Projekt Orwell aneb 2 + 2 = 4?

"Svoboda je svobodně říkat, že dvě a dvě jsou čtyři." Pomozte nám dokončit film o cestě za autorem románů Farma zvířat a 1984, za vizionářem, jehož myšlenky zasahují hluboce do naší současnosti.

 • 1984: Winston Smith, autorka kresby M.Pavlovičová

 • 1984:: Místnost číslo 101, autorka M. Pavlovičoví

 • Barnhill, ostrov Jura, Skotsko, Foto: V, Müller

 • Masha Karp a Václav Müller, foto: R Letovský

 • Scéna z filmu, Londýn. Foto: R Letovský

 • Scéna z filmu, Londýn. Foto: R. Letovský

 • Bibliofilie 1984 v plechu, ilustrace Jaroslav Róna

229 €
vybrané z 5 625 €

4%

4% splnené

9 ľudí prispelo

Film

Praha, Hlavní město Praha, Česko

Zobraziť všetky odmeny

Jak to začalo

Znal jsem 1984, knihu i film, někdy od 90. let. Orwella jsem ale skutečně objevil, až po přečtení životopisu od Gordona Bowkera.  Fascinoval mě fakt, že ačkoliv levičák a kritik kapitalismu do morku kostí, dokázal rozpoznat nebezpečí komunistické totality. Eric Arthur Blair, jak zní spisovatelovo občanské jméno, byl silnou osobností a neúnavným bojovníkem za pravdu. Jako jeden z několika intelektuálů na Západě se zúčastnil bojů ve španělské občanské válce na straně levicové vlády proti krajně pravicovým povstalcům pod vedením generála Franka. Tam také narazil na propagandu  a krutost Stalinových bolševiků, kteří mučili a bez soudů popravovali příslušníky levicových nekomunistických jednotek. Orwell měl specifický smysl pro humor, byl vášnivým diskutérem a stejně tak vášnivým kuřákem. Rád zahradničil, nesnášel Londýn, miloval přírodu. Dokument o Orwellovi jsem chtěl natočit už před lety. Podařilo se teď, bohužel v době, kdy jeho temné vize nabývají na aktuálnosti.

Co je náš cíl?

Mým cílem je dokončit postprodukci filmu a pustit Projekt Orwell do světa. Chci, aby film vidělo co nejvíce lidí, aby zaujal i ty, kteří se o literaturu, Orwella, Británii, politiku primárně nezajímají, ale chtějí poznat výjiemečnou osobnost a osud svět jim není lhostejný.

Detaily

Filmový dokument s názvem "Projekt Orwell aneb 2+2 = 4?" je mojí osobní výpovědí o vztahu k dílu George Orwella, jeho osobnosti a také k současnému stavu světa. V říjnu loňského roku jsem v Londýně natočil delší rozhovor s Mášou Karp, Ruskou, která 18 let pracovala v BBC jako redaktorka ruské redakce a která napsala a vydala první Orwellův životopis v ruštině. Mášu mi doporučila Orwell Society. Její předsedou je Richard Blair, adoptovaný Orwellův syn. S panem Blairem jsem se bohužel nesetkal, natočil jsem ale (mimo jiné) rozhovor s Quentinem Koppem, synem Orwellova přítele a velitele ve španělské občanské válce, George Koppa. Natáčeli jsme i ve vesnici Wallington, odkud Orwell čerpal inspiraci pro napsání alegorie o stalinistických čistkách v Sovětském svazu. Formou jde o dokument s poetickými prvky. Reálné prostředí a rozhovory doplňuje animace z dílny výtvarnice Moniky Pavlovičové, střídaná archivními záběry, ilustrující dobu George Orwella

Kdo jsme?

Jsme profesionálové ve svých oborech a chceme vytvořit audiovizuální dílo, o kterém jsme přesvědčeni, že má smysl. To bylo první a zásadní kritérium. Vedle režiséra a autora projektu Václava Müllera (viz odkaz níže) jsou klíčovými členy týmu kameraman Radim Letovský , absolvent Napier University Edinburgh v oboru kamera a režie, výtvarnice a animátorka Monika Pavlovičová (viz odkaz níže) a střihač Petr Smělík (viz odkaz níže).

Proč to děláme?

Výrobě se dosud dařilo díky financování z vlastní kapsy a pouhého příslibu honoráře u většiny profesí. Vlastní zdroje vyschly, proto bychom zde rádi vybrali na postprodukci a honoráře.

Aktuality

30.9.2019 Projekt Orwell v České televizi

Projekt Orwell - Události 30.9. Projekt Orwell - Události v kultuře 30.9.

Viacej

30.9.2019 Režisér Václav Müller v pořadu Štrunc

 Václav Müller u Pavla Štrunce

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 2 Shlédnutí filmu online

  Exkluzivní link na shlédnutí online v den kino premiéry. 

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  7,50 €
  (200 Kč)
 • 1 Shlédnutí filmu online + malý dárek

  Exkluzivní link na shlédnutí online v den kino premiéry a samolepka na téma Orwell z dílny výtvarnice filmu Moniky Pavlovičové.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  11,25 €
  (300 Kč)
 • 3 z 5 Shlédnutí filmu online + brožovaný výtisk 1984

  Exkluzivní link na shlédnutí online v den kino premiéry a samolepka na téma Orwell z dílny výtvarnice filmu Moniky Pavlovičové. K tomu ještě brožovaný výtisk knihy 1984 od nakladatelství Argo. Poštovné v ceně.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  18,75 €
  (500 Kč)
 • 80 z 80 Vstupenka na film pro 2 osoby v kině Pilotů ve Vršovicích

  Zveme Vás na druhé pražské uvedení fllmu v kině Pilotů a na setkání s klíčovými tvůrci projektu. Vstupenka platí pro dvě osoby. Na památku máme pro Vás i samolepku na téma Orwell z dílny výtvarnice filmu Moniky Pavlovičové. 

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  22,50 €
  (600 Kč)
 • 80 z 80 Vstupenka na film pro 2 osoby v Bio Centrál v Hradci Králové

  Zveme Vás na první mimopražské uvedení fllmu v Bio Centrál v Hradci Králové a na setkání s klíčovými tvůrci projektu. Vstupenka platí pro dvě osoby. Na památku máme pro Vás i samolepku na téma Orwell z dílny výtvarnice filmu Moniky Pavlovičové.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  22,50 €
  (600 Kč)
 • Vypredané!! Film + kniha 1984 s ilustracemi Jaroslava Róny

  Máme pro vás výtisk 1984 s ilustracemi od předního českého umělce Jaroslava Róny. Věnuje nakladatelství Argo. Poštovné v ceně.

  Dále dle Vašeho výběru můžete shlédnout náš film buď online,nebo v kině Pilotů ve Vršovicích, či v Bio Centrál v Hradci Králové. Vstupenka platí pro dvě osoby. A samozřejmě samolepka na téma Orwell z dílny výtvarnice filmu Moniky Pavlovičové.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  30,00 €
  (800 Kč)
 • 10 z 10 Vstupenka na slavnostní předpremiéru

  ​Zveme Vás na slavnostní předpremiéru do kina Edison Filmhub v Praze, která se bude konat 21. ledna 2020 v den 70. výročí úmrtí George Orwella. Vstupenka platí pro dvě osoby.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  37,50 €
  (1 000 Kč)
 • 10 z 10 Vstupenka na slavnostní předpremiéru + portrét George Orwella

  Zveme Vás na slavnostní předpremiéru do kina Edison Filmhub v Praze, která se bude konat 21. ledna 2020 v den 70. výročí úmrtí George Orwella. Vstupenka platí pro dvě osoby.

  Dále máte u nás print portrétru George Orwella formátu A4 od výtvarnice filmu Moniky Pavlovičové na originálním ručně vyráběném papíře z Velkých Losin.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  45,00 €
  (1 200 Kč)
 • 3 z 3 Vstupenka na slavnostní předpremiéru + velký portrét George Orwella

  Zveme Vás na slavnostní předpremiéru do kina Edison Filmhub v Praze, která se bude konat 21.ledna 2020 v den 70.výročí úmrtí George Orwella. Vstupenka platí pro dvě osoby.

  Dále máte u nás print portrétru  George Orwella formátu A3 od výtvarnice filmu Moniky Pavlovičové na originálním ručně vyráběném papíře z Velkých Losin. Poděkuje Vám za podporu filmu v titulcích.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  56,25 €
  (1 500 Kč)
 • 2 z 3 Film+ Divadlo - 2 vstupenky na dramatizaci 1984 v podání Divadla D21

  Zveme Vás na vynikající dramatizaci 1984 v podání Divadla D21. Tato malá vinohradská scéna má hru na repertoáru již od roku 2009 a stále zaznamenává velký úspěch. Můžete si vybrat jakékoliv představení do konce sezony. Pošleme poštou, nebo předáme v kině. Poštovné je v ceně.

  Zveme Vás také na slavnostní předpremiéru do kina Edison Filmhub v Praze, která se bude konat 21.ledna 2020 v den 70.výročí úmrtí George Orwella. Vstupenka platí pro dvě osoby.

  NEBO dle Vašeho výběru můžete shlédnout náš film buď online, nebo v kině Pilotů ve Vršovicích, či v Bio Centrál v Hradci Králové. Vstupenka platí pro dvě osoby. A samozřejmě samolepka na téma Orwell z dílny výtvarnice filmu Moniky Pavlovičové.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  75,00 €
  (2 000 Kč)
 • 1 z 1 Film + Kompletní dílo George Orwella

  Vynikající odměna pro bibliofily a čtenáře tohoto velkého vizionáře 20. století. Cenu věnuje nakladatelství Argo.

  Zveme Vás také na slavnostní předpremiéru do kina Edison Filmhub v Praze, která se bude konat 21.ledna 2020 v den 70.výročí úmrtí George Orwella. Vstupenka platí pro dvě osoby.

  NEBO dle Vašeho výběru můžete shlédnout náš film buď online, nebo v kině Pilotů ve Vršovicích, či v Bio Centrál v Hradci Králové. Vstupenka platí pro dvě osoby. A samozřejmě samolepka na téma Orwell z dílny výtvarnice filmu Moniky Pavlovičové.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  187,51 €
  (5 000 Kč)
 • 10 z 10 Partner filmu

  Budeme velice rádi, pokud se budete chtít stát Partnerem našeho filmu.

  Nabízíme uvedení a poděkování (jednotlivci nebo firmě) na začátku i na konci filmu,vstup na slavnostní předpremiéru pro 2 osoby, setkání s tvůrci po předpremiéře, uvedení na plakátu od výtvarnice Moniky Pavlovičové a plakát na památku.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  375,02 €
  (10 000 Kč)
 • 1 z 1 Partner filmu a unikátní odměna k tomu!

  Nabízíme poslední kus z limitované edice   Bibliofilie 1984 s ilustracemi Jaroslava Róny a plechovou vazbou! Jaroslav Róna pak napíše šťastnému majiteli věnování. Tento vzácný sběratelský kus poskytlo nakladatelství Argo.

  Dále uvedení a poděkování v závěrečných titulcích filmu, vstup na slavnost předpremiéru pro 2 osoby, setkání s tvůrci po předpremiéře, uvedení na plakátu od výtvarnice Moniky Pavlovičové a plakát na památku.

   

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  562,54 €
  (15 000 Kč)