Dokumentární film o požárech v Amazonii

Potřebuji Vaši pomoc, abych mohl dokončit dokumentární film o požárech v Amazonii! Mám natočenou polovinu filmu, ale docházejí mi zdroje. Vaše pomoc půjde na pokrytí nákladů v terénu. Situace v Amazonii se týká všech, pomožte prosím!

 • Farmář Omar brání svou půdu.

 • Lesní požár.

 • Vytváření černé linie, aby se oheň nemohl šířit.

 • Vytváření černé linie, aby se oheň nemohl šířit.

 • Vytváření černé linie, aby se oheň nemohl šířit.

 • Vytváření černé linie, aby se oheň nemohl šířit.

 • Vytváření černé linie, aby se oheň nemohl šířit.

 • Hasiči pátrají po živých požárech.

 • Hasiči udusávají doutnající kmen.

 • Oslavy zakončení kampaně prezidenta Evo Moralese.

 • Oslavy zakončení kampaně prezidenta Evo Moralese.

 • Nepokoje po prezidentských volbách.

 • Nepokoje po prezidentských volbách.

 • Nepokoje po prezidentských volbách.

 • Nepokoje po prezidentských volbách.

 • Nepokoje po prezidentských volbách.

4 100 €
vybrané z 3 785 €

108%

108% splnené

148 ľudí prispelo

Film, Fotografie

Santa Cruz de la Sierra, Santa Cruz Department, Bolívie

Zobraziť všetky odmeny

O ČEM JE TENTO FILM?

Nikdy předtím se Amazonie nesetkala s pořárem takové intenzity. V Bolívii bylo spáleno 5 miliónu hektarů (celá naše země má zhruba 7.9 miliéonu hektarů) a v požárech zahynulo přes 2 milióny zvířata. Na vině není jen mimořádné sucho, spojené s klimatickou změnou, ale také zákon současné vlády, který umožnil legální vypalování lesa za účelem získání orné půdy.

Region se mění a nemění se k lepšímu. Chci tuto změnu ukázat ve svém dokumentu. Chci ukázat, k čemu zde dochází, aby to lidé mohli lépe pochopit a zamyslet se nad způsoby, jak to změnit.

Zatím jsem filmoval s dobrovolnými hasiči v Bolivijském regioně Chiquitania, který je kulturním pokladem národa. Celá Chiquitania byla spálena ohněm a jelikož země nemá oficiální lesní hasičské sbory, dobrovolní hasiči zde byli hlavní silou bránící zkáze. Ve filmu bude ukázána jejich práce v lese, ale i jejich život, překážky se kterými se setkávají, a názor na současnou situaci.

Uhašení požárů ale není to, co situaci vyřeší. To nejdůležitější je najít příčiny, proč k nim dochází. Stejně jako v Brazílii bolivijská vláda podporuje kolonizaci amazonské oblasti a dokonce to podpořila zákonem, který schvaluje chaqueo – vypalování lesa malými farmáři. Do oblasti přicházejí noví kolonizátoři, kteří vypalují les a půdu poté prodávají větším společnostem. Dochází ke spekulacím s rozdělováním půdy a k černému obchodu. Chci tuto situaci poodhalit.

Ohně se však obrátily i proti současné vládě. Prezident Evo Morales ztratil kvůli požárům v Chiquitanii, kulturním dědictví země hodně své popularity. Během říjnových voleb byl obviněn z volebního podvodu a země se ponořila do chaosu. Násilné demonstrace jsou na denním pořádku a nikdo neví, jak se situace vyvine. Lidé protestují proti diktatuře a chtějí nové volby.

To, zda zvítězí demokracie nebo autoritářství, ovlivní do velké míry i situaci v Amazonii. Sleduji tento zápas, aby svět nezapomněl, co se tu děje.

A v neposlední míře chcI formou rozhovorů a zamyšlení ukázat kolektivní odpovědnost celé naší společnosti. To, co se tu děje, je to výsledkem směru, kterým se lidstvo ubírá. Pokud lidstvo nezmění svůj přístup ke světu, bude se čím dál častěji potkávat s podobnými problémy. Současné požáry v Amazonii uvolnily do vzduchu obrovské množství oxidu uhličitého, který pravděpodobně zase prohloubí klimatickou změnu. Vinu nese konsumerismus, nadměrná produkce a konzumace masa, extrémní rozdíly mezi chudými a bohatými a nezastavitelná lidská rozpínavost.

Konečným cílem dokumentu je zamyšlení nad tím, co může udělat každý z nás, aby se situace neopakovala.PROČ JE TO DŮLEŽITÉ?!

Situace v Amazonii se týká nás všech. Na regionu Chiquitania tady v Bolívii se dá krásně ukázat to, co se děje ve světě na globální úrovni. Transformace je nezbytná, ale postupujeme při ní správným směrem? Na jedné straně se lidstvo musí rozvíjet, na straně druhé může ovšem přežít, pokud na svém postupu zničí vše, co mu stojí v cestě?

Tyto otázky chcI v dokumentu položit a zároveň na ně hledat odpovědi. Ukázat nezbytné potřeby zdejších lidí a zároveň všudypřítomnou korupci, která je ruku v ruce s postupem civilizace.

Projekt se úzce dotýká celosvětového problému, kterému dnes lidstvo čelí.


KDO FILM NATÁČÍ?

Ahoj, jmenuji se Martin Trabalík a zabývám se dokumentární tvorbou. Pracoval jsem např. na Ukrajině, v Bangladéši (za tuto práci jsem byl oceněn na Czech Press Photo) či v Afghanistánu. Dokumenty jsou spíš mojí vášní než prací. Vždy si říkám, že to nemám zapotřebí, ale jakmile se někde něco semele, nevydržím tam nevyrazit. 🙂

Více informací zde: www.drownedinvenice.com  (Kdyby se Vám zobrazil technický problém, načtěte znovu stránku)PROČ POTŘEBUJI VAŠI POMOC?

Dosud jsem pracoval z vlastních zdrojů, ale bez Vašeho přispění nebude možné projekt dokončit. Mám štěstí v tom, že ovládám španělštinu a nepotřebuji průvodce, ale i tak mi na účtu už moc nezbývá… 100 procent vybraných peněz půjde na další natáčení.  Částka, o kterou žádám, je holé minimum, nezbytné pro pokračování v projektu. 

Za odměnu si můžete vybrat jednu z cen, které nabízím na HitHitu, například amulet z magického La Paz, meditaci s posvátným tabákem Rapé nebo rovnou partnerství filmu! 

Pokud máte pocit, že je důležité, aby se toto osvětlilo a rozšířilo do povědomí veřejnosti, prosím, podpořte projekt! Film bych chtěl vydat nejen u nás, ale i pro zahraniční publikum.


JAK JINAK MŮŽETE POMOCT?Zasdílejte prosím kampaň a pošlete ji každému, kdo by o téma mohl mít zájem!

Aktuality

9.6.2020 Update projektu

Ahoj přátelé, rád bych Vám oznámil, že hrubá verze střihu dokumentu o požárech v bolivijských pralesech je hotová a v nejbližší době začnu pracovat na finálních úpravách. A také na Vás brzy čekají dárky za podporu v kampani, jen co začne chodit pošta z Bolívie. Děkuji za podporu a doufám, že se Vá…

Viacej

10.12.2019 Souhrn natáčení

Zdravím Vás přátelé, čekám teď v Porto Velho na lodi, která mě vezme směrem na Manaus, tak je čas udělat krátkou rekapitulaci projektu. Namluvil jsem pro Vás video, ale nedaří se mi ho odsud poslat, tak to sepíšu. Jak někteří z Vás vědí, zabývám se již nějakou dobu dokumentární tvorbou, začal jsem…

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 31 Podpořte nás jen tak!

  My to také neděláme pro peníze! :) Pokud máte stejně jako my pocit, že by se veřejnost měla dozvědět, co se děje v Amazonii, podpořte nás a podílejte se tak spolu s námi na tom, aby se požáry už nikdy v takové míře neopakovaly. Částku samozřejmě můžete libovolně navýšit.

  Doručenia odmeny: Do týždňa

  3,79 €
  (100 Kč)
 • 41 Film ke stažení

  Jakmile půjde film do distribuce, pošleme Vám odkaz ke stažení. CD ani USB disky neposíláme, protože šetříme přírodu. Čím míň věcí, tím líp, ale film je zážitek, který Vás obohatí, a zůstane s Vámi napořád! ;-)

  Doručenia odmeny: Do roka

  9,46 €
  (250 Kč)
 • 26 z 50 Pozvánka na promítání filmu

  Přijďte se podívat na film, jakmile bude hotový. Budete mít tak možnost ho vidět ještě dřív, než půjde do oficiální distribuce. Promítání uspořádáme v Praze a v Brně a po shlédnutí filmu budete mít možnost se o problematice amazonského lesa pobavit osobně s autorem filmu a posdílíme také zážitky z nátáčení!

  Doručenia odmeny: Do roka

  11,36 €
  (300 Kč)
 • 16 z 30 Talisman z Tiwanaku

  Pořiďte si talismánek z prastarého centra kultury, která předcházela Inkům. Na výběr jsou různé symboly: Chakana, Slunce, Brána Slunce, Pachamama (Matka Země), Totem, Jaguár, Kondor, Žába, Sova, Milenecký pár, Srdce, Ruka,  a další.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  11,36 €
  (300 Kč)
 • 19 z 20 Čelenka s andským vzorem

  Zima se blíží, jestli chcete vybočit ze stereotypu čepice s bambulí, pořiďte si čelenku s andským vzorem. Zářivé barvy zaručí, že se v horách určitě neztratíte.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  15,14 €
  (400 Kč)
 • Vypredané!! Amulet pro štěstí

  La Paz je magické město, rozložené mezi vrcholky And a protkané tradicemi a zvyky místních obyvatel. Magie tu ještě má své místo v každodenním životě a na místním čarodějném trhu si můžete koupit všemožné ingredience pro nejrůznější rituály a také různé amulety. Jeden z nich Vám přivezeme, Chakanu, svatý ochraný symbol Inků, dělaný ručně jedním z místních šamanů!

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  18,93 €
  (500 Kč)
 • 12 z 20 Meditace s medicínou Rapé

  Šamani v džungli používají různé medicíny. Jednou z nich je Rapé, foukací tabák, pokud jste ještě něměli tu čest se s ním seznámit, nyní máte jedinečnou příležitost. V naší společnosti známe tabák jako škodlivou, závislostní látku, ale to hlavně kvůli špatnému použití a aditivům, které se do něj přidávají. Cigarety, které kouříme, mají málo co dočinění s původním tabákem. Indiáni z Amazonie považují tabák za jednu z nejvíce léčivých rostlin vůbec. Má unikátní vlastnost v tom, že Vás zároveň nabudí, i zklidní. Součástí akce budou i dechová cvičení a zabere pár hodin. Místo konání v Praze v Braníku v den individuální domluvy.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  18,93 €
  (500 Kč)
 • 2 z 5 Prak s andským vzorem

  Potřebujete se postarat o holuby na střeše? Tenhle prak vám v tom pomůže. Pestrobarevné zpracování s esoterickými vzory zaručí jistý zásah.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  22,71 €
  (600 Kč)
 • Vypredané!! Aguayo - tkaná látka z And

  Nádherná pestrobarevná látka s andským vzorem, kterou místní používají k všemožným účelům. Nosí v ní potraviny, zboží na prodej, ale i své děti. Vzory se liší podle jednotlivých místních regionů a tak můžete rozeznat, odkud jejich nositelka pochází. Jedna z nejtypičtějších věcí, kterou odsud můžete získat.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  28,39 €
  (750 Kč)
 • Vypredané!! Andská kabelka

  Bohatě zdobená kabelka s pestrobarevným andským vzorem. Pokud máte v oblibě nekonvenční módu a zářivé barvy, určitě vám udělá radost.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  37,85 €
  (1 000 Kč)
 • 2 Vytištěná podepsaná fotografie

  Ne všechno, s čím se setkáváme, má tragický ráz. Na našich cestách navštěvujeme překrásná místa a setkáváme se s nádhernými lidmi. Martin má kromě natáčení také vášeň pro focení, vlastně focením svou dokumentární dráhu začal. Když má možnost, pořizuje na svých cestách také fotografie a pokud Vás některá z nich zaujme, rád Vám ji podepíše a zarámuje a ještě Vám k ní něco povykládá.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  113,55 €
  (3 000 Kč)
 • 4 z 5 Přednáška ve Vašem městě

  Trápí Vás, co se s amazonským lesem děje a chtěli byste o tom rozšířit povědomí i ve Vašem okolí? Pokud zvolíte tuto odměnu, uspořádáme na základě osobní dohody přednášku ve Vámi zvoleném místě. Na přednášce se můžeme do hloubky pobavit o problematice situace a práce v terénu, o osobních zážitcích z natáčení, prohlédnout si fotografie či pustit film. Prostor bude samozřejmě i pro otázky účastníků a diskuzi o tom, co se s touto situací dá dělat.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  151,40 €
  (4 000 Kč)
 • 7 z 10 Ceremonie

  Odměna pro zvídavé a odvážné, kteří se nebojí nahlédnout do skrytějších zákoutí vlastního já. Na svých cestách se Martin seznamuje také s rituály a medicínami domorodých obyvatel. Pokud se rozhodnete vybrat si tuto odměnu, vezme Vás na cestu do míst, oproti nimž budou blednout i ty nejúchvatnější lokality našeho filmu. Tato odměna ovšem vyžaduje více než jen Vaši finanční účast. Ceremonii je třeba brát vážně a dopředu se připravit. Pokud se pro tuto odměnu rozhodnete, vše Vám včas vysvětlíme. Místo konání v Praze v Braníku v den individuální domluvy. :)

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  189,25 €
  (5 000 Kč)
 • 3 z 3 Partner

  Vaše logo budeme prezentovat v titulkách filmu a na jeho webových stránkách filmu, na sociálních sítích (Facebook) a na premiéře filmu. Dále dostanete vstupenky na promítání a festivaly, na kterých bude film vysílán. Snažíme se s filmem prorazit na mezinárodní scénu, máte tak jedinečnou šanci zviditelnit Vaše jméno a hlavně se postavit za dobrou věc!
  Pokud byste měli zájem o partnerství, napište nám a můžeme se dohodnout na individuálních podmínkách!

  Doručenia odmeny: Do roka

  1 135,50 €
  (30 000 Kč)