Bezobalový koloniál Jelen

V Praze Nuslích vznikne nový bezobalový obchod Jelen. Můžete ho podpořit příspěvkem na gravitační zásobníky, které usnadní a zrychlí prodej potravin a drogerie bez obalu.

Author: Štěpán Cipra

 • Všechen potravinový sortiment zakoupíte na váhu.

 • Všechen potravinový sortiment zakoupíte na váhu.

 • Kromě potravin u nás zakoupíte také drogerii.

 • Po otevření u nás seženete rozličný sortiment.

 • K obsluze chceme nakoupit gravitační zásobníky.

 • Po otevření u nás seženete rozličný sortiment.

 • Tipy na zero waste life-style s Vámi probere Lenka

EUR 3,474
pledged of EUR 3,217

107%

107% completed

222 contributors pledged

Ecology, Food

Česko

Show all rewards

Jak to začalo?

Jasný start měl Jelen v okamžiku, kdy se podařilo najít vhodné prostory k provozu bezobalového obchodu. Myšlenka zero waste nás však motivuje celý život a nebyla o jednom rozhodnutí.

Co je náš cíl?

Cílem je pomoci (nejen) místním oprostit se od přebytečného odpadu z potravin a drogerie. Spousta lidí by odpad ráda redukovala, ale nemá sílu dojíždět do často vzdálených bezobalových prodejen. Jelen tedy přibyde v této síti obchodů a ušetří místním čas a sílu.  

Česko nemá jasný plán, jak hospodařit s odpady. I přes to, že jsme dobří v třídění odpadu, tak se reálně recykluje pouze polovina odpadu z barevných kontejnerů (zdroj INCIEN). Smyslem bezobalových prodejen je předcházet jednorázovému obalovému materiálu, zejména při prodeji potravin a drogerie. Lidé si v těchto obchodech nakupují do svých znovu použitelných nádob a pytlíků.

My chceme jednu takovou prodejnu založit v Praze v Nuslích v Mečislavově ulici a chceme, aby byla z velké části samoobslužná. K tomu potřebujeme zakoupit tzv. gravitační zásobníky, ze kterých si zákazník odsype požadované množství sám. Cena jednoho takového zásobníku se pohybuje okolo 1.500 Kč. Takovýchto zásobníků bychom chtěli koupit 50. 

Jak takové zařízení vypadá? 

Kromě toho bude mít Jelen také vzdělávací charakter se zaměřením na ekologický styl života. Budeme rádi, když se budeme moci přidat k dalším „bezobaláčům“ a přispět tak ke kvalitnějšímu životu v Nuslích. 

Myslíme si, že to Nusle moc potřebují.

Časem chceme prostor poskytnout i dalším podobně smýšlejícím lidem. Rádi bychom, aby Jelen sloužil i jako environmentálně vzdělávací centrum.

Kdo za námi stojí?

Zakladatelem je podnikatel Štěpán. Dětství strávil na vesnici, často mezi lidmi z malých farem. Se svojí rodinou se o jednu takovou dokonce společně starají. Poté, co vystudoval Českou zemědělskou univerzitu se přichomýtl k práci ve fast-foodové restauraci. Tam také zjistil, jaké skutečné množství odpadu se skrývá za produkty rychlého občerstvení. Jako člověku, co má blízko k přírodě a zemědělství, mu není lhostejná situace kolem skládkování. Vnitřní pohnutky ho nakonec vedly k založení Jelena. Odpočívá většinou aktivně - výletováním po ČR nebo tancem (americklý step). 

Děláme to pro nás všechny a chceme, abyste toho byli součástí :-). Za Vaše příspěvky předem  srdečně děkujeme. 

Poznámka. Video bylo natočeno na začátku března, proto je Štěpán bez roušky. :-)

News

Jun 1, 2020 Poděkování

Milí fanoušci Jelena, naše kampaň doběhla do cíle. Ještě jednou všem děkujeme za všechny Vaše příspěvky, moc si jich vážíme. Nyní vyřizujeme s provozovatelem hithitu nutné papíry, aby byla vybraná částka převedena. Jakmile bude vše hotové, budeme Vás kontaktovat individuálně. Děkujeme za drobnou…

More

May 24, 2020 Dali jsme to! Díky Vám.

Hezký den všem, od poslední zprávy uběhlo téměř 14 dní. A za tu dobu se toho stalo opravdu hodně. V posledních dnech naše sbírka doslova akcelerovala a za 2 dny jsme vybrali přes deset tisíc. Měli jsme z toho až takovou radost, že někteří z nás z toho nemohli usnout J. Nyní jsme na téměř devadesát…

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • 22 Přispěji a nechci nic

  Fandíte nám a nic konkrétního nepotřebujete? Tímto příspěvkem získáte dobrý pocit a podpoříte nás v dalším rozvoji. 

  Reward delivery: In a week

  EUR 3.79
  (CZK 100)
 • 2 Poštovné k Vašemu nákupu

  Snažíme se redukovat odpad všemi směry. Odměny tedy budou k vyzvednutí na prodejně v Mečislavově ulici. Pokud ale nejste z Prahy, prosíme Vás, abyste si k hmotnému dárku přiobjednali ještě poštovné a uvedli svoji adresu. Děkujeme.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 4.13
  (CZK 109)
 • 5 Zdravá mikrozelenina na Váš chléb či do salátu

  Microgreens od Urban Grown obsahují vitaminovou bombu. Příspěvkem získáte zdravý ředvičkový tácek o rozměrech 20 x 15 cm.
  Poznámka: Z důvodu udržení kvality tuto odměnu nezasíláme poštou. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 4.16
  (CZK 110)
 • 18 from 20 Ocet v lahvi o obsahu 1 l

  Zakoupením této položky získáte 1 litr 8% vinného octu, ať už na úklid, nebo do kuchyně v úhledné lahvi.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 4.54
  (CZK 120)
 • 13 from 20 Tuhé mýdlo dle vlastního výběru

  Při Vaší návštěvě si můžete vybrat přírodní, krásně vonící tuhé mýdlo dle aktuálního výběru. Při zasílání poštou se s Vámi na výběru domluvíme individuálně.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 4.54
  (CZK 120)
 • 8 Mix cibulí krásných tulipánů přímo od farmáře - 22 ks

  Milujete zahradničení? Máme pro Vás objednané nádherné cibulky ještě nádhernějších tulipánů od cibule.cz! Vzhledem k ročnímu období Vám připravíme čerstvé cibulky z aktuální sezony během léta. Na podzim zasadíte a na jaře vás potěší svojí krásou. Odměna obsahuje: 11x Dow Jones (žluto/červený) a 11x Yellow Flight (žlutý).

  Reward delivery: In half a year

  EUR 5.30
  (CZK 140)
 • Sold out!! Balíček hebkých kosmetických tamponů pro Vaši pleť

  Znovupoužívatelné a pratelné kosmetické tamponky od Toconeos jsou vhodnou náhradou jednorázových vatových taponů. Balíček obsahuje 6 kusů o velikosti 7 cm. Ano, udržitelnost lze podpořit i v této oblasti.  

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 5.64
  (CZK 149)
 • 30 from 30 Balíček hebkých kosmetických tamponů pro Vaši pleť - nová várka

  Přidáváme novou várku kosmetických tamponů. Ty původní zmizely jako pára nad hrncem :). Znovupoužívatelné a pratelné kosmetické tamponky od Toconeos jsou vhodnou náhradou jednorázových vatových taponů. Balíček obsahuje 6 kusů o velikosti 7 cm. Ano, udržitelnost lze podpořit i v této oblasti.  

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 5.64
  (CZK 149)
 • 37 from 40 Pytel pro nákup potravin

  Znovu používatelný pratelný pytlík je skvělá pomůcka pro každého, kdo má dost mikrotenových sáčků.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 5.68
  (CZK 150)
 • 2 from 20 Zdravá snídaně na celý týden - nová várka

  Přidáváme novou várku této sladké odměny. Ta původní zmizela jako pára nad hrncem :). Máte rádi müsli? Připravíme Vám 1 kg zapékaného bio müsli s čokoládou. Dá se jíst i jen tak. Máme to vyzkoušeno :). 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 6.06
  (CZK 160)
 • Sold out!! Zdravá snídaně na celý týden

  Máte rádi müsli? Připravíme Vám 1 kg zapékaného bio müsli s čokoládou. Dá se jíst i jen tak. Máme to vyzkoušeno :). 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 6.06
  (CZK 160)
 • 8 from 20 Kovová brčka s čistícím kartáčkem pro stylovější pití

  Máte už dost plastových brček? Zakupte si tyto 3 ks nerezových brček s čistítkem. Sada obsahuje: 1x brčko rovné, 1x zahnuté, 1x široké na smoothie, 1x kartáček na čištění brček a 1x cestovní obal na brčka z biobavlny. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 7.57
  (CZK 200)
 • 7 from 10 Kokosový cukr jako alternativní sladidlo moderní doby

  Jste-li vášniví cukráři a chybí Vám v kuchyni tato surovina, neváhejte si objednat tuto odměnu. Obzvlášť pokud hlídáte glykemický index sladidel, tak Vás kokosový cukr mile překvapí. Připravíme Vám 1 kg této suroviny do kuchyně, 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 8.33
  (CZK 220)
 • 19 from 20 Přírodní vkládací plínky pro Vaše nejmenší

  Odměna je pro Vaše děti. Zakoupením pro Vás máme 2 ks vkládacích dětských plen (32x13 cm) od Toconeos z biobavlny. Do svrchních kalhotek jednoduše vložíte a miminko lze rovnou zabalit. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 8.71
  (CZK 230)
 • 17 from 20 Přípravky a pomůcky na uklízení do domácnosti

  Zakoupením této položky získáte přírodní kartáč, krystalky kyseliny citronové (200 g), 8% ocet (1 l) a přírodní žínku z lufy. Všechno to jsou nezbytní pomocníci při ekologickém úklidu domácnosti. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 10.41
  (CZK 275)
 • 10 Mix cibulí krásných tulipánů přímo od farmáře - 44 ks

  Milujete zahradničení? Máme pro Vás objednané nádherné cibulky ještě nádhernějších tulipánů od cibule.cz! Vzhledem k ročnímu období Vám připravíme čerstvé cibulky z aktuální sezony během léta. Na podzim zasadíte a na jaře vás potěší svojí krásou. Odměna obsahuje: 11x Dow Jones (žluto/červený), 11x Red Mark (červený), 11x Sweet Rosy (růžový) a 11x Yellow flight (žlutý).

  Reward delivery: In half a year

  EUR 10.60
  (CZK 280)
 • 8 from 10 Kurz výroby domácí zubní pasty pro Vás i Vaše děti

  Rádi tvoříte? Zakoupením této položky Vás pozveme na speciální workshop výroby domácí zubní pasty. Během poutavého kurzu si vytvoříte z poskynutých ingrediencí vlastní zubní pastu, kterou si budete moci odnést domů. Workshop bude probíhat na adrese provozovny v ulici Mečislavova. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 10.98
  (CZK 290)
 • Sold out!! Poukaz na 300 Kč

  Zakoupením této položky získáte poukaz na nákup v Jelenovi v hodnotě 300 Kč. Odměna je skvělá jako dárek pro třetí osobu.

  Reward delivery: In a month

  EUR 11.36
  (CZK 300)
 • 15 from 30 Poukaz na 300 Kč - nová várka

  Přidáváme novou várku kuponů za 300 Kč. Ty původní zmizely jako pára nad hrncem :). Zakoupením této položky získáte poukaz na nákup v Jelenovi v hodnotě 300 Kč. Odměna je skvělá jako dárek pro třetí osobu.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 11.36
  (CZK 300)
 • 26 from 30 Žížalí kompost

  Jste-li fanda organického kompostu, dostanete od nás 350 g čistého vermikompostu pro Vaše pokojové i venkovní rostliny. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 11.36
  (CZK 300)
 • Sold out!! Lahev olivového oleje o obsahu 1 l

  Zakoupením této položky získáte 1 litr lahodného olivového oleje ze Španělska v úhledné lahvi.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 13.25
  (CZK 350)
 • 13 from 20 Bavlněná taška s Jelenem

  Pro příjemný nákup Vám poslouží skvěle taška s naším logem. Rozměry tašky jsou 40x35cm + ucho. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 13.25
  (CZK 350)
 • 4 from 10 Kurz vermikompostování pro Vás i Vaše děti

  Na workshopu si vyrobíme domácí vermikompostér pro redukci bioodpadu. Dozvíte se, jak se starat o jeho obyvatele a dokonce si jeden takový home-made vermikompostér včetně těchto nových domácích mazlíčků odnesete. Pomůcky na výrobu vemikompostéru poskytneme. Vaše děti budou moci nadšeně objevovat tajný život žížal. Workshop bude probíhat na adrese provozovny v ulici Mečislavova. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 14.76
  (CZK 390)
 • 7 from 10 Kilo dobrot pro mlsouny

  Připravíme Vám sladkou odměnu, a to 1 kg sladkých dobrot z našeho sortimentu. Můžete si přinést vlastní sklenice nebo nějaké vybrat z naší burzy obalů. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 17.03
  (CZK 450)
 • 2 from 5 Kniha Eko-průvodce od Dewii s věnováním

  Chcete-li se vzdělat, jak na minimalistický styl života, zakupte si tuto odměnu. Kniha pro Vás bude navíc se speciálním věnováním napsaným přímo autorkou. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 17.03
  (CZK 450)
 • 20 from 20 Intimní pomůcky pro ženy pro MS cyklus

  Myslíme na všechny, co chtějí pomoci životnímu prostředí. Zanechání jednorázové dámské hygieny může být dalším malým krokem pro naši přírodu. Zakoupením této odměny získáte 3 ks látkových vložek (21 cm) vše uložené v látkovém sáčku z biobavlny (25 cm), vše od českého výrobce Toconeos. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 18.17
  (CZK 480)
 • 7 from 15 Poukaz na 500 Kč

  Zakoupením této položky získáte poukaz na nákup v Jelenovi v hodnotě 500 Kč. Odměna je skvělá jako dárek pro třetí osobu.

  Reward delivery: In a month

  EUR 18.93
  (CZK 500)
 • 10 from 10 Sleva 5 % na nákup drogerie v Jelenovi po celý rok

  Na e-mail Vám zašleme kupon, který Vás bude opravňovat k nákupu drogerie se slevou 5 % po dobu jednoho roku. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 18.93
  (CZK 500)
 • 7 from 10 Sleva 5 % na nákup potravin v Jelenovi po celý rok

  Na e-mail Vám zašleme kupon, který Vás bude opravňovat k nákupu potravin se slevou 5 % po dobu jednoho roku. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 18.93
  (CZK 500)
 • 2 from 3 Večeře spojená s tipy na zero waste life s Lenkou

  Lenka je "minimalist fan". Plánujete-li s tímto způsobem života teprve začít, můžete si zakoupit tuto odměnu. Pozveme Vás na příjemnou večeři s autentickou atmosférou našeho obchodu a během příjemného večera 1 na 1 s Vámi Lenka probere nespočet užitečných tipů pro nový životní styl. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 26.50
  (CZK 700)
 • 4 from 10 Sleva 10 % na vše v Jelenovi na celý rok

  Na e-mail Vám zašleme kupon, který Vás bude opravňovat k nákupu potravin a drogerie se slevou 10 % po dobu jednoho roku. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 37.85
  (CZK 1,000)
 • 11 from 20 Adoptujte zásobník na potraviny

  Jeden samospádový gravitační zásobník, na které jsme vyhlásili sbírku, ponese Vaše ctěné jméno.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 75.70
  (CZK 2,000)
 • Sold out!! Adoptujte váhu

  Vaše jméno bude uvedeno na naší váze na viditelném místě jako poděkování za příspěvek. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 113.55
  (CZK 3,000)
 • 3 from 5 Zvěčníme Vás na Zdi slávy :)

  Budete zvěčněni na zdi na provozovně na čestném místě s vřelým poděkováním :).

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 151.40
  (CZK 4,000)