Oživme Prameny, vesnici, která téměř zanikla

Oživme společně vesnici, která téměř zanikla! Týdenní multižánrový festival od 12. do 21.srpna nabídne koncerty, performances, autorská čtení a výstavy v kulisách obce Prameny a okolní divoké přírody Slavkovského lesa.

 • Fragmenty původní zástavby

 • Oficiální plakát akce

 • Minerální pramen Rudolf a Gisela

 • Otvírání pramenů za účasti pátera Augustina

 • Alžbětiny lázně [demolovány r. 2000]

 • Prameny dnes

 • Hlavní ulice s radnicí [r. 1920]

 • Bývalá náves s radnicí

 • Náves s kostel sv. Linharta [demolován r. 1958]

 • Kaple panny Marie

 • Hřbitov

 • Bývalá hrobka rodiny Tanzer

 • Dlouhá stoka - vodní kanál z r. 1536

 • Národní přírodní památka Křížky

 • Prameny dnes

 • Koupaliště s lázeňským zařízením [r. 1905]

2 929 €
vybrané z 2 745 €

106%

106% splnené

76 ľudí prispelo

Komunita, Umenie

Prameny, Karlovarský kraj, Česká republika

Zobraziť všetky odmeny

Kdo jsme?

Jmenuju se Honza Lebl, studuju architekturu v Praze a do Pramenů jsem odmala jezdil na víkendy a prázdniny. Atmosféra místa, jeho spletitá historie i kouzelná přiroda mě vedou ke snaze o rozvinutí potenciálu obce - před pár lety jsem se skupinou místních založil spolek Obnova obce Prameny, jehož činností kultivujeme vesnici fyzicky i duševně, a loni jsem se v Pramenech stal zastupitelem.

Letos se pro Prameny a mé aktivity nadchlo několik dalších přátel z Prahy - architektů a umělců. Společně jsme se rozhodli uspořádat festival, který ukáže místo tak, jako jsme ho sami začali vnímat, a který Pramenům pomůže vypořádat se s těžkou minulostí i komplikovanou současností.

Proč to děláme?

V minulém století si Prameny prošly velmi krušným obdobím. Po násilném odsunu původního německy mluvícího obyvatelstva byly  Prameny a jejich okolí vybrány jako výcvikový prostor československé armády - během pár let se tak půvabné dvoutisícové lázeňské městečko proměnilo ve zdevastovanou a neutěšenou vísku s několika málo domy. Po neúspěšných podnikatelských záměrech s místní minerální vodou v devadesátých letech se Prameny postupně staly nejzadluženější obcí v České Republice.

Ale i přes všechny nesnáze nejde Pramenům upřít, jak velké mají kouzlo. Leží uprostřed nádherné panenské přírody CHKO Slavkovský les, na jejich území vyvěrá několik minerálních pramenů a v těsné blízkosti se nacházejí proslulé Mariánské Lázně. Příroda postupně pohlcuje kdysi lidmi zkultivovaná místa, což krajině dodává silnou atmosféru.

Už pár let se v obci snažímě o postupnou změnu a festival bude iniciací dalších. Vesnici neproměníme ze dne na den, ani za týden, chceme na ni ale upozornit a dostat ji na turistickou mapu, protože je to místo, kam rozhodně stojí za to přijet, zastavit se, projít si okolí a načerpat novou energii. A v místních lidech chceme podnítit zájem o historii místa, v němž žijí.

Jak to začalo?

Jedním ze zásadních problému v Pramenech je rozbitá struktura zástavby vesnice a neudržované plochy s nejasným využitím. To jsou věci, které jako studenti architektury vnímáme, rozhodli jsme se proto uspořádat architektonický workshop s cílem nálezt východiska.

Vývojem projektu se z původní vize ale stalo mohem víc... Nápady spontánně bobtnaly, postupem času se k architektům připojili sochaři a malíři z Akademie výtvarných umění, etnologové a antropologové z Univerzity Karlovy, tanečníci z konzervatoře, herci a režiséři z DAMU, básníci ze spolku Bezejmenná generace, hudebníci a také lektoři a odborníci z různých oborů, kteří přislíbili svou pomoc.

Co je náš cíl?

Pomoci obci Prameny a ukázat všem jejich neopakovatelné kouzlo a atmosféru, ukázat, že je to místo, které stojí za to navštívit a nějaký čas v něm setrvat. Hledat možnosti a budoucí podoby nefunkčních zdevastovaných míst a třeba si i připomenout historii, která není všem zcela známá.

To vše skrze týdenní mezioborový festival Oživme Prameny!, na který zveme i Vás!

Prameny totiž potřebují zejména VÁS. Přijeďte si užít koncerty, performance, autorská čtení, vernisáže uměleckých děl a architektonických návrhů. Přijďte se inspirovat a načerpat novou energii z místa s nejčistším vzduchem v celé republice.

Detaily

Na festivalu Oživme Prameny bude probíhat řada kulturních akcí v místech, která kdysi žila a dnes se na ně zapomíná.

Jádro akce spočívá ve společné práci studentů: Sochaři a malíři budou vytvářet nová místa k zastavení a cíle cest. Studenti architektury krajináři budou přemýšlet, jak se postavit k místům, která hrají důležitou roli v běžném chodu obce, ale dnes jsou zcela rozvrácená. Studenti antropologie a etnologie budou hledat a zkoumat, mluvit s místnimi lidmi a nacházet jejich vztah k místu, divadelníci a tanečníci na sebe nechají působit okolí a připraví zajímavá vystoupení.

Souběžně s prací studentů bude probíhat program pro veřejnost - divadelní představení, koncerty, přednášky, performance, vernisáže umělckých projektů a workshopy.

Většina projektů bude zcela jedinečná - vzniknou přímo v Pramenech a jejich okolí, umělcům bude inpirací nádherná příroda, historie a neopakovatelná atmosféra. Jejich představení bude zároveň premiérou i derniérou, nikdy již se ve stejné formě nezopakuje. Pojďte oživit Prameny, pojďte si užít týden plný života!

Vybraná částka bude použita na materiál potřebný k tvorbě, stravu pro účastníky, propagační materiály a další režijní náklady. Na projektu pracuje většina zúčastněných zcela dobrovolnicky a vstup pro veřejnost na kulturní akce bude zcela volný.

Otevřete svoje diáře, přijeďte do Pramenů a pomozte nám s oživením obce!
Bez Vás to nezvládneme!

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 7 Pozvánka na festival

  Zašleme Vám krásnou osobní pozvánku na festival Oživme Prameny! A k tomu přidáme parádní placku. Tak neváhejte a přijeďte nadechnout se nejčistšího vzduchu v republice, ochutnat lahodnou minerální vodu a poznat tenhle krásný kout republiky!

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  3,92 €
  (100 Kč)
 • 482 z 500 Pohlednice z Pramenů

  Originální festivalová pohlednice s díky podepsaná účastníky a organizátory festivalu Oživme Prameny! odeslaná v průběhu festivalu.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  7,84 €
  (200 Kč)
 • 46 z 50 Poděkování ve videu

  Přispějte 300Kč a užijte si svou chvilku slávy. Přečteme Vaše jméno v děkovném videu, které natočíme přímo na festivalu.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  11,76 €
  (300 Kč)
 • 3 z 10 Magazín Material Times s poděkováním

  První papírové vydání magazínu Material Times s vepsaným poděkováním od organizátorů festivalu!
  Na 120ti stranách se věnuje tématům spjatým s materiály, řemeslnou výrobou, tvůrci, stroji a technologiemi.
  Prohlédnout si můžete například fotoreportáž o výrobě valašských šindelí, článek o posledních stavbách švýcarského architekta G. A. Caminady a jeho Manifest Vzdělávání řemeslem v českém překladu.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  15,69 €
  (400 Kč)
 • 88 z 100 Plakát Oživme Prameny!

  Pověste si doma originální sítotiskem vyrobený autorský plakát s motivem festivalu Oživme Prameny! Originalita stvrzená podpisem autorky našeho vizuálu Karolíny Plaché je samozřejmostí.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  17,65 €
  (450 Kč)
 • 3 Sklenice Pramenského vzduchu

  Udělejte něco pro své plíce a zhluboka se nadechněte nejčistšího vzduchu v České republice! Zašleme Vám ho přímo z Pramenů.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  19,61 €
  (500 Kč)
 • 90 z 100 Lokální produkty z Pramenů

  Vyberte si produkt vytvořený místními - včelí med nebo výrobky z mléka ovcí chovaných na prosluněných, šťavnatých pastvinách v okolí Pramenů.
   

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  29,41 €
  (750 Kč)
 • 11 z 15 Prohlídka Pramenů a okolí

  S hlavním organizátorem festivalu a zastupitelem obce Prameny Honzou Leblem s pohledem do minulosti a vizí do budoucna. Poznejte nejzajímavější místa v Pramenech a okolí v průběhu festivalu!

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  39,22 €
  (1 000 Kč)
 • 1 z 2 S námi v Pramenech

  Užijte si v Pramenech kulturní akce bez starosti o to, kde budete nocovat. Budeme vás totiž hostit u nás doma. Ubytování pro dva v pátek 19.8. nebo v sobotu 20.8. s delikátní snídaní. A po tom, co nasytíte svoje tělo, nasytíme my Vaši duši výsledky našeho festivalového snažení, hudbou a přátelskou atmosférou.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  78,43 €
  (2 000 Kč)
 • 10 z 10 Workshop se sochaři z Akademie výtvarných umění

  Podílejte se na vzniku nových uměleckých děl pro Prameny. Poznejte nové lidi, získejte nedocenitelné zkušenosti a přičichněte k tomu, jak tvoří nejnadějnější mladí autoři české sochařké scény.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  117,65 €
  (3 000 Kč)
 • 2 z 10 Vaše vlastní zastavení křížové cesty

  V průběhu festivalu skupina sochařů z AVU znovuobnoví 14 zastavení křížové cesty, která kdysi vedla ke Kapli Panny Marie. Staňte se mecenášem umění, vyberte si své zastavení a Vaše jméno na něm zůstane už navždy vyryto.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  156,86 €
  (4 000 Kč)
 • 4 z 5 Obraz od malíře z Akademie výtvarných umění

  Vyberte si svůj originál z obrazů, které vzniknou přímo na festivalu v Pramenech!
  Mezi našimi účastníky je hned několik nadějných malířů jako například Eliáš Urban, Michal Marek či Matouš Tichý.
  Neváhejte a investujte do něčeho, co bude v budoucnosti na své hodnotě jen a jen nabývat!
   

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  470,59 €
  (12 000 Kč)