Helios - dokumentární film

Dokumentární film o českém matematikovi Miloslavu Druckmüllerovi, jehož fotografie úplných zatmění nabídly vědě nový fascinující pohled na Slunce a uchvátily svět. Podpořte vznik dokumentárního filmu, který vám ukáže Slunce jak ho neznáte!

 • Sluneční koróna (USA 2017)

 • SDO NAFE 1

 • SDO NAFE 2

 • Tým 2017

 • Miloslav Druckmüller Mongolsko 2008

 • Magnetka varianta 1

 • Magnetka varianta 2

 • Placka varianta 1

 • Placka varianta 2

 • Pohlednice

1 259 €
vybrané z 14 749 €

8%

8% splnené

38 dní do konca

60 ľudí prispelo

Film, Vzdelávanie

Prispieť
Zobraziť všetky odmeny

Jak to začalo

Miloslav Druckmüller je vysokoškolský profesor (VUT Brno), matematik, milovník velehor, astronomie a sběratel kaktusů. Jeho vášeň pro fotografii ho spolu s nadšením pro řešení matematických problémů přivedla k problematice fotografického zachycení zatmění slunce. Vyvstala otázka, jak zachytit co nejvěrněji fotoaparátem to, co při zatmění pozorujeme vlastníma očima. Po několika letech práce se mu problém podařilo vyřešit a na světě byla první, mimořádně detailní fotografie koróny při zatmění. Tato fotografie předčila jakékoliv dosavadní pokusy a nabídla vědě zcela nový pohled na Slunce.

Profesor Miloslav Druckmüller

Když jsme poprvé viděli fotografie sluneční koróny a videa ze sondy SDO zpracované panem profesorem Druckmüllerem, byli jsme z nich okamžitě nadšení. Mají totiž obrovskou moc. Uchvátí a zaujmou bez ohledu na to, jestli se člověk o astronomii a fyziku zajímá, nebo ne. Kromě vědeckého přínosu ukazují mimořádnou krásu a působivost Slunce, která nám však zůstává povětšinou skrytá. Přirozeně v člověku vyvolávají touhu dozvědět se, na co se to vlastně dívá. Přimějí žasnout a pokládat si otázky, dozvídat se...

Co je náš cíl?

Naším cílem je seznámit širokou veřejnost prostřednictvím dokumentárního filmu s inspirativním zaujetím profesora Miloslava Druckmüllera, který zásadním způsobem přispěl k obnově mezinárodního vědeckého zájmu o pozorování úplných zatmění Slunce, jakožto nástroje výzkumu sluneční koróny. Chceme zároveň ukázat, že česká věda má světovou úroveň a právem můžeme být na její představitele hrdí. Byli bychom rádi, aby se dokumentární film formou projekcí dostal také do škol.

Detaily

Dokumentární film Helios nabízí možnost seznámit se s mimořádnou osobní cestou profesora Druckmülera za fotografiemi sluneční koróny, které uvedly v úžas mezinárodní vědeckou obec a uchvátily veřejnost. Detailní fotografie ukázaly struktury a jevy v koróně, o jejichž existenci neměli vědci ani tušení. Objevily se na stránkách prestižních vědeckých časopisů Nature a Astronomical Journal.

Nic z toho by se ale pravděpodobně nestalo, nebýt mezinárodní krádeže jedné z jeho fotografií. Následná takřka detektivní zápletka, během níž musel prokázat své autorství, svedla profesora Druckmüllera dohromady s významnou sluneční fyzičkou, profesorkou Shadií Habbal z Havajské univerzity. Další úsměvná historka ho dovedla ke spolupráci s americkou NASA, která ho nejprve považovala za hackera.

Jako jediní jsme získali exkluzivní svolení natáčet během vědecké expedice za zatměním Slunce (Oregon, USA) v roce 2017. Kromě vědců jsme tak mohli zachytit atmosféru miliónů návštěvníků, kteří se za touto strhující přírodní podívanou vydali z celého světa.

Proč je výzkum Slunce důležitý?

Slunce je fenomén, který fascinuje a provokuje lidskou mysl od nepaměti. Jeho moc se promítá jak do legend a umění, tak do tisíců příběhů lidí, které inspiruje v touze poznávat svět. Většina využívaných druhů energie (elektřina, pohonné hmoty, potraviny) reprezentuje transformovanou energii Slunce. Jevy odehrávající se ve sluneční koróně zásadním způsobem ovlivňují každodenní život na Zemi. Slunce je nejen dárce života, ale představuje i potenciální hrozbu pro moderní společnost závislou na technologiích. Proto se dnes výzkumu Slunce věnuje velká pozornost.

... a ještě něco navíc

V dokumentu se také objeví veřejně nedostupné unikátní materiály z archivu pana profesora Druckmüllera. Zodpovíme základní otázky, například co je to sluneční koróna a co na fotografiích vlastně můžeme spatřit. Poodhalíme některé z nejpalčivějších otázek spojených s korónou a nahlédneme současný stav vědeckého poznání Slunce.

Kdo jsme?

Jsme skupina filmařů, která se pod hlavičkou produkční společnosti cine4net, s.r.o. věnuje realizaci dokumentárních filmů (krátké i celovečerní) se zaměřením na popularizaci a vzdělávání. Na všech projektech úzce spolupracujeme s odborníky na danou oblast, abychom zajistili jejich obsahovou kvalitu. Baví nás hledat atraktivní cesty, jak témata zprostředkovat. Realizovali jsme například internetovou sérii PamátkyDnes, celovečerní dokumentární film Jano Koehler nebo videa pro expozice Národního Muzea. Za naše projekty jsme třikrát získali cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti filmu, televize a divadla a také hlavní cenu na mezinárodním festivalu muzejních filmů MusaionFilm.

Proč to děláme?

Věříme, že popularizace vědy, techniky a historie je něco, co má hluboký smysl. Realizace našeho dokumentárního filmu je vzhledem ke své podstatě finančně náročná. První část natáčení v USA jsme mohli realizovat díky laskavé finanční podpoře od pana Karla Janečka a nadace Neuron. Zbytek jsme financovali jak se říká „z vlastních kapes“ prostě proto, že projektu věříme. Dále nás finančně podpořilo VUT v Brně a získali jsme záštitu pana děkana.

V současné době pracujeme na koprodukci, která by měla přinést dokument k co největšímu množství diváků u nás v České republice. Projekt jsme prezentovali na camp4science v rámci festivalu AFO. O dokument projevil zájem mezinárodní distributor. Přesto všechno nám část financí chybí a rozhodli jsme se pokusit je získat prostřednictví HitHitu.

Peníze použijeme na dokončení natáčení na Slovensku, v Německu, Francii a následnou obrazovou a zvukovou postprodukci.

1. milník – 380 000 Kč

Za tuto částku dokončíme natáčení v České republice (ilustrační záběry) a na Slovensku (observatoř na Lomnickém štítu a její koronograf).

2. milník – 600 000 Kč

Natáčení ve Francii a Německu – vypravíme se spolu s profesorem Druckmüllerem na soukromou observatoř Petera Aniola, jednoho z hlavních aktérů filmu. Navštívíme ho i v jeho firmě, která se zabývá výrobou špičkových teleskopů pro místa, jako jsou observatoře na Paranalu v Chile. A budeme mít originální soundtrack!

3. milník – 800 000 Kč

Teď můžeme dokončit zvukovou a obrazovou postprodukci včetně animací. Jdeme do finále!

Aktuality

21.5.2019 Děkujeme za podporu!

První dny našeho hithitování jsou pro nás plné napětí. Je to skoro jako sledovat dostihy! Máme velkou radost z každé nové podpory a velmi si jí vážíme. Budeme rádi, pokud se rozhodnete sdílet kampaň s vašimi přáteli i formou emailu s osobním vzkazem. To pomáhá!:-) V tomto týdnu připravujeme nové…

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 7 Sluneční bobřík štědrosti

  Získejte slunečního bobříka štědrosti! Podpořte nás symbolickou částkou 100 Kč (nebo klidně i víc) a dobrý pocit vás zahřeje i při nepřízni počasí!

  Doručenia odmeny: Nešpecifikované

  Prispieť 3,88 €
  (100 Kč)
 • 98 z 100 Pohlednice (kombo)

  Kombo 2 pohlednic ze zatmění v USA 2017.

  Pošlete vašim známým, kamarádům nebo rodině Slunce do poštovní schránky! Sada obsahuje dvě různé pohlednice.

  (cena zahrnuje poštovné)

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  Prispieť 5,82 €
  (150 Kč)
 • 188 z 200 Placka

  Ukažte světu, jak je sluneční koróna krásná!

  Varianta 1
  Připínací placka s výřezem sluneční koróny (USA 2017) zářící v bílém světle.

  Varianta 2
  Připínací placka s výřezem sluneční koróny (USA 2017) se zeleně a červeně zářícími ionty železa.

  Variantu napiště prosím do poznámky. Náhled najdete v galerii :-)

  (cena zahrnuje poštovné)

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  Prispieť 7,76 €
  (200 Kč)
 • 191 z 200 Magnetka

  Slunce do vaší kuchyně.

  Varianta 1
  Magnetka s výřezem sluneční koróny (USA 2017) zářící v bílém světle.

  Varianta 2
  Magnetka s výřezem sluneční koróny (USA 2017) se zeleně a červeně zářícími ionty železa.

  Variantu napiště prosím do poznámky. Náhled najdete v galerii :-)

  (cena zahrnuje poštovné)

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  Prispieť 8,54 €
  (220 Kč)
 • 295 z 300 Exkluzivní bonusové video materiály

  Získejte přístup k exkluzivním bonusovým materiálům, které jinde neuvidíte! Máme spoustu rozhovorů se zajímavými lidmi a vědci, ale do filmu se nám všechno nevejde. Navíc uvidíte další zajímavá místa spojená s úplným zatměním 2017.

  Emailem dostane link ke stažení.

  Doručenia odmeny: Do roka

  Prispieť 11,64 €
  (300 Kč)
 • 300 z 300 Filmový plakát A2

  Filmový plakát

  (cena zahrnuje poštovné)

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  Prispieť 21,35 €
  (550 Kč)
 • 150 z 150 HitHit předpremiéra OLOMOUC pro 2 osoby + plakát

  Přijďte se na film podívat do kina! 

  Užít si fotografie a videa Slunce zpracované panem profesorem Druckmüllerem na velkém plátně stojí opravdu za to! Vstupenka platí pro 2 osoby. Po projekci bude následovat diskuze s tvůrci.

  Premiéra proběhne na jaře 2020.

  (vstupenku obdržíte mailem)

  Doručenia odmeny: Do roka

  Prispieť 27,17 €
  (700 Kč)
 • 143 z 150 HitHit předpremiéra PRAHA pro 2 osoby + plakát

  Přijďte se na film podívat do kina! 

  Užít si fotografie a videa Slunce zpracované panem profesorem Druckmüllerem na velkém plátně stojí opravdu za to! Vstupenka platí pro 2 osoby. Po projekci bude následovat diskuze s tvůrci.

  Premiéra proběhne na jaře 2020.

  (vstupenku obdržíte mailem)

  Doručenia odmeny: Do roka

  Prispieť 27,17 €
  (700 Kč)
 • 134 z 150 Slavnostní premiéra BRNO pro 2 osoby + plakát

  Přijďte se na film podívat do kina! 

  Užít si fotografie a videa Slunce zpracované panem profesorem Druckmüllerem na velkém plátně stojí opravdu za to! Vstupenka platí pro 2 osoby. Po projekci bude následovat diskuze s tvůrci.

  Premiéra proběhne na jaře 2020.

  (vstupenku obdržíte mailem)

  Doručenia odmeny: Do roka

  Prispieť 27,17 €
  (700 Kč)
 • 100 z 100 Kombo balíček, aneb chci mít Slunce, kam se podívám!

  „Chci všechno!“ A to také v tomto balíčku dostanete!

  2 pohlednice (2 různé motivy)
  2 placky (2 různé motivy)
  2 magnetky (2 různé motivy)
  1 plakát k filmu

  (cena zahrnuje poštovné)

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  Prispieť 44,63 €
  (1 150 Kč)
 • 18 z 20 Fotografie A4 zatmění slunce v USA 2017 ve výstavní kvalitě

  Fotografie sluneční koróny ze zatmění v USA 2017 o formátu A4 vhodná k zarámování. Kvalitní papír i tisk v archivní kvalitě používaný pro fotografie určené na výstavy a do muzeí. Každá fotografie je signovaná prof. Miloslavem Druckmüllerem.

  Zvolit si můžete ze dvou variant:

  (variantu napište do poznámky - náhledy naleznete v galerii)

  a) fotografie koróny v bílém světle
  b) fotografie koróny se zářícími ionty železa

  (cena zahrnuje poštovné)

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  Prispieť 85,39 €
  (2 200 Kč)
 • 10 z 10 Staňte se partnerem filmu

  Staňte se partnerem našeho dokumentárního filmu! 

  Vysloužíte si slovní poděkování v titulcích filmu, získáte 2 vstupenky na slavnostní premiéru v Brně, kde vám poděkujeme veřejně, a následně se potkáte s tvůrci na slavnostním rautu.

  Doručenia odmeny: Do roka

  Prispieť 582,19 €
  (15 000 Kč)
 • 2 z 2 Přednáška pana profesora Miloslava Druckmüller

  Užijte si exkluzivní přednášku pana profesora Druckmüllera! Dozvíte se vše, co vás zajímá o jeho práci, výzkumu zatmění Slunce i expedicích. Zároveň získáte možnost nechat si zodpovědět své zvídavé dotazy! Je už jen na vás, jestli to bude pouze v kruhu přátel, v zájmové skupině, anebo třeba pro školu.

  Limitováno na Moravu a Prahu (včetně blízkého okolí).

  Prostory pro přednášku + vybavení (projektor, plátno) si zajišťuje dárce.

  (cena zahrnuje náklady spojené s dopravou přednášejícího)

  Doručenia odmeny: Do roka

  Prispieť 1 358,43 €
  (35 000 Kč)
 • 5 z 5 Staňte se sponzorem filmu

  Staňte se sponzorem našeho dokumentárního filmu!

  Jako sponzoři filmu si vysloužíte logo v závěrečných titulcích české verze filmu, 2 vstupenky na slavnostní premiéru v Brně, kde vám poděkujeme veřejně, a následně se potkáte s tvůrci na slavnostním rautu.

  Doručenia odmeny: Do roka

  Prispieť 1 940,62 €
  (50 000 Kč)