Zmizelá Moravská Třebová

Milovníci Moravské Třebové, podpořte vydání publikace, která prostřednictvím historických fotografií do roku 1950 přiblíží zmizelou podobu města. Fotografie doprovází text o historii, architektuře a urbanismu od vzniku města do 50. let 20. století.

 • Moravskotřebovské náměstí

 • Pohled na město z Křížového vrchu

 • Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie

 • Město dvou věží

 • Zaniklý špitální kostelík a piaristický klášter

 • Renesanční zámek

4 875 €
vybrané z 3 642 €

133%

133% splnené

224 ľudí prispelo

Literatúra, Fotografie

Moravská Třebová, Pardubický kraj, Česko

Zobraziť všetky odmeny

Jak to začalo

Na začátku byla cesta do moravskotřebovského muzea, kde jsem před čtvrt stoletím poprvé nahlédl do unikátní sbírky historických fotografií. Překvapivé množství mimořádně hodnotných snímku bylo ještě na skleněných deskách. Pátrání postupem času přinášelo další a další staré, věkem zažloutlé fotografie a s nimi i doposud nepoznaná, dnes již povětšinou zmizelá zákoutí historického města... 

Co je náš cíl?

Cílem je vydání publikace, která Moravské Třebové schází. Okolní města Svitavy, Litomyšl, Česká Třebová už svoje "zmizelé dějiny" mají. Moravská Třebová, přestože jde o jedno z nejkrásnějších, historicky a památkově nejhodnotnějších měst v Česku, dosud podobnou knihou nedisponuje. Projekt Zmizelá Moravská Třebová se to pokouší napravit.

Detaily

První část knihy tvoří stručná historie města Moravská Třebová, zaměřená na architektonický a urbanistický vývoj. Následující kapitola je věnována proměnám města v 19. a v první polovině 20. století. Text se pokouší zpřístupnit čtenáři jak dějiny místa, tak i jejich ducha a atmosféru, doplněné o příběhy některých staveb a jejich obyvatel.

Na textovou část navazuje rozsáhlá obrazová příloha, která je tvořena černobílými reprodukcemi fotografií. Snímky zachycují objekty, místa nebo urbanistické celky, které se do dnešní doby nedochovaly nebo se výrazně proměnily. Použité jsou také fotografie, které zachycují dobovou atmosféru místa. Snímky nejsou novějšího data než je rok 1950. K fotografiím jsou připojeny podrobné popisky. Výsledná publikace bude mít okolo dvě stě padesáti stran a obsáhne na tři sta černobílých, povětšinou dosud nepublikovaných fotografií.

... a ještě něco navíc

Historické fotografie pocházejí jak ze sbírek Městského muzea v Moravské Třebové, tak rovněž Hřebečského archivu a muzea v Göppingenu. Většina snímků má pro poznání zmizelé podoby města mimořádnou hodnotu. Jen malá část z nich byla publikována a fotografie poskytnuté někdějšími německými obyvateli města jsou takto použity vůbec poprvé.

Kdo jsme?

V současné době pracuji jako novinář. Před tím jsem přes deset let působil na katedře historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a tři roky v Muzeu Komenského v Přerově. Jako historik se zabývám sociálními a kulturními dějinami vrcholného a pozdního středověku, renesancí a humanismem ve střední Evropě, dějinami osídlování, monasteriologií a urbánní historií. Kromě toho se věnuji rovněž regionální historii a historiografii Moravskotřebovska a Malé Hané. Jako autor už mám několik publikací za sebou: Pověsti Moravskotřebovska (2004), Hřebečsko, náš kraj? (2009), Křenovská farnost v historii/ Pfarrei Krönau in der Geschichte (2010), Městečko Trnávka. 700 let obce (2010), Augustin Mervart 1889-1968 (2012), Pověsti Jevíčska a Malé Hané (2012), Biskupice 1262-2012. Dějiny obce (2014), Muzeum fara Křenov (2014), Na hranici templářského světa (2015), Třebařov. 750 let (2017).

Proč to děláme?

Věřím, že publikace potěší jak současné, tak někdejší německé obyvatele Moravské Třebové, a přiblíží proměny města, které se pyšní mimořádně cennými historickými památkami, půvabnými zákoutími i pozoruhodnými příběhy staveb a jejich obyvatel.

Aktuality

22.8.2020 JE HOTOVO. SRDEČNĚ VÁM VŠEM DĚKUJI!

Milí přispěvatelé, podporovatelé, rodáci, současní i někdejší obyvatelé, milovníci Moravské Třebové. JE HOTOVO! Cílová částka projektu ZMIZELÁ MORAVSKÁ TŘEBOVÁ byla shromážděna. SRDEČNĚ VÁM VŠEM DĚKUJI! Moc si vaší podpory a pomoci vážím. Když jsem před více než měsícem crowdfundingový projekt…

Viacej

19.7.2020 Zmizelá Moravská Třebová je opomíjená, pojďme to společně změnit

"Je to záslužná práce, Moravská Třebová je v ediční činnosti přes svůj historický a umělecký význam stále opomíjena". Připravované vydání knihy podporuje i univerzitní profesor a mimořádný znalec českých a moravských hradů a zámků František Musil. Prosím připojte se i vy.

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 4 Pro dobrý pocit

  Chcete pomoct publikaci Zmizelá Moravská Třebová na svět, podpořit dobrou věc pro dobrý pocit? Budeme vám vděční (základní příspěvek 99 korun můžete libovolně navýšit podle vašeho uvážení a možností). Děkujeme mnohokrát!

  Doručenia odmeny: Nešpecifikované

  3,64 €
  (99 Kč)
 • 87 Publikace Zmizelá Moravská Třebová

  Všichni, kteří si zvolí tuto odměnu, budou první, kdo publikaci Zmizelá Moravská Třebová dostanou. Bez čekání, hned po vydání, na zadanou adresu (napište prosím do poznámky)  a poštovné hradit nemusí. Do distribuce půjde kniha v omezeném množství a za vyšší cenu.

  Doručenia odmeny: Do týždňa

  11,00 €
  (299 Kč)
 • 132 z 149 Publikace Zmizelá Moravská Třebová + další kniha autora podle výběru

  Všichni, kteří si zvolí tuto odměnu, budou první, kdo publikaci Zmizelá Moravská Třebová dostanou. Bez čekání, hned po vydání, na zadanou adresu (napište prosím do poznámky) a poštovné hradit nemusí. Navíc si mohou vybrat některou z dalších publikací autora (napište prosím do poznámky adresu a kterou publikaci upřednostňujete):
  Hřebečsko, náš kraj?
  75 let skautingu v Moravské Třebové

  Doručenia odmeny: Do týždňa

  12,84 €
  (349 Kč)
 • 66 z 99 Sběratelská číslovaná edice publikace Zmizelá Moravská Třebová

  Pro sběratele bude k dispozici 99 číslovaných výtisků publikace s osobním věnováním a podpisem autora (pokud si budete věnování přát, napište to prosím do poznámky). Knihu Zmizelá Moravská Třebová dostanou bez čekání, hned po vydání na zadanou adresu.
  Navíc si mohou vybrat některou z dalších publikací autora (napište prosím do poznámky adresu a kterou publikaci upřednostňujete):
  Hřebečsko, náš kraj?
  75 let skautingu v Moravské Třebové

  Doručenia odmeny: Do týždňa

  14,68 €
  (399 Kč)
 • 85 z 99 Publikace Zmizelá Moravská Třebová + komentovaná prohlídka zaniklých míst města s autorem publikace

  Pro omezený počet přispěvatelů jsme kromě publikace připravili komentovanou prohlídku po zmizelých místech, o kterých se v knize píše, s komentovaným výkladem autora.
  Prohlídka potrvá zhruba hodinu. Termín bude upřesněn po domluvě se zájemci.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  14,68 €
  (399 Kč)
 • 32 Jedna plus jedna

  Rádi byste publikaci Zmizelá Moravská Třebová věnovali někomu blízkému a zárověň chcete mít i vlastní výtisk ve své knihovně? Je to možné. Vyberte si dvě publikace za zvýhodněnou cenu (adresu prosím napište do poznámky).

  Doručenia odmeny: Do týždňa

  16,52 €
  (449 Kč)
 • 62 z 99 Sponzorská edice publikace Zmizelá Moravská Třebová

  Všichni, kteří zvolí tuto formou odměny, nejen že knihu dostanou přednostně, ale budou v publikaci jmenovitě uvedeni jako sponzoři, kteří přímo přispěli na její vydání. (Na sponzorský příspěvek je možné uzavřít i smlouvu o reklamě a v knize přetisknout logo firmy). Knihu Zmizelá Moravská Třebová dostanou bez čekání, hned po vydání na zadanou adresu (příspěvek 999 korun můžete libovolně navýšit podle vašeho uvážení a možností).
  Navíc si mohou vybrat některou z dalších publikací autora (napište prosím do poznámky adresu a kterou publikaci upřednostňujete):
  Hřebečsko, náš kraj?
  75 let skautingu v Moravské Třebové

  Doručenia odmeny: Do týždňa

  36,75 €
  (999 Kč)