má v dnešní době potřebu nechávat vzkazy. Dávám všem jedinečnou příležitost vyjádřit se nejen graficky, ale i textově. Vaše dílo přenesu na sušící plato, které budu každý den používat.
  Navíc získáte:
  • 2 ks kornoutků Herášku
  • 1 ks ToBee
  • 1 ks taška
  • 1 ks baťůžek (bio bavlna) s potiskem
   
  Váha kornoutku = 130g
  Do poznámky uveďte váš výběr příchutě:
  • sůl
  • křupavá cibulka
  • křupavá slanina.
  Doprava ZDARMA.
  Navíc získáte 15% slevu na příští nákup z našeho eShopu. Platnost 12 měsíců.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  81,11 €
  (1 999 Kč)
 • zostáva 10 z 20
  Na den smažkou

  Zajímá vás proces výroby, pečení, dochucování a balení Herášku? Máte chuť si to zkusit? Maximálně ve dvojici, můžete strávit až 4h prohlídkou, zapojit se do výroby a vyzkoušet si Herášek balit. Vše bude probíhat na zbrusu nové adrese v Praze a podrobnosti, včetně fotek a videí, můžete sledovat na Facebooku.
  Navíc získáte:
  • 2 ks kornoutků Herášku
  • 1 ks ToBee
  • 1 ks taška
  • 1 ks baťůžek (bio bavlna) s potiskem
  Váha kornoutku = 130g
  Do poznámky uveďte váš výběr příchutě:
  • sůl
  • křupavá cibulka
  • křupavá slanina.
  Navíc získáte 15% slevu na příští nákup z našeho eShopu. Platnost 12 měsíců.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  121,69 €
  (2 999 Kč)
 • zostáva 6 z 7
  Roční adopce strojů a vybavení

  Kvalitní suroviny, ale především kvalitní stroje jsou alfou a omegou při výrobě Herášku. Od mrazáku, až po sušičku, nebo nový notebook, máte možnost toto vybavení na rok adoptovat. Navíc, na adoptovanou věc umístíme váš vzkaz nebo logo vaší společnosti.
  Navíc získáte:
  • 2 ks kornoutků Herášku
  • 1 ks ToBee
  • 1 ks taška
  • 1 ks baťůžek (bio bavlna) s potiskem
  Váha kornoutku = 130g
  Do poznámky uveďte váš výběr příchutě:
  • sůl
  • křupavá cibulka
  • křupavá slanina.
  Doprava ZDARMA.
  Navíc získáte 15% slevu na příští nákup z našeho eShopu. Platnost 12 měsíců.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  243,42 €
  (5 999 Kč)
 • zostáva 2 z 5
  Na pokec s inspirátorem :)

  V dnešní době si prosím neplést s respirátorem, nebo emperátorem. Máte nevyřčená přání, chybí vám správná motivace, nebo máte jen chuť posedět a pobavit se o životě, nebo pracovní spolupráci? Myslím, že mám co nabídnout. Záleží jen na vás, jestli toto pozvání přijmete.
  Místo upřesníme a domluvíme individuálně, dle možností a jednotlivých preferencí.
  Navíc získáte:
  • 2 ks kornoutků Herášku
  • 1 ks ToBee
  • 1 ks taška
  • 1 ks baťůžek (bio bavlna) s potiskem
  Váha kornoutku = 130g
  Do poznámky uveďte váš výběr příchutě:
  • sůl
  • křupavá cibulka
  • křupavá slanina.
  Navíc získáte 15% slevu na příští nákup z našeho eShopu. Platnost 12 měsíců.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  405,72 €
  (9 999 Kč)
 • Vypredané!!
  Herášek s ručně psaným věnováním

  Jedinečná příležitost, objednat si Herášek s věnováním (do 160 znaků), který vlastnoručně napíšu na obal. 👍 😊

  Váha kornoutku = 130g
  Do poznámky uveďte váš výběr příchutě:
  • sůl
  • křupavá cibulka,
  • křupavá slanina.
  Doprava je v ceně.
  Navíc získáte 5% slevu na příští nákup z našeho eShopu. Platnost 12 měsíců.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  8,07 €
  (199 Kč)
 • Vypredané!!
  Dvě smažky s relaxem

  Teprve tady začíná práva závislost. Skvělá příležitost, jak pořádně ochutnat Herášek a ještě u toho relaxovat a uvolňovat se.
  • ​2 ks kornoutků Herášku
  • 1 ks ToBee
  Váha kornoutku = 130g
  Do poznámky uveďte váš výběr příchutě:
  • sůl
  • křupavá cibulka
  • křupavá slanina.
  Doprava je v ceně.
  Navíc získáte 10% slevu na příští nákup z našeho eShopu. Platnost 12 měsíců.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  12,13 €
  (299 Kč)
 • Vypredané!!
  Čistě Herášek 3

  Pouze velké kornoutky Herášku, bez reklamních doplňků.
  • 3 ks kornoutků Herášku
  Váha kornoutku = 130g
  Do poznámky uveďte váš výběr příchutě:
  • sůl
  • křupavá cibulka
  • křupavá slanina.
  Doprava je v ceně.
  Navíc získáte 10% slevu na příští nákup z našeho eShopu. Platnost 12 měsíců.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  17,00 €
  (419 Kč)