Kniha Jiřího Peňáse: Výpravy pro starší a pokročilé

Kniha s hrabalovským názvem Výpravy pro starší a pokročilé je soubor cestopisných esejů, které Jiří Peňás píše každý týden do časopisu Týdeník Echo. Vaše podpora umožní, aby Jiřího výpravy neskončily.

Autor: Echo Media

 • Komisař výpravy se dostavil na velocipédu.

 • Exkurse v redakci.

 • Cesta alejí z Liběchova do Želíz.

 • Klácelka, skalní dílo sochaře Václava Levého.

 • Ručně šité boty od Jana Zátorského.

14 112 €
vybrané z 9 837 €

143%

143% splnené

454 ľudí prispelo

Média, Literatúra

Česko

Zobraziť všetky odmeny

Kniha s hrabalovským názvem Výpravy pro starší a pokročilé je soubor cestopisných esejů, které Jiří Peňás píše každý týden do časopisu Týdeník Echo. Je to svým způsobem jedinečný obraz světa blízkého i trochu přespolního, vznikající za pochodu, jenž se nesmí nikdy zastavit. V textech se prolínají osobní zážitky s historií, dějiny umění s politikou, romantika s humorem, většinou hořkým a melancholickým. Jsou lidé, kteří říkají, že to čtou pravidelně a že se na to těší. Teď je část toho přehledně v knize. Vaše podpora umožní, aby Jiřího výpravy neskončily.

Kdo je Jiří Peňás?

Narodil se za Novotného, vyrostl za Husáka, nejhezčí léta prožil za Havla. Vystudoval cosi, hezky si to užil v listopadu 89, pak začal psát do novin a časopisů. Hlavně články o kultuře a mravech. Byl v Lidových novinách, Respektu, Týdnu a zase v Lidových novinách. Od roku 2016 ho baví být v Echu. Píše tam mimo jiné takové dobrodružné cestopisné články z domova i blízké ciziny. Teď to vyjde knižně. Jo, a dostal Ceny Karla Havlíčka Borovského a před čtyřmi lety Peroutku Ferdinanda. Je mu 53, ale to snad nevadí.

O knize

Sušení kapucíni v Brně, hromady hnoje v Palermu a uvězněná hraběnka Kozlová na saském hradě. Plavba po rakouském jezeře plném pijavic a vzpomínky na jednu vesnickou brigádu v Boru u Tachova. To a ještě mnoho dalšího z cest během jednoho roku, od Zubrnic v Českém středohoří po Syrakusy na Sicílii, od Tachova po Lublin v Haliči. Padesát sedm míst a padesát sedm kapitol v nekonečném seriálu, který Jiří Peňás píše deset let každý týden a který má své věrné čtenáře. Nyní tyto originální cestopisy vycházejí v knize s hrabalovským názvem Výpravy pro starší a pokročilé na 350 stranách a s barevnými fotografiemi. Předmluvou autora a doporučením Jáchyma Topola.

Ukázka

Ve chvíli volna někdo zůstal na pokoji, jiný se prošel po vesnici. Když se muži pak scházeli na návsi, aby si vyšli na Bukovou, byli mnozí udiveni velikostí domů. Domy jako krávy, stodoly jako vrata, říkali uznale a s trochou tísně, takový haluzny si Češi nestavěli, to nejsou naše chaloupky, ty jsou takový jako na dlaň, říkal básník Topol. Buď těch Němců bylo jako smetí, nebo byli tak posedlí prostorem, že museli stavět všechno třikrát větší. A někdo říkal, že ty baráky byly zároveň takovými menšími fabrikami nebo manufakturami a jen zčásti sloužily k bydlení, ve větší části to byly dílny, verštaty, sklady. A hlavně sušárny, jednak chmele, protože ten se mimořádně vyplácel a už tady se pěstoval, to na těch polích níže položených. Ale hlavně se tam skladovalo ovoce, jablka a hrušky nejrůznějších odrůd, a to se pak vozilo do Ústí, nejdřív koňskými povozy a pak od roku 1890 železnicí do Velkého Března (pravidelný provoz byl zrušen roku 1978) a z něj dál po Labi do celé Evropy, možná světa přes oceán, i když to nevím. Každopádně to tady byl slavný ovocnářský kraj a ty chalupy musely být prosáklé tím ovocným parfémem, takže si lze představit, že to tady bylo cítit jako štrúdl nebo mošt nebo hruškovice a někdo z toho mohl mít alergii a nesnášet to. 

(Zubrnice)

Aktuality

8.11.2021 Kniha Proměny světa připravena k expedici

Milí čtenáři, velice Vám děkujeme za přízeň. Kniha Proměny světa je již vytištěna a připravena k distribuci. Tento týden začneme Proměny světa rozesílat.  Speciál Best of Echo 2021 a kniha Jiřího Peňáse Výpravy pro den a noc budou zasílány těm, co si je v rámci  odměny pořídili, od 15.12. 2021.

Viacej

31.10.2019 Splněno

Vážení a milí podporovatelé, nesmírně nás těší úspěch, který u Vás zaznamenala kniha cestopisů Jiřího Peňáse. Díky Vám všem se podařilo vybrat skvělých 143 procent. Již několikátý den autor poctivě podepisuje knihy, které Vám budeme zasílat začátkem příštího týdne a ladíme listopadový termín…

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • Vypredané!! Kniha s podpisem autora

  Dostanete knihu hned po vydání, s podpisem autora a se slevou: předpokládaná cena knihy je 349 Kč, takže na tom vyděláte. Cena je včetně poštovného.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  11,80 €
  (300 Kč)
 • 25 z 100 Kniha s podpisem autora

  Pro velký zájem doplňujeme tuto odměnu. Dostanete knihu hned po vydání, s podpisem autora a se slevou: předpokládaná cena knihy je 349 Kč, takže na tom vyděláte. Cena je včetně poštovného.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  11,80 €
  (300 Kč)
 • 114 z 200 Kniha s osobním věnováním

  Knihu dostanete mezi prvními, samozřejmě s věnováním autora, případně vám ji může předat osobně na tramvajové zastávce, ale i jinde. Cena je včetně poštovného.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  19,67 €
  (500 Kč)
 • 158 z 200 Kniha s osobním věnováním a speciální vydání týdeníku Echo

  Knihu dostanete mezi prvními, samozřejmě s věnováním autora, případně vám ji může předat osobně na tramvajové zastávce, ale i jinde. Ke knize získáte speciální vydání. Týdeník Echo připravil ke 30. výročí 17. listopadu 1989 zvláštní vydání o 136 stranách nazvané Příběh svobody. Cena je včetně poštovného.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  29,51 €
  (750 Kč)
 • 41 z 50 Peňásova procházka Prahou

  Můžete autora doprovázet na cestě do redakce nebo z redakce. Ale také pro vás je ochoten udělat procházku po svých oblíbených místech. Nejdřív si musí ujasnit, která to jsou. Ale najdou se. Samozřejmostí je kniha s osobním věnováním.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  59,02 €
  (1 500 Kč)
 • 80 z 100 Přednáška Jiřího zážitky z cest a následně večírek s redakcí Echa a pražskou bohémou

  Autor se zavazuje, že poprvé v životě připraví powerpointovou prezentaci, při ní bude promítat necenzurované obrázky z cest a pouštět oblíbenou etnickou hudbu. Po výkladu bude následovat večírek, který přítomností zpestří kolegové z redakce a příslušníci pražské bohémy. Samozřejmostí je kniha s osobním věnováním.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  78,69 €
  (2 000 Kč)
 • 89 z 100 Kniha s předplatným Echo Komplet

  Prozaická cena. Získáte knihu s osobním věnováním autora, předplatné tištěného Týdeníku Echo a přístupy ke všem elektronickým platformám Echa včetně EchoPrime. To vše za mimořádně výhodné peníze. Cena je včetně poštovného.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  118,04 €
  (3 000 Kč)
 • 16 z 20 Celodenní Poetický výlet s Jiřím Peňásem pro ženy

  Šéfredaktorův nápad. Autor je nicméně ochoten jej provést a připravit celodenní autobusový či autokarový výlet (bus se zaplatí z ceny) na místa se silným energetickým vyzařováním. Během cesty je možné odpovídat na různé otázky i osobního charakteru a vést hovor na nejrůznější témata. Nutričně vyvážená strava zajištěna. Výlet se uskuteční na jaře 2020. Samozřejmostí je kniha s osobním věnováním.

  Doručenia odmeny: Nešpecifikované

  137,71 €
  (3 500 Kč)
 • 19 z 20 Celodenní Poetický výlet s Jiřím Peňásem pro muže

  Totéž co pro ženy, jen je to dražší, protože gender vládne světu. Muži jsou silní a se všemi překážkami si poradí. Výlet se uskuteční na jaře 2020. Samozřejmostí je kniha s osobním věnováním.

  Doručenia odmeny: Nešpecifikované

  196,73 €
  (5 000 Kč)
 • 17 z 20 Celodenní Poetický výlet s Jiřím Peňásem genderově neutrální

  Vlastně to samé. Navázali bychom na úspěšné putování před třemi lety s čtenáři EchoPrime, se kterými jsme vyrazili do Liběchovic, Mělníka a do Želíz, na místo, kde Franz Kafka psal Dopis otci a sochař Václav Levý vytesal do skály slavné obří hlavy. Cena je pro dvě osoby. Výlet se uskuteční na jaře 2020. Samozřejmostí je kniha s osobním věnováním.

  Doručenia odmeny: Nešpecifikované

  295,10 €
  (7 500 Kč)
 • 2 z 5 Ručně šité boty pro turistické výlety

  Fotograf Jan Zatorsky se naučil šít pánské kožené boty od předního českého ševce Erika Lawarta. Po třech letech praxe umí i dámské a uspokojil desítky lidí. Změří vám nohy a vyrobí kopyta. Vyberete si design a barvu a budou vám sedět jako ulité. Vše ruční výroba, 100% přírodní materiály, kůže z telete nebo mladého buvola. Fotky hotových bot si můžete prohlédnout v galerii. Kniha Jiřího Peňáse s věnováním je samozřejmostí. V rámci podpory genderové nerovnosti 10procentní sleva na dámský pár bot (rozdíl bude vrácen při měření). Samozřejmostí je kniha s osobním věnováním.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  786,94 €
  (20 000 Kč)
 • 1 z 1 Den a noc s Jiřím Peňásem

  Další bláznivý nápad šéfredaktora, ale můžeme to zde nechat. Najde-li se někdo takový, kdo by chtěl 24 hodin slyšet vyprávění o filmu, literatuře nebo o dějinách výtvarného umění, autorovi nezbyde než se připravit. Snad to oba přežijeme. Samozřejmostí je kniha s osobním věnováním.

  Doručenia odmeny: Nešpecifikované

  2 951,01 €
  (75 000 Kč)
 • 0 Patron knižní edice Echo a Jiřího existence v Týdeníku Echo

  Tato cena pana šéfredaktora je určena pro ty, kteří si myslí, že práce Echo24 a Týdeníku Echo má smysl. Pro ty, kteří se domnívají, že je třeba podpořit lidi rezistentní vůči novým ideologiím, jež přinášejí destrukci bez vize o jiném uspořádání společnosti. Malou odměnou je doživotní předplatné Týdeníku Echo a EchoPrime a veškeré minulé i budoucí knihy Edice Echo. Samozřejmostí je kniha s osobním věnováním.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  3 934,68 €
  (100 000 Kč)