BOARD GAME – Legion: The Siberian Story

Our unique board game will transport you to Siberia in the midst of the Russian Civil War. The Czechoslovak legionnaires are trying to get home; the Reds and the Whites are fighting for dominion over Russia; and local militias are struggling for survival.

Author: Rolling Group

A JE TO!

May 3, 2021

Vážení přátelé,

kampaň je za námi a jen díky vám můžeme říct: úspěšně! Dokázali jsme vybrat 824 981 Kč, což stačí na to, abychom hru vydali v češtině i angličtině, připravili pro ni důstojné ilustrace a celou ji vytiskli. 

Je to jen díky vám – a jsme velmi vděční za šanci, kterou jste nám dali. Co se teď stane?

V následujícím týdnu se ozveme vám všem, kteří jste zvolili podporu, která zahrnuje výlety, přespání a podobně. Pokusíme se s vámi najít čas, kdy tyto věci vykonáme.

Během května se ozveme těm, kteří máte svá želízka ve hře: vyřešíme předání vzorů pro grafiky, během léta pak představíme návrhy na zapracování do hry a probereme to k Vaší spokojenosti. 

Souběžně s tím připravíme na začátek června novou verzi prototypu, tentokrát s upřednostněním fyzické hry a zahájíme otevřené testování, kterého se budete moci zúčastnit také – bude stačit si doma vytisknout prototyp. Část testování už proběhne s novou grafikou. 

V červenci vám představíme další verzi hry s novou porcí ilustrací a tak dále až do podzimu. V říjnu chceme mít připravená tisková data – a bude pak záležet na tiskárnách, jak rychle se nám je povede posunout do výroby. Doufáme, že tak se vším všudy získáme dostatečnou rezervu na to, aby hra byla u vás na stolech v květnu 2022.

V tuto chvíli také jednáme s dalšími distributory i vydavateli, kteří o hru projevili zájem. Pro vás jako podporovatele našeho Hithitu to ale nic moc neznamená – svou hru dostanete určitě.

A to je vše. Chtěli jsme vám dát praktický přehled toho, co vás i nás čeká. Je před námi spousta práce a moc si vážíme toho, že jste nám ji umožnili dělat. Taktéž oceníme zájemce o testování a klidně i jakoukoliv jinou pomoc: stačí se ozvat na tento mail nebo přihlásit na náš Discord.

Jsme nesmírně vděční za Vaši důvěru.

Díky!

Tým Legie

EUR 31,871
pledged of EUR 25,000

127%

127% completed

509 contributors pledged

Community, Games

Praha, Hlavní město Praha, Česko

Choose reward for your contribution

 • 32 I want to support you!

  I don’t want a big expense, but I like what you’re doing. We are very grateful and will send you a custom wallpaper as a thank you.

  Reward delivery: In a year

  EUR 5
 • 190 I want to play already!

  One full game with a signed draft letter. ENJOY!

  –  PICK IT UP IN PRAGUE

  Reward delivery: In a year

  EUR 40
 • 210 I want to play already and get it delivered

  We will send you a full game package, shipping and delivery included.

  Reward delivery: In a year

  EUR 49
 • 37 I want to share!

  You’ll get two games, shipping and delivery included.

  Reward delivery: In a year

  EUR 80
 • 9 from 10 Sleeping in the Legionary train

  In cooperation with the Czechoslovak Legionnaires' Association, we also offer a special reward: the possibility of sleeping in the LEGIONARY TRAIN during its summer stay in Prague.

  We will prepare two dates for you during the holidays, which you will be able to choose. Arrive by 18:00, you will have a dinner and then you will spend the night in the train.  
  You will get a complete game pack as well! 

  Reward delivery: In a year

  EUR 150
 • Sold out!! I want to be in the game!

  You’ll get a full game package, and your face will forever adorn one of our cards. Shipping and delivery included.

  Reward delivery: In a year

  EUR 170
 • 2 from 15 I want to be in the game! (vol. 2)

  You’ll get  a full game package, and your face will forever adorn one of our cards. Shipping and delivery included.

  Reward delivery: In a year

  EUR 170
 • 10 from 10 The special EDITION

  You will receive a unique version of the game in a handmade wooden box, which was created by Maty (https://matymoves.com/) only in a limited number for Legion: Siberian Journey.

  The price includes postage and packing.

  Reward delivery: In a year

  EUR 200
 • Sold out!! I REALLY want to be in the game!

  You’ll get a full game package. You will also get the chance to tell us something about a character that the game really needs. They might be your relative or somebody else. We will design their card together over a video call. Shipping and delivery included.
   

  Reward delivery: In a year

  EUR 305
 • 2 from 5 I REALLY want to be in the game! (vol. 2)

  You’ll get  a full game package. You will also get the chance to tell us something about a character that the game really needs. They might be your relative or somebody else.  We will design their card together over a video call. Shipping and delivery included.

  Reward delivery: In a year

  EUR 305
 • 3 from 5 I want to come and meet you!

  We’ll spend a day in Prague with you. We’ll take a tour through the most important legionnaire-related sights, show you important documents and period equipment, play the game, and enjoy some good food and drink that fits the setting.

  And of course, you’ll get the full game.

  Reward delivery: In a year

  EUR 570
 • 2 from 3 I want to be the PRESIDENT!

  You will help us raise awareness about the Legions and their history and we will be immensely grateful to you. We will put your name and photo on our website and all game materials.

  You’ll get TWO full game packages.

  Reward delivery: In a year

  EUR 950