Zemědělské práce / Agrokombinát Slušovice

Po letech příprav chceme vydat knihu, ve které historik umění a fotograf Tomáš Pospěch přesazuje, roubuje a překompostovává fotografie z nalezeného archivu legendárního Agrokombinátu JZD Slušovice. Snímky vytvořil v 80. letech reklamní fotograf Jan Regal.

 • Limitovaná verze a obálka

 • Titul

EUR 3,767
pledged of EUR 3,672

102%

102% completed

101 contributors pledged

Art, Photography

Praha, Hlavní město Praha, Česko

Show all rewards

Jak to začalo

Na konci 90. let jsem začal učit na univerzitě ve Zlíně. Do přednášky mi přišel pán, že likviduje ateliér v divadle, dal mi dvě krabice diapozitivů, ať obrázky vyhodím a rámečky použiji na své přednášky. Hliníkové rámky byly ale na jedno použití a krabice putovaly doma na půdu. Až po více než deseti letech při přípravě výstavy Tenkrát na Východě jsem zjistil, že jsou to reklamní fotografie ze Slušovic. Pořídil je v letech 1978-1989 zlínský reklamní a divadelní fotograf Jan Regal. Od té doby s archivem různě pracuji a vystavuji jej.

Co je náš cíl?

Po několika letech práce s archivem a dílčích výstavách chceme celý projekt vydat. Kniha s obálkou z fólie, do které se balí máslo, je současně přehlídkou nejrůznějších přístupů, jak intervenovat do archivu nalezených fotografií a jak se dá pracovat s jazykem knihy. Grafický design vytvořil významný český grafik Milan Nedvěd.

JZD Agrokombinát Slušovice byl obřím zemědělským družstvem, kde se inspirovali firmou Baťa z nedalekého Zlína. Pokoušeli se uplatnit kapitalistické principy podnikání v podmínkách socialistického centrálního hospodářství. Kniha se snaží zrekonstruovat ideály, typické situace a činnosti ze socialistického Československa osmdesátých let. Jak se vytvářela propagace, správně portrétovala kráva, vypouštěla holubice míru. Ale především je o snu. Prostřednictvím reinterpretace nalezených propagačních fotografií z osmdesátých let vypráví o snaze vytvořit skvěle fungující podnik s motivovanými a výkonnými zaměstnanci, spojit ideály socialismu s ekonomickými prvky kapitalismu a také o nemohoucnosti těchto met dosáhnout.

V 80. letech tvořila řada dokumentaristů, ale Slušovice nefotografoval nikdo. Kniha je pokusem, jak prostřednictvím nalezeného archivu v dnešní době fotografovat legendární zemědělské družstvo 80. let. 

Kdo jsme?

Tomáš Pospěch, vizuální umělec, historik umění, editor fotografických knih

Jan Regal, reklamní a divadelní fotograf

Milan Nedvěd, grafický designer

Nikola Tláskalová, producentka, fotografka

News

Aug 7, 2018 Podařilo se:)

Hurá! Podařilo se. Navzdory vedru, červencovému vypnutí všech a všeho, jste byli skvělí a částku na tisk knihy se podařilo vybrat. Ještě 2 dny je možné přispět a získat tak knihu rychleji a za zcela mimořádnou cenu. A my jdeme vše ladit a chystat do tisku.

More

Jul 31, 2018 Máme sponzora:)

Máme místního podnikatele, který láskyplně vzpomíná na éru Slušovic, aniž by nostalgicky hájil socialismus. Děkujeme za podporu! Teď už věřím, že kniha bude. Nečekejte na knihu v knihkupectví a podpořte ji už nyní!

More

Project links

Comments

Choose reward for your contribution

 • 3 Retropohlednice s osobním poděkováním

  Podpořte nás stokorunou a my Vám na oplátku pošleme pohlednici s retro nádechem.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 3.91
  (CZK 100)
 • 4 Maxipexeso

  Katalog a současně pexeso s fotografiemi z archivu Slušovic. Pošleme do schránky. Zahrajte si!

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 5.08
  (CZK 130)
 • Sold out!! Prvních 20 knih za mimořádnou cenu s věnováním a podpisem (osobní odběr)

  Uvažujete o tom, že byste si knížku koupili, kdybyste ji viděli v knihkupectví? Paráda! A co takhle si ji koupit v předprodeji a umožnit nám, aby vůbec vyšla? Za odměnu si ji u nás můžete vyzvednout dávno předtím, než půjde do oficiální distribuce a k tomu získáte podpis a osobní věnováním. (Knihu si bude možné osobně vyzvednout v Praze, Brně a ve Zlíně).

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 15.23
  (CZK 390)
 • 29 Kniha za sníženou cenu s věnováním a podpisem (osobní odběr)

  Uvažujete o tom, že byste si knížku koupili, kdybyste ji viděli v knihkupectví? Paráda! A co takhle si ji koupit v předprodeji a umožnit nám, aby vůbec vyšla? Za odměnu si ji u nás můžete vyzvednout dávno předtím, než půjde do oficiální distribuce a k tomu získáte podpis a osobní věnování. (Knihu si bude možné osobně vyzvednout v Praze, Brně a ve Zlíně).

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 16.41
  (CZK 420)
 • 23 from 30 Kniha za sníženou cenu s osobním věnováním a podpisem přímo do schránky

  Uvažujete o tom, že byste si knížku koupili, kdybyste ji viděli v knihkupectví? Paráda! A co takhle si ji koupit v předprodeji a umožnit nám, aby vůbec vyšla? Za odměnu ji dostanete přímo do schránky (na naše náklady) dávno předtím, než půjde do oficiální distribuce.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 19.14
  (CZK 490)
 • 38 from 50 Kniha + pexeso

  Chcete mít celý projekt pohromadě, tedy podepsanou knihu i pohlednice a pexeso? Tak je tato odměna právě pro vás. Pokud ji chcete poslat poštou v rámci ČR nebo SK, navyšte prosím cenu o 80,- Kč (4,- EUR). Jinak bude možné knihu osobně zvednout v Praze, Brně a ve Zlíně.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 19.53
  (CZK 500)
 • 26 from 30 Sada 3 knih v síťovce – Zemědělské práce – Eugen Wiškovský – Bezúčelná procházka

  Pohromadě tři fotografické knihy z našeho nakladatelství. Pokud chcete odměnu poslat poštou v rámci ČR nebo SK, navyšte prosím cenu o 80,- Kč (4,- EUR).

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 29.30
  (CZK 750)
 • 17 from 30 Limitovaná edice

  Kniha v plné výbavě a v exkluzivní retro verzi: Podepsaná, číslovaná se samostatnou fotografií z archivu Slušovic, vše zabaleno v síťovce. Pošleme na naše náklady.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 38.28
  (CZK 980)
 • 9 from 10 Kniha + káva + osobní setkání

  Kniha a osobní setkání s autorem knihy Tomášem Pospěchem. Můžete zkonzultovat svůj fotografický projekt nebo si jen tak popovídat.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 39.06
  (CZK 1,000)
 • 19 from 20 Exkurze

  Jednodenní exkurze do Slušovic a k tomu knížka. Ideální dárek pro babičku a vnoučata nebo kohokoliv, kdo si chce zažít atmosféru 80. let. Prohlídka nejzajímavějších míst a budov. V ceně je započten oběd, příjezd z různých míst si řeší každý sám.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 46.88
  (CZK 1,200)
 • 10 from 12 Tvůrčí dílna

  Jednodenní workshop v Praze, kde se podělíme o zkušenosti při prací na dlouhodobém fotografickém projektu a seznámíme s editací a vydáváním fotografické knížky.

  Reward delivery: In a year

  EUR 78.13
  (CZK 2,000)
 • 0 Přednáška o Slušovicích

  Přednáška o mnoholeté přípravě projektu, o fotografování, natáčení rozhovorů, setkávání s lidmi a přípravě výstav i knihy. V ceně jsou započteny náklady na dojezd kamkoliv v České republice.

  Reward delivery: In a year

  EUR 195.31
  (CZK 5,000)
 • 16 from 20 Kniha a autorská fotografie (bez rámu)

  Zakoupením odměny získáte podepsanou knihu a podle vlastního výběru také originální podepsanou fotografii Tomáše Pospěcha z projektu Zemědělské práce / Slušovice ve formátu 40x60 cm. Předání na základě osobní dohody. Děkujeme!

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 234.38
  (CZK 6,000)
 • 5 from 5 Logo

  Nabídka pro firmy! Chcete spojit s naším projektem svoje logo? Máte je mít na straně s poděkováním – a k tomu dvacet podepsaných výtisků třeba jako vánoční dárek pro vaše partnery, klienty nebo zaměstnance. (Rádi vám vystavíme potvrzení o přijetí daru).

  Reward delivery: In a month

  EUR 390.63
  (CZK 10,000)
 • Sold out!! Hlavní sponzor

  Pozor, nabídka pro firmy! Padáme vám k nohám a vážíme si vás převelice. Chcete být naším hlavním partnerem projektu? Písemné označení na samostatné stránce a k tomu třicet podepsaných výtisků třeba jako vánoční dárek pro vaše zaměstnance nebo obchodní partnery. (Rádi vám vystavíme potvrzení o přijetí daru.)

  Reward delivery: In a month

  EUR 781.25
  (CZK 20,000)