Obnova kamenného kříže na hřbitově - nové místo pro oddech

Kamenný kříž na hřbitově nezadržitelně chátrá. Potřebuje Vaši pomoc. Chceme jej obnovit restaurováním. Vysadíme v okolí nové květiny a zeleň. Vytvoříme odpočinkové místo. Lavičku s informační tabulí. Sami to nezvládneme. Podpořte kulturní památku obce.

 • Biologické znečištění

 • Naložili jsme nepořádek z márnice na vůz

 • Úklid v márnici

 • Poškozený nápis

 • Brigáda kolem hřbitovní zdi

 • Na brigádě pomáhali všichni

EUR 298
pledged of EUR 1,961

15%

15% completed

19 contributors pledged

Art

Dětřichov nad Bystřicí, Moravskoslezský kraj, Česko

Show all rewards

Jak to začalo

Jednou po mši jsme se domluvili v kostele, že uděláme zdarma brigádu kolem kostela a uklidíme kolem hřbitovní zdi, ať jako věřící  v naší vesnici jdeme příkladem. Nyní akci opakujeme. Vyklidili jsme nepořádek z márnice a naložili jej na zapůjčený obecní vozík tak, aby márnice mohla znovu sloužit svému účelu. Zároveň jsme se domluvili, že když už se dosud  někteří z nás s péčí starají o květiny a zeleň kolem kamenného kříže, kde se setkáváme, modlíme se, povídáme si jako sousedé a odpočíváme, že by zchátralý kříž, který zde stojí od roku 1837, již dávno skutečně potřeboval restaurovat do nové pěkné podoby a rovněž bychom chtěli vedle kříže rozšířit novou květinovou výsadbu a umístit zde lavičku pro oddech a informační tabuli o místopisu lokality pro místní občany i pro turisty, kteří toto místo kulturní památky navštěvují.

Co je náš cíl?

Cílem je vlastním potem přispět k zvelebení krajiny a obnově drobné památky na venkově u nás na vesnici, která je náš domov. Chceme tak  aktivní prací zlepšit estetickou i kulturní složku obce. Peníze použijeme na výsadbu květin, zeleně, novou skalku, nářadí pro úpravu terénu, na novou odpočinkovou lavičku,  informační tabuli o místopisu lokality, a pro výtvarnou a grafickou tvorbu dětí vyrábějících propagační materiály, hry a soutěže pro děti, restaurování kříže a okolí.

Detaily

Chceme vlastní prací zachránit kamenný kříž na hřbitově a upravit květiny a zeleň v okolí. Kříž za pomoci restaurátora, ostatní zvládneme sami, dosud jsme dělali na místě  brigády. Spojíme se u práce nehledě na to jestli někdo věří nebo ne.

... a ještě něco navíc

Nejvíce energie při práci má malý školák - ministrant Lukáš, který pomáhá při brigádách také.

Kdo jsme?

Jsme místní parta farníků i nevěřících, mladí, staří, děti,  prostě všichni, máme radost když se stmelíme při dobrovolnických brigádách a i když se třeba opraví kaplička u silnice, kterou zdarma opravil zedník v důchodu ve volném čase.

Proč to děláme?

Myslíme, že když s někým osobně zajdeme po telefonické domluvě do areálu hřbitova a projdeme s ním celé místo i kostelíček a povyprávíme dárci historii těchto míst, může nejen tohle být jedna z mnoha zajímavých odměn pro dárce, který nám pomůže, ať můžeme koupit květiny a hrábě a motyčky a sadit nové záhonky kolem křížku a vytvořit zde tak esteticky pěkné místo a restaurovat kříž kamenosochařem.

News

Aug 12, 2019 Chceme Vam poslat DAREK!= zaslete nam e-mailovy kontakt na Vas!

Mili pratele! Sbirka konci za 1 hodinu! Diky vam vsem a vasemu stedremu a otevrenemu srdci se vybralo uzasnych 7.600 Kc. Bylo vas celkem 19 darcu a darkyn! Jste skveli! Diky moc vam vsem! Ponevadz minimalni limit vybrane castky je firmou HitHit nastaven tak, ze se musi vybrat minimalne 50.000 Kc,…

More

Aug 10, 2019 Prosba adresovana vsem stavajicim darcum o propagaci!=blizi se konec sbirky!!!

Mili pratele a vazeni dosavadni darci a darkyne, ponevadz do konce sbirky zbyva necelych 48 hodin !!!!!!....... ...???????dovolujeme si Vas z celeho srdce poprosit a pozadat, zda by jste o teto sbirce informovali sve pratele a zname, kteri by pripadne meli chut - na posledni chvili - take prispet…

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • 7 Hřejivý pocit, že jste pomohli

  Hřejivý pocit se dostaví hned po odeslání příspěvku. A až navštívite areál hřbitova a kostela svatého Jiří, budete se radovat, že jste pomohli zachránit unikátní památku.
  ​Zasláním minimální stokorunové částky získáte hřejivý pocit z toho, že jste podpořili dobře připravený projekt a podílíte se na slavnostním znovuotevření opraveného kříže a jeho okolí v Dětřichově nad Bystřicí. To proběhne koncem září 2019. Zároveň odesláním této částky motivujete sami sebe, abyste si zmiňovaný objekt přijeli prohlédnout osobně.
  Pozn.: Výše sponzorské částky není shora omezena.

  Reward delivery: In a week

  EUR 3.92
  (CZK 100)
 • 4 Zápis do knihy dárců projektu

  Zápis do pamětní knihy dárců projektu, která bude uložena pro další generace na tajném místě v kostele.
  Zanechte památku dalším generacím, která bude ukryta na veřejnosti na tajném místě v útrobách kostela. ​Za sto let najdou vaši prapravnuci stopu současnosti jako cenný poklad. 

  Reward delivery: In a year

  EUR 7.84
  (CZK 200)
 • 1 Patronát nad třemi slovy nápisu na kříži

  Stanete se patronem třech slov v obnoveném zvýrazněném  nápisu v odstínu okrové barvy na kamenném kříži. Vaše jméno bude k těmto slovům zapsáno na maketě kříže a vystaveno v kostele. Emailem vám zašleme ozdobný "list patrona".  Můžete tři slova v nápisu i někomu darovat, v tomto případě, prosím, napište jméno obdarovaného do poznámky. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 11.76
  (CZK 300)
 • 2 Patronát nad třemi květinami na záhonku u kříže

  Stanete se patronem tří okrasných květin na nově vysázeném záhonku kolem kříže (hortenzie, levandule, dlužicha, apod.)
  Vaše jméno bude k těmto květinám zapsáno na maketě záhonku a vystaveno v kostele. Emailem vám zašleme ozdobný "list patrona".  Můžete patronát tří květin i někomu darovat, v tomto případě, prosím, napište jméno obdarovaného do poznámky. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 11.76
  (CZK 300)
 • 2 Historické fotografie z života v Dětřichově

  Historické fotografie z života Dětřichova - archiválie. Tisk na papír - svázáno v kroužkové vazbě.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 15.69
  (CZK 400)
 • 1 Prohlídka areálu hřbitova, kříže a ohradní zdí s historickým komentářem o místopisu

  V klidu to všechno projdeme spolu. Délka prohlídky cca 60 minut. Historický komentář. 

  Reward delivery: In a month

  EUR 19.61
  (CZK 500)
 • 0 Adopce informační tabule

  Můžete se stát adopcem  informační tabule. Co za to? Dobrý pocit, že díky Vám společně s Vámi informuje veřejnost o místopisu této lokality s zároveň podpoříte turistiku  kolem nás. Zašleme Vám CERTIFIKÁT o adopci s údaji o vaší tabuli, kterou označíme specifickým barevným údajem, abyste si ji poznali, až přijedete k nám na návštěvu.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 23.53
  (CZK 600)
 • 0 Brožurka o historii obce s uvedením jména v seznamu dárců

  Přímo pro tuto akci vydaná brožura o historii Dětřichova nad Bystřicí, obrazovou přílohou a fotografiemi kříže a okolí před a po restaurování. Vaše jméno bude uvedeno v brožuře v seznamu dárců.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 27.45
  (CZK 700)
 • 0 VIP vstup do zákoutí věže a kopule kostela

  Prohlídka zákoutí věže kostela s průvodcem. Výstup do netradičního trámoví krovu Cestou nahoru si prohlédneme systém uložení zvonů i se starým hodinovým strojem. Doporučujeme pouze pro fyzicky zdatnější osoby starší 15. let. 

  Reward delivery: In a month

  EUR 31.37
  (CZK 800)
 • 0 Vaše jméno na lavičce

  Máte rádi své jméno? Pochlubte se s ním a nechte jej vyrýt do lavičky jako štědrý přispěvatel/ka. Slibujeme, že to bude vkusné.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 35.29
  (CZK 900)
 • 2 Potvrzení o odpisu z daní pro velkého sponzora a čestný patronát

  Velkým sponzorům vypíšeme  daňové potvrzení pro odpis z daní, předáme  "list patrona" a veřejně jim poděkujeme před zaplněným kostelem na slavnostním vysvěcení kříže. Během této akce umožníme vystavení prezentace firmy. Jméno dárce nebo firmy bude zveřejněno na informační tabuli u kříže.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 39.22
  (CZK 1,000)
 • 0 Generální mecenáš

  Generálním sponzorům vypíšeme  daňové potvrzení pro odpis z daní, předáme  "list generálního mecenáše" a veřejně jim poděkujeme před zaplněným kostelem na slavnostním vysvěcení kříže. Během této akce umožníme vystavení prezentace firmy. Jméno dárce - generálního mecenáše - nebo firmy bude zveřejněno na informační tabuli u kříže a bude zarámováno v obraze a umístěno na stěnu uvnitř kostela.  Pozn.: Výše daru generálního mecenáše není shora omezena.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 196.08
  (CZK 5,000)