ČERNÍ KONĚ výroba kol pro postižené děti - z garáže do dílny

Vyrábíme kola na ruční pohon pro handicapované děti. Naším cílem není zisk. Ke každému kolu hledáme sponzory, kteří ho zaplatí. Protože poptávka je velká a my zatím máme dílnu jen v malé garáži, potřebujeme rozšířit výrobu. Pomozte nám jít dál!

Author: Tomáš Pouch

EUR 11,777
pledged of EUR 11,105

106%

106% completed

352 contributors pledged

Community, Sport

Jirny, Středočeský kraj, Česko

Show all rewards

Ahoj! Jmenuji se Tomáš Pouch a tohle je můj příběh:

O letních prázdninách v roce 1986 mě kamarád svezl na motorce. Naši jízdu ukončila srážka s traktorem. V nemocnici mi potom amputovali nohu a já se stal vězněm svého handicapu. Bylo mi 14 let. Žil jsem tehdy na vesnici a štvalo mě, že jsem nemohl ven s ostatními dětmi. O berlích semi chodilo opravdu těžce a všechno bylo najednou strašně daleko. Následujících 20 let jsem se za svůj handicap styděl. Dokonce i v těch největších vedrech jsem chodil v dlouhých nohavicích, aby nebylo vidět, že mám protézu. Rozhodl jsem se ale, že začnu bojovat.

Co mi pomohlo

Začal jsem jezdit na kole a dokonce se účastnil závodů. Ačkoliv kategorie pro handicapované tehdy neexistovala, nevzdával jsem to. Bylo mi jedno, že jsem dojížděl mezi posledními. I přesto jsem byl vítěz. Ostatní závodníci si mé nadšení uvědomovali stále víc a začali mě povzbuzovat. Najednou jsem si uvědomil, že jsem se konečně s handicapem usmířil. Koncem roku 2008 jsem s kamarády založil cyklistický oddíl Černí koně. Do něj jsem chtěl verbovat další handicapované, aby i oni mohli touto cestou dojít k určitému smíření s osudem.Největší překážkou pro sport handicapovaných jsou peníze. Nejlevnější speciální kolo pro vozíčkáře stojí 135.000 Kč. A kola pro děti? Ty, jak jsem zjistil, dokonce ani nikdo nevyrábí. Když jsem sedozvěděl proč, styděl jsem se, kam jsme to my, dospělí, nechali dojít.

Špatný business

Dobře si pamatuji, co jsem jako dítě prožíval, když jsem byl celé dny zavřený doma a nemohl jsem být venku s kamarády. Vím, jak moc dětem schází možnost svobodného pohybu ajak důležité je pro psychický stav projet se na kole po lese nebo jet s rodiči na zmrzlinu. Proto jsem přemýšlel, jak můžu dětem pomoct a zjišťoval, v jaké situaci se rodiny s handicapovaným dítětem nachází a jak jim pomáhá stát. To, co jsem se dozvěděl, bylo hrozné.Došlo mi, proč speciály pro děti nikdo nevyrábí.  Rodina s handicapovaným dítětem totiž všechny peníze směruje do léčení, rehabilitací a ozdravných pobytů. Kromě toho musí přestavět dům, koupit větší auto a častěji se omlouvat v práci, protože zase musí k lékaři. Na nákup speciálního kola pak už nezbývají prostředky. A to si uvědomují i výrobci handbiků. Správně tuší, že z rodičů postižených dětí nekouká žádný profit.

Na vlastní pěst

Z toho, jak se věci mají, jsem byl rozzlobený. Ale protože jsem se už jednou od života naučil, že musím spoléhat jen sám na sebe, rozhodl jsem se vyrábět kola pro postižené děti sám. Založil jsem neziskovou organizaci Černí koně a začal vyrábět handbiky v malé garáži. Protože jsem měl navíc vizi, že dětem budu dodávat kola zadarmo, vytvořil jsem i projekt Vítr ve vlasech. Ten má kromě mnoha jiných aktivit za cíl ke každému kolu sehnat sponzory, kteří ho zaplatí. V současnosti v Černých koních kromě mě pracuje i několik dalších kolegů, kteří jsou podobně postižení jako já. Jedná se tedy o výrobu handicapovaných pro handicapované. Za dobu naší existence se nám podařilo předat už více než 30 speciálů. Potřebujeme ale vyrobit dalších 50 a další děti se hlásí.

Co potřebujeme

Tím se dostávám k tomu, proč jsme se rozhodli vás prostřednictvím HitHitu požádat o pomoc. Náš projekt již přerostl možnosti garáže. Abychom dostáli svého cíle, musíme neodkladně vybudovat nové bezbariérové výrobní prostory. Naše kapacity totiž už nezvládají plnit poptávku a čekací doba na jedno kolo je nyní jeden rok. Jen si to představte. Jeden rok života každého dítěte. Jeden rok bez zážitků, svobodného pohybu venku a kamarádů. Mám jeden velký sen. Pokud společně najdeme 5 000 lidí, kteří projekt podpoří třeba i pouhými 200 korunami, máme 1 milion na stavbu.

Naše vize

Je nám ale jasné, že není možné mít všechno hned. Proto jsme se rozhodli vás v první fázi požádat alespoň o 300 tis. korun, které by nám zajistily základní rekonstrukci naší nové výrobny. Pokud se podaří vybrat více, bude to pro nás znamenat, že výrobu handbike kol pro postižené děti spustíme dříve a budeme tak moci obdarovat více dětí. Jednotlivé fáze rekonstrukce v závislosti na vybrané částce si můžete prohlédnout v našem grafu. 

News

Nov 28, 2017 Co si pořídíte za stovku?

Tomáš Pouch o tom,co si dnes můžeme koupit za sto korun a o tom, jak za tuto cenu pořídit co nejvíc radosti. https://www.youtube.com/watch?v=vrKIIM9zDCI&feature=youtu.be

More

Nov 25, 2017 Prohlídka skladu s Tomášem Pouchem

V tomto videu vás Tomáš provede po nových prostorách a představí vám svoje nápady a vize, jak by měla nová výrobna vypadat. Děkujeme, že jste součástí našeho projektu.  https://www.youtube.com/watch?v=3FAI7f-OqlU

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • 110 Jedna cihla pro novou výrobnu

  Symbolická odměna. Vašich 100 korun nám opravdu pomůže a vy získáte dobrý pocit, že jste podpořili skvělý projekt, který mění svět handicapovaných dětí.

  Reward delivery: Not specified

  EUR 3.70
  (CZK 100)
 • 48 Placka

  Placka s logem, která vám bude připomínat náš projekt.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 5.55
  (CZK 150)
 • 60 3 samolepky Vítr ve vlasech

  3 samolepky s logem Vítr ve vlasech. Do poznámek uveďte, zda chcete bílý nebo průhledný podklad. Rozměry samolepek jsou 20x10 cm (2ks) a 30x15 cm (1ks). Náhled je dispozici zde.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 11.10
  (CZK 300)
 • 32 Poděkování na Facebooku

  Osobní poděkování na naší facebookové stránce.

  Reward delivery: Not specified

  EUR 18.51
  (CZK 500)
 • 69 from 105 Triko Vítr ve vlasech

  Bavlněné triko Vítr ve vlasech s příběhem o chlapci, který chtěl na invalidním vozíku závodit s kamarády na kolech. Náhled je k dispozici  zde

  Do poznámky uveďte vaši velikost (3XL, XXL, XL, L, M)

  Reward delivery: In a month

  EUR 25.91
  (CZK 700)
 • Sold out!! Kniha Škola kola s věnováním od Josefa Dresslera

  Kniha ve které se dozvíte, jak správně zacházet s kolem. Věnování vám Josef napíše podle vašeho přání.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 37.02
  (CZK 1,000)
 • 11 from 30 Jeden den strávený v dílně Černých koní

  Zajímá vás, jak se vyrábí handbiky? Zastavte se u nás a nechte si vyprávět náš příběh. Skupinová exkurzce pro 6 osob zahrnuje i oběd a kávu nebo čaj. 

  Reward delivery: In a year

  EUR 55.52
  (CZK 1,500)
 • 11 Obrázek od handicapovaného dítěte

  Originální obrázek od handicapovaného dítěte jako poděkování za to, že díky vám získalo svobodu pohybu. 

  Reward delivery: In half a year

  EUR 74.03
  (CZK 2,000)
 • Sold out!! Podepsaný dres Josefa Dresslera

  Podepsaný dres od dvojnásobného mistra světa v biketrialu, pětinásobného vicemistra světa, mistra Evropy, vítěze světového poháru a dvacetinásobného mistra České republiky.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 111.05
  (CZK 3,000)
 • Sold out!! Podepsaný dres Leopolda Königa

  Silniční profesionální cyklista, český reprezentant, který zvítězil v 8. etapě závodu ve Vueltě, v závodě Tour de France se umístil na 7. místě a v roce 2016 se stal mistrem České republiky v časovce, vám daruje svůj podepsaný dres. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 111.05
  (CZK 3,000)
 • 29 from 30 Asistence při handbike závodech

  Při závodech na handbike má každý závodník svého asistenta, který mu v případě nutnosti vypomáhá. Vyzkoušejte si tuto roli i vy. V ceně je výpůjčka běžného kola, doprava z Prahy a zpět a občerstvení. Termín vám bude přidělen dle aktuálních závodů.

  Reward delivery: In a year

  EUR 111.05
  (CZK 3,000)
 • 11 Unikátní cyklistický dres

  Speciální edice cyklistického dresu Černých koní, který je k zakoupení pouze na HitHitu. Zde je odkaz na tabulku velikostí, do poznámek k objednávce napište požadovanou velikost. Náhled je k dispozici zde.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 111.05
  (CZK 3,000)
 • Sold out!! Divadelní představení a povídání s Janem Čenským

  Charismatický princ z pohádek Jan Čenský vás pozve na své představení a poté budete mít možnost si spolu popovídat u kávy. Vstupenka na představení je samozřejmě v ceně. 

  Reward delivery: In half a year

  EUR 111.05
  (CZK 3,000)
 • 2 from 4 Divadelní představení a káva s Karlem Zimou

  Karel Zima v televizních rolích ztvárňuje většinou podivíny. Vy však máte jedinečnou šanci seznámit se s ním osobně. Nejprve zajdete na jeho představení a poté si vás vyzvedne a můžete ho vyzpovídat u kávy. Vstupenka na představení je samozřejmě v ceně.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 111.05
  (CZK 3,000)
 • 13 from 15 Zážitková jízda na handbike

  Užijte si jízdu na speciálním kole za doprovodu zkušeného handicapovaného jezdce.  V ceně je zastávka "na pivo". Popovídáme si o projektu i životě s handicapem.

  Doba jízdy 2 - 3 hodiny.
  Lokalita: Klánovický les u Prahy
  Termín po předchozí domluvě

  Do poznámky uveďte kontaktní údaje

  Reward delivery: In a year

  EUR 148.07
  (CZK 4,000)
 • 9 from 10 Komentovaná prohlídka stadionu Ivana Hlinky s Jiřím Šlégrem

  Jiří Šlégr, bývalý hokejový obránce, vítěz olympijských her v Naganu 1998 a držitel Stanleyova poháru, vás provede po Zimním stadionu Ivana Hlinky v Litvínově. Podíváte se do VIP kabiny, všech VIP prostor a posilovny, což jsou místa jindy veřejnosti nedostupná. Jiří od roku 2014 působí ve vedení hokejového klubu HC Litvínov, kde také vykonává funkci vedoucího realizačního týmu.

  Reward delivery: In a year

  EUR 185.08
  (CZK 5,000)
 • 3 Jméno na hadbike

  Vyrobíme speciální edici ručních kol, na kterých může být Vaše jméno nebo logo firmy. Výsledek bude vypadat asi takto.

  Do poznámky uveďte jméno nebo přezdívku, která má být na rámu kola.

  Reward delivery: In a year

  EUR 185.08
  (CZK 5,000)
 • 20 from 20 Povídání s Tomášem Pouchem

  Přijďte si poslechnout příběh zakladatele Černých koní. Tomáš vyrůstal na venkově, má jen vzdělání vyučen a bez potřebných znalostí a dovedností, navíc s handicapem se dokázal v životě prosadit a realizuje velké projekty.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 185.08
  (CZK 5,000)
 • 10 from 10 Video dětí na handbicích s poděkováním

  Zašleme vám video, ve kterém uvidíte jak děti uhání na speciálních kolech. Přímo ve videu Vám dítě poděkuje, že jste mu umožnili zažít vítr ve vlasech. Pro každého donátora vznikne vždy pouze jeden originální záznam, který zveřejníme na naší facebookové stránce. Do poznámek, prosím, zadejte svůj e-mail, kam vám budeme moci video zaslat.

  Reward delivery: In a year

  EUR 240.61
  (CZK 6,500)
 • 3 from 3 3 hodiny výuky cyklistiky s Josefem Dresslerem

  Dvojnásobný mistr světa a vítěz světového poháru vás zasvětí do tajů cyklistiky. O jeho kurzech se dozvíte více zde.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 255.41
  (CZK 6,900)
 • 10 from 10 Beseda s handicapovanými

  Chcete poznat jak se člověk smiřuje s handicapem a učí se překonávat nové překážky? Především ty ve své hlavě? Zakupte si besedu s handicapovanými a přijďte si poslechnout jejich vyprávění.  Počet handicapovaných 3, doba trvání 90 min.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 370.16
  (CZK 10,000)
 • 9 from 10 Logo na webových stránkách

  Na naše webové stránky umístíme logo vaší firmy na celý rok.

  Reward delivery: In a month

  EUR 370.16
  (CZK 10,000)
 • 1 from 1 Závod na handbiku s Leopoldem Königem a podepsaná kartička

  Poměřte své síly s opravdovou cyklistickou hvězdou. Tento zkušený závodník vám kromě nevšedního zážitku daruje také kartičku s věnováním na přání.

  Reward delivery: In a year

  EUR 370.16
  (CZK 10,000)
 • 10 from 10 VIP vstupenka na galavečer Černých koní

  Staňte se čestným hostem našeho prestižního galavečera. V ceně je vstup pro dva, čestné místo, večeře, nealko nápoje, káva a láhev vína.

  Reward delivery: In a year

  EUR 370.16
  (CZK 10,000)
 • 2 from 3 1 den výuky cyklistiky s Josefem Dresslerem

  Cyklistická legenda s vámi stráví celý den a naučí vás, jak kolo správně ovládat a užít si jízdu naplno.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 462.71
  (CZK 12,500)
 • 9 from 10 Handbike pro děti

  Kupte handicapovanému dítěti speciální kolo a sami mu ho předejte. Věřte, že je to zážitek na celý život pro Vás i obdarované dítě. Odměna zahrnuje také foto a video report z předání, který zveřejníme na naší facebookové stránce. Dle potřeby Vám vystavíme daňový doklad, nebo sepíšeme darovací smlouvu.

  Reward delivery: In a year

  EUR 2,295.02
  (CZK 62,000)
 • 10 from 10 Elektrohandbike pro děti

  Elektrohandbike je určený pro děti, které mají postižené dolní i horní končetiny, nebo trpí svalovou atrofií. Zakupte jedno takové speciální kolo a předejte ho sami dítěti. Věřte, že je to zážitek na celý život pro Vás i obdarované dítě. Odměna zahrnuje také foto a video report z předání, který zveřejníme na naší facebookové stránce. Dle potřeby Vám vystavíme daňový doklad, nebo sepíšeme darovací smlouvu.

  Reward delivery: In a year

  EUR 3,516.56
  (CZK 95,000)
 • 3 from 3 Teambuildingová akce

  Připravíme pro Vaši firmu teambuildingovou akci pro skupinu do 150 osob. Balíček obsahuje:
  - moderování akce
  - živá hubda
  - závody na trenažerech handbike
  - chůzi na slepo
  - zábavu s opilými brýlemi (speciální brýle, které zkreslují vnímání prostoru)
  - fotoreport a video z akce
  - upozornění na akci na naší facebookové stránce

  Za příplatek aktivity navýšíme, případně zajistíme občerstvení.

  Za naše služby Vám vystavíme daňový doklad. Pro více informací volejte Tomáše Poucha: 777058538

  Reward delivery: In a year

  EUR 3,701.65
  (CZK 100,000)