Naděje pro děti úplňku

Cílem je financovat vznik kratšího dokumentárního filmu o rodinách s dětmi s těžkým autismem a webu, který by na jejich náročnou situaci upozornil. Obojí má sloužit jako základ rodičovské kampaně za zlepšení péče o tyto lidi.

17 450 €
vybrané z 9 982 €

174%

174% splnené

612 ľudí prispelo

Film, Technológie

Praha, Hlavní město Praha, Česká republika

Všetko alebo nič. Projekt skončil 25.7.2016 v 13:29.

Zobraziť všetky odmeny

Jak to začalo

Jako novinář řadu let píšu o lidech v těžkých životních situacích, způsobených jejich postižením nebo zdravotní či sociální situací. Když se u mé dcery Dorotky projevil autismus spojený s mentální retardací a z toho vyplývajícím těžkým problémovým chováním, sám jsem začal zažívat, že stát těmhle lidem a rodinám nabízí jen malou podporu a velmi špatnou budoucnost. A časem se rozhodl s tím něco dělat.

Co je náš cíl?

Chceme natočit kratší dokumentární film (cca 20 minut), který by zachytil, jak náročná péče o některé lidi s autismem je. Navštívíme jejich rodiny, budeme s nimi mluvit, ukážeme, co musejí každý den zvládat, jak vypadá neklid, agrese nebo sebepoškozování. Ukážeme, jak jsou vyčerpané a jak málo mají v extrémně náročné situaci pomoci. Vytvoříme web s filmem, který bude základem kampaně za změnu přístupu státu k lidem s autismem a financování potřebných sociálních služeb. Založíme sdružení rodičů, které bude za změny lobbovat a skrze web také vytvoříme platformu pro finanční podporu těchhle rodin.    

Detaily

Lidé s autismem jsou pořád prezentování stereotypně jako geniální podivíni v duchu filmu Rainman. Někdy to i sedí, ale odvrácená část diagnózy je hodně odlišná. Starat se o člověka, který si ubližuje, nekontrolovatelně rozbíjí věci, nebo je neklidný a agresivní, je nesmírně náročné. Rodiny jsou vyčerpané, žijí v permanentím stresu, rozpadají se. A palčivý problém, který mě osobně trápí nejvíc, je budoucnost – až malí autisté vyrostou, nemají kam jít, protože většina domovů je nepřijímá, nemá na ně kapacity a peníze. Žijí v nevyhovujících podmínkách a to jejich nepohodu zvyšuje. Občas končí na uzavřených psychiatrických odděleních, což je úplně špatně. Lidí s autismem přibývá a nejsou pro ně vůbec vytvořené vhodné podmínky. Nechci, aby takhle žila moje dcera – ani žádné jiné dítě. To je smysl tohoto projektu.

Natáčet budeme s Veronikou Stehlíkovou, která je moje kamarádka a výborná režisérka. Výhodou je, že téma důvěrně zná. Spolupracujeme s Národním ústavem pro autismus (dříve APLA) a s terapeutickým Aut-centrem.

... a ještě něco navíc

O těžkém autismu jsme psal do Respektu článek Děti úplňku, který dostal novinářskou cenu České psychiatrické společnosti a který můžu na požádání zaslat. Stačí když mi pošlete email  na tresnak@respekt.cz. A taky o něm píše knihu esejů, měla by vyjít příští rok v nakladatelství Druhé město.

Kdo jsme?

Jsem novinář, přes dvacet let píšu do Respektu, posledních patnáct jsem stálým členem redakce. Píšu hlavně o sociálních a zdravotních tématech, za svoje články jsem dostal několik cen, mimo jiné první cenu v evropské novinářské soutěži EU Health Prize nebo Cenu Ferdinanda Peroutky.

Proč to děláme?

Chci věci změnit a vím, že řada jiných rodičů nemá takové možnosti komunikace jako já. Financování skrze Hithit mi umožní začít projekt nezávisle a vyzkoušet si, jakou má podporu.

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • predané 167
  Podpořte nás jen tak

  A můžete mít dobrý pocit, že se díky vám věci mění k lepšímu.

  Doručenia odmeny: nešpecifikované

  4,01 €
  (100 Kč)
 • predané 120
  Samolepka s logem projektu

  Logo vzniká a určitě bude hezké, radost ho někam nalepit :-)

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  8,02 €
  (200 Kč)
 • predané 82
  Hrnek s logem projektu

  ...se stane vašim oblíbeným.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  24,05 €
  (600 Kč)
 • predané 24
  Vaše jméno v seznamu dárců na našem webu

  Vaše podpora s námi zůstane.

  Doručenia odmeny: do roka po ukončení projektu na Hithitu

  32,07 €
  (800 Kč)
 • predané 60
  Film pro vás ještě před premiérou

  Pošleme vám odkaz s filmem ke shlédnutí ještě  před premiérou !

  Doručenia odmeny: na adresu, do roka po ukončení projektu na Hithitu

  40,09 €
  (1 000 Kč)
 • predané 27
  Film pro vás s věnováním

  Pošleme vám DVD nebo flash disk s filmem s osobním věnováním v úvodu filmu ještě před premiérou.

  Doručenia odmeny: na adresu, do roka po ukončení projektu na Hithitu

  60,13 €
  (1 500 Kč)
 • predané 7
  Pozvánka na premiérové promítání s debatou

  Dokument bude volně přístupný na webu, ostatně jeho smyslem je, aby ho vidělo co nejvíc lidí. Ale ještě předtím uspořádáme premiérové promítání spojené s debatou pro ty, kdo na něj přispěli. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do roka po ukončení projektu na Hithitu

  100,22 €
  (2 500 Kč)
 • predané 10
  Vaše jméno nebo logo v titulcích dokumentu

  Hlavním dárcům poděkujeme přímo ve filmu na webu.

  Doručenia odmeny: do roka po ukončení projektu na Hithitu

  120,26 €
  (3 000 Kč)
 • predané 3
  Společný oběd

  Pokud vás zajímá téma dokumentu nebo novinářská práce, rád s vámi zajdu na oběd a popovídáme si osobně.

  Doručenia odmeny: na adresu, do roka po ukončení projektu na Hithitu

  160,35 €
  (4 000 Kč)
 • predané 8
  Jednodenní kurs tvůrčího psaní

  Během podzimu-zimy 2016 bych zorganizoval seminář (nebo semináře) zaměřený na práci s textem, zejména jeho nebeletristickými žánry - reportáž, úvaha, esej, rozhovor, memoáry apod... Maximálně pro deset účastníků najednou, aby byl prostor věnovat se přímo vašim textům. Pokud se rozhodnete přispět, napište mi konkrétněji, co by vás zajímalo.

  Doručenia odmeny: na adresu, do roka po ukončení projektu na Hithitu

  200,44 €
  (5 000 Kč)
 • predané 4
  Individuální konzultace v oblasti tvůrčího psaní

  Pro zájemce mohu nabídnout letité zkušenosti s psaním a editací textů - podíváme se na vaše texty jakékoholi žánru. Poradím vám, co zlepšit, a můžeme dál konzultovat vaše následné změny. Člověk se učí hlavně opakovanou editací. Počítám s mou plnou pozorností pro vaše psaní v celkovém rozsahu zhruba čtyř hodin - tedy dvě až tři schůzky nebo konzultace na dálku.  

  Doručenia odmeny: na adresu, do roka po ukončení projektu na Hithitu

  601,32 €
  (15 000 Kč)
 • Vypredané!!
  Neviditelní s věnováním

  Na podzim vyšel speciál mých článků z Respektu o lidech v krajních životních situacích. V trafikách už není, ale rád vám ho pošlu.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  16,04 €
  (400 Kč)