Fotografická kniha Trampové

Chceme vydat autorskou fotografickou knihu o ryze česko-slovenském fenoménu trampingu, který nedávno oslavil 100 let. Libor Fojtík tuto největší a nejpočetnější subkulturu v ČR fotografoval na různých místech Čech a Moravy po dobu více než pěti let.

Author: Libor Fojtík

EUR 8,061
pledged of EUR 4,626

174%

174% completed

242 contributors pledged

Literature, Photography

Praha, Hlavní město Praha, Česko

Show all rewards

Jak to začalo

Narodil jsem se v trampské rodině a do 18 let jezdil s rodiči i bez na vandr s usárnou a v kanadách. Po vstupu do horolezeckého oddílu v Příboře jsem začal jezdit na vyšší hory a do zahraničí za lezením a vysokohorskou turistikou.

Už více než 10 let jsem fotoreportérem Hospodářských novin. Potřeboval jsem si najít téma, které by mě vnitřně zajímalo a bavilo jej dlouhodobě sledovat. Vedle fotografování portrétů pro vydavatelství Economia a další české magazíny jsem opět cítil, že dokument je to co mne zajímá a baví v oblasti fotografie nejvíce.

Co je náš cíl?

Chceme vydat autorskou fotografickou knihu o ryze česko-slovenském fenoménu trampingu, který nedávno oslavil 100 let. Libor Fojtík tuto největší a nejpočetnější subkulturu v ČR fotografoval na různých místech Čech a Moravy po dobu více než pěti let.

Detaily

Vydat krásnou fotografickou publikaci ve formátu 175 x 230 mm se 180 stranami fotografií a textů. V knize sledujeme několik linií od fotografií trampských míst, krajin, portrétů, lidové tvořivosti až po specifickou trampskou architekturu. Vedle toho v ní najdete archivní fotografie mé a mých rodičů a dva texty, sledující jak vznik a historii trampingu od etnologa Jana Pohůnka a vydavatele trampských časopisů Michaela Antonyho (Tonyho).

Kniha bude vydána česko-anglicky, je tedy vhodná i pro cizince. Vybrané peníze bychom použili na sazbu a tisk. Chceme, abyste za vaši podporu dostali smysluplnou odměnu. Proto si můžete vybrat knihu, limitovanou edici včetně obalu z jednoho kusu dřeva, přednášku nebo workshop. Odměny doručíme do 3 měsíců. Předem děkujeme za jakýkoliv příspěvek a sdílení.

... a ještě něco navíc

Tramping se inspiroval především Ligou lesní moudrosti, woodcraftem, skautingem a americkým Divokým západem. Tím se stal hnutím, které mělo díky dobovým společensko-politickým poměrům v bývalém Československu charakter trpěné alternativní kultury. Pojem tramp podle románů Jacka Londona na jedné straně vyjadřuje člověka nerespektujícího všeobecně vžité společenské konvence, pohybujícího se na okraji společnosti. Na straně druhé jde o hnutí založené na přátelství, sounáležitosti, romantickém vztahu k přírodě a odporu ke konzumnímu způsobu života a měšťáctví. V souvislosti se změnou společenského systému a politické situace, prošlo hnutí zásadními změnami i opětovnou obrodou a v jisté podobě žije dodnes. Po pěti letech fotografování, výběru fotografií a psaní textů chceme nyní vydat knihu. Později na ni naváže výstava a krátký dokumentární film.

Kdo jsme?

Libor Fojtík je absolventem oboru výtvarná fotografie Lidové konzervatoře v Ostravě a magisterského studia na Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Ve volné tvorbě se zabývá především dokumentární a aranžovanou fotografií. Jeho dokumentární soubory pocházejí z dlouhodobých cest po zemích, jako jsou Japonsko, Indie, Rusko, Vietnam, Mongolsko, Nový Zéland a další. Některé soubory z České republiky se zabývají tématy „konzumu a proměny společnosti“, absurdity všedního dne, životního prostředí atd. V roce 2007 se stal fotoreportérem fotoagentury ISIFA. Od roku 2009 je zaměstná jako fotograf Hospodářských novin, mimo to pracuje pro další magazíny, jakými jsou Forbes, Reflex, Magnus. Se souborem Absurdistán – domov můj vyhrál první cenu ve fotografické soutěži FRAME

a také první cenu v kategorii Každodenní život Czech Press Photo 2010. Zúčastnil se výběru 60 finalistů z celého světa na mezinárodním festivalu v Hannoveru LUMIX Photofestival pro mladé fotožurnalisty. Je autorem několika samostatných a společných výstav nejen v České republice ale také v Evropě. Je členem a spoluzakladatelem spolku Sonda - tvůrčí kolektiv fotografů, kteří se zabývají dokumentováním života a jeho proměn především v České republice. Členové Sondy, byli již několikrát oceněni za své fotografické projekty nejen v České republice, ale i v zahraničí na fotografických výstavách a festivalech. V současné době žije v Praze.

Tomáš Pospěch, vizuální umělec, historik umění, editor fotografických knih. Dosud připravil knihy o Jindřichu Štreitovi, Jiřím Hankem, Janu Jindrovi, autorech slovenské nové vlny aj. Jeho vlastní tvorba byla publikována v autorských knihách Bezúčelná procházkaZemědělské práce/Slušovice nebo Šumperák/Ztráta plánu.

Milan Nedvěd, knižní a grafický designér, absolvoval magisterské studium v oboru grafický design na Rhode Island School of Design ve Spojených státech. Je držitelem řady ocenění za knižní úpravu především výtvarných publikácí. Jeho práce byli vystavované na brněnském Bienále grafického designu a spolupracuje dlouhodobě s nezávislými vydavatelstvími a osobnostmi české i mezinárodní výtvarné scény.

Michael Antony, vydavatel trampských magazínů zaměřuje se na formy trávení volného času, dějiny trampingu a skautingu v ČR, autor doprovodného textu

Jan Pohůnek, etnolog, český  folklorista  a  spisovatel, autor doprovodného textu.

Proč to děláme?

Rádi bychom více seznámili širší veřejnost s naší nejstarší subkulturou, která po mnoho generací formovala Český národ.

News

Jun 19, 2020 Pražský křest knihy Trampové

S radostí oznamujeme, že vše se skvěle podařilo a můžeme vás pozvat na křest knihy Libora Fojtíka - Trampové. Pro přispěvatele Hithitu - projektu Trampové - vstup zdarma. Zde si bude také možné vyzvednout objednané odměny nebo koupit za výhodnou cenu další knihy. Kasárna Karlín, ulice 1. pluku 20/…

More

Mar 25, 2020 Jedeme dále!

Máme neobyčejnou radost, že i v této těžké době koronavirové se podařilo celou částku vybrat za 14 dní a od té doby se stále zvyšuje. Děkujeme všem za takový fantastický výsledek. Moc si jej považujeme. Ale nekončíme. V tuto chvíli už víme, že kniha určitě vyjde. A když má takový ohlas, rozhodli…

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • Sold out!! Prvních 50 knih za mimořádnou cenu s věnováním a podpisem (odběr na křtu nebo osobně)

  Uvažujete o tom, že byste si knížku koupili, kdybyste ji viděli v knihkupectví? Paráda! A co takhle si ji koupit v předprodeji a umožnit nám, aby vůbec vyšla? Za odměnu si ji u nás můžete vyzvednout dávno předtím, než půjde do oficiální distribuce a k tomu získáte podpis a osobní věnování.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 18.89
  (CZK 490)
 • 75 Kniha za stále skvělou cenu s věnováním a podpisem (odběr na křtu nebo osobně)

  Uvažujete o tom, že byste si knížku koupili, kdybyste ji viděli v knihkupectví? Paráda! A co takhle si ji koupit v předprodeji a umožnit nám, aby vůbec vyšla? Navíc stále za sníženou cenu, v distribuci bude dražší. A odměnu si u nás můžete vyzvednout dávno předtím, než půjde do oficiální distribuce a k tomu získáte podpis a osobní věnování.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 21.20
  (CZK 550)
 • 91 Kniha za sníženou cenu s osobním věnováním a podpisem přímo do schránky

  Uvažujete o tom, že byste si knížku koupili, kdybyste ji viděli v knihkupectví? Paráda! A co takhle si ji koupit v předprodeji a umožnit nám, aby vůbec vyšla? Za odměnu ji dostanete přímo do schránky (na naše náklady) dávno předtím, než půjde do oficiální distribuce.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 24.29
  (CZK 630)
 • 2 Zašleme knihu do zahraničí

  Uvažujete o tom, že byste si knížku koupili, viděli jste ji na internetu, ale žijete v zahraničí ?  Dostanete ji přímo do schránky (na naše náklady) Poštovné do U.S.A. je cca 450,-kč

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 38.55
  (CZK 1,000)
 • 15 from 30 Limitovaná edice

  Kniha v plné výbavě. Limitovaná edice, podepsaná, číslovaná, se samostatnou fotografií 21x15 cm v luxusním obalu z jednoho kusu jasanového dřeva.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 67.46
  (CZK 1,750)
 • 3 from 6 Výlet s autorem do lesa k ohni a k tomu knížka

  Ideální dárek pro toho, kdo si chce popovídat s autorem a prožít hezký den v přírodě. V ceně je cesta vlakem a špekáčky na oheň-oběd.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 77.10
  (CZK 2,000)
 • 6 from 10 Tvůrčí dílna

  Kniha Trampové a jednodenní workshop v Praze, kde se podělíme o zkušenosti s prací na dlouhodobém fotografickém projektu a seznámíme se s editací i s vydáváním fotografické knihy. Kromě toho můžete konzultovat vlastní práce.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 96.38
  (CZK 2,500)
 • 2 from 3 Přednáška o fotografickém projektu Trampové

  Přednáška o fenoménu Trampové, i o mnoholeté přípravě projektu, o fotografování, natáčení dokumentu, setkávání s lidmi a přípravě výstav i knihy. V ceně jsou započteny náklady na dojezd kamkoliv v České republice. Ideální pro fotografická sdružení, spolky aj.

  Počet účastníků neomezen.

  Reward delivery: In a year

  EUR 212.03
  (CZK 5,500)
 • 0 Kniha a autorská fotografie (bez rámu)

  Zakoupením odměny získáte podepsanou knihu a podle vlastního výběru také originální podepsanou fotografii Libora Fojtíka z projektu Trampové ve formátu 40x60 cm. Předání na základě osobní dohody. Děkujeme!

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 231.30
  (CZK 6,000)
 • 4 from 5 Logo v knize

  Nabídka pro firmy! Chcete spojit s naším projektem svoje logo? Máte je mít na straně s poděkováním – a k tomu dvacet podepsaných výtisků třeba jako vánoční dárek pro vaše partnery, klienty nebo zaměstnance. (Rádi vám vystavíme potvrzení o přijetí daru).

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 963.76
  (CZK 25,000)
 • 1 from 1 Hlavní sponzor

  Pozor, nabídka pro firmy! Padáme vám k nohám a vážíme si vás převelice. Chcete být naším hlavním partnerem projektu? Písemné označení na samostatné stránce a k tomu třicet podepsaných výtisků třeba jako vánoční dárek pro vaše zaměstnance nebo obchodní partnery. (Rádi vám vystavíme potvrzení o přijetí daru.)

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 1,734.77
  (CZK 45,000)