Paralelní Polis | Vysílání pro kulturní karanténu a 2020+

Paralelní Polis plně virtualizovala svou činnost a spustila vysílání pro kulturní karanténu. Podpořte činnost studia i jeho hosty, kteří přišli o svá pódia. Přispějte k zachování centra pro svobodnou, decentralizovanou a kriticky myslící společnost.

 • Dělnická 43, Praha 7

 • PaperHub a Hub247 coworking

 • Corona Nights | Vysílání pro kulturní karanténu

 • Corona Nights | Vysílání pro kulturní karanténu

 • Bitcoin - Litecoin Flea Market Blešák

 • Privacy Extremists Party

 • Privacy Extremists Party

 • Hackers Congress 2018 | Prusa Research

 • Hackaton v Paralelní Polis

 • Kino 43 | Smrt není tabu

 • 3D Noc v Paralelní Polis

 • Natírání fasády Paralelní Polis

 • Hackers Congress

 • Hackers Congress

 • Hackers Congress

 • Hydroponická zahrádka

 • Hackers Congress

818 €
vybrané z 1 860 €

43%

43% splnené

16 dní do konca

28 ľudí prispelo

Komunita, Antivir

Česko

Prispieť
Zobraziť všetky odmeny

Jak to začalo

Projekt Paralelní Polis vznikl jako sedmý projekt umělecké skupiny Ztohoven. Po vstupu dvou hackerů ze Slovenska do skupiny došlo k transformaci na skupinu mezioborovou, a to s hlubším zájmem o společenské fenomény přicházející se vznikem digitálního undergroundu, hackerské scény. Hackeři vnesli do skupiny mnoho naprosto nových informací a myšlenek, které poukazovaly na postupné změny paradigmat ve společnosti. Oba hackeři byli v Bratislavě členy a provozovateli prostoru „Hackerspace“ Progressbar, který se stal pro skupinu Ztohoven vzorem. Záměrem bylo založit podobný hackerspace, který se bude soustředit především na osvětu a prozkoumávání v oblasti hackingu, zejména na šifrovací technologie.

Od počátku se tento projekt opíral o myšlenky a teze cypherpunk komunity, především pak manifest kryptoanarchie od Timothy C. Maye. Pro lokální kontext byl zvolen název Paralelní Polis, což byl soubor strategií Václava Bendy, postupně formulovaných na různých sympósiích a samizdatech, z nichž nejznámějším zdrojem je kniha Půlnoční kádrový dotazník a jiné boje. Používal je disent po Chartě k urdžení autonomie a vnitřní svobody. Hlavní a zásadní myšlenkou Paralelní Polis je vytvoření paralelní struktury vztahů na dominantní, resp. státní úrovni. Smyslem není se státem bojovat, pouze vůči státu vytvořit jakousi filosofickou protiváhu, fyzicky interpretovanou formou budovy. Dům má sloužit jako inkubátor myšlenek myslitelů, filosofů, vědců, vizionářů, technologů a umělců, kteří se s myšlenkou paralelního společenství ztotožňují. Na platformě domu, komunity a jednotlivých konceptů, které v něm sídlí, můžeme myšlenky aplikovat, posléze o nich referovat a předkládat širší společnosti možné alternativy.

Kruciálním tématem jsou od počátku projektu Paralelní Polis kryptoměny, jakožto funkční alternativy k mainstreamovým státním měnám a jim podobné kryptotechnologie tvořící nástroje pro novou verzi organizování lidských vztahů. Paralelní Polis neakceptuje ve vnitřních ekonomických vztazích státní peníze, celá vnitřní ekonomika stojí na kryptoměnové infrastruktuře. Paralelní Polis je od počátku koncipovaná jako nezisková organizace, která funguje pouze z financí vycházejících z vlastního provozu, dobrovolných, nebo členských příspěvků v několika úrovních. Paralelní Polis je state free, nepřichází v úvahu jakýkoliv druh spolupráce se státem, včetně čerpání grantů a dotací.

Více než 5 let funguje Paralelní Polis jako nezávislý think-thank, provozuje co-workingový prostor, Institut of Cryptoanarchy, MediaLab, hydroponické zahrady a podporuje komunitu soustředěnou kolem páteřních konceptů.  

Co je náš cíl?

Náš cíl je prostý - udržet provoz centra Paralení Polis i v době, kdy dům musí zůsat prázdný. Udržet kvalitní produkci programu, který má ambici přispět k silné, nezávislé, decentralizované a kriticky smýšlející společnosti. A poskytnout maximum svých zdrojů těm, kteří nemají ani to.

Udržet a naplnit ambiciózní záměry jako je Decentruck šířící povědomí o svobodě na internetu do všech možných koutů (nejen) Čech nebo vytvořit z Paralelní polis globální síť spřízněných komunit (tak jako v Bratislavě a Vídni)

Detaily

I když jsme museli uzavřít svůj fyzický prostor, svou činnost jsme bez přerušení virtualizovali. Udržitelnost je jedním ze základních kamenů Paralelní Polis. K tomu využíváme multimediální studio, odkud od začátku pandemie vysíláme každý večer vlastní program, který je i nadále postaven na třech pilířích, kterými jsou věda, umění a technologie. Svou činností se snažíme přispívat ke kritické diskuzi o souvisejících problémech současnosti. Prostor poskytujeme umělcům a dalším tvůrcům, kterým se v souvislosti s opatřeními zásadně zkomplikoval kontakt s jejich publikem. Rádi bychom pokračovali i nadále.

... a ještě něco navíc

Rádi bychom pozvali všechny, kteří do Paralelní Polis zatím cestu nenašli nebo se obávali platby kryptoměnou, na kávu či program právě teď. Jakmile bude bezpečno, dveře Paralelní Polis budou otevřeny.

Kdo jsme?

Jsme skupina umělců, hackerů a technologických nadšenců, kteří se nesnaží jen kritizovat poměry, ale reálně přinášet návrhy možných alternativ, hledat nové cesty a testovat je na sobě. 

Proč to děláme?

Zakládáme si na principu samoorganizace, kdy řešení vytvářená lidmi jsou blíž přirozené potřebě než jsou mocenské regulativy, často odtržené od reality. Dohromady s využitím technologií si společnost dokáže pomoci sama a lépe. Chceme být průkopníky cyber skautingu a zpřístupnit oba tyto principy co nejširší veřejnosti. Zejména v době, v jaké se ocitli teď.

T-Shirt Man Institute of CryptoanarchyT-Shirt Woman Institute of CryptoanarchyT-Shirt Woman PINK Institute of CryptoanarchyT-Shirt Man Paralelni PolisT-Shirt Woman Paralelni PolisHoodie Man Paralelni PolisHoodie Woman Paralelni PolisHoodie Man Institute of Cryptoanarchy

Aktuality

23.3.2020 Neúnavně vysíláme do kulturní karantény

Každý den, většinou od 19:00, pro vás připravujeme live program Corona Nights. Vysílání do kutlurní karantény jsme otevřeli s Anatolem Svahilcem a Slam Poetry CZ a dále jste mohli vidět (a stále můžete shlédnout) čmáraly z ilustrátorského studia DRAWetc., Kato a PRAGO UNION, rozhovory v Vladimírem…

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 3 "DOBRODÁREK" v horších časech | Paralelní Polis 2020+

  Podpora jen tak, jako příspěvek na snadnější zvládnutí těžkých časů kulturní karantény. Příspvěk poslouží na úhradu nákladů centra Paralelní Polis v době, kdy nemůže být otevřen veřejnosti. 

  Prostor pro velkorysost je neomezený, částku můžete libovolně upravit 

  Děkujeme! 

  Doručenia odmeny: Do týždňa

  Prispieť 3,59 €
  (99 Kč)
 • 6 Přijďte na KAFE | Bitcoin kafe v Paralelní Polis

  Ještě jste do Paralelní Polis cestu nenašli nebo se obávali platby kryptoměnou? Tak na ni přijďte! Jakmile bude bezpečno, dveře Paralelní Polis budou otevřeny. Navíc tahle HitHit edice bude mít punc podpory a dobrého skutku. Náš barista Vojta a jeho tým mají na mlýnku v Bitcoin Coffee vždy něco, co potěší. 

  Překročili jsme nepřekročitelnou hranici a prvně v existenci Paralelní Polis je možné pořídit si tady, na HitHitu, Bitcoin kafe za české koruny. Prvně a možná jedině tady a teď.

  Jakmile bude bezpečno, budeme se těšit na viděnou!

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  Prispieť 3,62 €
  (100 Kč)
 • 4 Přijďte na KAFE2 | Bitcoin kafe ve dvou v Paralelní Polis

  Přijďte, jakmile to bude zase možné, užít si dobrou společnost do Bitcoin Coffee. Oslavíme konec karantény dobrou kávou z mlýnku našeho baristy Vojty. A vemte s sebou souseda, kámoše nebo kámošku na vaše možná první krypto kafe :) Rádi vám taje kryptoměn u té kávičky poodhalíme.

  Překročili jsme nepřekročitelnou hranici a prvně v existenci Paralelní Polis je možné pořídit si tady, na HitHitu, Bitcoin kafe za české koruny. Prvně a možná jedině tady a teď.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  Prispieť 10,87 €
  (300 Kč)
 • 7 TRIKO Paralelní Polis nebo Institute of Cryptoanarchy - dámské i pánské

  Tím, že se stanete vlastníkem trička Paralelní Polis nebo Institute of Cryptoanarchy, podporujete existenci Paralelni Polis a jeho programu. 500 Kč je nejnižší částka pro toto skvělé tričko, ale vaše štědrost není ničím omezena! V dalším kroku můžete stanovit svou podporovatelskou cenu.

  Fotky triček najdete v Detailním popisu. Do poznámky v dalším kroku uvěďte který design byste rádi, zda pánské či dámské a velikost. 

  Tričko bude k vyzvednutí v Paralelní Polis, jakmile to situace umožní. Případně zašleme kam je libo, poštovné bude na účet adresáta.

  Děkujeme

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  Prispieť 18,12 €
  (500 Kč)
 • 39 z 40 CRYPTO CARNEVAL aneb Digitální sebeobrana a další hity pro teenagery!

  Crypto Carneval v (ochranných) maskách pro teenagery - digitální sebeobrana, krypto kapesné aneb coiny všeho druhu, virtuální realita, průšoviny aneb 3D tisk, paralelní zahrádka (hydroponie), můj první podcast a další hity.
  Teenagerům se budou věnovat mladí hackeři a další mozky, kteří jim všechno ukážou a zasvětí je do bezpečnějšího brouzdání internetem.

  V ceně je vstupné, krypto pizza a Bitcoin cola a výjimečný zážitek.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  Prispieť 27,18 €
  (750 Kč)
 • 3 MIKINA Paralelní Polis nebo Institut of Cryptoanarchy

  Tím, že se stanete vlastníkem mikiny Paralelní Polis nebo Institute of Cryptoanarchy, podporujete existenci Paralelni Polis a jeho programu. 1250 Kč je nejnižší částka za tuto výjimečnou mikinu, ale vaše štědrost není ničím omezena! V dalším kroku můžete stanovit svou podporovatelskou cenu.

  Fotky mikin najdete v Detailním popisu. Do poznámky v dalším kroku uvěďte který design byste rádi a velikost. POZOR u tohoto střihu doporučujeme zvolit si o 1-2 velikosti větší velikost, než jste zvyklí. 

  Mikina bude k vyzvednutí v Paralelní Polis, jakmile to situace umožní. Případně zašleme kam je libo, poštovné bude na účet adresáta.

  Děkujeme

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  Prispieť 45,30 €
  (1 250 Kč)
 • 0 PERMANENTKA na 10 vstupů na program Paralelní Polis

  Ať už jste byli pravidelnými hosty našich Bitcoin Meetupů nebo Enviro Meetupů případně jiných programů Parelelní Polis, nebo vás současný čas k prozkoumání témat, kterými se zabýváme, inspiroval - možná vás potěší možnost zakoupení permanentky s výhodnějším vstupným na další akce. Jamile bude lépe, program opět nastartujeme.

  Samozřejmě ji můžete i někomu věnovat jako dárek - stačí vepsat jméno do poznámky v druhém kroku.

  Permanentku vám připravíme na recepci v našem Bitcoin Coffee k vyzvednutí a budeme se těšit na viděnou!

   

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  Prispieť 54,36 €
  (1 500 Kč)
 • 3 Individuální ŠKOLENÍ od členů Paralelní Polis na vybrané téma

  Zajímá vás hydroponie, kryptoměny, IT security nebo něco z dalších okruhů, kterými se Paralelní Polis dlouhodobě zabývá? Osmělte se a přijďte se zorientovat příjemnou nenucenou formou, kdy se vám bude věnovat někdo z členů Paralelní Polis na téma, které si zvolíte. A klidně vezměte někoho z okolí s kým byste se o tento Hit rádi podělili.

  Voucher platí pro maximálně 3 osoby.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  Prispieť 90,60 €
  (2 500 Kč)
 • 59 z 60 WORKSHOP | Aktuální stav právní úpravy kryptoměn

  Workshop na téma Aktuálního stavu právní úpravy kryptoměn v našem právním prostředí od Radima Kozuba, člena Paralelní Polis. 
  Teoretický rámec i kazuistika ze zahraničí.

  Workshop je omezen 60 místy, doba trvání cca 3 hodiny.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  Prispieť 90,60 €
  (2 500 Kč)
 • 0 Natočte si vlastní PODCAST nebo LIVE STREAM v MediaLabu Paralelní Polis

  Chcete si to zkusit? Vlastní profi podcast se znělkou, jingly a dobrým zvukem? Nebo video live stream ze studia Paralelní Polis? 
  Studio i zkušený přátelský team vám budou k dispozici pro váš vstup na scénu tvorby nezávislého obsahu. 

  V ceně je slot 2 hodin studia i techniky včetně přípravy a postprodukce. Případně dle domluvy.
   

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  Prispieť 126,83 €
  (3 500 Kč)
 • 0 PRO FIRMY | Školení od členů Paralelní Polis na vybrané téma

  Hodilo by se vám proškolit váš team v oblasti IT security nebo kryptoměn? Krypto a daně, případně Krypto do vašeho podnikání? Nebo byste si rádi v kanceláři založili hydroponickou zahrádku? 
  Členové teamu Paralelní Polis vám rádi připraví školení na míru, k tématu, které vás zajímá a naši členové jsou v něm jako doma - většinou profesně i zájmově. 

  Cena zahrnuje cca 4hodinové školení v prostorách Paralelní Polis, kterou vás zároveň rádi provedeme. 

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  Prispieť 543,58 €
  (15 000 Kč)
 • 3 z 3 V.I.P. vstup na #hccp20 | Hackers Congress Paralelní Polis 2020

  Mezinárodní Hackers Congress je hlavní událostí Paralelní Polis a highlight každého roku. Pokaždé rychle vyprodán. 
  Tématem sedmého ročníku kongresu je Digital Totality. Tendence, která akcelerovala již před pandemií, ale lavinu alarmujících událostí zažíváme právě teď. Sledování občanů pomocí GSM v karanténě, uzavření hranic, omezení svobody na internetu, sledování transakcí a mnoho dalšího.

  HCCP se obvykle koná v říjnu. V případě přetrvávajících omezení bude plně virtualizována.

  V.I.P. pasem se nejen dostanete do epicentra kongresu, ale také podpoříte fungování Paralelní Polis filantropickým příspěvkem. 

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  Prispieť 905,96 €
  (25 000 Kč)
 • 1 z 1 ONE & ONLY | Den a noc Paralelní Polis jen pro vás

  Paralelní Polis vznikla jako umělecký projekt, experiment. V minulosti již čelila řadě výzev, které díky komunitě a podporovatelům základní myšlenky zvládla. I dnes čelíme velké výzvě a jsme sami zvědaví, jak ji zvládneme tentokrát.

  Majiteli voucheru na One&Only jsme připraveni zprostředkovat výjimečný zážitek a nechat jej zažít svět Paralelní Polis ve všech jeho aspektech. Private view s Romanem Týcem, workshop s Pavlom Luptákom, diskuse s Martinem Leskovjanem a mnoho dalšího. 
  Celý dům i core team Paralelní Polis bude na den a noc váš - pro vás, vaše přátele a zcela novou zkušenost.

  Tento voucher je filantropickým příspěvkem pro podporu Paralelní Polis v čase nevyzpytatelnosti.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  Prispieť 7 686,94 €
  (212 121 Kč)