Stužák - interaktivní workshopy pro středoškoláky

Jsme Stužák. Studenti vysokých škol, kteří kromě svého studia, pomocí hravých a interaktivních workshopů, pomáhají žákům středních škol zamyslet se nad zdánlivě obyčejnými věcmi. Teď potřebujeme pomoc, abychom mohli s workshopy jezdit po celé republice.

Author: Stužák, z.s.

 • Gratias Tibi 2018, vítězství v kategorii do 30 let

 • Gratias Tibi 2018, vítězství v kategorii do 30 let

 • Jeden z našich workshopů: Právo poutavě a snadno

 • Žáci si mohou vyzkoušet soudní proces

 • Spolupracujeme i se vzdělávacími organizacemi

 • Tady například s Parlamentem dětí a mládeže Praha

 • Chceme mladé bavit

 • Chceme mladé rozhýbat

 • Chceme ukázat, že je přirozené se o věci zajímat

 • Jsme Stužák. Na fotce několik z nás.

 • Mezinárodní úspěch - náš workshop na EYE 2018!

 • Karetní hra "To letí století!" i na cesty

 • Karetní hra "To letí století!" i kávě

 • Karetní hra "To letí století!" v akci

 • Vánoční pozdrav

 • Plátěná taška plná otázek

EUR 5,160
pledged of EUR 4,105

125%

125% completed

173 contributors pledged

Impact Hub, Education

Česko

All or nothing. Project finished on Nov 24, 2018 at 14:54.

Show all rewards

57 % mladých Čechů nezajímají věci kolem nich!

Nám, studentům společenských věd, tohle číslo připadalo... šílené. A proto jsme se spojili, různí studenti, různé univerzity, různé společenskovědní obory, a řekli si, že to chceme změnit a budeme to dělat jinak. Hravě. A nabízet zábavné workshopy středním školám po celé České republice tak, abychom motivovali mladé k většímu zájmu o věci kolem nich. 

Co je náš cíl na Hithitu?

Rádi bychom měli další školní rok možnost pomáhat žákům středních škol dívat se na zdánlivě obyčejné věci jinak, kriticky, s porozuměním. Přestože naši lektoři školí zdarma, náš provoz něco stojí. Jeden workshop nás vyjde zhruba na 3 000 Kč a rádi bychom jich uspořádali sto. To je náš cíl na tento školní rok. Netroufáme si říct na Hithitu o 300 000 Kč, ale když nám pomůžete překonat částku 100 000 Kč, budeme moc rádi, rozhodně každou korunu zhodnotíme. 

Hra "To letí století!" 

Protože jsme přesvědčeni, že znalosti moderních dějin jsou stejně zásadní jako znalost násobilky, připravili jsme karetní hru, která spojuje stejně jako Stužák hravost a vzdělávání, s názvem "To letí století!". Zábavnou formou si tak doma můžete vyzkoušet, zda znáte ty nejdůležitější události posledních 100 let našich dějin. Originální ilustrace vám napoví, ale zařadit událost na časovou osu musíte vy sami! Vhodné pro celou rodinu, do škol i na památku. To vše vydáváme u příležitosti výročí 100 let založení Československé republiky. Protože kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat. 

V čem je hra speciální?

 • vytvořili jsme ji úplně sami 
 • na každé kartě originální kresba důležité události našich dějin 
 • hravý způsob nasávání a připomínání si informací 
 • naše moderní dějiny v kostce
 • vhodné pro celou rodinu, do škol i na zábavný večer s přáteli
 • limitovaná edice

hra

Kdo tedy jsme?

Jsme Stužák. Studenti vysokých škol, kteří kromě svého studia, pomocí hravých a interaktivních workshopů, pomáhají žákům středních škol zamyslet se nad zdánlivě obyčejnými věcmi. Naše workshopy jsou garantované odborníky, ale pro žáky jsou zdarma. Děláme je srdcem, po celé ČR a děláme je skvěle - za přínos společnosti v oblasti kritického myšlení jsme byli oceněni cenou Gratias Tibi. Jeden z našich workshopů jsme měli možnost představit i na European Youth Event 2018 ve Štrasburku. 

team

Co je cíl Stužáku?

Naším cílem je vytvořit spolek, který se bude dlouhodobě zabývat zvyšováním povědomí o společenských vědách a aktuálních tématech ve společnosti. Pro studenty, kteří chtějí své nově nabyté znalosti předávat dál. Pro žáky, které obyčejné hodiny společenských věd občas tolik nebaví. Chceme doplnit výuku na středních školách po celé České republice. Na to ale potřebujeme nějakou tu korunu - na cestovné, na propagaci, na tisk materiálů. 

V současnosti nabízíme třináct odborníky garantovaných workshopů v šesti oblastech:

 • politologie
 • sociologie
 • právo
 • mezinárodní vztahy
 • ekonomie
 • kritické myšlení.

A protože je pro některé třináctka nešťastným číslem, pracujeme na nových workshopech. Už teď můžeme prozradit, že jeden z nich bude zaměřen na moderní dějiny. 

Co vlastně workshopy (hry) jsou, o čem jsou a pro koho jsou?

Jedná se o 90minutové bloky výuky pro středoškoláky, které jsou pojaty hravou formou (simulace, role-playing). Workshopy jsou vedeny studenty vysokých škol daných oborů. Snažíme se pokrýt rozličná témata společenskovědních předmětů. Žáci středních škol si tak během workshopů vyzkouší, jakým způsobem probíhá hlasování na obecním zastupitelstvu, nebo se vžijí do role účastníků soudního sporu o obecním parku.

Má workshop i nějaký jiný význam, než že si žáci budou “pouze hrát”?

Ano, ve workshopech je vždy zastoupeno teoretické ukotvení. Žáci si tedy během workshopů hravou formou osvojují základní teoretické poznatky. Například v průběhu workshopu Demo Poslanecké sněmovny se žáci při simulaci jednání komory parlamentu zároveň seznamují s legislativním procesem, tedy základní teorií.

gratias

Na co potřebujeme peníze?

Chceme vytvořit organizaci, která bude působit dlouhodobě. Tak dlouho, dokud budeme cítit potřebu ve společnosti. Tedy potřebu ukazovat, že politologie, sociologie, právo, mezinárodní vztahy či mediální studia nejsou nuda. Proto potřebujeme finanční prostředky na dlouhodobé fungování a všechny věci kolem workshopů. Všichni jsme dobrovolníci a na workshopy jezdíme ve volném čase, přesto potřebujeme pokrýt provozní náklady - třeba cestovné nebo pomůcky na workshopy.

V loňském školním roce se nám podařilo zrealizovat 137 workshopů pro téměř 2 500 středoškoláků. Rádi bychom jezdili na střední školy s workshopy nadále a i do vzdálenějších míst, kam je pro nás nyní obtížné se vydat.

infografika

News

Nov 15, 2018 Už nám zbývá jenom kousek!

Milí přispěvatelé,  už jsme skoro v cílové rovince - zbývá nám "jenom" 10 tisíc korun, tedy 10 % cílové částky. Moc vám za všechny příspěvky děkujeme, ale potřebujeme i dále vaši pomoc. Dejte, prosím, o kampani vědět svým kamarádům nebo známým! Děkujeme a zdravíme vás,  celý tým Stužáku

More

Nov 7, 2018 Jsme v půlce vybírané částky

Milí přispěvatelé,  jsme za polovinou vybírané částky! Pomůžete nám dostat se k vysněnému cíli? Třeba i tím, že dáte o kampani vědět svým kamarádům nebo známým.  Děkujeme a zdravíme vás,  celý tým Stužáku

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • sold 8
  Děkujeme za podporu!

  Jsme rádi, že Vás projekt zaujal a že nám pomáháte. Přispět můžete libovolnou částkou od 50 Kč, konkrétní částku zadejte v dalším kroku. Moc Vám děkujeme za podporu!

  Reward delivery: not specified

  EUR 2.05
  (CZK 50)
 • sold 5
  Informace z první ruky

  Chcete informace o novinkách ze světa občanského vzdělávání, plánech, workshopech a jasně že i no nás? Každý měsíc Vám přistane takové čtení do e-mailové schránky.

  Reward delivery: not specified

  EUR 4.11
  (CZK 100)
 • sold 5
  Pohlednice s poděkováním

  Chcete vánoční poděkování na originální stužákovské pohlednici do schránky? Vaše přání je nám rozkazem!

  Nezapomeňte vyplnit doručovací adresu, abychom trefili tu správnou schránku. 

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 8.21
  (CZK 200)
 • remaining 49 from 60
  Vstupenka na workshop pro přispěvatele

  Pokud byste si rádi zažili některý z našich workshopů na vlastní kůži, máte možnost zakoupit si vstupenku a zúčastnit se jednoho z workshopů pro přispěvatele. Co si s námi vyzkoušet mezinárodní vyjednávání, schvalování zákona nebo informování o fiktivní události jako ekolog, ministr nebo bulvární novinář?

  Workshopy se budou konat v Praze. 

  Reward delivery: in half a year after the Hithit project end

  EUR 12.32
  (CZK 300)
 • sold 9
  Plátěná taška Stužák!

  Jste milovníci plátěných tašek? I my máme svoji vlastní, můžete tak šířit Stužák a jeho good vibes do společnosti! Věřte, že název "Stužák" vždy vzbuzuje mnoho otázek, třeba se tak zapovídáte i se svým budoucím životním partnerem! Stužák spojuje.

  Osobní předání odměny v Praze, případně zašleme tašku za Vámi poštou.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 16.42
  (CZK 400)
 • remaining 108 from 180
  Naše vlastní karetní hra "To letí století!"

  Karetní hra seznamuje hráče s událostmi od roku 1918. Zábavnou formou si tak doma můžete vyzkoušet, zda znáte ty nejdůležitější události posledních 100 let našich dějin. Originální ilustrace vám napoví, ale zařadit událost na časovou osu musíte vy sami! Protože kdo nezná minulost, je odsouzen ji opakovat. 

  Poštovné zahrnuto v ceně, osobní předání možné v Praze. 

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 24.63
  (CZK 600)
 • remaining 68 from 100
  Naše vlastní karetní hra "To letí století!" pro nedočkavce

  Karetní hra seznamuje hráče s událostmi od roku 1918. Zábavnou formou si tak doma můžete vyzkoušet, zda znáte ty nejdůležitější události posledních 100 let našich dějin. Originální ilustrace vám napoví, ale zařadit událost na časovou osu musíte vy sami! Protože kdo nezná minulost, je odsouzen ji opakovat. 

  Poštovné zahrnuto v ceně, osobní předání možné v Praze. 

  Odměnu doručíme pod stromeček!

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 36.95
  (CZK 900)
 • remaining 12 from 20
  Naše vlastní karetní hra "To letí století!" s logem nebo jménem

  Karetní hra seznamuje hráče s událostmi od roku 1918. Zábavnou formou si tak doma můžete vyzkoušet, zda znáte ty nejdůležitější události posledních 100 let našich dějin. Originální ilustrace vám napoví, ale zařadit událost na časovou osu musíte vy sami! Protože kdo nezná minulost, je odsouzen ji opakovat. 

  Dvacítku balíčků karetní hry stihneme nejen doručit pod stromeček, ale krabičky opatříme i Vaším logem nebo jménem. 

  Poštovné zahrnuto v ceně, osobní předání možné v Praze. 

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 49.26
  (CZK 1,200)
 • remaining 48 from 50
  Adopce jednoho workshopu pro středoškoláky

  Jeden námi pořádaný a již naplánovaný workshop stojí 3 000 Kč. Od jízdenky na vlak pro lektory po poslední kousek papíru. Adoptujte si jeden z 50 workshopů, na který se chystáme, a podpořte ho tak finančně! My Vám na oplátku pošleme opravdický analogový pozdrav (pohlednici) z workshopu, ať víte, že se workshop opravdu uskutečnil.

  V případě zájmu nabízíme možnost uzavřít darovací smlouvu a snížit si tak základ daně z příjmů.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 123.15
  (CZK 3,000)
 • remaining 5 from 5
  Chcete náš workshop na Vaší škole

  Víte o tom, že by byli paní učitelka nebo pan učitel ve Vaší škole rádi za jeden z našich workshopů? Složte se třeba s ostatními rodiči, podpořte nás takto výraznou částkou a upřesněte školu. My přijedeme kamkoliv v ČR a jeden z našich workshopů zde uspořádáme! 

  Jeden námi pořádaný a již naplánovaný workshop stojí 3 000 Kč. Od jízdenky na vlak pro lektory po poslední kousek papíru. A 5 000 Kč když připočteme náš čas a třeba účty za telefon, abychom domluvili workshop tam, kde jsme ještě nebyli. 

  V případě zájmu nabízíme možnost uzavřít darovací smlouvu a snížit si tak základ daně z příjmů.

  Reward delivery: in half a year after the Hithit project end

  EUR 205.25
  (CZK 5,000)
 • remaining 2 from 3
  Chcete náš workshop ve Vaší firmě

  Chcete si náš hravý workshop vyzkoušet osobně? I vy, ne jen středoškoláci? Nejste učitelkou nebo učitelem na střední škole, ale máte pracovní tým, který by si chtěl vyzkoušet některé z našich témat? Rádi pro vás uspořádáme workshop dle výběru přímo u vás ve firmě. Během teambuildingu, porady vedení nebo jen tak. Workshop pochopitelně přizpůsobíme na míru.

  V případě zájmu nabízíme možnost uzavřít darovací smlouvu a snížit si tak základ daně z příjmů.

  Reward delivery: in half a year after the Hithit project end

  EUR 410.51
  (CZK 10,000)
 • remaining 1 from 1
  Adopce deseti workshopů pro středoškoláky

  Jeden námi pořádaný a již naplánovaný workshop stojí 3 000 Kč. Od jízdenky na vlak pro lektory po poslední kousek papíru. Adoptujte si hned deset workshopů, na které se chystáme, a podpořte je tak finančně! My Vám na oplátku pošleme opravdický analogový pozdrav (pohlednici) z workshopů, ať víte, že se workshopy opravdu uskutečnily. Pošleme Vám ještě vánoční pozdrav a pyšnit se budete moci naší plátěnou taškou. 

  V případě zájmu nabízíme možnost uzavřít darovací smlouvu a snížit si tak základ daně z příjmů.
   

  Reward delivery: in half a year after the Hithit project end

  EUR 1,231.53
  (CZK 30,000)
 • Sold out!!
  Nejnovější kniha Vladimíry Dvořákové "Lesk a bída vzdělávání"

  Chcete-li si přečíst zajímavý titul  Lesk a bída vzdělávání: Vysoké školství jako zrcadlo české společnosti v časech volného trhu od politoložky Vladimíry Dvořákové, můžete nám přispět a my vám podepsanou knihu zašleme poštou nebo osobně předáme v Praze.

  Věnování připište případně do poznámky. 

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 20.53
  (CZK 500)
 • Sold out!!
  Prohlídka Poslanecké sněmovny

  Jste zvědaví, jak vypadá prostor, ve kterém se schvalují zákony? Zajistíme pro Vás prohlídku Poslanecké sněmovny. A možná přijde nejen kouzelník, ale i jeden z poslanců nebo jedna z poslankyň!

  Odměna zahrnuje vstup pro dvě osoby.

  Reward delivery: in half a year after the Hithit project end

  EUR 22.58
  (CZK 550)