Kniha Judith Random – SafraPorto

Příběh o jedné holce, jednom psovi, jednom ukulele, jednom hlase. O dvaceti kg v batohu. O tisících kilometrů. Nespočtu dobrých lidí i hodin samoty. Pomozte nám vydat knížku o cestě, která skončí možná v Portu a možná někde jinde, ale určitě dobře.

Autor: Ju a AxTheB

 • Probuzení u Neukirchenu

 • Pauza u Neustadtu an der Donau

 • Jack u Dunaje poblíž Ingolstadtu

 • Odpočinek u Lancrans

 • Cesta do Nantua

 • Krajina kolem Longes

 • Le Trois Dents

 • Plavba z Lareda do Santoñi

 • Caravia

 • Axovy děti a Ju se loučí s Jackem

 • Mirador del Espíritu Santo

4 113 €
vybrané z 5 744 €

71%

71% splnené

186 ľudí prispelo

Literatúra

Zobraziť všetky odmeny

Na začátku byli Judith a Jack

Ju je holka a Jack je pes. Na začátku byli v Praze a došli spolu do Španělska. Dál už Ju půjde sama. A až se vrátí, přečtete si o tom, co potkala cestou.

Cíl je Porto a příběh o cestě na svobodu

Až Judith dotáhne svůj dvacetikilový batoh zpátky domů, sedne k počítači a začne tisíce zápisků, tweetů, fotek a vzpomínek přetvářet do podoby knihy, která se Vám dostane do rukou v létě, jen co zaschne barva na stránkách.

Plán byl na první pohled jednoduchý...

Dojít pěšky z Prahy do Porta, cestou o tom tweetovat (@Judith_Random), stopem se vrátit, napsat knížku. Vycházelo to docela dobře a navzdory různým nesnázím (jako cizím psem prokousnuté stehno nebo vlastním psem rozkousaný batoh) jsem ušla 1000 km, čili asi 1/3 trasy. Když se mě před cestou lidé ptali, jak se chci živit, a já jim odpovídala, že budu měnit písničky za jídlo, ťukali si na čelo. Ale ono to funguje. Za těch 1000 km jsem potkala stovky lidí, co mi pomohli, dali mi vodu, jídlo, nocleh. Všechno, co za to chtěli, byla písnička na ukulele a někdy ani to ne. (A Jack cestou dostal tolik pamlsků, aniž by musel pípnout, až mám podezření, že je roztomilejší než já.)

Plán selhal ve chvíli, kdy jsem onemocněla a musela se vrátit do Prahy. Po týdnech s antibiotiky ale kontrolní rentgen plic dopadl dobře a já se vrátila do Francie. Jenže za pár měsíců jsem po dalším tisíci kilometrů zjistila, že musím cestu přerušit ještě jednou, tentokrát ve Španělsku. Musela jsem odvézt Jacka domů, a tak jsem zůstala v Praze přes Vánoce. A teď je čas zase jít. Tentokrát už bez Jacka. Ať už dojdu kamkoliv, na konci bude knížka. Plná fotek, neskutečného štěstí v pravou chvíli a občas i pořádné smůly, ale hlavně přesvědčení, že všechno vždycky dobře dopadne.

Ju

K čemu potřebujeme Vaši pomoc:

Z příspěvků na projekt chceme uhradit sazbu, korekturu, tisk a vazbu (a ano, mohli jsme teď využít sazby a vazby a postavit to jako básničku, ale my jsme řekli: "Ne."). A poslední položkou je Jack.

Kdo to je ta Judith?

Judith Random je taková náhodná holka s Aspergerovým syndromem. Dějí se jí nepravděpodobné věci – ale možná je to jen důsledek nepravděpodobných rozhodnutí. A mezi těmi nepravděpodobnými věcmi píše, zpívá, směje se a chodí, kam chce. Teď už může.

AxTheB je Judithin partner. Pásl s ní ovce, spolu s kamarády s ní založil sad, vylezl na vysokou oskeruši, aby setřásl ovoce na marmeládu, ... a teď ji podporuje ze základny v Praze.

Jack je šestiletá cvičená ovčácká border kolie. Nepatří Judith, ale majiteli stáda ovcí, které loni pásla. A přesto už patří k ní a všichni to vědí. Když se nám povede dosáhnout na cílovou částku, zůstane už Jack navždycky s Ju. Zatím bude doma pást vysavač, než mu Ju pořídí pár vlastních oveček, ale to už bude zase jiný příběh.

A proč vlastně?

Tahle cesta už přerostla cestu jednoho člověka a jednoho psa. Přes všechno špatné, co Vás může potkat: Svět je dobré místo. A měli by to vědět všichni.

J.

Aktuality

28.2.2019 Nová odměna – Beseda v domově pro seniory

Přidali jsme novou odměnu, kterou bude Judith plnit s obrovskou radostí. Pár jich navštíví sama za sebe, ale za 1500 Kč ji můžete poslat vyprávět, ukázat fotky, zazpívat a předat pár knížek do domova seniorů, který si vyberete.

Viacej

11.2.2019 600 km do cíle

Ju právě překročila ría de Ribadeo a vstoupila do Galicie! Do Porta zbývá cca 600 km.

Viacej

Odkazy projektu

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 8 To dáš, Ju!

  Chcete-li Ju jen podpořit a knížku si půjčíte od kamaráda, můžete nám poslat sto korun pro štěstí.

  Kromě poděkování Vám e-mailem pošleme i exkluzivní odměnu v podobě dosud nepublikované básničky o sazbě a vazbě.

  Doručenia odmeny: Do týždňa

  3,88 €
  (100 Kč)
 • 45 Safraportská knížka

  Obdržíte jednu knížku s věnováním, podepsanou Ju. (Zahrnuje poštovné.)

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  10,87 €
  (280 Kč)
 • 62 Safraportská knížka od Jacka

  Obdržíte jednu knížku s věnováním, podepsanou Ju i Jackem. (Zahrnuje poštovné.)

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  12,42 €
  (320 Kč)
 • 21 Safraportská knížka s písničkou

  Při osobním předání v Praze dostanete knížku s věnováním, podepsanou Ju i Jackem, a k tomu jednu z písniček, za kterou Ju dostala najíst.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  13,58 €
  (350 Kč)
 • 32 Safraportská knížka s pohledem

  V létě obdržíte jednu knížku s věnováním, podepsanou Ju i Jackem, a ještě předtím pohled z cíle. (Zahrnuje poštovné.)

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  21,35 €
  (550 Kč)
 • 20 z 30 Dvě safraportské knížky a kousek štěstí

  V létě obdržíte dvě knížky s věnováním, podepsané Ju i Jackem, kamínek pro štěstí, který Ju cestou našla a nesla až do konce, a ještě předtím pohled z cíle. (Zahrnuje poštovné.)

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  38,81 €
  (1 000 Kč)
 • 5 z 5 Jednodenní kurz pasení ovcí

  Jeden den, během kterého se naučíte základy pasení se stádem, se kterým Judith strávila skoro celý rok před cestou, a knížka s věnováním k tomu.

  Doručenia odmeny: Do roka

  46,57 €
  (1 200 Kč)
 • 45 z 50 Beseda v domově pro seniory

  Judith přijede vyprávět, ukázat fotky a zazpívat do domova pro seniory, který vyberete (ČR/SK), a do jeho knihovny přidá dvě knížky.
   

  Doručenia odmeny: Do roka

  58,22 €
  (1 500 Kč)
 • 2 z 3 Večeře pro jednoho s Ju, Axem a Jackem

  Knížka s věnováním a podpisy obou cestovatelů a pac od Jacka. Dostanete ji na večeři podle receptů, které Ju nasbírala cestou. Praha.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  77,62 €
  (2 000 Kč)
 • 3 z 3 Večeře pro dva s Ju, Axem a Jackem

  Dvě knížky s věnováním a podpisy obou cestovatelů a pac od Jacka. Dostanete je na večeři podle receptů, které Ju nasbírala cestou. Praha.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  143,61 €
  (3 700 Kč)
 • 2 z 2 Komorní beseda v kavárně

  Dobrá káva, vyprávění, fotky, písničky a tři knížky s věnováním a podpisy Ju i Jacka. Praha, pro 3 osoby.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  174,66 €
  (4 500 Kč)
 • 29 z 30 Safraportská beseda

  Ju přijede, bude Vám vyprávět o svém putování, ukáže fotky, zazpívá pár písniček a odpoví na Vaše otázky. Až pro 50 osob.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  186,30 €
  (4 800 Kč)
 • 3 z 3 Večeře pro tři s Ju, Axem a Jackem

  Tři knížky s věnováním a podpisy obou cestovatelů a pac od Jacka. Dostanete je na večeři podle receptů, které Ju nasbírala cestou. Praha.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  209,59 €
  (5 400 Kč)
 • 1 z 1 Poslední Safraportská výměna

  Ju cestou hraje hru. Začala s krabičkou sirek a vyměňuje. Už jí prošel rukama nejlepší nůž řemeslníka z Kosovy Hory, Vojna a mír ve španělštině nebo vodové barvy a papíry na akvarely. S touhle odměnou dostanete k pěti knížkám s věnováním a podpisy obou cestovatelů to, co dostane při poslední výměně. (Osobní doručení.)

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  271,69 €
  (7 000 Kč)
 • 5 z 5 Stříbrný šperk s kamínkem, co došel do cíle

  Ju má sice těžký batoh, ale stejně cestou sbírá každý obzvlášť pěkný kamínek. Ke třem knížkám s věnováním a podpisy obou cestovatelů Vám vyrobí stříbrný prstýnek nebo přívěsek s kamínkem, který donesla v kapse až do cíle. (Osobní doručení.)

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  349,31 €
  (9 000 Kč)
 • 9 z 9 Poděkování v knize

  Poděkování otištěné v knize a pět výtisků s věnováním podle přání a podpisy Ju i Jacka. (Osobní doručení.)

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  388,12 €
  (10 000 Kč)
 • Vypredané!! Ukulele a láhev portského z Porta

  Chcete-li knížce opravdu hodně pomoci na svět, tahle odměna je tu pro Vás. Dostanete deset knížek s věnováním podle přání, podepsaných oběma cestovateli, a k tomu láhev portského a Judithino ukulele, se kterým dojde do cíle. Ráda vás naučí první písničku. Je na čase, aby šlo dělat radost zase někomu jinému.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  776,25 €
  (20 000 Kč)