Obnovení modelového kolejiště modelářů ze Lhoty

Obnovme společně modelové kolejiště modelářů ze Lhoty! Projekt, který roste v Opavě bude největší v regionu potažmo v celé republice! Buďte u toho a podpořte projekt, který bude sloužit široké veřejnosti!

Autor: ZM Lhota

 • Takhle to u nás vypadalo. Depo plné Brejlovců

 • Klademe důraz také na patinu modelu a jeho věrnost

 • Parní vlaky u nás jezdí v pravidelném provozu.

 • Reálné modely budov z Opavy jsou samozřejmostí.

 • I smutné chvíle je třeba znázornit.

 • V našem depu najdete i modelové rarity a limitky.

 • Realita nebo model?

 • Na prostorech se usilovně pracuje.

 • Prezentace prostoru kolejiště.

 • Budoucí šatna pro návštěvníky.

 • Hlavní vystavovací sál.

 • I tady bude vystavený model!

 • Původní model je již na místě.

 • Práce na jeho obnovení bude dost!

11 186 €
vybrané z 9 932 €

112%

112% splnené

102 ľudí prispelo

Komunita, Vzdelávanie

Opava, Moravskoslezský kraj, Česko

Zobraziť všetky odmeny

Kdo jsme?

Jsme jen parta obyčejných modelářů, kteří chodí do práce, mají své rodiny, starosti i radosti a jeden společný koníček. Tím je železniční modelářství, které prezentujeme veřejnosti a děláme modelem kolejiště radost hlavně dětem, rodinám a nadšencům. 

Naši členové:

Milan Tomek: předseda a zakladatel modelového kolejiště

Radim Strnadel: místopředseda a spoluzakladatel modelového kolejiště

Jakub Javorek: tiskový mluvčí klubu 

Milan Beinhauer

Lumír Buchvaldek

David Veselka

Josef Hospaska

Norbert Hájek

Martin Hudec

Tomáš Cabel

Jan Vyklický

Jiří Moša: čestný člen

Jak to celé začalo v roce 2011

Celý projekt začal již v roce 2011, kdy se dva nadšenci do železnice rozhodli vybudovat modelové kolejiště v měřítku 1:87. Model o velikosti 4x8x4 metrů, který stavěli ve sklepních prostorech školy v obci Lhota u Opavy za účelem prezentace široké veřejnosti, byl bez jakékoliv finanční podpory a modeláři mu věnovali svůj veškerý volný čas. 

Zpátky v čase. Píše se rok 2011, vše je na začátku cesty...

Původní model

Kolejiště, které bylo budováno v letech 2011-2018 získalo řadu fanoušků a podporovatelů. Pravidelné výstavy lidé navštěvovali a ohlas byl ohromný. Lidé se sjížděli z celé republiky, a dokonce ze zahraničí, aby mohli shlédnout naši práci. Stávalo se dokonce, že zájem převyšoval kapacitní prostory. Kolejiště sklízelo chválu, a hlavně rozdávalo radost! Jiskřičky v očích dětí byly pravidelným obohacením našich výstav. Dospělí se vraceli do dětských let a starší generace do vzpomínek vyprávěním historek o parních vlacích a provozu, který sami osobně ještě zažili.  

Byli jsme vidět

Samotný model se několikrát dostal do různých novin (v psané i elektronické podobě) i televize v rámci pořadu Pozor Vlak, který je na YouTube a TV kanálu Sport 5.  Dokonce si náš model zahrál také v klipu skupiny Ajdontker!

Tisk:

Opavský deník - Unikátní kolejiště se stěhuje z Lhoty do Opavy, patří k největším v Česku

Opavský deník - Železniční modeláři ze Lhoty se loučili s veřejností

iDNES - Na jejich trati krouží vlaky, které na železnicích jezdily do roku 1990

iDNES - Chlapi vyrábějí železnici. Tělocvična už jim nestačí

iDNES - Unikátní železnici museli modeláři z Opavska rozřezat. Neubránili se slzám

iDNES - Nadšenci opět skládají obří kolejiště. Před dvěma lety jej museli rozřezat

Klip skupiny Ajdontker 

Pozor Vlak díl 33

Veškerou práci spolku lze sledovat na www.zmlhota.cz a také na Facebooku kde nás najdete pod Železniční modeláři ve Lhotě z.s. Pravidelnými příspěvky můžete sledovat naši činnost a prezentaci modelového kolejiště. 

Pohled, který nás těšil nejvíce!

Změna majitele, znamenala konec kolejiště...

Bohužel v roce 2017 došlo ke změně majitele objektu, který pro naše kolejiště a práci neměl pochopení a byli jsme nuceni model rozebrat. Kolejiště, které jsme s láskou stavěli a které dělalo radost všem návštěvníkům a hlavně dětem, se muselo násilně rozebrat. Každému členovi ukápla slza. Nicméně, byli jsme hnáni myšlenkou, že model opět stůj, co stůj obnovíme a postavíme ještě větší! Hezčí!

 Stavění modelu zabralo 7 let! Jeho rozebrání trvalo dva víkendy.

Co je náš cíl?

Náš cíl je v prostorách bývalého skladiště v Opavě znovu obnovit modelové kolejiště, které jsme prezentovali veřejnosti a rozšířit jej z původních 30 m2 na 92 m2. Na modelu je již teď spousta známých budov a objektů z našeho kraje. Namátkou třeba vojenské pohraniční opevnění, drážní i obytné budovy v okolí Opavy, které chceme doplnit o nové objekty našeho kraje a ikonické stavby. V plánu je vymodelování těžební věže, památníku boje o Ostravu v Hrabyni, Stříbrné jezero v Opavě, železniční stanice Milotice nad Opavou a spousta dalšího. Díky rozšíření o 62 m2 na celkových 92 m2 se stane model jedním z největších v republice a potažmo jediným takovým projektem a modelem v Moravskoslezském kraji. Chceme podpořit turistický cíl zaměřený na rodiny s dětmi, vytvořit jim v Opavě jedinečný zážitek v příjemném prostředí s odpočinkem, kde se budou rádi vracet. 

Práce s dětmi

V budoucnu máme v plánu otevřít modelářský kroužek pro děti a zábavnou formou je vést k manuální zručnosti, odborném nadhledu a v neposlední řadě také trpělivosti, samostatnosti a pečlivosti. V tom je železniční modelařina jedinečná a unikátní. K její tvorbě děti potřebují znát veškeré základní práce s ručními nástroji a základy elektrotechniky. Od přesného zakrácení desky, přes práci s různými materiály, až po základní zapojení elektrického obvodu.

Model nebo realita? To je náš cíl! 

Fáze projektu

Celý projekt již teď naplno běží a usilovně pracujeme na prostorech, které jsme za tímto cílem našli. Malujeme, čistíme, stěhujeme. Prostor 250 m2 je ideální pro naše plánované modelové kolejiště. V objektu se bude nacházet jak samotné kolejiště, tak zázemí pro návštěvníky včetně sociálního zařízení. Dále pak obchůdek s doplňky, propagačními předměty a v neposlední řadě také prostory pro naši tvorbu, tedy dílna.  

Prostory, které máme a usilovně na nich pracujeme.

Propagace a podpora projektu

Propagace a podpora projektu probíhá zejména na sociální síti Facebook, kde ohlas a dosah šíření skrz samotnou veřejnost přesahuje naše očekávání. Máme také ohromnou radost, že již v samotných začátcích se projekt i přes nepříznivou situaci rozhodlo podpořit několik soukromých subjektů z řad firem našeho okolí a pomohlo nám v rámci materiálního sponzorského daru vylepšit samotné prostory kolejiště.  

Na co použijeme Vaší finanční podporu 

Finanční stránka projektu se pohybuje v řádech stovek tisíc korun až miliónu. Bude zapotřebí udělat novou elektroinstalaci, zapojit ovládání kolejiště, vytvořit nové kovové rámy a základní desky, vytvarovat krajinu, položit nových 1500 m kolejí a výhybek, vysadit zhruba 15 000 kusů nových stromečků, vymodelovat 500 budov. V neposlední řadě také chceme vytvořit důstojné zázemí pro návštěvníky a děti. To vše bude vytvářeno, nakupováno, a hlavně pravidelně prezentováno na našich stránkách.  

Původní podoba kolejiště. Nová bude 3x větší!

Více o nás a naší práci

Pokud se o nás nebo našem záměru chcete dozvědět ještě více, určitě klikněte na následující odkazy. Naleznete na nich celou naší historii spolku a veškerou celou naší práci, kterou jsme za ty roky dokázali vytvořit a prezentovat. 

Internetový odkaz: www.zmlhota.cz

Facebook: https://www.facebook.com/zmlhota/

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=BLYLSQI6ifU

Odměny

Díky Vaší pomoci se našemu cíli přiblížíme rychleji a kolejiště začne dělat lidem a dětem radost mnohem dříve. Ať už se nás rozhodnete podpořit jakoukoliv částkou, či si případně vyberete v rámci podpory odměnu obrovsky Vám děkujeme! Pojďme společně vytvořit místo, které bude sloužit a dělat radost všem, kteří k nám zavítají hodit starosti za hlavu!

Aktuality

7.9.2020 Děkujeme!

Sen se stal skutečností díky Vám! Díky štědrosti a laskavosti, kterou jste nám všichni prokázali formou podpory našeho projektu. Nám nic nebrání se na 150% vrhnout do práce a vytvořit v Opavě kouzelný zmenšený modelářský svět, který bude přístupný široké veřejnosti. Slovy neumíme vyjádřit velké…

Viacej

3.8.2020 Točila u nás ČT1!

Odkaz na reportáž -> Stavba unikátního modelu kolejiště v Opavě

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 9 Libovolný příspěvek

  Žádná odměna tě nenadchla a přesto nám chceš pomoci? Pak je tahle odměna právě pro tebe! Můžeš v ní zadat libovolnou částku, kterou nás chceš podpořit a splnit si tak dobrý skutek.

  (výše částky není omezena, stačí jí přepsat v kolonce příspěvek při zadání platby)

  Odměna:
  • Dobrý pocit

   

  Doručenia odmeny: Nešpecifikované

  3,68 €
  (100 Kč)
 • 4 Magnetka na lednici

  Magnetka s motivem lokomotivy, kterou Ti náhodně vybereme. Stačí nám poslat jen jakou trakci máš rád. Parní, dieslovou nebo elektrickou?

  Odměna:
  • Magnetka 
  Doručení:
  • Osobní vyzvednutí
  • Pošta: Cena dle tarifů České pošty 

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  3,68 €
  (100 Kč)
 • 9 Libovolný vstup

  Děkujeme za podporu našeho cíle a projektu. Na oplátku ti pošleme volný vstup! Jeho platnost začíná dnem oficiálního otevření a můžeš jej využít kdykoliv budeš chtít!

  Odměna:
  • Poukaz na jeden volný vstup
  Doručení:
  • Osobní vyzvednutí
  • Zaslání emailem 

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  7,36 €
  (200 Kč)
 • 1 Plakát

  Chceš nás jen podpořit a mít doma na památku pěknou vzpomínku? Pošleme ti dle tvého výběru plakát s motivem našeho kolejiště stačí si jen vybrat. 

  ​Odměna:
  • Plakát velikosti A3 dle výběru
  Doručení:
  • Osobní vyzvednutí​
  • Pošta: Cena dle tarifů České pošty 
  • Emailem pro následné vytištění

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  11,04 €
  (300 Kč)
 • 31 Vlastní figurka

  A co takhle mít na kolejišti vlastní figurku? Chytat ryby, jezdit na kole, hrát fotbal, nebo jen tak čundrovat v měřítku 1:87? Nic pro nás není problém vymodelovat. :) Znázorníme vše co si budete přát. 1 odměna 1 figurka a počet není omezen! :) 

  Odměna:
  • Vymodelování figurky na přání
  Doručení:
  • Po domluvě přes email vytvoříme figurku dle vašeho přání

  Doručenia odmeny: Do roka

  14,71 €
  (400 Kč)
 • 0 Hrníček

  Tvá pomoc, naše poděkování. Každé ráno ti připomene jak jsi nám pomohl, když si z něj vychutnáš skvělou kávu nebo čaj! A nám tvá pomoc pomůže vymodelovat třeba kus zahrady u domečku. 

  Odměna:
  • Hrníček s logem našeho klubu
  Doručení:
  • Osobní vyzvednutí
  • ​​Pošta: Cena dle tarifů České pošty

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  14,71 €
  (400 Kč)
 • 5 Pivní sklenice

  Parádní pivní sklenice s gravírovaným logem našeho klubu. Z té bude chutnat jakékoliv pivo v parném létu, nebo teplý čaj večer v obýváku!

  Odměna: 
  • Pivní sklenice 
  Doručení:
  • Osobní vyzvednutí
  • Pošta: Cena dle tarifů České pošty

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  18,39 €
  (500 Kč)
 • 1 Hodiny

  S našimi hodinami ti už vlak neujede ani nezmeškáš žádnou důležitou schůzku!

  Odměna:
  • Stylové hodiny s logem klubu
  Doručení:
  • Osobní vyzvednutí​
  • Pošta: Cena dle tarifů České pošty

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  18,39 €
  (500 Kč)
 • 4 Tričko


  Stylové tričko, kterým nám pomůžeš a sobě uděláš radost. To zní fér na obě strany ne? Stačí nám jen poslat velikost v poznámce u platby a zda dámský, pánský nebo dětský střih.

  Odměna:
  • Tričko s logem klubu a nápisem​
  Doručení:
  • Osobní vyzvednutí​
  • Pošta: Cena dle tarifů České pošty

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  18,39 €
  (500 Kč)
 • 11 Rodinné vstupné

  Celá rodina na vláčky! A kdykoliv Vám to bude vyhovovat. Platnost vstupenky bude samozřejmě až od oficiálního otevření aby jste si to u nás užili. Vstupenka bude platit pro celou rodinu na jeden vstup po celý den.

  Odměna:
  • Poukaz na jedno rodinné vstupné
  Doručení:
  • Osobní vyzvednutí​
  • Zaslání emailem 

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  18,39 €
  (500 Kč)
 • 4 Kalendář 2021

  A co takhle kalendář s fotkami vláčků? Celý rok ti bude připomínat na co jsi vlastně přispěl a jakou radost a laskavost jsi nám tím prokázal. Velikost kalendáře bude A4 na šířku.

  Odměna:
  • Kalendář na rok 2021 s fotkami původního modelu

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  22,07 €
  (600 Kč)
 • 11 Zahradník

  Máš rád pohled jak vlak jede krajinou? My také! Na našem modelu se klade velký důraz na detail v krajině a s jeho realizací nám můžeš pomoci právě ty. Díky tvé štědrosti poroste krajina doslova před očima. Za svou odměnu získaš certifikát, stylový hrníček a pozvání na V.I.P. otevření

  Odměna:
  • Certifikát s poděkováním
  • Stylový hrníček
  • Pozvání na V.I.P. otevření
  Doručení:
  • Osobní vyzvednutí​
  • Pošta: Cena dle tarifů České pošty

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  36,78 €
  (1 000 Kč)
 • 19 z 20 Konstruktér

  Chceš nám pomoct s konstrukcí zakladu takového velkého modelu? Kolejiště takových rozměrů bude potřebovat spoustu materiálů ať už od kovových rámu, kabelů či dřevěných OSB desek. Tvá odměna nám ohromně pomůže a vlastně bude základním kamenem projektu! Za svou odměnu získáš certifikát konstruktér s poděkováním, volný vstup a pozvání na V.I.P. otevření!


  Odměna:
  • Certifikát s poděkováním
  • Poukaz na volný vstup
  • Pozvání na V.I.P. otevření
  Doručení:
  • Osobní vyzvednutí​
  • Pošta: Cena dle tarifů České pošty

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  55,18 €
  (1 500 Kč)
 • 15 z 15 Trať mistr!

  Vláčky musí po něčem jezdit a bez kolejí by to nešlo. Za tvou odměnu nakoupíme to nejdůležitější co je v našem projektu potřeba. Celkově budeme potřebovat přes 1200 metrů kolejí a 200 výhybek. Tvá štědrost nám výrazně pomůže zkrátit dobu před otevřením. Za tvou štědrost tě odměníme certifikátem trať mistra, plakát dle tvého výběru volný vstup a pozvání na V.I.P. otevření. 


  Odměna:
  • Certifikát s poděkováním
  • Plakát A3 dle výběru
  • Poukaz na volný vstup
  • Pozvání na V.I.P. otevření
  Doručení:
  • Osobní vyzvednutí​
  • Pošta: Cena dle tarifů České pošty
  • Zaslání emailem

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  73,57 €
  (2 000 Kč)
 • 8 z 10 Dispečer

  Usednout za počítač a mít pod palcem provoz celého kolejiště? To zní dobře ne? Chceš zažít na vlastní kůži co znamená obsluha tak velkého modelu? Nebo tě jen zajímá jak se vlastně taková železnice obsluhuje? Naše kolejiště bude řídit program podle kterého se řídí skutečná železniční doprava v republice. Máš jedinečnou možnost si to zkusit u nás! Na památku ti vystavíme potvrzení, že umíš řídit železnici.  


  Odměna:
  • Certifikát s poděkováním
  • Tričko
  Doručení:
  • Osobní vyzvednutí​
  • Pošta: Cena dle tarifů České pošty

  Doručenia odmeny: Do roka

  73,57 €
  (2 000 Kč)
 • 17 z 20 Věrný návštěvník

  Chceš nám do začátku pomoci a zároveň si užít zrod a vznik projektu? Co takhle permanentní vstupenka na volné vstupy pro tebe a tvou nejbližší rodinu, která bude platit celý rok? Její platnost samozřejmě začne platit v den kdy kolejiště bude plně funkční a provozu schopné. 


  Odměna:
  • Roční permanentní vstupenka
  Doručení:
  • Osobní vyzvednutí​
  • Zaslání emailem

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  73,57 €
  (2 000 Kč)
 • 3 Vysaď les, zaplň kolejiště!

  Taky máš rád přírodu jako my? Naše lesy po rozebrání modelu značně prořídly, ale mužeš to napravit. Za tvou odměnu vysadíme les na tvou počest a pojmenujeme jej po tobě. Obdržíš od nás certifikát, hrníček, 2 volné vstupy na V.I.P. pozvání na otevření. 


  Odměna:
  • Certifikát s poděkováním
  • Stylový hrníček
  • Poukaz na 2 volné vstupy
  • Pozvání na V.I.P. otevření
  Doručení:
  • Osobní vyzvednutí​
  • Pošta: Cena dle tarifů České pošty

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  91,96 €
  (2 500 Kč)
 • 2 Střecha nad hlavou

  Pronájem prostor kde se kolejiště nachází spolkne nemalé finanční prostředky. Můžeš nám pomoci s náklady na prostor pro kolejiště aby jsme své finance mohli vložit do modelu. Na oplátku od nás dostaneš roční permanentní vstupenku, tičko, plakát a pozvání na V.I.P. otevření! To zní fér ne? 

  Odměna: 
  • Roční permanentní vstupenka
  • Tričko
  • Plakát
  • Pozvání na V.I.P. otevření
  Doručení:
  • Osobní vyzvednutí​
  • Pošta: Cena dle tarifů České pošty

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  183,92 €
  (5 000 Kč)
 • 1 z 2 Skvělý šéf

  Nevíte jaký benefit darovat svým zaměstnancům? A co takhle soukromé otevření našeho kolejistě kdy prostory budou vyhrazené jen tvým zaměstnancům? Vytvoříme dva dny pohody a oddechu pro tvé zaměstnance, a prostory modelu budou patřit jen jim. Žádné fronty a tlačenice. Vše si v klidu prohlédnou a zázemí pro návštěvníky najdou také něco dobrého na zub a k pití. Samozřejmě také umístíme logo tvé firmy všude kde to jen půjde. 

  Odměna:
  • Roční reklama firmy v prostorách modelu
  • Soukromý víkend pro zaměstnance firmy
  • Pozvání na V.I.P. otevření
  Doručení:
  • Osobní vyzvednutí​
  • Individuální domluva

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  1 103,55 €
  (30 000 Kč)