Pořádný volební výzkum

Pojďme se složit na pořádný volební výzkum! Zjistit mezi kým, jak a proč se lidé ve volbách rozhodují. Udělat nezávislý, dlouhodobý a detailní výzkum s přesnější behaviorální metodologií a přehledným on-line dashboardem.

EUR 19,467
pledged of EUR 18,446

105%

105% completed

343 contributors pledged

Community, Technology

Show all rewards

Jak to začalo

Baví nás dělat dobré výzkumy a experimenty s lidmi. V naší firmě Behavio je děláme pro firmy i veřejné instituce; třeba při jaké podobě regulace on-line hazardu lidé prohrají nejméně. A v lednu se nás hned dva z vás zeptali, jestli neuděláme "pořádný volební výzkum", že by na něj rádi přispěli. "Fakt?" Divili jsme se, ale pak nám došlo, že pořádný volební výzkum je důležitá věc, na kterou opravdu stojí za to dát pár stovek. A tak jsme to ve spolupráci s naší alma mater, katedrou sociologie FF UK, promysleli a naplánovali. 

Co je náš cíl? 

Nezávislý, dlouhodobý a detailní výzkum s přesnější behaviorální metodologií a přehledným on-line dashboardem. Žádné věštění budoucnosti, ale férový popis toho, mezi kým, jak a proč se lidé aktuálně rozhodují. Jaké mají názory? Emoce? Jak se jejich rozhodování vyvíjí? Koho nakonec opravdu volili?

 • základní verze 450 000 Kč: 2 x 1 500 lidí repre | + 2x  1 000 lidí online repre
 • supr trupr verze 650 000 Kč: 2 x 3 000 lidí | + 4 x 2 000 lidí online repre
  (přesnější u hranice 5 %, detailnější segmentace voličů a vývoj rozhodování.)

Proč přispět?

 1. Nechci, aby výzkumy předurčovaly výsledky voleb, protože nutí nerozhodnuté říct jednu stranu. Chci výzkum, který přehledně ukáže, mezi kým se lidé teprve rozhodují. 
 2. Chci pozitivně ovlivňovat tuhle zemi a potřebuju pochopit, proč a jak se lidi ve volbách rozhodují. Proč doháje volí stranu XY? Jaké mají emoce, pocity? Jak přesně se rozhodují?
 3. Chci volit stranu na hranici 5 %, jde o každé procento, a chci tedy výzkum na větším vzorku, který má menší statistickou chybu.
 4. Nevím, kterým výzkumům můžu věřit, a proto chci výzkum, kde jsme zadavatelé my sami – tisíce občanů, drobných dárců.

... a ještě něco navíc pro opravdové výzkumné fajnšmekry:

Během voleb zjistíme, kdo z respondentů nakonec opravdu volil a koho. To pak můžeme srovnat s předchozími daty (včetně emocí spojených s konkrétními stranami, milisekundovým časem při simulovaném výběru z hlasovacích lístků, atd.) a zkusit objevit, co má na volební chování vliv. A mimochodem, zveřejníme 100 % dat.

Metodologie je detailně popsaná zde.

Kdo jsme?

Jsme 1) studenti a učitelé z katedry sociologie FF UK a jsme 2) sociologové, ekonomové a programátoři z Behavio, což je napůl výzkumná agentura a napůl technologický start-up. Děláme hlavně pro firmy, ale nejvíc nás baví něco smysluplného podnikat ve veřejném prostoru. Třeba Jirka, náš Managing Director, před loňskými volbami na Hithitu úspěšně vybral na Blabla noviny, které pomohly k prosazení zákona o registru smluv.

Proč to děláme?

K dobrým informacím o volebním rozhodování lidí by neměli mít přístup jen volební stratégové nejbohatších stran. Jednou za čtyři roky tuhle zemi společně někam nasměrujeme, ovlivní to život každého z nás, a my chceme rozumět tomu, jak a proč se to stalo zrovna takhle. 

A taky nás to prostě baví.

News

May 10, 2017 Oujéé. Máme 100%!

Pořádný volební výzkum tedy bude, a vy jste naši nejlepší dárci na světě. Díky moc vám všem za důvěru. Příští týden, až sbírka skončí, vám pošleme podrobnější informace k tomu, co a kdy očekávat.  - - -  Protože ještě zbývají 4 dny a ještě přibývají nějaké peníze navíc, přemýšlíme, jak…

More

May 3, 2017 Vybrali jsme 75 % a zbývá 10 dní. Přepošli tenhle e-mail a budeme mít 100 %!

Ahoj a dobrý den, díky moc za váš příspěvek na Pořádný volební výzkum. Vypadá to nadějně, vybrali jsme už tři čtvrtiny, ale potřebujeme ještě vaši pomoc. Přepošlete prosím svým známým jednoduše následující e-mail, nebo si ho klidně jakkoliv upravte, aby se vám víc líbil.  Tajné informace o chování…

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • sold 192
  Filtruj si voliče podle životního stylu a názorů!

  Dashboard i data budou přístupná všem.

  Ale vy budete mít možnost si v dashboardu snadno filtrovat výsledky podle životního stylu nebo názorů lidí. 

  + vás vždy upozorníme e-mailem, že 
  v dashboardu jsou data z nové vlny výzkumu.

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 8.20
  (CZK 200)
 • sold 106
  Vyber 20 doplňujících otázek!

  Možnost hlasovat o 20 doplňujících  otázkách o názorech a životním stylu voličů, které do výzkumu přidáme na návrh dalších Hithit dárců (900 Kč, 1 500 Kč) a podle kterých se budou moci třídit voliči stran.

  Věří v chemtrails? Koho volili za prezidenta? Chodili do skauta? Vědí, co se stalo v roce 1918? Mají rádi mrkvovou zmrzlinu?

  Je to na vás.

  + všechny odměny za nižší částky

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 20.50
  (CZK 500)
 • remaining 83 from 100
  Navrhni doplňující otázku!

  Možnost navrhnout jednu doplňující otázku (téma, znění doladíme my) o názorech, znalostech nebo životním stylu voličů, podle které se budou moci třídit voliči stran. Z navržených otázek vyberou ostatní dárci 20, které zařadíme do výzkumu. 

  Věří v chemtrails? Koho volili za prezidenta? Chodili do skauta? Vědí, co se stalo v roce 1918? Mají rádi mrkvovou zmrzlinu?

  Spoléháme na vás, že to nebudou ty zmrzliny.

  + všechny odměny za nižší částky

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 36.89
  (CZK 900)
 • remaining 67 from 80
  Navrhni doplňující otázky!

  Možnost navrhnout až 5 doplňujících otázek (téma, znění doladíme my) o názorech, znalostech nebo životním stylu voličů, podle kterých se budou moci třídit voliči stran. Z navržených otázek vyberou ostatní Hithit dárci 20, které zařadíme do výzkumu. 

  Věří v chemtrails? Koho volili za prezidenta? Chodili do skauta? Vědí, co se stalo v roce 1918? Mají rádi mrkvovou zmrzlinu?

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 61.49
  (CZK 1,500)
 • sold 5
  Salónně diskutuj o volebním rozhodování!

  Pozvánka do diskuzního salónu nad výsledky za účasti známých komentátorů, sociologů a politologů.

  + všechny odměny za nižší částky

  Reward delivery: in half a year after the Hithit project end

  EUR 204.96
  (CZK 5,000)
 • sold 6
  Večeře s behaviorálními NEJ

  Společná večeře s behaviorálními sit-down komiky Lukášem Tóthem, Vojtěchem Prokešem a Jiřím Boudalem v místnosti přeplněné vaším a naším charismatem.  

  Na programu je zábavné vyprávění o NEJ zjištěních behaviorální vědy: o tom, jak překvapivě neracionálně se lidé chovají.

  + všechny odměny za nižší částky.

  Reward delivery: in half a year after the Hithit project end

  EUR 614.88
  (CZK 15,000)
 • sold 4
  Výzkumobaron

  Čestná funkce bez rozhodovacích pravomocí. 

  Nic není větší odměnou než naše neskonalá vděčnost, kterou se ovšem necítíme být při výzkumu jakkoliv zavázani.


  + všechny odměny za nižší částky

  Reward delivery: in a month after the Hithit project end

  EUR 2,049.60
  (CZK 50,000)