HAREDIM - kniha fotografií Elišky Blažkové

Nechte se vtáhnout do prostředí ultraortodoxní židovské komunity, jejíž život v průběhu osmi let dokumentovala Eliška Blažková jako jediná žena-fotografka na světě.

4 577 €
vybrané z 3 059 €

149%

149% splnené

138 ľudí prispelo

Fotografie

Třebíč, Kraj Vysočina, Česko

Zobraziť všetky odmeny

Eliščina cesta za knihou

Elišku jsem nedávno potkala v třebíčském židovském městě a shodly jsme se na tom, že nám zde chybí autentičtí obyvatelé. Ona sama je jako fotografka letěla hledat do Jeruzaléma. Ocitla se ve čtvrti Mea Šearim, kde žije nejuzavřenější a nejortodoxnější židovská komunita na světě. Zprvu se zdálo nemožné se jim s fotoaparátem přiblížit a jeruzalémští přátelé ji od jejího záměru odrazovali. Ale díky patřičné zarputilosti i touze najít lidskost a pochopit způsob jejich života, nakonec dokázala překonat prvotní nevraživost i odlišnosti. Házeli po ní kameny, snažili se jí zničit fotoaparát, ale Eliška se pokaždé vrátila. Snad jako jediné ženě-fotografce na světě se jí podařilo v průběhu osmi let pořídit takto rozsáhlý, autentický a hluboce lidský soubor fotografií.

Náš společný cíl

Hlavním cílem je vydat knihu a dostat ji do povědomí nejen u nás, ale také v zahraničí. Projekt Haredim má mezinárodní potenciál, protože je naprosto unikátní. Nejen díky fotografiím, ale především díky Eliščině přirozené snaze pochopit tuto ojedinělou komunitu, kterou byla nakonec přijata. Publikace je dvojjazyčná (česko-anglická), obsahuje 130 fotografií a bude mít zhruba 260 stran. Spolupracují na ní: uznávaný grafik Jan Havel, texty i rozhovor s autorkou vytvořila Judita Matyášová, editorem je fotograf a pedagog doc. MgA. Jan Jindra (autor dvou knih pro nakladatelství BiggBoss).

Detaily

"Úplně na začátku bylo mým záměrem přinést kousek židovství zpět do Třebíče, což se podařilo v roce 2012 díky výstavě prvních fotografií v třebíčské synagoze. Do Izraele jsem se však i poté vracela, studovala jsem tam a žila. Projekt Haredim se tak vyvíjel, zrál, uskutečnilo se několik dalších výstav a všechno se posouvalo mnohem dál. V Mea Šearim působí ty nejextremističtější židovské sekty světa. A právě téma náboženského extremismu je dnes často skloňovanou otázkou. Chtěla jsem proto vytvořit soubor, který bude rozšiřovat obzory, v němž ustoupí do pozadí náboženská pravidla a předsudky i obavy z odlišnosti. Který se bude vyznačovat upřímným respektem a krásou lidskosti. Tyto fotografie jsou výsledkem unikátního propojení zcela odlišných světů - židovského a nežidovského, světského a sekulárního, mužského a ženského." (Eliška Blažková)

... a ještě něco navíc

Vydání knihy je teprve začátkem. Eliška má v plánu vytvořit hodinový pořad, v němž bude vyprávět nejen o své vlastní cestě ženy-fotografky, ale především promítat fotografie z knihy, které uvede do patřičného kontextu i souvislostí. Fotografie by měly hovořit samy o sobě, ale často je za jejich vznikem i drobná událost nebo člověk s minipříběhem. Tento konkrétní prvek pak vede i k lepšímu porozumění celému světu čtvrti Mea Šearim.

Kdo jsme?

ELIŠKA BLAŽKOVÁ je českou fotografkou, momentálně žijící střídavě v ČR a ve Francii. Vystudovala fotografii na Bezalelově akademii umění a designu v Jeruzalémě a na Fakultě Multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Od roku 2011 se opakovaně vrací do Izraele, kde aktuálně pracuje na své disertaci. Plně se věnuje svému projektu - knize Haredim. 

BLANKA FIŠEROVÁ je autorkou řady knih i projektů, pět let básnila v ulicích s Guerilla Poetringem. Knihu O Holčičce s kouzelnýma nohama, na jejíž první vydání získala prostředky díky crowdfundingové kampani, vydalo také nakladatelství Albatros. V září letošního roku založila Nakladatelství Blízko. 

Proč to dělám?

Původně jsem plánovala založit vlastní nakladatelství, abych mohla vydávat vlastní tvorbu. Ale setkání s Eliškou pro mne bylo natolik inpsirující, že jsem se rozhodla ji podpořit. Její kniha Haredim se tak stane první publikací mého malého nakladatelství. Inspirovala mne Eliščina vytrvalost, umělecká vize i poselství, které s vydáním knihy souvisí. Do jejího projektu jsem ochotná investovat vlastní nadšení, energii, čas i peníze.

Jak naložíme s vybranou částkou?

Všechny finanční prostředky použíjeme k vydání knihy. Díky Univezitě Tomáše Bati ve Zlíně získala Eliška grant a mohly tak být zafinancovány téměř veškeré náklady spojené s přípravou knihy k tisku. Čím více peněz vybereme, tím větší náklad budeme moci poslat do světa.

Aktuality

27.12.2018 Haredim je na světě!

Naši milí podporovatelé! Kniha je na světě a z tiskárny nám ji doručili až pod stromeček. Ozvěte se mi, prosím, abychom se dohodli, kde si knihu převezmete (blanka@nakladatelstviblizko.cz). U vás, kteří jste zvolili poštovní doručení, a neuvedli adresu, prosím o doplnění. Knihu přivítáme na světě …

Viacej

6.11.2018 Děkujeme vám za podporu a knihu ladíme k tisku!

Vážíme si veškeré vaší podpory a vězte, že vás brzy zkontaktujeme, abychom se domluvili na předání či zaslání odměn. Knihu ladíme a chystáme ještě ke druhé tiskové zkoušce a dokončujeme korektury. Díky vstřícnosti brněnské Tiskárny Helbich by mohla být kniha na začátku prosince hotová, ale to…

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 8 Fandím knize

  Chci Elišku a vydání knihy podpořit jenom tak.

  - dobrý pocit se dostaví ihned 
  - částku můžete libovolně navýšit

  Doručenia odmeny: Nešpecifikované

  3,82 €
  (100 Kč)
 • 80 z 100 Kabbalah náramek

  Ochranný náramek, který přiveze autorka knihy z Jeruzaléma od Zdi nářků a napíše k němu vzkaz.

  - náramek z červené vlny 
  - vzkaz autorky
  - zašleme poštou pouze v rámci ČR

   

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  9,56 €
  (250 Kč)
 • Vypredané!! Kniha za nejlepší cenu

  Kniha Haredim pro nejrychlejší z vás za bezkonkurenčně nejnižší cenu.

  - k osobnímu odběru (Třebíč, Brno, Praha, Zlín)
  - v případě zaslání poštou navyšte cenu o 120 Kč a adresu uveďte do poznámky
  - zasíláme pouze v rámci ČR

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  17,21 €
  (450 Kč)
 • 56 Kniha za výhodnou cenu

  Kniha Haredim za cenu o 100 Kč nižší, než za jakou bude uvedena do prodeje. 

  - k osobnímu odběru (Třebíč, Brno, Praha, Zlín)
  - v případě zaslání poštou navyšte cenu o 120 Kč a adresu uveďte do poznámky
  - zasíláme pouze v rámci ČR

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  21,03 €
  (550 Kč)
 • 7 Kniha a účast na křtu

  Oslavte vydání knihy spolu s námi na křtu v třebíčské Zadní synagoze a poslechněte si Eliščino vyprávění o fotografiích spojené s projekcí.

  - kniha s osobním věnováním autorky
  - účast na křtu
  - promítání fotografií s výkladem

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  38,23 €
  (1 000 Kč)
 • 25 z 45 Limitovaná edice Haredim

  Signovaná limitovaná edice knihy Haredim s věnováním autorky, podepsanou fotografií a plakátem vloženým do knihy.

  - k osobnímu odběru (Třebíč, Brno, Praha, Zlín)
  - v případě zaslání poštou navyšte cenu o 120 Kč a adresu uveďte do poznámky
  - zasíláme pouze v rámci ČR

   

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  45,88 €
  (1 200 Kč)
 • 6 z 10 Na kafe s Eliškou

  Knihu s osobním věnováním vám Eliška předá v třebíčském židovském městě v Kavárně U Židovské brány. Bude s vámi sdílet svůj osobní příběh a příběhy jejích nejoblíbenějších fotografií.

  - kniha s osobním věnováním
  - Eliška vás zve na kávu
  - inspirativní setkání 
  - autorka navrhne několik možných termínů

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  57,35 €
  (1 500 Kč)
 • 2 z 3 Focení v dokumentárním stylu

  Eliška s vámi stráví odpoledne a zdokumentuje život vaší rodiny skrze svůj originální tvůrčí pohled.

  - netýká se svateb, firemních a komerčních akcí
  - termín po dohodě s fotografkou
  - pouze v rámci ČR
  - do poznámky uveďte něco více o vás a vaší rodině

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  229,40 €
  (6 000 Kč)
 • 2 z 3 Den s Eliškou v Jeruzalémě

  Vypravte se s Eliškou na místa, kde vznikal její projekt. Zavede vás do čtvrti Mea Šearim a provede vás i dalšími zajímavými místy Jeruzaléma, kam turisté málokdy zavítají. 

  - Jeruzalém očima fotografky 
  - jeden den v jiném světě
  - letenku a ubytování si platíte a zajišťujete sami
  - termíny navrhuje autorka

   

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  305,87 €
  (8 000 Kč)
 • 4 z 5 Nadšený podporovatel

  Projekt se vám natolik líbí a věříte v něj, že se chcete stát mecenášem. Nabízíme vám nejen dva výtisky limitované edice knihy s věnováním autorky, ale také uvedení loga na propagačních materiálech spojených s prezentací knihy a osobní poděkování na křtu.

  - 2 výtisky limitované edice knihy s věnováním
  - osobní poděkování na křtu
  - logo na propagačních materiálech

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  764,67 €
  (20 000 Kč)