Bohemian Jazz Guitars Tribute

Vraťme zvuk nejlepším českým historickým kytarám! Chceme představit neznámý příběh výroby jazzových kytar v Schönbachu (Luby u Chebu) a ukázat nástroje ze 30.–60. let v celé kráse. Pomozte nám natočit CD, připravit výstavu a vyjet do světa!

12 103 €
vybrané z 10 681 €

113%

113% splnené

188 ľudí prispelo

Hudba, Umenie

Zobraziť všetky odmeny

Ten příběh fascinuje…

Sotva pár let poté, co se ve Spojených státech zrodil jazz, začínají němečtí řemeslníci v městečku Schönbach u Chebu jako jedni z prvních v Evropě stavět jazzové kytary. Jde jim to tak dobře, že už po pár letech začnou nástroje pod různými značkami vyvážet do celého světa – a Schönbach se tak zásadním způsobem podílí na formování evropské jazzové scény.

Pak přijde válka a po válce nucený odsun českých Němců. Nástrojáři z Schönbachu (nově přejmenovaného na Luby u Chebu) vesměs odejdou do bavorského Bubenreuthu, kde řemeslo dále rozvíjejí – na jejich nástroje později hrají Beatles i Rolling Stones. Navzdory historickým událostem se však výrobu jazzových kytar podaří udržet i v Československu. Rodina Alfreda Bräuera, jednoho z nejtalentovanějších stavitelů jazzových kytar, v Lubech zůstane a ve znárodněném podniku pokračuje ve výrobě.

Je to jeden z paradoxů českých dějin. Prvotřídní kytary, s nimiž se fotí Waldemar Matuška i Karel Gott, staví v 50. a 60. letech komunistickým režimem nenávidění čeští Němci. Pochopitelně zcela v ústraní a v utajení.

...a my ho chceme představit světu

Do toho příběhu jsme se zamilovali. Po historii jedinečných kytar z Lubů z 30.–60. let pátráme už 20 let. A teď chceme představit, na co jsme přišli.

 • Chceme nástrojům vrátit zvuk a natočit cédéčko s dobovými českými jazzovými skladbami.
 • K tomu chceme přidat knihu plnou fotek a informací...
 • ...a putovní výstavu tak, aby se o příběhu dozvědělo co nejvíc lidí.
 • A když to všechno vyjde, chceme s renovovanými kytarami vyjet na sérii koncertů po Česku i Německu.

Jak jsme daleko?

Zkusili jsme první dvě nahrávací sessions a zjistili, co všechno je pro práci s takto vzácnými nástroji potřeba (a kolik stojí je opravit). Na zbytek už potřebujeme vás :-)

Kdo jsme?

Skupina nadšenců, kteří se dali dohromady, aby tenhle projekt spatřil světlo světa. Hudebník Marek Rejhon, restaurátor nástrojů Tomáš Dvořák, fotograf Karel Pazderka, nahrávací studio Good Day Records, odborníci z německého projektu Bubenreutheum, studio AnFas a spousta dalších lidí.

Aktuality

15.8.2019 Konečně máme natočeno... Omlouváme se za zdržení, teď už konečně máme čas i na odpravení odměn

/English version follows/ Milí příznivci historie českých jazzových kytar. Předně přijměte naši omluvu, že jsme se tak dlouho neozvali. Sestavení publikace & CD se ale ukázalo být koordinačně i finančně mnohem náročnějším úkolem, než se zdálo. Teď už ale jdeme opravdu do finále. A s tím souvis…

Viacej

23.12.2018 Odpočítáváme poslední hodiny, posíláme making of s Lubošem Novotným & přejeme krásné Vánoce

Milí příznivci historie českých jazzových kytar. Sbírka na HitHitu končí zítra v šest ráno, takže pro případné podporovatele už je skutečně poslední šance. Posíláme krátké video z toho, jak se celý projekt rodí. V úterý 18. 12. jsme ve studiu Good Day Records nahrávali dva tracky se vzácným hostem…

Viacej

Odkazy projektu

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 7 Pohlednice s fotkou a podpisy

  Nejkrásnější kytara ze všech vyrobených v Lubech je podle nás Sněhurka. Na pohlednici s ní připojíme osobní poděkování.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  5,52 €
  (150 Kč)
 • 17 Digitální nahrávka

  Víme, že CD už jsou trochu retro. A i když retro je celý tenhle projekt, jdeme s dobou. Takže pokud projektu fandíte a stačí vám digitální verze nahrávky, je tohle odměna právě pro vás. A samozřejmě poděkování za podporu.

  Doručenia odmeny: Do roka

  11,05 €
  (300 Kč)
 • 19 Digitální komplet nahrávky + publikace

  Pomáháte, aby úžasné historické kytary svět zase slyšel hrát. A navíc si o nich chcete něco přečíst! Obojí vám pošleme v digitální podobě (publikace kompatibilní s klasickými čtečkami) a k tomu přidáme poděkování za podporu.

  Doručenia odmeny: Do roka

  18,42 €
  (500 Kč)
 • 90 CD + kniha

  Užijte si krásu a příběh kytar naplno! CD s knihou, plnou skvělých fotek Karla Pazderky, spousty archivních materiálů a se všemi informacemi o kytarách, které se za 20 let bádání podařilo zjistit. A poděkování za podporu, samozřejmě. 

  Pokud chcete i osobní věnování, napište ho do poznámky. 

  /pro doručení mimo ČR prosíme přihoďte 250 Kč na poštovné/

  Doručenia odmeny: Do roka

  36,83 €
  (1 000 Kč)
 • 30 z 70 CD + kniha + pozvánka na křest

  Chcete se potkat naživo? Není lepší možnost než při uvedení cédéčka na svět. Když to všechno dobře půjde, bude to někdy na podzim 2019 v Praze. K tomu kniha s podpisy a poděkováním.

  Doručenia odmeny: Do roka

  55,25 €
  (1 500 Kč)
 • 47 z 50 CD + kniha + poster

  Do Prahy daleko, ale stojíte o něco extra. A co třeba plakát, kde budou všechny renovované kytary pěkně pohromadě? Ve formátu A1, stylem podobný vizuálu, který používáme v hlavičce webu. A k tomu samozřejmě CD a kniha  s podpisy a poděkováním. 

  /pro doručení mimo ČR prosíme přihoďte 400 Kč na poštovné/

  Doručenia odmeny: Do roka

  73,66 €
  (2 000 Kč)
 • 1 z 10 Vybraná kytara jako obraz

  Vyzdobte si stěnu! Vyberte si z fotek Karla Pazderky jednu, kterou vám necháme vytisknout na plátno nebo hliníkovou (dibondovou) desku o rozměrech 70 x 50 cm.  

  /pro doručení mimo ČR prosíme přihoďte 500 Kč na poštovné/

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  110,50 €
  (3 000 Kč)
 • 2 z 3 Individuální workshop kytarové improvizace s Markem Rejhonem

  Chcete se zdokonalit v hraní? Objevit nový přístup k interpretaci?  

  Marek Rejhon se vám bude celý den věnovat. Nemusíte nutně hrát jazz, ale v hraní na kytaru byste neměli být úplní začátečníci :-)

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  368,32 €
  (10 000 Kč)
 • 1 z 3 Individuální workshop restaurování kytar s Tomášem Dvořákem

  Jak se dává dohromady kytara? Na co si dát pozor? Jaké materiály použít? 

  Tomáš Dvořák restauruje velkou část kytar, na které natáčíme. Přijďte se mu podívat pod ruce  a přiučit se.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  368,32 €
  (10 000 Kč)
 • 3 z 3 Objednejte si nás na koncert

  Jedna z možností vidět kytary naživo třeba ještě předtím, než vznikne CD. Za tuto částku vám Tomáš Dvořák a Marek Rejhon uspořádají kdekoli v Česku zhruba hodinový koncert.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  920,81 €
  (25 000 Kč)
 • 3 z 3 Staňte se partnerem projektu

  Spojte s projektem vaši firmu! My za to odprezentujeme její logo na všech výstupech projektu a dodáme 10 CD (varianta exkluziv) a 40 vstupenek na koncerty pro vaše zaměstnance.

  Doručenia odmeny: Do roka

  1 473,30 €
  (40 000 Kč)
 • Vypredané!! Kytara Radiotone 1935

  Odměna pro skutečné fajnšmekry. Kompletně zrestaurovaná kytara Radiotone z roku 1935, vyrobená v Schönbachu, jejíž zvuk si na CD můžete poslechnout ve skladbě Svítá.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  3 499,08 €
  (95 000 Kč)