Banátské lanýže

Pomozte dokončit rekonstrukci provozovny na organické zpracovávání lanýžů, ovoce, zeleniny atd. v rumunském Banátu ! Ochutnejte ty nejkvalitnější evropské divoké lanýže ! Zároveň nám pomůžete oživit zanikající českou vesničku Rovensko...

 • Lanýž černý Carpaccio

 • Černý lanýž Purée

 • Rovensko foto: Ivo Dokoupil

 • Černý zimní lanýž (Tuber Melanosporum)

 • Budoucí provozovna 2015

 • Budoucí provozovna 2015

 • Provozovna rekonstrukce - budoucí kancelář

 • Provozovna rekonstrukce

 • Provozovna rekonstrukce

 • Lanýžová hledačka Sára

 • Lanýžové úlovky

 • Naše lanýžové dobroty

 • Lanýž černý v cibulovém chutney

 • Lanýž černý ve skle

 • Lanýžová vajíčka s chřestem

 • Lososový tartar s lanýžem

 • Květákový krém s lanýžem

EUR 15,259
pledged of EUR 13,031

117%

117% completed

306 contributors pledged

Community, Food

Rovensko, CS, Rumunsko

Show all rewards

Robin a Nataša, česko-slovenská dvojice, která se rozhodla pro svobodný život. Navzdory pochybnostem našich rodin, přátel i místních obyvatel, jsme se usídlili na Rovensku, v jedné z  českých vesnic v rumunském Banátu.

                      

     Po letech stresujícího života v Praze, se nám vytratila radost ze života. Konzumní lákadla všeho druhu postupně ztratila svůj lesk. Každodenní stres si vybral svou daň na těle i na duchu a my se rozhodli, že se pokusíme o změnu. Po velmi důkladné  přípravě  (naivní toť představa),  jsme jednoho dne sbalili naše dvě kočky a králíčka,  do vozíku jsme naskládali veškerý náš majetek a vyrazili směr Rovensko.  Dnes, téměř 5 let poté, jsme už o něco méně naivní a mnohem více pokorní vůči drsné realitě života v divočině.  Ale nadšení nepolevilo, naopak, roste každým dnem !!! 

     Obracíme se na Vás s prosbou o pomoc při dokončení první etapy rekonstrukce provozovny, ve které budeme zpracovávat lanýže, divoké byliny, ovoce, zeleninu a spoustu dalšího. Provozovna bude  sloužit nejen nám, ale všem stávajícím či nově příchozím obyvatelům vesničky Ravensca v Rumunském Banátu, kteří mají své produkty a chtějí, ale nemohou je oficiálně prodávat. Cílem je mít legislativně odpovídající místo na zpracování a možnost produkty prodávat na běžném trhu. K tomu je nutné mít úřady schválenou technologii a prostory. Většinu už máme. K zahájení provozu nám zbývá zrekonstruovat poslední, ale největší místnost.  S Vaší pomocí je reálné zahájit provoz ještě letos. Jako srdečné díky pro Vás  připravíme naše lanýžové pochoutky:

                 

Rovensko:   

Čarokrásná česká vesnička na vrcholcích předhůří rumunských Karpat. Tato oblast na srbsko-rumunských hranicích se jmenuje Banát. Před více jak 200 lety se sem přesídlilo postupně několik stovek českých rodin.  Někteří pomáhat strážit zdejší hranice , další pracovat v dolech či těžit dřevo ze zdejších hlubokých lesů. Díky své poloze bylo Rovensko většinu své existence izolované od okolních vlivů a  vesnice si zachovala původní český ráz, zvyky, tradiční hospodaření i čistě český jazyk. Menší zemědělské stroje sem dorazily až v devadesátých letech, elektřina v roce 1994.   

     Za posledních pár desetiletí však odešla většina původně banátských rodin zpět do Čech.  Z více jak 200 obyvatel zde zůstalo jen něco málo přes 60, převážně starších, a i z těch mnozí plánují svůj odchod za dětmi do původní vlasti. Hlavním důvodem je samozřejmě nedostatek pracovních příležitostí a konzumní lákadla západní společnosti. 

                     

                                                                                                                                 Foto: Ivo Dokoupil 

Lanýže:

Kde se vzali lanýže ? Lanýže přišli jako dar z nebe v pravý čas. Našli jsme je náhodou u nás na salaši. Prostřednictvím tohoto vzácného plodu přírody, se nám otevřela možnost, jak v Rovensku rychleji realizovat naše plány. Tato gastronomická delikatesa zde má díky své kvalitě více jak staletou tradici a věříme, že nám otevře dveře pro distribuci dalších místních, díky panenské přírode neméně kvalitních, delikates. Více o našich lanýžích najdete na rawtruffle.com

                             

Další plány:

Kam až lze dojít ?  Naše plány jsou stále naivní a velmi rozsáhlé. Rádi bychom v další etapě vytvořili  ubytovací kapacity. Mimo jiné pro různé workshopy se zaměřením na zdraví prospěšné jídlo (nejenom lanýže), alternativní zdroje energie, yogu, meditace, permakulturní pěstování a vše ostatní, co zde každý den praktikujeme.  Rádi bychom,  aby přišlo více nových bytostí, zkusit si žít svůj život dlouhodobě udržitelným způsobem a při tom mít dostatek prostředků na zaplacení povinných plateb státu a ostatních nezbytností dnešní doby. Letos se k nám přidává první česko-japonská rodina.  Společně hledáme způsob jak žít šetrně a při tom bez strachu a stresu. Věříme, že jednoho dne společně vytvoříme samostatně udržitelný prostor poskytující dostatečnou potravinovou a energetickou soběstačnost, která zde ještě před dvaceti lety byla, ale její „kvalita“ nedokázala držet krok s dobou.   Věříme, že s použitím „nových“ poznatků z oblasti hospodaření se zdroji, jako je např: permakulturní zemědělství, zdravá strava, alternativní zdroje energie atd. lze i zde žít šťastný, plnohodnotný a okolí nezatěžující život.

Závěr:

Život v divoké přírodě daleko od „civilizace“ vytváří nejen příležitost, ale doslova nutnost žít v trvalém naladění na potřeby všech živých bytostí v prostoru, který člověk obývá. Nerozptylován civilizačními ruchy, se tak vědomě stává součástí většího živoucího organizmu a své konání směřuje v zájmu celku, nikoliv sebe sama.  Toto místo má velmi silnou energii a vnímá to tak každý, kdo do Rovenska zavítal. Zdejší životní styl činí člověka otevřenějším, uvolněnějším a srdečnějším.  Většina návštěvníků se sem proto opakovaně vrací a někteří dokonce zůstanou napořád...  

Věříme, že s Vaší pomocí dokážeme využít potenciál tohoto místa a také Vy osobně, zde jednoho dne naleznete útočiště, ať už trvalé či jen krátkodobé a načerpáte zde sílu v objetí vibrující přírody.

Více zde o nás : http://salas-raw-life.webnode.cz/

Poděkování: 

Děkujeme všem kteří nás na naší cestě podporují. Děkujeme rodičům za bezmeznou podporu všeho druhu. Děkujeme Stream.cz nejen za poskytnutí filmových materiálů. Děkujeme Banat.cz a Ivu Dokoupilovi za foto a všemožnou další podporu. Děkujeme také hithit.cz za vytvoření prostoru ke sdílení vizí.  Děkujeme všem ostatním za případné příspěvky či sdílení a díky Vám všem, že jste dočetli až na konec... 

Robin a Nataša

 

News

Apr 23, 2016 DEKUJEME !!!

Tisícekrát srdečně děkujeme všem přispěvovatelům !!! Máte-li nějáke dotazy, kontaktujte nás prosím přes FB profily.. Děkujeme  Robin a Nataša https://www.facebook.com/natasa.dekanova https://www.facebook.com/bubu.blackwhite

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • 16 Dobrý pocit, poděkování, tipy jak hledat lanýže...

  Nezištným darem zahřejete u srdce nás i sebe a naše srdečné díky pak najdete na našich webových stránkách. Získáváte také nárok, se na nás kdykoliv v budoucnu obrátit a my Vám poradíme pár tipů jak si zkusit najít vlastního lanýže, nebo Vám pomůžeme zorientovat se na trhu s lanýži a doporučíme ten správný výrobek pro danou příležitost.
   

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 7.45
  (CZK 200)
 • 14 Originální pohlednice z Banátu, poděkování a tipy jak hledat lanýže

  Pošleme Vám z Rovenska pohled s naším srdečným poděkováním. Pohledy jsou z dílny známého fotografa Ivo Dokoupila, který si zdejší kraj také zamiloval. Dále se na nás můžete kdykoliv obrátit pro tipy, jak zkusit najít, nebo kde koupit lanýže. Uvedeme Vás také, se srdečným díky, na našich stránkách. 
   

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 11.17
  (CZK 300)
 • 40 from 50 Domácí bylinkový čaj „Klidná mysl“, poděkování, tipy...

  Dostanete od nás domácí bylinkový čaj „Klidná mysl“, vhodný pro relaxaci duše a těla, který je tvořen originální směsí zdejších divokých bylin, které pro Vás letos nasbíráme. Získáváte také nárok, se na nás kdykoliv v budoucnu obrátit a my Vám poradíme pár tipů jak si zkusit najít vlastního lanýže nebo kde a jak koupit. Poděkování na našich stránkách samozřejmostí.  

  Reward delivery: In half a year

  EUR 13.03
  (CZK 350)
 • 40 from 100 Osobní banátský med, poděkování, tipy...

  Váš život osladíme Banátským domácím medem, produktem zdejších včeliček z divokých luk či starých odrůd stromů. Med bude stočený přímo pro vás s věnováním. Získáváte také nárok, se na nás kdykoliv v budoucnu obrátit a my Vám poradíme pár tipů jak si zkusit najít vlastního lanýže.  Upřímné poděkování na našich stránkách je samozřejmostí.  

  Reward delivery: In half a year

  EUR 14.89
  (CZK 400)
 • 53 from 100 Černý lanýž v cibulovém Chutney 45g a recepty

  Lahodné chutney z karamelizované cibulky s černými lanýži roztančí Vaše chuťové pohárky. Stačí jím potřít třeba topinku nebo plátek čerstvého chleba, podávejte s bílým vínem. Pošleme Vám čerstvě vyrobené přímo pro Vás, dárkově zabalíme s věnováním a přidáme recepty. Poradenství samozřejmostí. 

  Reward delivery: In half a year

  EUR 20.48
  (CZK 550)
 • 78 from 100 Černý lanýž Carpaccio 45g a recepty

  Oblíbené lanýžové carpaccio v panenském olivovém oleji patří k lanýžové klasice. Vynikající je především do rizotta nebo na těstoviny. Pošleme Vám jedno čerstvě vyrobené přímo pro Vás, dárkově zabalíme s věnováním a přidáme recepty.Tipy k hledání lanýžů jsou samozřejmostí. 

  Reward delivery: In half a year

  EUR 26.06
  (CZK 700)
 • 90 from 100 Černý lanýž Pureé 45g a recepty

  Vychutnáte jednu z našich dvou nejoblíbenějších pochoutek – lanýžové purée, dle tradičního receptu italských babiček, se špetkou pečeného česneku a kapkou citrónu.  Do tradičního lanýžového rizota jak stvořené.  Získáte jej čerstvě vyrobené přímo pro Vás, dárkově zabalené s věnováním a recepty. Poradenství samozřejmostí.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 26.06
  (CZK 700)
 • 77 from 100 Černý lanýž celý a recepty


  Černý lanýž konzervovaný v celku, jen s kapkou vody a vlastní šťávou, je jedinečným a originálním dárkem. Luxusní skleničku připravíme přímo pro Vás z čerstvých lanýžů, zašleme v dárkovém balení s recepty a osobním poděkováním. Poradenství je samozřejmostí.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 33.51
  (CZK 900)
 • 56 from 100 Černý lanýž v cibulovém Chutney 45g, Černý lanýž Purée 45g a recepty

  Dokonalá kombinace k degustaci. Naše nejoblíbenější produkty v luxusním dárkovém balení. Porovnejte lanýžovou tradici italské a španělské kuchyně.  Připravíme přímo pro Vás z čerstvých lanýžů, zašleme v dárkovém balení s recepty a osobním poděkováním Poradíme co a jak ohledně lanýžů, kdykoliv budete potřebovat .

  Reward delivery: In half a year

  EUR 37.23
  (CZK 1,000)
 • 88 from 100 Černý lanýž celý ve skle a Černý lanýž v cibulovém Chutney a recepty

  Sada pro přípravu večeře pro čtyři nebo originální dárek. Zasíláme v luxusním dárkovém balení vyrobeném pouze pro Vás s recepty a osobním poděkováním. Kdykoli v budoucnu Vám poradíme aktuální informace ze světa lanýžů.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 55.85
  (CZK 1,500)
 • 73 from 100 Kompletní sada našich výrobků (balení 85g): Lanýž ve skle, Carpaccio, Chutney a Purée

  Sada všech našich aktuálních výrobků ve velkém balení v luxusních dárkových krabičkách. Jestli si na lanýžích budete pochutnávat sami, nebo část někomu darujete je na Vás.  Ale darujte je rychle, po ochutnání se Vám už nebude chtít. Osobní poděkování a pomoc kdykoliv bude potřeba samozřejmostí.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 111.69
  (CZK 3,000)
 • Sold out!! Víkend na Rovensku, celá sada výrobků...  Víkend v naši malebné vesničce  Rovensko. Zahrnuje pobyt pro dvě osoby na 2 noci u některé ze zdejších babiček s  vydatnou domácí stravou (polopenze), povídání o lanýžích, soběstačnosti a všem o co bude zájem. Seznámíme Vás s našimi pejsky a odvezete si kompletní sadu všech našich aktuálních lanýžových výrobků, dále domácí med, domácí Tuicu a balení bylinné směsi „Klidná mysl“ k tomu. Těšíme se na Vás. Termín dohodou.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 186.15
  (CZK 5,000)
 • Sold out!! Víkend na Rovensku, celá sada výrobků...
  Víkend v naši malebné vesničce  Rovensko. Zahrnuje pobyt pro dvě osoby na 2 noci u některé ze zdejších babiček s  vydatnou domácí stravou (polopenze), povídání o lanýžích, soběstačnosti a všem o co bude zájem. Seznámíme Vás s našimi pejsky a odvezete si kompletní sadu všech našich aktuálních lanýžových výrobků, dále domácí med, domácí Tuicu a balení bylinné směsi „Klidná mysl“ k tomu. Těšíme se na Vás. Termín dohodou.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 186.15
  (CZK 5,000)
 • 6 from 10 Kompletní sada našich výrobků a další speciální sada, vyrobená pro Vás na přání.

  Dostanete  sadu všech našich aktuálních výrobků ve velkém balení v dárkových krabičkách jako základ a navíc pro Vás v nadcházející lanýžové sezoně 2016, uděláme speciální sadu výrobků. Budete si moc vybrat z produktů, které zatím vyrábíme jenom pro sebe. Abychom zachovali naprostou čerstvost a nejsilnější aroma, nejsou výrobky sterilizované a některé se musí spotřebovat v řádu týdnů. Jedná se o Lanýžový olej organicky aromatizovaný, Lanýžový med organicky aromatizovaný a Lanýžová Țuică (tradiční rumunská pálenka aromatizovaná čerstvým černým lanýžem). Osobní poděkování a pomoc kdykoliv bude potřeba samozřejmostí.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 223.38
  (CZK 6,000)
 • 9 from 10 Týdení jógový pobyt v Rovensku s jogínem Lukasem Janatou

  Nezapomenutelná dovolená v naši malebné vesničce  Rovensko. Zahrnuje pobyt pro jednu osobu na 6 dnů a nocí. Ubytování u některé ze zdejších babiček s  vydatnou domácí stravou (polopenze). Pobyt bude plný informací o zdravé stravě a její přípravě s každodením cvičením ashtanga jógy pod vedením jogína Lukáše Janaty. Těšíme se na Vás. Termín: týdny od 2 - 22.7.2016

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 256.89
  (CZK 6,900)
 • Sold out!! Týden na Rovensku a k tomu vše ostatní...  Nezapomenutelná dovolená v naši malebné vesničce  Rovensko. Zahrnuje pobyt pro dvě osoby na 6 dnů a nocí u některé ze zdejších babiček s  vydatnou domácí stravou (polopenze), gurmánské pohoštění s lanýži u nás, přednášku a diskuzi o lanýžích, soběstačnosti a všem o co bude zájem. Vezmeme Vás na zdejší zajímavá místa, na tradiční rumunské trhy, zacvičíme si společně jogu atp.  Seznámíme Vás s našimi pejsky a odvezete si kompletní sadu všech našich aktuálních výrobků ve velkém balení, domácí med, domácí Tuicu a velké balení bylinné směsi „Klidná mysl“ k tomu. Těšíme se na Vás. Termín dohodou.

  Reward delivery: In a year

  EUR 446.76
  (CZK 12,000)
 • 4 from 5 Čistokrevné štěnátko Lagotto Romagnolo a tipy jak ho vycvičit na hledání lanýžů..

  Jestli jste se, stejně tak jako my, zamilovali do těchto nádherných pejsků, můžete takto získat šťeňátko od našeho čistokrevného hledačského dua - Sáry a Tyda. Tato rasa je velice vzácná a není běžně k dostání v chovných stanicích v ČR. Pejskové jsou díky svému unikátnímu čichu nejen talentovaní hledači, jsou především roztomilí, hraví, extrémně inteligentní a poslušní přátelé nejen pro Vás, ale i Vaše děti a ostatní domácí mazlíčky. Případný odběr v průběhu roku 2017.

  Reward delivery: In over a year

  EUR 744.60
  (CZK 20,000)