První ekologická turistická chata v Nepálu

Chceme pomoci nepálským přátelům, kteří přežili zemětřesení, obnovit turistickou chatu v údolí Langtang zničeném kamennou lavinou. Chata vybavená technologiemi šetrnými k životnímu prostředí bude modelem pro ostatní jak ekologicky provozovat své chaty.

 • Údolí Langtang po pádu kamenné laviny.

 • Vesnice Langtang village před a po zemětřesení.

 • Kvetoucí rhododendrony v himalájském údolí.

 • Sacred mountain Langtang

 • Mountain lodges - the living of many local people

 • Tkaní tradičních oděvů v Nepálské vesnici

 • Zbořená lodge po zemětřesení

 • Zbytky vesnice Langtang

 • Masív Langtangu a sušení prádla

 • Děti z Langtangu

 • Na treku s Dindu Lamou, který zahynul

 • Posvátná jezera Goisankund

 • Dědeček z Langtangu

 • Východ slunce nad Himalájí

 • Místo bývalé vesnice Lagtang

12 815 €
vybrané z 10 607 €

120%

120% splnené

196 ľudí prispelo

Komunita, Technológie, Ekológia

Langtang, Central Development Region, Nepál

Zobraziť všetky odmeny

Jak to začalo

V roce 2012 jsme s přáteli trekovali v údolí Langtang. Po čtyřech dnes stoupání údolím jsme potkali Šerpu Dindu Lama, který nás pozval do své chaty, kterou provozoval se synovcem Pasangem. Tyto horské chaty jsou jedním z  hlavních způsobů obživy Šerpů na trekových trasách: domy z kamení a ze dřeva s několika pokoji s jednoduchými palandami pro ubytování turistů, kuchyní a jídelnou, kde ubytovaní večeří či snídají většinou tradiční nepálské jídlo – čočku s rýží a zeleninou.

​Pobyt se nám moc líbil a vytvořili jsme během pár dní hezké přátelství se členy rodiny. Dindu nás poté provázel při výstupu na nejvyšší horu oblasti a dokonce pomáhal snést jednoho z nás, kterého na vrcholu postihla náhlá výšková nemoc.

Ráno 25. dubna 2015, celá vesnice, ve které Dindu bydlel, zmizela z povrchu Země a zůstala pohřbena pod kamennou lavinou, způsobenou největším zemětřesením v Nepálu za posledních několik set let. Dindu zahynul spolu s velkou částí své rodiny a dalšími obyvateli vesnice. Pouze jeho desetiletý syn zůstal naživu spolu s Pasangem a jeho dvěma sestrami, rodiče i prarodiče lavinu nepřežili. 

Pasangovi bylo v době tragédie 24 let a byl nejstarším pozůstalým. Musel zanechat studií na univerzitě v Kathmandu a převzít zodpovědnost za obživu rodiny. Poté co pomohl najít přeživší i oběti laviny odešel z údolí do hlavního města, kde si pronajali byt i s naší finanční podporou, kterou jsme po zemětřesení poslali.

​Pasangův sen je však vrátit se i s rodinou do hor. V loňském roce svépomocí postavili novou malou chatu s dvěma pokoji pro turisty. Mají plán obnovit svoje živobytí na horské chatě v Langtangu v oblasti, která byla srdcem nádherné himalájské přírody.

V březnu 2017 jsme opět navštívili Nepál a s Pasangem jsme absolvovali trek kolem Manaslu. Během treku jsme se od Pasanga dozvěděli celý příběh i jeho plány na znovuvybudování horské chaty v krásné a bezpečné části údolí Langtang, kde zdědil po svých předcích 15 ha pozemek v nadmořské výšce 3200 m.n.m.

​Co je náš cíl?

Chceme Pasangovi a jeho nové „rodině“ pomoci horskou chatu vybudovat. Náš projekt však není primárně projekt charitativní, ale ekologický. Chtěli bychom postavit první nepálskou ekologickou horskou chatu s udržitelným provozem, který minimálně zatěžuje životní prostředí, chatu, která se stane modelem a příkladem pro ostatní, kteří chtějí provozovat ty své způsobem, šetrnějším ke krásné přírodě Himaláje.

Detaily

Horské údolí Langtang v Nepálu bylo nejvíce zasaženou oblastí při zemětřesení 2015. V místě, kde stála vesnice Langtang je nyní po obrovské kamenné lavině vrstva až 30 m suti. Dnes se tam původní obyvatelé snaží obnovit život. Chceme pomoci našim nepálským přátelům, kteří zemětřesení přežili, obnovit ubytovnu pro turisty. Nová chata však bude ekologická s technologiemi, umožňujícími snížení odpadů a minimalizaci negativních vlivů na životní prostředí. Máme připraven stavební projekt a chceme se šerpou Pasangem příští jaro chatu začít stavět. Všechny vybrané peníze půjdou na materiál, technologie a stavební práce. Celková cena chaty je 1 mil. Kč, teď chceme získat 290 tis., abychom na jaře 2018 mohli začít. Dokonce roku 2018 chceme postavit za tyto peníze hrubou stavbu lodge se základním vybavením včetně dodávky solární energie. 

Pokud budeme schopni vybrat dalších 100 tis. budeme instalovat zařízení na ozonizaci pitné vody tak, aby se plně odboural prodej vody v PET lahvích.

Chceme také instalovat malou bioplynovou stanici, která by normálně v teplotách, které tam panují nefungovala avšak tato bude kombinovaná s kompostem, který bude udžovat vhodnou teplotu v nádobě, kde z biologických odpadů vzniká plyn pro vaření a ohřev vody (cena 50 tis. Kč).

Pokud vybereme ještě o 100 tis. více bude instalována i malá vodní elektrárna, pokud bude třeba tak i malá větrná elektrárna tak, aby byla na chatě zajištěna stálá dodávka elektrické energie z obnovitelných zdrojů. 

Také chceme postavit  skleník pro pěstování zeleniny a chceme pěstovat hlívu na březových pařezech.

Budeme se snažit, aby celý provoz byl pokud možno bezodpadový s minimální uhlíkovou stopu. Proto se snažíme o to, aby všechny technologie měly minimální údržbu a mohli si je provozovat místní lidé bez další asistence z Evropy.

Máme mezi sebou ty, kteří mají s podobnými projekty zkušenosti a věříme, že se vše podaří. Věříme také, že se model Ecolodge bude úspěšně šířit Nepálem a přispěje k ochraně nádherné himalájské přírody.

... a ještě něco navíc

Pokud chcete vědět více podívejte se na naše webové stránky nebo Facebook nebo nás kontaktujte přes email.

www https://ecolodgenepal.wixsite.com/ecolodge

https://www.facebook.com/ecolodgeNEPAL/

Kdo jsme?

Jsme parta nadšenců, botanik, dva architekti a stavební inženýr a do našeho spolku se přidávají další, kteří mají rádi hory, přírodu a ekologii. Jsme rádi, že nás podporují lidé jako špičkový horolezec Radek Jaroš nebo ing. Jan Tillinger, který v Himalájích postavil Sluneční školu.

​Proč to děláme?

tak to jsme již vše řekli a tak jen nezbývá věřit, že se najdou příznivci našeho záměru, kteří pomohou tento projekt realizovat. I po úspěšném projektu na Hit hit budeme dále pokračovat v získávání sponzorských darů přes náš transparentní účet tak, abychom postupně dotáhli realizaci celého projektu. 

Aktuality

25.1.2018 A je tu finále!

Naši milí, máme tu poslední hodinu. Jste skvělí, dali jsme to, jsme těsně pod 350 000 Kč a třeba to ještě dotáhneme? :-) Pro pět posledních přispěvatelů, ať už si vyberou jakoukoliv odměnu, tu máme navíc jednu z knih Radka Jaroše... tak co, přihodíte ještě něco? ;-) Ať už ano, nebo ne, děkujeme…

Viacej

22.1.2018 DÍKY Z NEPÁLU!

Naše sbírka má před sebou poslední týden. Cílovou částku jsme překročili, navíc nám mnozí přispěli na účet na www.ecolodge.cz, což je obojí skvělé, děkujeme!  Své díky vám z Nepálu posílá Tsering, sestra Pasanga, který je teď v Langtangu. Na jaře se s oběma uvidíme při stavbě. Krásné zimní dny…

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 43 Hřejivý pocit a zlepšení karmy

  Děkujeme všem i malým dárcům za podporu dobré věci, nechť vám jsou himalájští bozi trvale nakloněni a doprovázejí vás na všech cestách ke zdokonalení vás i vaší karmy.
  Pošleme Vám fotografii přírody v okolí údolí Langtang a uvedeme Vaše jméno na desce donátorů na Ecolodge.
  Můžete zde přispět jakoukoli vyšší částkou, ušetříte nám tím peníze a spoustu práce s posíláním odměn. Moc děkujeme. 

  Doručenia odmeny: Dlhšie než rok

  7,32 €
  (200 Kč)
 • 20 Fotografie Ecolodge

  Fotografie nové horské chaty po jejím vybudování v krásném údolí Langtang s Pasangem a jeho rodinou zaslanou digitálně včetně poděkování.
  Uvedení jména na desce donátorů v Ecolodge.
   

  Doručenia odmeny: Dlhšie než rok

  12,80 €
  (350 Kč)
 • 12 Film + fotografie Ecolodge

  Náš opravdu amatérský, ale zábavný film: Z cesty iniciátorů projektu kolem Manaslu s Pasangem jako průvodcem v roce 2017 + fotografie nové horské chaty po jejím vybudování v krásném údolí Langtang s Pasangem a jeho rodinou zaslanou digitálně včetně poděkování.
  Uvedení jména na desce donátorů v Ecolodge.

  Doručenia odmeny: Dlhšie než rok

  20,12 €
  (550 Kč)
 • 3 z 5 Krásný a užitečný diář s obrázky hor na rok 2018

  Nepřijdete nikdy pozdě na schůzku ani nezmeškáte výlet do hor. Diář s podpisem autora. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  20,12 €
  (550 Kč)
 • 6 Foto Langtangu v papírovém rámečku

  Krásnou fotografii zašleme hned na jaře. Většinu vašeho příspěvku budeme moci věnovat na budování Ecolodge. Díky moc. 

   

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  21,95 €
  (600 Kč)
 • 4 z 30 Pytlík nepálského čaje

  Balení nepálského čaje 100 g ve vyšívaném nepálském pytlíčku. Místní mohou přidávat do čaje i jačí mléko, ale to posílat nemůžeme.
  Uvedení jména na desce donátorů v Ecolodge.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  23,77 €
  (650 Kč)
 • Vypredané!! Kalendář s nádhernými obrazy hor na rok 2018

  Celý rok na horách s kalendářem Radka Jaroše i jeho podpisem (odměna nezahrnuje cestovní náklady na horské výlety, ale je dobrou inspirací kam byste se mohli podívat). 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  25,60 €
  (700 Kč)
 • 24 z 30 Nepálská hudba na CD

  Nepálské CD s nepálskou lidovou nebo současnou hudbou - poslech může být náročný, ale alespoň si zvyknete na to co dokola frčí v nepálských autobusech (preferenci typu hudby napsat do poznámky během odeslání příspěvku)
  Uvedení jména na desce donátorů v Ecolodge.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  27,43 €
  (750 Kč)
 • 11 z 30 Tibetské modlicí praporky

  Sada modlicích praporků, na které přispěvateli napíšeme jména blízkých (maximálně 5 jmen na jednu sadu praporků). Praporky budou odvezeny do Nepálu a podle nepálského obyčeje vyvěšeny po zahájení stavby na jaře 2018 v blízkosti budované Ecolodge. Přispěvatel si tak zajistí dlouhodobou podboru himalájských bohů pro své blízké + digitálně zaslané foto po vyvěšení praporků

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  34,75 €
  (950 Kč)
 • 3 z 5 Kniha Radka Jaroše “V lavině”

  Nezbytná kniha pro všechny milovníky hor i s podpisem autora. 
  Plus vaše jméno na desce donátorů na Ecolodge. 

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  34,75 €
  (950 Kč)
 • Vypredané!! Rhododendrony na koukání

  Jednorázové celodenní vstupné pro rodinu s dětmi a psem do parku v Průhonicích s největší sbírkou rhododendronů - rostlin himalájských údolí (na jaře v době květu rododendronů).

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  36,58 €
  (1 000 Kč)
 • 5 z 5 Kniha Radka Jaroše “Hory má panenko”

  Znáte jistě filmovou předlohu :-) no tak to musíte mít doma i knihu! Samozřejmě i s podpisem autora. 

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  38,41 €
  (1 050 Kč)
 • 4 z 5 Kniha Radka Jaroše “K2 poslední klenot mé koruny”

  Kniha s podpisem autora a věnováním. 

  Plus vaše jméno na desce donátorů na Ecolodge. 

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  42,06 €
  (1 150 Kč)
 • 3 z 5 Kniha Radka Jaroše “Hory shora”

  Kniha s podpisem autora a pokud stihne včas přijet ze současné cesty do Antarktidy tak i s věnováním. 
  Plus vaše jméno na desce donátorů v Ecolodge.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  45,72 €
  (1 250 Kč)
 • 19 z 20 Rhododendrony do Vaší zahrádky

  Dvě malé sazenice rhododendronu, národní květiny Nepálu v barvách přirozeně rostoucích v nepálské přírodě (bílá, červená, růžová) - s návodem na správné vysázení avšak bez záruky přežití rostlin. 

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  47,55 €
  (1 300 Kč)
 • 9 z 10 Rhododendrony s výkladem

  Jednorázové vstupné pro rodinu s dětmi do parku v Průhonicích, památky UNESCO s největší sbírkou rhododendronů, rostliny himalájských údolí (v době květu rhododendronů)
  + hodinový odborný výklad jen pro Vás o historii parku a rhododendronů.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  58,52 €
  (1 600 Kč)
 • 13 z 20 Rakytník domů

  Pár sazenic rakytníku řešetlákového (samec+samice), které se pěstují na džem v Nepálských údolích + sklenička výborného rakytníkového džemu, pokud by vám vlastní rostliny uhynuly.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  69,50 €
  (1 900 Kč)
 • 17 z 20 Rakytník v Nepálu

  Pár sazenic rakytníku řešetlákového (samec+samice), které se pěstují na džem v Nepálských údolích vysazených u Ecolodge po zahájení stavby na jaře 2018 s trvalou cedulkou dárce.
   + digitálně zaslaná fotografie vysazených sazenic s Pasangem a jeho poděkováním.

  Doručenia odmeny: Do roka

  80,47 €
  (2 200 Kč)
 • 12 z 15 Praktické oblečení z Nepálu (a případně do Nepálu)

  Nepálské oblečení – bavlněná košile nebo tričko s nepálskými motivy nebo vlněná čepice nebo vlněné rukavice přivezené z Nepálu a děkovný list od Pasanga
  (preferenci typu oblečení a velikost napsat do poznámky během odeslání příspěvku).

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  91,44 €
  (2 500 Kč)
 • 16 z 20 Nepálská ručně malovaná thangka

  Typická malovaná thangka je krásným nepálským suvenýrem, který Vám bude doma v rámečku připomínat Váš štědrý dar na dobrou věc.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  109,73 €
  (3 000 Kč)
 • 12 z 15 Beseda o Nepálu s promítáním

  Pozveme Vás s Vaším partnerem na společnou besedu o Nepálu a projektu Ecolodge s promítáním.
  Budete uvedeni na desce dárců na Ecolodge jako významní sponzoři a dostanete fotku Ecolodge podepsanou Pasangem.

  Doručenia odmeny: Do roka

  128,02 €
  (3 500 Kč)
 • 11 z 16 Přespání na Ecolodge v Langtangu

  Přespání na vybudované Ecolodge po 3 noci pro 2 osoby + osobní podpisy na desce donátorů v Ecolodge - doručení odměny dle dohody v letech 2019 až 2022.

  Doručenia odmeny: Dlhšie než rok

  146,31 €
  (4 000 Kč)
 • 6 z 14 Přespání na Ecolodge s jídlem

  Přespání a jídlo na vybudované Ecolodge po 3 noci pro 2 osoby + osobní podpisy na desce donátorů
  doručení odměny dle dohody v letech 2019 až 2022.

  Doručenia odmeny: Dlhšie než rok

  182,88 €
  (5 000 Kč)
 • 11 z 12 Přespání na Ecolodge s jídlem a rakytníkem

  Přespání a jídlo na Ecolodge po 3 noci pro 2 osoby + osobní podpisy na desce donátorů
  + pár sazenic rakytníku řešetlákového (samec+samice), které se pěstují na džem v Nepálských  údolích  vysazených u Ecolodge po zahájení stavby na jaře 2018 s cedulkou dárce
  + digitálně zaslaná fotografie vysazených sazenic s Pasangem a jeho poděkováním.

  Doručenia odmeny: Dlhšie než rok

  219,46 €
  (6 000 Kč)
 • 9 z 10 Přespání, jídlo, rakytník + rhododendrony

  Přespání a jídlo na vybudované Ecolodgi po 3 noci pro 2 osoby + osobní podpisy na desce donátorů
   + pár sazenic rakytníku řešetlákového (samec+samice), které se pěstují na džem v Nepálských údolích vysazených u Ecolodge po zahájení stavby na jaře 2018 s cedulkou dárce
  + digitálně zaslaná fotografie vysazených sazenic s Pasangem a jeho poděkováním
  + 2 sazenice rhododendronu do Vaší zahrádky.

  Doručenia odmeny: Dlhšie než rok

  237,75 €
  (6 500 Kč)
 • 12 z 12 Nepálský večírek ve stodole

  Šťastná zážitková výhra materializovaná formou večírku s iniciátory projektu ve stodole v Kamenici – Praha východ, s nepálským jídlem, promítáním fotek a filmu z Langtangu, přátelské posezení i s hudbou.
  Doručení odměny dle dohody  po návratu ze zahájení stavby Ecolodge na jaře 2018.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  256,04 €
  (7 000 Kč)
 • 5 z 8 Kamenná nepálská destička

  Pamětní kamenná destička  rozměru cca 220 x 80 mm s vyrytým nebo tesaným nápisem "Namaste – Ecolodge 2018" přivezená z Nepálu.
  Včetně pozvání na nepálský večírek ve stodole
  doručení odměny po zahájení stavby Ecolodge na jaře 2018.
   

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  365,76 €
  (10 000 Kč)
 • 5 z 5 Nepálská večeře

  Bohatá večeře s iniciátory projektu v restauraci v Praze s nepálským jídlem pro 3 osoby.
  Doručení odměny dle dohody  po návratu ze zahájení stavby Ecolodge na jaře 2018.
  Budete uvedeni na desce dárců na Ecolodge jako významní sponzoři a dostanete fotku Ecolodge podepsanou Pasangem.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  585,22 €
  (16 000 Kč)
 • 3 z 3 Pasangova odměna malá

  3 dny Pasangových průvodcovských služeb zdarma pro skupinu až 5 osob na vybraném treku v Nepálu – Langtang nebo Tamang (bez dopravy, stravy a ubytování).
  Včetně pozvání na nepálský večírek ve stodole.
  Doručení odměny dle dohody v letech 2019 až 2021.

  Doručenia odmeny: Dlhšie než rok

  914,41 €
  (25 000 Kč)
 • Vypredané!! Pasangova odměna střední

  6 dní Pasangových průvodcovských služeb zdarma pro skupinu až 5 osob na vybraném treku v Nepálu - Langtang nebo Tamang (bez dopravy, stravy a ubytování)
  Včetně pozvání na nepálský večírek ve stodole. Kontaktujte nás před posláním příspěvku.
  Stanete se bronzovým donorem Ecolodge. 

  Doručenia odmeny: Dlhšie než rok

  1 828,82 €
  (50 000 Kč)
 • 1 z 1 Pasangova odměna velká

  10 dní Pasangových průvodcovských služeb zdarma pro skupinu až 5 osob na vybraném treku v Nepálu Langtang, Manaslu, Annapurna, Tamang (bez dopravy, stravy a ubytování) - platné do roku 2022. 
  Včetně pozvání na nepálský večírek ve stodole. Kontaktujte nás před posláním příspěvku. Stanete se stříbrným donorem Ecolodge.

  Doručenia odmeny: Dlhšie než rok

  2 560,35 €
  (70 000 Kč)
 • 1 z 1 Pasangova odměna největší

  14 dní Pasangových průvodcovských služeb zdarma pro skupinu až 5 osob na vybraném treku v  Nepálu (bez dopravy, ubytování a stravy)
   + večeře těchto osob s iniciátory projektu a Radkem Jarošem v restauraci s nepálským jídlem
  Včetně pozvání na nepálský večírek ve stodole
  doručení odměny dle dohody v letech 2019 až 2022 s večeří ideálně po návratu z cesty.
  Na Ecolodge budete napsáni jako Zlatí donoři.
  Kontaktujte nás před posláním příspěvku. 

  Doručenia odmeny: Dlhšie než rok

  2 926,12 €
  (80 000 Kč)
 • 1 z 1 To se asi nestane

  Pokud můžete a chcete dát více než je Pasangova největší odměna, pak se stanete doživotním neplatícím čestným hostem na Ecolodge a možná se můžete stát i pokrevním bratrem Pasanga, nuž do toho! Děkujeme moc. 
  A hlavně za tyto peníze budeme moci pořídit i další technologie: malou větrnou elektrárnu a veřejnou dobíječku malých elektrických zařízení nebo satelitní telefon pro přivolání pomoci. Na nepálském večírku ve stodole budete moci být třeba až do rána. Kontaktujte nás před posláním příspěvku. Diamantový sponzor. 

  Doručenia odmeny: Dlhšie než rok

  3 657,64 €
  (100 000 Kč)