Spolu: Dalajláma, Václav Havel a jejich přátelství pro svět

Připravujeme vydání knihy, která připomíná první návštěvu 14. dalajlámy v Československu v roce 1990 a dopad ve světové diplomacii. Sleduje zároveň i výjimečné přátelství mezi Václavem Havlem a Jeho Svatostí, které ovlivnilo vztah Čechů k Tibetu.

 • Dalajlámův hrníček od výtvarníka Pavla Šťastného

 • Tibetská vlajka 100x150cm

 • Book in English available

 • Plakát Pavel Beneš, fotografie Ondřej Besperát

 • Fotoplátno fotografa Zdeňka Merty, 80x100 cm

 • Tričko "Dalajtlamu máme rádi" grafika P. Beneše

 • Tričko "Dalajláma" grafika Pavla Beneše

 • Tričko "Přátelství" výtvarníka Jakuba Krejčího

 • Fotoplátno s podpisem Alana Pajera, 80x100 cm

 • Fotoplátno s podpisem Ondřeje Besperáta, 80x100 cm

 • Fotoobraz s podpisem Karla Cudlína, 80x100cm

 • Fotoplátno s podpisem Alana Pajera, 80x100 cm

 • Fotoobraz Dalajláma v zahradě od Manuela Bauera

 • Fotoobraz Šálek čaje od Manuela Bauera

EUR 17,267
pledged of EUR 5,896

292%

292% completed

413 contributors pledged

Literature, Photography

All or nothing. Project finished on May 1, 2021 at 11:53.

Show all rewards

Představení projektu:

Kniha Spolu: Dalajláma, Václav Havel a jejich přátelství pro svět mapuje události nejen prvního setkání prostřednictvím rozhovorů s významnými osobnostmi té doby u nás i ve světě. Na fotografiích, v rozhovorech a vzpomínkách vykresluje výjimečnou atmosféru této doby. Je svědectvím o vývoji společnosti na pozadí politického i duchovního útlaku. Připomíná podobu dvou zdánlivě vzdálených národů a jejich touhy po lidském, duchovním i politickém souznění a pochopení.

Kniha vniká za podpory Abakusu - nadačního fondu zakladatelů Avastu a ve spolupráci s partnery projektu Forem 2000Knihovnou Václava Havla Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 na straně české a se zahraničními Partnery projekty International Campaign for Tibet a Tibetským muzeem v Dharamsale a především za laskavé podpory a přispění všech pamětníků této mimořádné události a dalších setkání, které následovaly.

Co v knize najdete?

Kniha vyjde v nakladatelství Vyšehrad letos v zimě. Přizvali jsme k její tvorbě téměř 50 pamětníků, tibetologů a dalších významných osobností českých i zahraničních, kteří byli přítomni setkáním Jeho Svatosti s Václavem Havlem nebo vypráví svědectví svých blízkých. Cenné vzpomínky, příběhy a dojmy sdílí například Karel Schwarzenberg, Dagmar Havlová, Michael Žantovský, Jakub Klepal, Eda Kriseová, Jitka Vodňanská, Saša Neuman, Petr Kolář a mnozí další. Ze zahraničních pamětníků to jsou premiér tibetské exilové vlády Lobsang Sangay, Tseten Samdup Chhoekyapa, Joylon Naegele, Kesang Y. Takla, Jan Andersson a další. 

Rozhovory doplňují doprovodné materiály jako dopisy, poznámky nebo fotografie. Včetně renomovaných fotografů, kteří měli možnost tehdejší dobu a vzácné okamžiky zachytit. Mimořádnou hodnotu mají vzpomínky a reflexe samotného dalajlámy, které jsme natočili při osobním setkání v roce 2019.

Foto: Karel Cudlín
Foto: Karel Cudlín

O autorech

Autoři knihy Kateřina Bursíková Jacques, Kateřina Procházková a Greg C.Bruno spolupracují s mezinárodním týmem. Na tvorbě knihy se tak podílí například zpravodaj The Economist Edward Lucas, novinářka a odbornice na Tibet Kate Saunder nebo tibetoložka a sinoložka Kamila Hladíková. Fotografie zajišťují v ČR Blanka Nezbeda Rosecká a světové Jane Moore.

Využíváme unikátní příležitost se zcela ponořit do tématu a díky spolupráci akademickým malířem a grafikem Pavlem Benešem se stejně důkladně a pečlivě věnujeme grafickému designu knihy, kvalitě tisku i papíru.

Podpora vydání knihy

Díky vaší podpoře můžeme knihu vydat v celobarevném tisku, na kvalitním papíře v nákladu 2.500 kusů. Podpořte vydání knihy Spolu: Dalajláma, Havel a přátelství pro svět již dnes. Díky vaší podpoře může kniha vyjít přesně taková, jaká má být. Krásná, silná a jedinečná. Vyberte si některou z odměn a těště se spolu s námi na její vydání. Děkujeme.

Trička jako odměna

Fotoobrazy jako odměna

  

Fotoobraz od Karla Cudlína.                   Fotoplátno od Zdeňka Merty.                 Fotoplátno od Alana Pajera.

Více o knize..

1. ledna 1990 Václav Havel jako nově zvolená úřadující hlava státu pozval do Prahy Jeho Svatost dalajlámu. Bylo to vůbec poprvé v historii, kdy se takto vysoký státní činitel rozhodl přijmout na nejvyšší úrovni “nepřítele” čínského komunistického režimu, zároveň však nositele Nobelovy ceny míru a nejvyššího duchovního Tibetu. Podle vzpomínek pamětníků byl prezident Havel od tohoto kroku zrazován. Ten se ale coby bývalý politický vězeň a disident “kolize” s čínským režimem nebál. Dalajláma byl pro většinu československé veřejnosti v důsledku předchozí komunistické cenzury neznámou osobou, proto je celá návštěva de facto nezmapovaná a dnes téměř zapomenutá. 

Havlovo rozhodnutí setkat se s dalajlámou otevřelo Jeho svátosti a představitelům tibetskému exilu později dveře Bundestagu, Elyssejského paláce, Bílého domu a na stovky dalších míst po celém světě. Z hlediska tibetského exilu jde o zásadní událost, která přispěla ke vzniku zájmu a pozornosti, které se Tibetu od té doby dostává. Zároveň tak toto setkání dalo vzniknout výjimečnému přátelství dvou významných mužů.

News

Dec 11, 2023 Setkání v Praze a rozesílání knih poštou

Vážení přátelé,  jak již víte, vámi podpořená kniha o přátelství mezi Václavem Havlem a 14.dalajlamou vyšla 20.11.2023 a my nyní intenzivně pracujeme na její propagaci, stejně jako chystáme poslední, třetí setkání s vámi již tuto středu 13.12.2023 od 18 hodin ve Sněmovní 7 na Malé Straně v Praze,…

More

Nov 3, 2023 Kniha & beseda: Dalajlama a Havel a také Vy!

Vážení přátelé, ano! Naše kniha je v tiskárně! Děkujeme z celého srdce za neutuchající podporu a důvěru, kterou jste do našeho projektu vložili! Po bezmála čtyřech letech kniha vychází a my slavíme! Pro všechny naše podporovatele připravujeme při této příležitosti slavnostní setkání, které se bude…

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • sold 19
  Podpora krásné knihy

  Jsou vám myšlenky Václava Havla a Jeho Svatosti 14. dalajlámy blízké? Díky vaší podpoře nám pomůžete je na příběhu výjímečného přátelství představit i ostatním. 

  Reward delivery: not specified

  EUR 3.93
  (CZK 100)
 • remaining 75 from 100
  FFP2 respirátor Češi Tibet podporují

  Kniha Spolu: Dalajláma, Havel a jejich přátelství pro svět vypráví příběh na pozadí totalitního útlaku a vzpomínky na něj dvou zdánlivě vzdálených národů. A přesto si tak blízkých. Podpořte knihu a v téhle nepřehledné covidové době vyjádřete podporu Tibetu. Respirátor budeme zasílat poštou, poštovné je již zahrnuto v ceně.

  Reward delivery: on address, in a week after the Hithit project end

  EUR 4.72
  (CZK 120)
 • remaining 21 from 50
  Plakát grafika Pavla Beneše

  "Ještě 10 let musíte žít", prosil Václava Havla dalajláma.. Fotoplakát Ondřeje Besperáta v grafické úpravě Pavla Beneše symbolizuje hlubový vztah, úctu i lásku. Koupí plakátu přispějete na vydání knihy, která navždy zaznamená vzpomínky a fotografie na neopakovatelné spojení dvou mužů. Plakát ve velikosti A1 vyrobilo CEWE. Plakát budeme zasílat poštou, poštovné je již zahrnuto v ceně.

  Reward delivery: in a month after the Hithit project end

  EUR 9.83
  (CZK 250)
 • sold 234
  Kniha Spolu: Dalajláma, Václav Havel a jejich přátelství pro svět

  Podpořte vydání knihy o přátelství, které je dodnes inspirací celému duchovními i politickému světu. Podepsané vydání v čekém jazyce s věnováním.
  Knihu budeme zasílat poštou, poštovné je již zahrnuto v ceně.

  Reward delivery: on address, in a year after the Hithit project end

  EUR 23.58
  (CZK 600)
 • sold 16
  Book Together: His Holiness, Vaclav Havel and Friendship for the World

  Support a publication of the book about a friendship, which is still an inspiration to the entire spiritual and political world. Signed edition in English with dedication.

  Note: Postage in the Czech Republic is included. We will arrange postage abroad individually after the project is over.

  Reward delivery: on address, in a year after the Hithit project end

  EUR 23.58
  (CZK 600)
 • sold 25
  Tričko 1 "Dalajláma" od grafika Pavla Beneše

  Pavel Beneš je grafickým designérem a hmatatelnou zárukou, že kniha bude vizuálně skvostná v každém detailu. Ale je to i Pavlův jedinečný humor, který do knihy prostupuje. Je autorem kariaktury Jeho Svatosti, který je svým smyslem pro humor proslulý. Podpořte vydání knihy a vezměte si 14. dalajlamu na tričku k srdci. Tričko budeme zasílat poštou, poštovné je již zahrnuto v ceně. Do poznámky, prosíme, uveďte zvolenou velikost.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 25.55
  (CZK 650)
 • sold 5
  Tričko 2 "Dalajtlama" od Pavla Beneše

  Pavel Beneš je grafickým designérem a hmatatelnou zárukou, že kniha bude vizuálně skvostná v každém detailu. Ale je to i Pavlův jedinečný humor, který do knihy prostupuje. Je autorem i téhle kariaktury Jeho Svatosti, který je svým smyslem pro humor proslulý. Podpořte vydání knihy a vyjádřete podporu 14. dalajlamovi tímto žlutým tričkem. Tričko budeme zasílat poštou, poštovné je již zahrnuto v ceně. Do poznámky, prosíme, uveďte zvolenou velikost.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 25.55
  (CZK 650)
 • sold 9
  ​Tričko 3 "Přátelství pro svět" od výtvarníka Jakuba Krejčího

  Spoluzakladatel legendární Divadelní poutě, loutkář, malíř, výtvarník a spolumajitel pražské kavárny U Zavěšeného Kafe Jakub Krejčí vytvořil ve spolupráci s fotografem a grafikem Antonínem Malým speciálně pro tento projekt návrh trička, které pojmenovali "Přátelství pro svět". Tričko budeme zasílat poštou, poštovné je již zahrnuto v ceně. Do poznámky, prosíme, uveďte zvolenou velikost.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 25.55
  (CZK 650)
 • remaining 9 from 12
  VIP setkání s tvůrci pro dvě osoby

  Zažijte sváteční atmosféru, ptejte se autorů, pamětníků, fotografů. Využijte nevšední možnosti potkat se s tvůrci knihy Spolu: Dalajláma, Havel a přátelství pro svět a nechte si tu svou podepsat .VIP setkání s občerstvením proběhne po vydání knihy na jaře 2022 v konferenčních prostorách Sněmovní 7 na Malé Straně v Praze, pakliže to pandemická situace dovolí. Termín budeme muset možná posunout, ale knihu s věnováním vám zašleme včas.

  Reward delivery: in over a year after the Hithit project end

  EUR 157.23
  (CZK 4,000)
 • remaining 4 from 5
  Fotoplátno fotografa Zdeňka Merty, 80x100 cm

  "Nedopusť, aby chování jiných ničilo tvůj vnitřní mír." Autorská fotografie Zdenka Merty z roku 1997. Fotoplátno ve velikosti 80x100 cm vyrobilo CEWE a autor podepsal. Obraz budeme zasílat poštou, poštovné je již zahrnuto v ceně.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 196.54
  (CZK 5,000)
 • remaining 5 from 5
  Fotoplátno s podpisem fotografa Ondřeje Besperáta, 80x100 cm

  „Pamatujte, že mlčení je někdy tou nejlepší odpovědí.“ 14.dalajláma

  Dojemná autorská fotografie Ondřeje Besperáta s bustou Václava Havla. Fotoplátno ve velikosti 80x100 cm vyrobilo CEWE a autor podepsal. Obraz budeme zasílat poštou, poštovné je již zahrnuto v ceně.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 196.54
  (CZK 5,000)
 • remaining 1 from 1
  Fotoobraz Šálek čaje od Manuela Bauera, 100x80 cm s podpisem

  Švýcarský fotograf Manuel Bauer je jediným západním fotografem, který měl tu čest fotografovat život 14.dalajlámy z takové blízkosti. Jedinečná je pak fotografie z Prahy z roku 2002, kdy Jeho Svatost nalévá čaj Václavu Havlovi.  

  Fotoobraz s podpisem autora v paspartě, 100x80 cm. Obraz bude k převzetí v Praze, popřípadě zaslán poštou.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 1,179.25
  (CZK 30,000)
 • remaining 1 from 1
  Partner knihy

  Staňte se nedílnou součástí naší knihy, podpořte její vznik a získejte unikátní balíček odměn (2x kniha s věnováním (CZ, ENG), tričko, plakát, fotoplátno s věnováním od Alana Pajera, hrníček a vstup na VIP akci pro dvě osoby) včetně poděkování v knize. Poštovné zahrnuto v ceně.

  Reward delivery: on address, in a year after the Hithit project end

  EUR 5,896.23
  (CZK 150,000)
 • Sold out!!
  Vlajka Tibetu

  Tibetská vlajka je svými barvami nezaměnitelná. Vznikla sloučením vojenských vlajek všech tibetských provincií a za oficiální vlajku Tibetu byla prohlášena až 14. dalajlámou v roce 1955. V březnu ji můžete vidět po celém světě. Podpořze vydání knihy a přihlašte se k mezinárodní podpoře Tibetu. Vlajku budeme zasílat poštou, poštovné je již zahrnuto v ceně.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 17.69
  (CZK 450)
 • Sold out!!
  Dalajlámův hrníček od výtvarníka Pavla Šťastného

  Výtvarník Pavel Šťastný, jenž je mimo jiné autorem loga Občanského fóra či nové podoby pražské Lennonovy zdi, je zároveň tvůrcem originálního unikátního porcelánového hrníčku, kterým byl Senátem PČR obdarován Dalajláma k výročí jeho 85. narozenin. Hrníček vlastní také královna Alžběta II., Princ Charles, Bill Clinton, Helmut Kohl, Jacques Chirac, Michael Jackson, Rolling Stones a další. Nyní máte jedinečnou příležitost získat tento unikátní hrníček v dárkovém balení i vy a zároveň tak podpořit vznik knihy. Design Pavel Šťastný, výroba porcelánka Novito, obal Studio Činčera. Hrneček budeme zasílat poštou, poštovné je již zahrnuto v ceně.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 117.92
  (CZK 3,000)
 • Sold out!!
  Fotoplátno s podpisem fotografa Alana Pajera, 80x100 cm

  Radost přátel je požehnáním. Fotograf Alan Pajer tak zachytil radost v úprku při setkání Václava Havla a Jeho Svatosti dalajlámy 16.10.2000 v Praze. Tato věnovaná autorská fotografie má své místo nejen coby fotoobraz, ale také na vnitřní straně obálky naší knihy. Fotoplátno ve velikosti 80x100 cm vyrobilo CEWE a autor podepsal. Obraz budeme zasílat poštou, poštovné je již zahrnuto v ceně.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 196.54
  (CZK 5,000)
 • Sold out!!
  Portrét Václava Havla s podpisem fotografa Alana Pajera, 80x100 cm

  "Naděje je stav ducha, který dává smysl našemu životu."

  Fotograf Alan Pajer je autorem této krásné portrétní fotografie Václava Havla. Fotoplátno ve velikosti 80x100 cm vyrobilo CEWE a autor podepsal. Obraz budeme zasílat poštou, poštovné je již zahrnuto v ceně.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 196.54
  (CZK 5,000)
 • Sold out!!
  Fotoplátno s podpisem fotografa Alana Pajera, 80x100 cm

  Radost přátel je požehnáním. Fotograf Alan Pajer tak zachytil radost v úprku při setkání Václava Havla a Jeho Svatosti dalajlámy 16.10.2000 v Praze. Tato věnovaná autorská fotografie má své místo nejen coby fotoobraz, ale také na vnitřní straně obálky naší knihy. Fotoplátno ve velikosti 80x100 cm vyrobilo CEWE a autor podepsal. Obraz budeme zasílat poštou, poštovné je již zahrnuto v ceně.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 196.54
  (CZK 5,000)
 • Sold out!!
  Fotoobraz s podpisem fotografa Karla Cudlína

  A tak vlastně všechno navždy trvá... Fotografie Karel Cudlín zachycuje setkání Václava Havla a Jeho Svatosti dalajlámy 16.10.2000 v Praze. Tato unikátní autorská fotografie má své místo nejen coby fotoobraz v této kampani, ale také na obálce naší knihy. Fotoobraz s paspartou a podpisem autora. Obraz budeme zasílat poštou, poštovné je již zahrnuto v ceně nebo v rámci Prahy dovezeme osobně.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 1,179.25
  (CZK 30,000)
 • Sold out!!
  Portrét Václava Havla od Karla Cudlína s podpisem

  „Život je radostná spoluúčast na zázraku bytí.“ Václav Havel

  Jedinečný portrét Václava Havla s podpisem autora Karla Cudlína v paspartě, o velikosti cca 100x80cm.

  Obraz předáme ideálně v Praze osobně, případně zašleme poštou. Poštovné je součástí ceny.

   

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 1,179.25
  (CZK 30,000)
 • Sold out!!
  Fotoobraz Šálek čaje od Manuela Bauera, 100x80 cm s podpisem

  „Slova, jdoucí ze srdce, hřejí tři zimy.“

  Švýcarský fotograf Manuel Bauer je jediným západním fotografem, který měl tu čest fotografovat život 14.dalajlámy z takové blízkosti. Jedinečná je pak fotografie z Prahy z roku 2002, kdy Jeho Svatost nalévá čaj Václavu Havlovi. 

  Fotoobraz s podpisem autora v paspartě, 100x80 cm. Obraz bude k převzetí v Praze, popřípadě zaslán poštou.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 1,179.25
  (CZK 30,000)
 • Sold out!!
  Fotoobraz Dalajláma v zahradě od Manuela Bauera, 100x80 cm s podpisem

  „Naše planeta nepotřebuje víc úspěšných lidí. Zoufale potřebuje ty, kteří tvoří mír, léčí, obnovují, vyprávějí příběhy a milují vše živé.“ 14.dalajláma

  Fotografie Jeho Svatosti z roku 2002, zahrady Pražského hrad. Autorem je švýcarský fotograf Manuel Bauer

  Fotoobraz s podpisem autora v paspartě, 100x80 cm. Obraz bude k převzetí v Praze, popřípadě zaslán poštou.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 1,179.25
  (CZK 30,000)