Nenechme potopit Jihlavské referendum!

Letos na podzim proběhne v Jihlavě historicky první referendum. Bude o spalovně odpadů a třídění. Pokud k němu nepřijde 15 000 lidí, potopí ho to, a nebude platné. Každý Jihlavák musí vědět, kde a kdy hlasovat. Pomozte nám financovat informační kampaň!

 • Alegorický vůz referenda

 • Sbírání podpisů pro vyhlášení referenda

 • Veřejná diskuse o otázkách referenda

 • Předání podpisových archů na radnici

 • Cvičená svině Fidorka (vpravo)

EUR 4,133
pledged of EUR 2,558

161%

161% completed

137 contributors pledged

Community, Vodafone Foundation

Jihlava, Kraj Vysočina, Česká republika

Show all rewards

Přímá demokracie? Občane, tak to už trochu přeháníš!

Předání podpisových archů referendaUž delší dobu mluví politici a úředníci na Vysočině o tom, že jediné rozumné řešení pro naše odpady je stavba obrovské spalovny odpadů v Jihlavě. Ještě před třemi lety to vypadalo, že její výstavba je samozřejmost a hotová věc. Mnoha lidem, včetně nás se takový způsob rozhodování o kontroverzní stavbě  vůbec nelíbil. Psaly se petice, proběhlo několik demonstrací i veřejných diskusí. Místní politiky to ale vesměs nechávalo stále v klidu a názor veřejnosti  nebrali v potaz. No a my jsme řekli dost! Rozhodli jsme se, že v Jihlavě prosadíme místní referendum, tak aby se k otázce spalovny a odpadů mohli vyjádřit sami občané a politici je konečně museli poslechnout.

Cesta k referendu však nebyla snadná. Nashromáždili jsme přes 5.000 podpisů Jihlaváků, kteří referendum požadují. Návrh na vypsání referenda ale nebyl radnicí opakovaně přijat. Magistrát se odvolával a soudil. Nakonec vše skončilo až u ústavního soudu, který nám dal za pravdu a veškeré připomínky magistrátu proti referendu smetl ze stolu.

Teď již stojíme před branami referenda, které proběhne společně s volbami 7 a 8 října. Stojíme ale také před nejtěžší zkouškou. Bude referendum platné nebo ne? Přijde hlasovat dost lidí? Chceme udělat maximum pro to, aby se každý Jihlavák dozvěděl o možnosti hlasovat v referendu, aby každý člověk v Jihlavě věděl, kdy a kde se vyjádřit. Pomoci nám můžete i vy!

Pokud nepřijde hlasovat 15 000 lidí, referendum to potopí.

Po dvou letech soudních sporů, kdy magistrát města referendum očerňoval a všemožně nám házel klacky pod nohy, je atmosféra přímé demokracie v Jihlavě pošmourná. Lidé  nemají moc chuť se angažovat, protože snaha o svobodné vyjádření a spolurozhodování se v Jihlavě trestá. Pokud by magistrát ve své negativní kampani uspěl, k referendu by nepřišlo dost lidí a nebylo by tak platné. Otázka spalovny a odpadů se dotýká  všech lidí v Jihlavě. Hodně lidí však jede podle  „národní tradice“ -  moc nevykřikovat, raději nedělat rozruch, do ničeho moc nerýpat, a to i když mám názor a daná věc mě trápí. Právě tahle mlčící většina nyní rozhodne o tom, zda bude referendum platné nebo ne. Právě tyto lidi musíme přesvědčit o tom, že názor každého člověka má v referendu obrovskou cenu a že stojí za to udělat si půlhodiny čas a jít hlasovat.   

Proč mám teď zrovna já sáhnout do peněženky?

Protože podpoříte svobodu v naší zemi. Protože postěžovat si při hovoru s přáteli je strašně málo na to, abychom mohli o důležitých věcech skutečně rozhodovat. Čím víc měst prodělá veřejné referendum, tím více zkušeností s přímou demokracií a tím spíš si pak budeme vědět rady, jak se bránit lobbingu, úplatkářství a nekalým praktikám lokální politiky. Pro Jihlavu bude platné referendum znamenat historický zlom mnohdy neprůhledného  rozhodování způsobem já na bráchu, brácha na mě. Platného referenda dosáhneme jen s pomocí financí od vás. Zároveň ale nejsme brečouni, co říkají že to nejde. Jde to! Přihoďte také pár stovek. Díky.  

Na co ty peníze potřebujeme?

Za vybrané peníze připravíme informační a propagační kampaň, ve které uděláme vše pro to, aby se úplně každý Jihlavák dozvěděl, že se referendum koná. Zahájíme online kampaň, budeme vydávat tiskové zprávy, připravíme články a výstupy pro TV i rozhlas. Pronajmeme si plakátovací plochy, vydáme letáky do schránek, napíšeme všem lidem v Jihlavě SMS, ať přijdou k referendu. Každý Jihlavák bude začátek října vědět kdy a kam přijít hlasovat. Peníze využijeme výhradně na služby (tisky, grafické práce, pronájmy plakátovacích a propagačních ploch, SMS kampaň, online propagace). Na naše platy nepůjde ani jediná koruna. Vše děláme dobrovolně a zadarmo. Jde nám skutečně o jádro věci, Není v tom žádné skryté politikaření ani snaha se zviditelnit nebo obohatit. 

Za kačku dvě kačky!

Náš projekt je také skvělý v tom, že se nás rozhodla podpořit nadace Vodafone -  pokud vybereme cílovou částku, nadace nám ji znásobí. Pokud tady na hithitu vybereme 65 000 nadace nám dalších 65 přidá a rázem z toho bude 130. To je úžasné no ne? Kdy se Vám to podaří, že dáte na dobročinnost třeba 1000 Kč, ale na projekt půjde dvojnásobek? 

Když ne referendum, tak co třeba cvičená svině?

Moc bychom si přáli, abyste náš projekt podpořili proto, že vám přijde jako dobrá věc. Ale pokud se tak nestane, třeba by Vás mohly nalákat naše zajímavé odměny. Jelikož Jihlavské referendum podporuje i místní Biofarma Sasov, můžete si koupit mnoho nevšedních zážitků. Co takhle  udělat si rodinnou procházku s cvičenou sviní Fidorkou? Nebo se projít s 1,5 tuny vážícím plemenným býkem Mazlíkem? Zkoušeli jste někdy přespat v konopném poli? Nebo byste snad chtěli vidět, jak zastánci referenda zápasí v bahně s lidmi z Jihlavského magistrátu? Co myslíte, přijali by takovou výzvu? 

Kdo za tím stojí?

Jsme neformální skupina lidí, která usiluje o uspořádání Jihlavského referenda. V téhle partě, co teď jsme, je to náš  velký společný cíl, na kterém intenzivně pracujeme. Jinak děláme kde co. Hodně nás zajímá, jak funguje místní společnost, ochrana přírody, ekologie, hodně také sledujeme místní politiku a politiky, snažíme se zpřístupňovat dokumenty a poodhalovat různé levárny. Jsme aktivní občané, kteří se chtějí spolupodílet na rozhodování a utváření svého města.

Pokud byste mě chtěli kontaktovat, protože nám chcete přispět tolik peněz, na kolik tady ani nemáme odměnu, napište mi mail. Kontroluju je často. Nebo mi napište jen tak, názor, postřeh, pochvalu, kritiku. man.matej@gmail.com Nebo mi zavolejte. 724 115 436

Díky, že jste to dočetli až sem.

Matěj Man a spol.

News

Aug 2, 2016 Chtěli byste jako odměnu obraz? Napište mi!

Kamil Rydlo – Jihlavský umělec nabízí své krásné obrazy. Jsou vystaveny v  online galerii po kliknutí na ikonu „i“ vpravo nahoře se vám ukáže prodejní cena, rozměr a technika. Pokud by se Vám některý obraz zalíbil, napište mi a já ho sem vystavím jako samostatnou odměnu ke koupi. man.matej…

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • 8 Perly ze soudních síní jihlavského referenda


  Věřili byste, že ve výroku nejvyššího správního soudu se v souvislosti s jihlavským referendem píše o panně Zlatovlásce? Nebo že soudci natvrdo označili jednání magistrátu za obstrukční? V rámci této odměny Vám pošleme výpis největších perliček z dvouletého soudního procesu jihlavského referenda. Pobavíte se, budete zírat.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 3.93
  (CZK 100)
 • 16 Speciální živočišné poděkování

  Budeme Vám neskonale vděční. O tu radostnou zprávu, že jste nás podpořili právě Vy, se podělíme se stádem krav. Těmto zvídavým posluchačkám přečteme Vaše jméno s naším poděkováním. Vše zdokumentujeme a o video se s Vámi podělíme e-mailem i na Facebooku.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 3.93
  (CZK 100)
 • 38 Speciální edice konopného čaje 150 Kč


  Krabička 18 sáčků vynikajícího nálevového bio konopného čaje s povídáním o referendu a poděkováním. Čaj je vyroben z technického konopí, vypěstovaného přímo v Jihlavě, sušený odpadním teplem z bioplynové stanice. Nutno podotknout, že čaj je opravdu vynikající. I já, velký milovník kávy ho s chutí na farmě popíjím.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 5.90
  (CZK 150)
 • 8 from 10 Hodina německé konverzace s rodilým mluvčím

  Což takhle potrénovat němčinu a sejít se s Klausem Hübnerem u kávy nebo čaje při živé konverzaci? Jakožto rodilý Němec a učitel němčiny nezklame Vaše očekávání. Krom klasických témat se s Vámi rád pobaví o referendu, politické situaci v Jihlavě i ČR nebo na téma uprchlické krize záleží na Vaší chuti. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 5.90
  (CZK 150)
 • 11 Exkurze na biofarmě Sasov, Jihlava

  Zajímá Vás, jak se mají sasovští bio čuníci a bio kravky či jak se pěstuje bio konopí? Jak funguje bioplynová stanice? Přijďte na komentovanou prohlídku biofarmy Sasov. Podrbete si čuníky za uchem. Exkurze proběhne ve dvou termínech. Z těch si prosím jeden zvolte a dejte nám to vědět do poznámky. 30. srpna nebo 15 října.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 7.87
  (CZK 200)
 • 6 Dekret ochránce přímé demokracie v Jihlavě

  Za 500 Kč, které získáme po sečtení Vašeho daru a nadace Vodafone, dokážeme informovat o podrobnostech hlasování v referendu 370 lidí. Váš příspěvek tak posune referendum o krok blíž k platnosti a závaznosti. Pokud vyplníte do poznámky poštovní adresu, dekret Vám zašleme poštou vytištěný. V opaném případě dorazí e-mailem.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 9.84
  (CZK 250)
 • 6 Video sestřih perliček ze zasedání jihlavského zastupitelstva k referendu

  Z video záznamu zasedání jihlavských zastupitelstev pro Vás sestříháme krátký spot těch nejsmutnějších i nejvtipnějších momentů v souvislosti s referendem. Budete překvapení, jak někteří politici dokážou za rok otočit, mlžit a protiřečit si.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 11.80
  (CZK 300)
 • 4 Přenocování v konopném poli


  Šumění zelených palic, vůně konopných silic, měsíc nad hlavou, vysočinsky vzduch, široko daleko jen vy a konopí. Kupte si poukaz na přespání v konopném poli. Přijďte to zažít a podpořte naše referendum. Přespání bude možné v noci 30. 8. 2016. Sasovské lány konopné jsou dosti široké pro mnoho konopných spáčů.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 13.77
  (CZK 350)
 • 11 Pozvánka na závěrečnou párty referenda

  Přijďte s námi oslavit vítězství na závěrečnou párty. Bude zajištěné pivo, nealko, lehké grilování a občerstvení. Hlavně si budeme moci poklábosit a oddechnout po dobře odvedené práci. Párty se uskuteční v sobotu 15 října na farmě na Sasově.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 19.67
  (CZK 500)
 • 22 Kolekce sypaných konopných bio čajů

  Zdá se, že konopí je dosti oblíbené. Proto přidáváme mezi odměny exkluzivně na posledních pár dní  kolekci 3 druhů sypaného čaje. 3 druhy sypané čajové směsi převážně z technického konopí, vypěstovaného přímo v Jihlavě, sušeného odpadním teplem z bioplynové stanice. 3 x 50 gramů v neprodyšných čajových kapsách.

  Čajová edice bude vypadat takto:
  1. Výběr z květů konopí
  2.  konopí, mateřídouška, dobromysl, měsíček
  3. konopí, kontryhel, řebříček, hluchavka

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 19.67
  (CZK 500)
 • 6 Vycházka se cvičenou sviní


  Na sasovské farmě žije svině. Je to svině speciální – krotká, mazlivá, přítulná. Jmenuje se Fidorka a každý rok má malá prasátka. Když nám pošlete 500 a jí přinesete rohlík nebo kousek chleba ráda se s Vámi projde. Vezměte s sebou děti, přátele, nebo i celou rodinu. A nezapomeňte si foťák. Fidorka se s Vámi projde v sobotu 15 října. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 19.67
  (CZK 500)
 • Sold out!! Obraz Kamila Rydla: Baletka

  Rozmývaná tuš, kolorovaný, formát A4. 
  Náhled obrazu!

  Reward delivery: In a month

  EUR 39.35
  (CZK 1,000)
 • 1 Vycházka s plemenným býkem

  Na Sasově žije také plemenný býk Mazlík. Je to tamní lev salónu a otec většiny telátek. Je ho kus. Váží přes 1,5 tuny a je to pohodář. Vést tak majestátní zvíře je pořádný adrenalin. Mazlík se na Vás bude těšit v sobotu 15 října. Foťáky s sebou. Ačkoliv se jmenuje Mazlík, pořád je to býk, zvíře hodné respektu a pokory. Proto je jeho vedení možné z bezpečnostních a chovatelských důvodů pouze pro muže starší 18 let.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 59.02
  (CZK 1,500)
 • 2 Logo na letáku ve schránkách všech Jihlavských domácností

  V rámci informační kampaně doručíme do všech jihlavských domácností dvakrát během dvou měsíců informační leták či noviny. Pokud je pro Vás osobně či pro Vaši firmu zajímavé mít na takovém materiálu své logo, poděkování či jinou drobnou reklamu, tato odměna je tu pro Vás.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 196.73
  (CZK 5,000)
 • Sold out!! Obraz Kamila Rydla: Mýcení iracionálních představ

  akryl na plátně - 80x60 cm
  Náhled obrazu

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 393.47
  (CZK 10,000)
 • 2 Logo na všech informačních materiálech referenda

  Buďte našim hlavním partnerem. Vaše logo nebo jiná drobná reklama se objeví na všech našich tištěných materiálech. Plakáty na všech výlepových plochách v Jihlavě, plakáty v trolejbusech, 2 x 10 000 letáků do schránek, placená inzerce v novinách. Pro více detailů se ozvěte, určitě se domluvíme. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 590.20
  (CZK 15,000)
 • 0 Bahenní zápas na jihlavském náměstí

  Parta lidí, která stojí za referendem, zápasí v bahně na Jihlavském náměstí! Vyberte si tuhle odměnu a my vyzveme i lidi z Magistrátu města Jihlavy, aby se s námi utkali v bahenním souboji. Co myslíte, mají magistrátníci nadhled a smysl pro legraci, aby se s námi utkali v bahně? Pokud výzvu nepřijmou, poměříme síly buď mezi sebou, anebo s Vámi. Tak či onak to bude velkolepá show.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 1,967.34
  (CZK 50,000)