Zapomenutí hrdinové Karlovarska v Royal Air Force

Chtěli byste se dozvědět o mimořádných životních osudech lidí, o kterých dosud nikdo nevěděl? Pomozte nám vydat jedinečnou publikaci o letcích Karlovarska v RAF.

 • První kniha

 • Ukázka leteckého briefingu

 • Ukázka dobového tábora

 • Výstava artefaktů

 • Z přednášky pro veřejnost

 • Možný titulní obrázek knihy

EUR 2,374
pledged of EUR 2,226

106%

106% completed

94 contributors pledged

Literature

Mariánské Lázně

All or nothing. Project finished on Nov 11, 2018 at 10:01.

Show all rewards

Co je náš cíl?

Pojďte nám pomoci vydat knihu o letcích Karlovarska, která je svou podstatou naprosto jedinečná nejen svým tématem, ale především formou zpracování. Kniha je na hranici literatury faktu a beletrie, a velice živou lidskou formou popisuje život letců během krutého válečného konfliktu druhé světové války. Nechte se vtáhnout těmito příběhy do života dvaceti neznámých hrdinů, kteří upadli v zapomění. Hledáte-li emotivní příběhy, je tato kniha pro Vás ta pravá. Hledáte-li fakta podložená archiváliemi a mnoha dalšími publikacemi, i v takovém případě je pro Vás ta pravá. Připomínat morálku, na kterou by se nemělo zapomínat a lidi, kteří podle ní jednali, tak, že se za svůj život nemuseli stydět, je naším hlavním cílem. 

Detaily

Mezi osudy, o kterých kniha vypráví, najdeme lodního lékaře, který se přeplavil v obchodním námořnictvu přes půlku světa, než se stal příslušníkem RAF a šéflékařem naší 313. čs. stíhací peruti. Je zde vyložen osud národností sice Němce, který se ale cítil být více Čechoslovákem, a šel za svou rodnou zemi bojovat po boku Čechů a nakonec za ni i padl. Osud si zahrál i se životem osádky letounu, který se po 90 minutách letu zřítil na obydlenou část Londýna z neznámých příčin - na jeho palubě zemřel jeden z rodáků Karlových Varů. Nebo letce, který byl během bojové mise setřelen a až do konce války byl vězněn. Jako splněný sen Popelky působí životní osud člena pozemního personálu, který začínal jako asistent zbrojířů a po dlouhé dřině skončil v kokpitu slavného letounu Spitfire jako stíhací pilot. A mnoho dalších. 

Čtenáři by se do rukou dostala do jisté míry výjimečná publikace pojednávající o dosud nezmapovaných osudech lidí, kteří v naprosté většině upadli v zapomnění. Osudy motorářů, drakařů, elektrikářů, překladatelů, fotografů, doktorů, ale především palubních střelců, radiotelegrafistů a pilotů. Pilotů letadel bombardovacích i stíhacích. Souhrnně letců Karlovarska, kteří se rozhodli bojovat proti Nacistům v RAF. Kniha si bere za cíl především vzdát hold všem těmto mužům jelikož přes nesčetné nesnáze opustili rozvrácenou vlast, aby odešli do ciziny. Ač mohli válku prostě přežít na klidném místě někde ve světě, odešli, aby za svou vlast bojovali. Aby jí vlastní snahou v zahraničí pomohli navrátit svobodu. Autor se publikací snaží čtenáře přivést co možná neblíže skutečnému tehdejšímu životu. Je snahou nabídnout čtenáři něco nového, něco, co by jej dokázalo zaujmout, chytit za srdce a třeba jej i trochu zasáhnout, probudit.

Kniha je již napsána, probíhají poslední jazykové korektury a ladí se detaily s grafickou a tiskařskou firmou.

Kdo jsme?

Jsem soukromý historik dělající živoucí historii - interaktviní přednášky, s přáteli (klub letecké historie Čeští RAFáci) konající i dobové tábory se scénkami ukázek briefingů a hodin létání, prezentující dobové artefakty a věci ze života letců a taktéž množství uniforem.

Svou činností osovuji nejen školy - přednášky pro 8. - 9. třídy ZŠ, kde se snažím netradiční formou připomínat zapomínanou historii a představovat fakta, že i náš národ má být na co hrdý a že zde byli lidé, na které máme právo být hrdi, tak i veřejnost. 

Také mám na svém kontě již jednu velmi úspěšnou monografii "Jsme napadeni..." o jednom z našich nejlepších navigátorů druhé světové války plk. Karlu Bečvářovi, DFC. První vydání z listopadu 2017 je již takřka rozebráno :-) Zde si můžete přečíst její recenzi. 

https://www.databazeknih.cz/knihy/jsme-napadeni-zivotni-pribeh-plk-karla-becvare-dfc-360862

Jak to začalo

Náhodně - přečtěním jedné knihy - František Fajtl sestřelen. Tím se nastartovala touha po poznání - proč chce někdo dobrovolně nasazovat i vlastní život za svou zemi - za rodinu, přátele...lid naší vlasti.

Proč to děláme?

Letcům bojujícím v RAF se národ během komunistické éry za jejich snahu navrátit Československo na mapu Evropy mezi svobodné demokratické národy a dobrovolné nasazování životů den co den odvděčil různě silnou pezekucí. Od vyhození ze zaměstnání, armády, degradace až po mučení, mlácení a někdy i smrt. Také dlouholetým žalářováním - jedním z rekordmanů bylo 17 let za vlastizradu. Není dobré zapomínat na svou historii - může se kdykoliv opakovat. Naší snahou je zůstat věrni odkazu těchto lidí - jejich morálky a svou činností pomoci, aby na ně národ znovu nezapomněl. 

News

Jan 12, 2019 Slavnostní křest knihy

Vážení přátelé, vážení přispěvatelé. Dovoluji si Vás co nejuctivěji informovat o tom, že kniha je již na světě! Narodila se s prvním dnem letošního roku. Její slavnostní křest proběhne dne 16. března 2019 v prostorech Krajské knihovny v Karlových Varech a to od 16.00 hodin.  Po celý den však bude…

More

Nov 9, 2018 Vybráno - Poděkování

Chtěl bych všem velice poděkovat za Váš příspěvek. I díky Vaší podpoře se podařilo nashromáždit potřebné finance k vydání této publikace.  Podle možnosti tiskárny půjde publikace do tisku v nejbližších týdnech. Termín vydání splníme. Jako ochutnávku posilám ukázku přebalu knihy.

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • sold 15
  Pro dobrý pocit

  Chci přispět jen tak. Odměnou mi bude dobrý pocit.

  Reward delivery: not specified

  EUR 7.69
  (CZK 190)
 • sold 41
  Chci 1 knihu s doručením domů

  Za svůj příspěvek dostanu jeden výtisk knihy. Poštovné a balné je zahrnuto v hodnotě příspěvku. Odměna bude doručena do dvou týdnů od vydání, které je plánováno v únoru 2019.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 12.14
  (CZK 300)
 • sold 4
  Chci 2 knihy s doručením domů

  Za svůj příspěvek dostanu dva výtisky knihy. Poštovné a balné je zahrnuto v hodnotě příspěvku. Odměna bude doručena do dvou týdnů od vydání, které je plánováno v únoru 2019.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 20.23
  (CZK 500)
 • sold 27
  Chci 1 knihu s podpisem autora a věnováním

  Za svůj příspěvek dostanu jeden výtisk knihy s podpisem autora Daniela Švece. Poštovné a balné je zahrnuto v hodnotě příspěvku. Odměna bude doručena do dvou týdnů od vydání, které je plánováno v únoru 2019.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 20.23
  (CZK 500)
 • sold 3
  Chci 2 knihy s podpisem autora a věnováním

  Za svůj příspěvek dostanu dva výtisky knihy s podpisem autora Daniela Švece. Poštovné a balné je zahrnuto v hodnotě příspěvku. Odměna bude doručena do dvou týdnů od vydání, které je plánováno v únoru 2019.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 40.47
  (CZK 1,000)
 • sold 0
  Chci 3 knihy s podpisem autora a věnováním

  Za svůj příspěvek dostanu tři výtisky knihy s podpisem autora Daniela Švece. Poštovné a balné je zahrnuto v hodnotě příspěvku. Odměna bude doručena do dvou týdnů od vydání, které je plánováno v únoru 2019.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 60.70
  (CZK 1,500)
 • sold 1
  Přednáška o Československých letcích v RAF

  Za svůj příspěvek uvidím poutavou přednášku o letcích RAF. V ceně jsou zahrnuty cestovní náklady do 100 km od Mariánských Lázní. Vzdálenější lokality dle dohody. Na vzájemné domluvě je též místo konání přednášky.

  Reward delivery: in a year after the Hithit project end

  EUR 242.82
  (CZK 6,000)
 • sold 3
  Poděkování v publikaci

  Za svůj příspěvek budu uveden v publikaci v rámci poděkování. Také dostanu jeden výtisk knihy s podpisem autora Daniela Švece + předchozí knihu autora Jsme napadeni....Poštovné a balné je zahrnuto v hodnotě příspěvku. Odměna bude doručena do dvou týdnů od vydání, které je plánováno v únoru 2019.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 242.82
  (CZK 6,000)