Film Můj neznámý vojín

Jaký je to pocit, stát se okupantem, aniž byste to měli v úmyslu? Podpořte nás, abychom mohli film dostat do kin! K 50. výročí invaze 1968 do Československa jsme natočili unikátní film z pohledu druhé strany - okupujícího vojáka.

Author: Analog Vision

 • Fotografie z filmu

 • Fotografie z filmu

 • Fotografie z filmu

 • Fotografie z filmu

 • Fotografie z filmu

 • Fotografie z filmu

 • Fotografie z filmu

 • Fotografie z filmu

 • Fotografie z filmu

EUR 3,183
pledged of EUR 3,115

102%

102% completed

81 contributors pledged

Film

Česko

Show all rewards

Jak to začalo

Prvním impulsem pro vznik celovečerního dokumentu Můj neznámý vojín byl objev rodinného tajemství. Režisérka Anna Kryvenko objevila staré fotografie, ze kterých byla nůžkami vystřižená postava. Trvalo nějakou dobu, než se jí povedlo poskládat dohromady alespoň střípky příběhu, který se její rodina pokusila vymazat z paměti: příběh prastrýce, který byl jedním z vojáku sovětských okupačních armád v roce 1968.

Co je náš cíl?

Jaký je to pocit, stát se okupantem, aniž byste to měli v úmyslu? Pomocí známých, ale i doposud nikdy nezveřejněných archivů z celé Evropy i Ruska vyprávíme rodinný příběh režisérky Anny Kryvenko o tom, jak vysoká politika ničí životy obyčejných lidí. 

Důležité pro nás je ukázat, že v jakékoliv životní situaci existuje opačná strana. A není to vždy tak, že je to absolutní opozice a protipól – dobro nebo zlo, oběť nebo vrah, Východ nebo Západ. Uvnitř těchto konstrukcí existují živí lidé, kteří trpí. Neví, co dělat. Vnitřně bojují.

A proto hlavním cílem našeho filmu je divákům předat emoce jak okupujících vojáků, kteří přijeli často jako velmi mladí kluci do Československa, a ani nevěděli, kde jsou, tak běžných lidí, kteří nevěděli, jak na ten náhlý chaos reagovat.

A proč vybíráme peníze na HitHitu? Abychom měli prostředky právě na to film dostat do kin a k co nejvíce divákům! Bohužel v dnešní době nestačí jen film natočit, ale musíme mít i prostředky na jeho distribuci. My chceme, aby náš film vidělo co nejvíce lidí. Točíme filmy pro diváky, ne pro nás samotné!

Detaily

Otázky, které si film Můj neznámý vojín klade, si režisérka Anna začala klást od chvíle, kdy se začala zajímat o sovětské vojáky, kteří vpadli do Československa: Jaká byla jejich míra pochopení celku situace a toho, co se doopravdy děje? Jak velkou roli v tom hrála propaganda? Jak se jejich názor na události proměňoval a jak si je pro sebe vysvětlovali?

Při pátrání po osudu svého prastrýce se autorka dotýká témat osobní i národní paměti, dědičné viny a mediální manipulace. Film taky rozebírá vztah k dnešnímu Rusku, ale i vztah Čechů a Slováků k cizincům, tedy témat právě v dnešní době aktuálních.

V Rusku i dnes přetrvává touha po potlačení problematických stránek historie a převládá silný důraz na heroizaci Sovětského svazu. Stále vznikají ‘dokumentární’ snímky o tajemné kontrarevoluci, kterou SSSR potlačilo. Kupříkladu v roce 2015 ruská televize vysílala snímek Varšavská smlouva: Odtajněné dokumenty (Warsaw Pact: Declassified Pages), který invazi do Československa prezentuje jako sebeobranu proti puči organizovanému NATO.

Kdo jsme?

Anna Kryvenko ve svých 23 letech odjela z Kyjeva studovat do Prahy a žije v ní dodnes. Je studentkou Centra audiovizuálních studií FAMU, kde úspěšně dokončila několik krátkých filmů, které prezentovala v rámci jihlavského festivalu dokumentárních filmů, ale také  na zahraničních festivalech po celém světě. Je režisérkou, ale i scénáristkou filmu.

Producenti Michal Kráčmer a Veronika Kührová ze společnosti Analog Vision vyvíjí, vyrábí a distribuují audiovizuální díla, především krátkometrážní a celovečerní filmy mladých autorů ze střední Evropy. Analog Vision studuje současné trendy a naslouchá divákovi. Plátno kina, televizor, obrazovka počítače nebo telefonu jsou pro nás rovnocenné platformy a nebojíme se experimentů.

News

Aug 8, 2018 Plakát zveřejněn!

Dneska jsme zveřejnili plakát k filmu! Je možné ho získat jako samostatnou odměnu nebo v kombinaci s jinými dárky! Jak se vám líbí?

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • 1 Drobná podpora jen tak

  Jsme rádi za jakoukoli podporu - i za tu nejmenší! Pošleme Vám osobní poděkování.

  Reward delivery: In a week

  EUR 1.95
  (CZK 50)
 • 17 Film on-line

  Pošleme Vám hotový film on-line. Navždy! A také osobní poděkování.

  Reward delivery: In a week

  EUR 5.84
  (CZK 150)
 • 24 from 30 Plakát k filmu A2

  Plakát velikosti A2 pro nadšence a sběratele - limitovaná edice s podpisy tvůrců!

  Reward delivery: In a month

  EUR 9.74
  (CZK 250)
 • 88 from 100 Okýnko z filmu - suvenýr navěky

  My natáčíme na film! Pouze! Chete originální suvenýr k filmu? Darujeme Vám 1 okénko z našeho negativu - nikdo jiný ho nemůže mít, jen Vy. K tomu Vám darujeme i plakát :)

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 11.29
  (CZK 290)
 • 16 from 20 Speciální uvedení v Kasárna Karlín - host Michael Kocáb - 22.8.2018

  Rezervujte si vlastní místo vepředu na open-air promítání filmu a získejte on-line link k filmu! Po promítání bude následovat debata s tvůrci a Michaelem Kocábem. Moderovat bude novinář Petr Fischer.

  Reward delivery: In a week

  EUR 11.29
  (CZK 290)
 • 6 from 10 Veřejná premiéra v DOXu 18.8.2018 a debata s historiky

  Kupte si přední místa na promítání a podpořte nás! Získáte také link k filmu. Součástí projekce bude diskuze s tvůrci a historiky, kterou bude moderovat novinář Petr Fischer.

  Reward delivery: In a week

  EUR 15.19
  (CZK 390)
 • 90 from 100 Neznámý vojín pro Vaše známé - sada pohlednic

  10 ks pohlednic s motivy z filmu - unikátní archívní záběry. V pohlednicím ale bude vždy někdo chybět. Pošlete svého neznámeho vojína vašim známým!

  Reward delivery: In a month

  EUR 22.98
  (CZK 590)
 • 39 from 50 Blu-ray či DVD filmu s naším příběhem a plakát

  Limitovaná edice nosičů vč. plakátu A3 a bookletem s rozšiřujícími informacemi o filmu - geneze rodinného příběhu, drama při natáčení a hledání po stopách archivů po celé Evropě!

  Reward delivery: In a month

  EUR 34.66
  (CZK 890)
 • 23 from 30 Slavnostní premiéra filmu na střeše Lucerny 17.8.2018

  Jedinečná možnost vidět jedinečný film na jedinečním místě - jen pár metrů od místa, kde se odehrávaly dramatické události před 50 lety! Kapacita velmi omezena a lístky nebudou volně v prodeji! To vše s VIP hosty a tvůrci filmu. Dostanete také on-line přístup k filmu.

  Reward delivery: In a week

  EUR 38.55
  (CZK 990)
 • 7 from 10 Soukromá projekce

  Chcete promítnout film ve Vašem klubu, hospodě nebo i doma v obýváku? A chcete, abychom přijeli s filmem a vyprávěli Vám vše o filmu? Pak je tato odměna právě pro Vás. My dovezeme film a sebe a Vy zajistíte techniku na promítání a prostory. To je férová nabídka!

  Reward delivery: In a month

  EUR 116.43
  (CZK 2,990)
 • 6 from 10 Speciální workshop natáčení na 8mm materiál s režisérkou

  Jste nadšený filmař či nadšená filmařka? Máte rádi film? My také!!! Film Můj neznámý vojín je natáčen na S8mm a S16mm materiál. Chcete se to také naučit? Na našem workshopu Vám ukážeme, jak na to a poradíme i, jak si film po natáčení vyvolat a dále ho zpracovat. Techniku a materiál zajistíme a odnesete si domů vlastní film na filmu!

  Reward delivery: In half a year

  EUR 151.87
  (CZK 3,900)
 • 3 from 5 Partner filmu

  Líbí se Vám náš film a naše motivace? Chcete být součástí projekcí a naší tour? Staňte se partnerem filmu a podpořte nás i do budoucna! Odměnou Vám bude propagace na našich akcích, 10 ks DVD či Blu-ray s filmem, 10 ks plakátu, film on-line, samozřejmostí jsou 2 lístky na slavnostní premiéru a možnost podílet se na dalších projektech.

  Reward delivery: In a week

  EUR 467.29
  (CZK 12,000)