Koulier | Nenechte rozbít ručně foukané ozdoby z Oflendy

V roce 2021 jsme založili Koulier, abychom zaměstnali skláře z uzavřené provozovny v Horním Bradle. Nyní ale potřebujeme pomocnou ruku i my. Podpořte uchování řemesla koupí adventního kalendáře s 24 originálními ručně foukanými ozdobami.

Autor: Koulier

 • Ozdoby dekorujeme ručně vlastními vzory.

 • Foukání labutí patří k "vyšší dívčí".

 • Stříbření ozdob je základem pro většinu tvarů.

 • Můžete si vyzkoušet malování na ozdobu.

 • Podniková prodejna na Oflendě :)

 • Korunovační jablko zdobí až 175 kamenů!

 • S kolekcí Česká louka děláme radost celý rok.

 • Ručně malovaná Česká lípa z kolekce Secese

 • Skleněná kytice a její neuvadající krása.

29 047 €
vybrané z 22 267 €

130%

130% splnené

572 ľudí prispelo

Umenie, Dizajn

Mrákotín, Pardubický kraj, Česko

Všetko alebo nič. Projekt skončil 22.6.2023 v 14:01.

Zobraziť všetky odmeny

    

Kdy a jak to začalo

Bylo to v květnu 2021, kdy nás zasáhla informace, že skončila výroba foukaných vánočních ozdob v Horním Bradle. Jedna z mála těch, které ještě v Čechách přežily, a úplně poslední na Chrudimsku. Takže tamní skláři zůstali na úřadu práce a bez možnosti najít zaměstnání ve svém oboru, který umí posledních pár desítek lidí v naší zemi.

Ozdoby z Horního Bradla měly dlouhou tradici a skvělou kvalitu, jezdili za nimi lidé z celé republiky. Intuitivně jsme se rozhodli, že to tak nemůžeme nechat a podnikli jsme rychlé kroky k tomu, aby se tato parta zkušených foukačů a malířek vánočních ozdob nerozpadla. V červenci jsme se pustili do práce, a od 1.září 2021 do nového provozu na Oflendu (asi 18 km vzdálenou od uzavřené provozovny) nastoupila více než polovina těch, kteří na jaře v Horním Bradle přišli o práci.

     

    

    

Proč to děláme

Záchrana řemesla pro nás není prázdné slovo, ale ta opravdová motivace, proč jsme do toho šli. Na jedné straně my, manželé Šrámkovi jako investoři, a na druhé straně tým zkušených sklářů, pro které je Koulier restartem jejich profese. Společně víme, že je to dlouhá a finačně náročná cesta, abychom si mohli říct, že jsme řemeslo zachránili.

První milník k tomuto cíli bude splněný, až se provoz na Oflendě stane finančně soběstačný, a z tržeb budou pokryty provozní náklady. Druhým milníkem bude, když do Koulieru začnou přicházet noví, mladí lidé, protože se toto řemeslo budou chtít naučit, a najdou v něm zalíbení. Konečný cíl bude naplněn až tehdy, když místo stávajících sklářů bude na Oflendě v Koulieru kompletně nová sestava, která postupně nahradí dnešní skláře, jak budou časem odcházet do důchodu.

   

    

    

Nová sklárna trochu jinak

Když jsme se na Oflendě do výroby pustili, byli jsme jako firma v tomto oboru úplným nováčkem. Kromě toho, že jsme celý proces výroby vybavili pro nás novými technologiemi, tak jsme doslova od nuly začali sbírat zákazníky.  Vytvořili jsme značku, branding, během pár měsíců spustili e-shop a po necelém půlroce otevřeli na Oflendě vlastní podnikovou prodejnu.

Protože to všechno děláme pro lidi a příští generace, hned od počátku jsme se otevřeli veřejnosti. Byli jsme první, kdo nabídl exkurze do výroby pro veřejnost, a také tvůrčí dílnu pro návštěvníky. Každý, kdo k nám přijede, má možnost poznat celý proces, jak vzniká tato křehká krása. Na závěr prohlídky si u nás ozdobíte vlastní ozdobu a odnášíte si památku k zavěšení na vánoční stromeček.

   

    

    

Co nás tíží?

Ekonomický cyklus je v tomto segmentu velmi dlouhý. Teď na jaře se chystáme na letošní vánoční sezonu, a příjmy budeme mít až na konci roku, zatímco náklady musíme platit každý měsíc. Ve výrobě ozdob je velký podíl ruční práce, a proto jsou pro nás mzdy a rostoucí výdaje za energie skutečným břemenem.

Teď vyrábíme na sklad s vizí, že naše krásné kolekce před Vánoci prodáme.

   

   

Jak z toho ven? Adventním kalendářem

Abychom překlenuli toto náročné období, vymysleli jsme koncept adventního kalendáře. Bude to krásný dárkový box s 24 figurkami a kouličkami, které doplní krásně jakýkoli vánoční stromeček. Z výtěžku prodeje předfinancujeme jeho výrobu.

Aby byl kalendář skutečným adventním kalendářem, potřebujeme na ozdoby zajistit také ten správný obal, ze kterého se budou postupně ozdobičky vybalovat, a který bude zdrojem předvánočního těšení a radosti celých 24 dnů před Vánoci. Protože v případě vánočních ozdob platí, že obaly se nevyhazují, ale po Vánocích se do nich zpátky ozdoby ukládají, tak tento obal vydrží skutečně dlouhou dobu.

Výroba ozdob, vyvzorování dárkového boxu a vše s tím spojené, je práce na tři až čtyři měsíce.

   

   

   

Kde jsme na toto všechno vzali odvahu?

Předtím, než jsme založili Koulier, jsme vánoční ozdoby znali jen z pozice zákazníka, pro kterého je tento produkt srdeční záležitostí. Naše cesta k lidem z uzavřené provozovny vedla přes Zámek Loučeň, který přes 20 let spravujeme. Zde jsme také začínali od píky a během deseti let z neznámého zámku vybudovali respektovanou turistickou destinaci.

A právě na zámku jsme v roce 2018 začali s Příběhem vánočního stromečku, jako novým konceptem adventních prohlídek, objevovat zcela nové obzory. Přišli jsme na to, že skrze tematické vánoční ozdoby umíme vyprávět příběhy. V Koulieru jsme se potom posunuli dál, a zjistili, že prostřednictvím ozdob dokážeme reagovat na to, co se kolem nás děje. Takto vznikla třeba ikonická desítka „Kate“ podle šatů, které Kate Middleton vynesla v září 2021 na premiéru filmu James Bond, nebo Flanelová srdce, které vznikly spontánně, když byl Petr Pavel zvolen prezidentem. Korunovace krále Karla III. přinesla inspirací pro novou ozdobu podle zlatého královského jablka.

   

   

   

... a ještě pár střípků navíc

Za tím, co naši foukači a malířky umí, jsou dlouhá léta praxe. V Koulieru ale dostali poprvé příležitost pro svou vlastní tvorbu, a tak vzniklo několik desítek nových originálních tvarů, a pod jejich rukama vyrostla v létě 2022 také úplně nová Secesní kolekce. Ta byla vytvořena pro první ryze český vánoční strom v Bruselu, přímo v Evropském parlamentu. Česká republika tak byla první zemí, která během svého předsednictví vyzdobila vstup do parlamentní budovy vánočními ozdobami v duchu svých národních tradic.

U nás na Oflendě vznikly také skleněné kytice, které jsou vlastně ozdoby „vzhůru nohama“ na zeleném stonku instalované do vázy. Vydrží dlouho bez dolévání vody, jen si je nesmíte rozbít.

   

   

  

Respekt k tradicím

Výroba foukaných vánočních ozdob má v naší zemi stoletou tradici a jedná se o produkty, které každoročně a opakovaně přinášejí lidem radost. Svého času byly české ozdoby vyváženy do celého světa, ale postupně je začaly vytěsňovat levné plastové ozdoby a strojové náhražky. Dnes je v Česku necelá desítka menších skláren, kde se tato výroba udržela, nejvíce z nich v podhůří Krkonoš a Beskyd. U české veřejnosti jsou foukané ozdoby stále velmi oblíbené, a mnoho lidí si stromeček bez nich nedokáže představit.

Pomozte nám zachránit naše řemeslo tím, že si zakoupíte kalendář nebo některou z dalších odměn. Můžete také při

jet do sklárny na exkurzi nebo si u nás nechat vytvořit vlastní kolekci ozdob na míru. Pomůžete i tím, když nás budete sdílet 😊.

       

Váš Koulier

    

   

        

..a jak můžou vypadat vaše odměny?

   

Ozdoba k zavěšení „Tři oříšky pro Popelku“

Labutí pár 

   

Kouzelná špice pro Popelku

Set ozdob „Šťastné a veselé“ 

   

Skleněná kytice která nezvadne -  www.koulier.cz

    

Mini adventní kalendář 4 ks

    

Velký Adventní kalendář

   

Kolekce ozdob dle Vašeho návrhu

Aktuality

30.8.2023 Návrh kalendáře je už na světě!

Vánoce se pomalu blíží a my foukáme, stříbříme, malujeme a balíme, jak nejrychleji můžeme. Přesto nejsme tak rychlí, jak bychom si přáli. Protože i naši zaměstnanci si potřebovali odpočinout na dovolené a nabrat novou energii, aby pro Vás mohli s radostí tvořit a kompletovat foukané skleněné ozdob…

Viacej

22.6.2023 Velké díky!

Máme obrovskou radost a móóóóóc vám děkujeme, že díky vám se to povedlo!!! Vybrali jsme cílovou částku, a dokonce se ji povedlo překročit. A to vše jen díky vaší podpoře. Je to pro nás velký závazek a budeme pracovat na tom, abychom ho naplnili. Výroba adventního kalendáře už běží a budeme dělat,…

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • predané 168
  Vstupenka na exkurzi do výroby

  Exkurze do výroby ozdob: Přesvědčte se na vlastní oči o kouzlu sklářského řemesla. Při exkurzích do výroby se můžete těšit na ukázku celého procesu výroby vánočních ozdob, a to od foukání, barvení, zdobení i balení a expedici.

  V nově zrekonstruované dílně, která plynule navazuje na prohlídkový okruh, si budete moci sami nazdobit předem vyfoukané baňky všech tvarů a velikostí přímo podle vašich představ.
  Exkurze probíhají každý všední den a také o víkendech dle aktuální otevírací doby, doporučujeme rezervaci času prohlídky.

  Odměna (vstupenka) vám bude zaslána na uvedenou e-mailovou adresu.

  Doručenia odmeny: do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  5,67 €
  (140 Kč)
 • predané 54
  Vážím si ruční práce a odměnou je mi poděkování

  Velmi si vážíme každého příspěvku, kterým nám dáváte najevo, že uchování naší  české rukodělné výroby má smysl.

  Na oplátku za vaši podporu vám pošleme osobní poděkování.

  Částku můžete v dalším kroku navýšit dle vašeho přání a možností.

  Děkujeme!

  Poděkování Vám zašleme na uvedenou e-mailovou adresu.

  Doručenia odmeny: do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  8,06 €
  (199 Kč)
 • predané 57
  Kočka - ozdoba nejen k zavěšení

  Skleněná foukaná ozdoba kočka ve výběru z více jak 12 variant potěší nejen každého milovníka těchto čtyřnohých miláčků. Použít ji můžete nejen k zavěšení na strom, ale i jako dekoraci interiéru. Naše skleněná kočka je výjimečná i tím, že skoro jako jediná ozdoba si ji můžete položit i na stůl a nikam vám neuteče :-)

  Vybrat si tu svoji kočku můžete na našem e-shopu  www.koulier.cz. Svou volbu nám napište prosím do poznámky.

  Dopravné po ČR je zahrnuto v ceně. (Při doručení na Slovensko přidejte k odměně, prosím, 100 Kč.) V případě, že si přejete odměnu vyzvednout osobně, poznamenejte to prosím také do poznámky. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  13,97 €
  (345 Kč)
 • predané 72
  Ozdoba k zavěšení „Tři oříšky pro Popelku“

  České Vánoce bez Tři oříšků pro Popelku, to by nebyly pravé Vánoce. A protože i vánoční ozdoby mohou vyprávět příběhy, tak u naše první kolekce jsme se inspirovali filmovou pohádkou.

  Ozdoba je tvořena třemi lískovými oříšky zavěšenými na stužce, zbývá ji jen pověsit v interiéru nebo na vánoční strom a věřit, že přinese štěstí, tak jako Popelce.

  Dopravné po ČR je zahrnuto v ceně. (Při doručení na Slovensko přidejte k odměně, prosím, 100 Kč.) V případě, že si přejete odměnu vyzvednout osobně, napište nám to prosím do poznámky.

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  15,38 €
  (380 Kč)
 • predané 58
  Bílý vánoční anděl se srdíčkem

  Skleněná foukaná ozdoba anděla držící barevné srdce, a to buď zářivě žluté nebo červené. Použít ji můžete nejen k zavěšení na strom, ale i jako dekoraci svátečního stolu. Výborně se hodí i jako dárek pro vaše blízké.

  Vybrat si barevnost srdíčka můžete na e-shopu  www.koulier.cz. Svou volbu nám napište prosím do poznámky.

  Dopravné po ČR je zahrnuto v ceně. (Při doručení na Slovensko přidejte k odměně, prosím, 100 Kč.) V případě, že si přejete odměnu vyzvednout osobně, poznamenejte to prosím také do poznámky. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  15,99 €
  (395 Kč)
 • predané 23
  Set ozdob „Šťastné a veselé“

  Dvojpack s vánočním přáním: Odměna obsahuje dvě skleněné ozdoby ve tvaru koule velikosti 8 cm a je vhodná i jako dárek.

  Šťastnou kouli tvoří ručně malovaný a zdobený čtyřlístek, který svými čtyřmi lístky symbolizuje štěstí, lásku, naději a víru, a protože koule znázorňuje dokonalost, celistvost a nekonečno je toto spojení plné pozitivní energie. Šťastnou kouli doplňuje Veselá kahuri – baňka se speciální technikou smáčení

  Vyberte si ze 4 variant a to na našem e-shopu  www.koulier.cz: Šťastné a Veselé   vášeň, nostalgie, úsvit nebo romantika. Svou volbu nám napište prosím do poznámky.

  Dopravné po ČR je zahrnuto v ceně. (Při doručení na Slovensko přidejte k odměně, prosím, 100 Kč.) V případě, že si přejete odměnu vyzvednout osobně, poznamenejte to prosím také do poznámky. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  17,41 €
  (430 Kč)
 • predané 62
  Labutí pár

  Pár skleněných labutí ve výběru z 6 variant, které jsou vytvořeny speciálně pro Hithit: Nenechte si ujít jedinečnou příležitost a vyberte si z  šesti variant labutích párů, které pro vás vymyslely naše malířky.

  Labutě jsou zdobeny přírodním peřím a opatřeny skřipcem místo nožiček.

  Vybrat si ten pravý labutí pár můžete na našem e-shopu  www.koulier.cz. Svou volbu nám napište prosím do poznámky.

  Dopravné po ČR je zahrnuto v ceně. (Při doručení na Slovensko přidejte k odměně, prosím, 100 Kč.) V případě, že si přejete odměnu vyzvednout osobně, poznamenejte to prosím také do poznámky. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  22,27 €
  (550 Kč)
 • predané 49
  Mini adventní kalendář 4 ks

  Pro toho, kdo nechce vybalovat každý den, je ideální mini adventní kalendář se 4 kusy ozdob, které se jednotlivě skrývají v krabičce. Každou adventní neděli se tak můžete těšit na jednu originální vánoční skleněnou ozdobu na váš stromeček.

  Dopravné po ČR je zahrnuto v ceně. (Při doručení na Slovensko přidejte k odměně, prosím, 100 Kč.) V případě, že si přejete odměnu vyzvednout osobně, napište nám to prosím do poznámky.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  28,34 €
  (700 Kč)
 • predané 12
  Kouzelná špice pro Popelku

  Jaká je barva, kterou si většina lidí spojuje se slovem Vánoce? No přece bílá! (Jako sníh a cukr na vánočním cukroví :) Proto i tato kouzelná špice pro Popelku je bílá. Její zdobení je inspirováno Popelčinými svatebními šaty. A tak jako svatba je jedním z nejsilnějších okamžiků života, tak i tato ozdoba z popelkové svatební kolekce má ambici, aby patřila k tomu nejkrásnějšímu, co vyrábíme.
   
  Špice může být originálním dárkem k jakémukoli jubileu či svatbě, nebo šperkem Vašeho vánočního stromu.

  Dopravné po ČR je zahrnuto v ceně. (Při doručení na Slovensko přidejte k odměně, prosím, 100 Kč.) V případě, že si přejete odměnu vyzvednout osobně, napište nám to prosím do poznámky.

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  34,41 €
  (850 Kč)
 • predané 32
  Velký dárkový voucher v hodnotě 1000 Kč

  Chcete nás podpořit a nedokážete si vybrat z odměn? Udělejte radost sobě, nebo svým blízkým dárkovým poukazem na ručně foukané skleněné ozdoby z Oflendy.

  Odměna (voucher) vám bude zaslán na uvedenou e-mailovou adresu.

  V případě, že si přejete zaslat odměnu (voucher) poštou, nebo vyzvednout osobně, napište nám to prosím do poznámky. 

  Doručenia odmeny: do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  36,44 €
  (900 Kč)
 • zostáva 11 z 12
  Fotokniha Příběh Koulieru

  Fotokniha čtvercové tvaru cca 20 x 20 cm na kvalitním lesklém papíře minimální počet stran 24.

  Poskládali jsme naše fotky od okamžiku jak to začalo: Chcete s námi znovu prožít náš příběh a podívat se na vše, co se během cca jednoho roku naší existence odehrálo? V tom případě je pro vás tato odměna formou fotoalba správnou volbou.

  Dopravné po ČR je zahrnuto v ceně. (Při doručení na Slovensko přidejte k odměně, prosím, 100 Kč.) V případě, že si přejete odměnu vyzvednout osobně, napište nám to prosím do poznámky.

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  40,08 €
  (990 Kč)
 • predané 12
  Skleněná kytice která nezvadne

  13 kousků květin - 2 až 4 druhy dle vlastního výběru: Květiny patři mezi nejčastější dárek pro ženy, ale bohužel jejich krása je pomíjivá. 

  Skleněná kytice vám nikdy nezvadne, a proto je vhodným dárkem k dekoraci, jak moderních, tak i venkovských interiérů. Vyberte si vlastní kombinaci a udělejte radost sobě nebo obdarovanému.

  Naaranžujte si vlastní kombinaci a udělejte radost sobě nebo obdarovanému. Můžete si vybrat až ze 4 druhů ozdob z kolekce Skleněné kytice a to na našem e-shopu  www.koulier.cz.

  Dopravné po ČR je zahrnuto v ceně. (Při doručení na Slovensko přidejte k odměně, prosím, 100 Kč.) V případě, že si přejete odměnu vyzvednout osobně, poznamenejte to prosím také do poznámky. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  60,32 €
  (1 490 Kč)
 • predané 183
  Velký Adventní kalendář

  Dárkový box s 24 ručně foukanými ozdobami, tak to tu skutečně ještě nebylo! Adventní kalendář Koulier je určen nejen jako dárek pro děti, ale pro všechny, kteří mají rádi překvapení, vánoční čas a skleněné ozdoby.

  Ozdoby, které jsou uloženy  v krásném dárkovém papírovém boxu, složeného z 24 krabiček, se barevně doplňují, ale především, každá je  originální! Každý den se tak můžete těšit z ručně dekorovaných vánočních ozdob různých tvarů, od kouliček po figurky. Postupně jimi můžete zdobit svůj domov a těšit se na Vánoce. Na Štědrý den na Vás čeká ozdoba, jejíž vyfouknutí je skutečný majstrštyk.

  Kalendář v tomto formátu vzniká poprvé, a ke každému bude připojen  certifikát s číslem a osobním poděkováním za to, že na záchranu řemesla ručně foukaných vánočních ozdob nejsme sami.


  Dopravné po ČR je zahrnuto v ceně. (Při doručení na Slovensko přidejte k odměně, prosím, 100 Kč.) V případě, že si přejete odměnu vyzvednout osobně, napište nám to prosím do poznámky.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  81,90 €
  (2 023 Kč)
 • predané 3
  Popelková sada vánočních ozdob

  České Vánoce bez Tři oříšků pro Popelku, to by nebyly pravé Vánoce. A protože i vánoční ozdoby mohou vyprávět příběhy, tak u naše první kolekce jsme se inspirovali filmovou pohádkou.

  Popelková sada je laděna do bílé s modrými akcenty, jako svatební šaty a šperky z třetího oříšku. Celá sada je uložena v praktickém boxu a obsahuje labuť s náhrdelníkem a korunkou, 8 baněk průměru 10 cm a velkou bohatě zdobenou špici.

  Dopravné po ČR je zahrnuto v ceně. (Při doručení na Slovensko přidejte k odměně, prosím, 100 Kč.) V případě, že si přejete odměnu vyzvednout osobně, napište nám to prosím do poznámky.

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  198,38 €
  (4 900 Kč)
 • zostáva 4 z 7
  Kolekce ozdob dle Vašeho návrhu

  Na celý strom 7 druhů ozdob dle vlastního návrhu v celkovém počtu 144 ks: Jste firma a chcete si navrhnout vlastní kolekci ozdob ve firemních barvách? Nebo jste kreativec a chcete si udělat radost originálními českými ozdobami? Tak jako tak je pro vás vhodná právě tato odměna. Ta obsahuje vyvzorování 7 druhů ozdob a následnou výrobu v celkovém počtu 144 ks.


  Speciální odměna, která nová kolekce bezesporu je, si zasluhuje speciální předání a proto bychom Vám ji rádi předali osobně. Na předání se domluvíme.

  Doručenia odmeny: do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  1 012,15 €
  (25 000 Kč)