Strakonice nejen sobě

Přes 350 účinkujících ve čtyřech dnech (10. - 13. 9. 2015) na více než dvanácti větších, či menších scénách. Čtyřdenní veřejná přehlídka všeho, co ve Strakonicích souvisí s významem slova „kultura“.

Strakonice nejen sobě – lidé si vzali festival za svůj a sbírka je v plném proudu

Sep 1, 2015

Festival Strakonice nejen sobě, jehož nultý ročník se bude konat 10.–13. září 2015 na 15 menších či větších scénách po celém městě, se blíží mílovými kroky. 

Akce má i svou crowfundingovou kampaň na serveru HITHIT.CZ, kde se filantropové skládají na nízkonákladový festival. Na něm vystoupí kolem 350 účinkujících, z toho jen 29 strakonických kapel. Všichni vystupují zadarmo, stejně jako pořadatelé akce si nenárokují žádné honoráře a vstupné na všechny pořady bude zdarma. S blížícím se datem festivalu, jemuž bude 9. září od 17 hodin předcházet kulturní fórum – veřejná diskuze v rytířském sále strakonického hradu o budoucím financování strakonické kultury, jsme si povídali s hlavními pořadateli festivalu Petrem Hnilem, Janem Rausem a Martinem Vadlejchem.

Kdo byl iniciátorem festivalu a přišel s ideou akce Strakonice nejen sobě? Co tomuto nápadu předcházelo?
 

Petr Hnilo: Po mém spíše okolnostmi vynuceném příchodu do Strakonic po asi 18 letech jsem si říkal, co tady vlastně budu dělat ve svém volném čase, když jsem odtud už jednou z podobného důvodu odešel. Navíc jsem věděl, že budu mít několik let hodně práce a času málo. Nejdřív jsem doufal, že budu s někým spolupracovat na podobném principu, jako tomu probíhalo s píseckým Píčkem, ale brzy jsem narazil, protože tahle scéna je ve Strakonicích maličká, navíc tady do značné míry chybí povědomí o tom, jak vlastně vypadá. Kdybych chtěl tohle dělat samostatně, první roky bych se nedoplatil. Pak jsem si všiml, že Strakonice jsou výjimečné množstvím toho, co působí v oblasti kultury a napadlo mě, že nebudu něco vozit do Strakonic, ale že budu Strakonice vozit ven. Oslovil jsem malíře Jiřího Mášku a vznikl dobrovolný a v podstatě bezplatný projekt Strakonice v Republice, se kterým jsme zatím byli v Písku, Praze a Českých Budějovicích a budeme samozřejmě pokračovat. Princip spočívá v tom, že v rámci vernisáže Jirkových obrazů se koná maximálně hodinový program tvořený pouze tvůrci ze Strakonic – konkrétně především z členů Loutkové scény Radost, Divadelního souboru Čelakovský, SHŠ Vendetta, dudáky, hostem sochařem Tomášem Havlíkem a dalšími – který nad rámec vernisáže propaguje strakonickou kulturu a snaží se v místě navázat další kontakty. Sešla se prima parta a já jsem věděl, že tuhle akci budu muset jednou ukázat ve Strakonicích, už jenom proto, aby strakoničtí věděli, s čím je vlastně svévolně a podle našeho výběru reprezentujeme. A když postupně přišel čas a já začal přemýšlet o tom, jak to udělat, říkal jsem si, proč bychom se měli omezovat pouze na účastníky projektu Strakonice v Republice, že by to mohlo být větší. Do toho přišly volby a do určité míry se zvýšila pravděpodobnost, že by to šlo udělat ve větším měřítku. Věděl jsem, že dál už to přesáhne moje schopnosti, a šel jsem s tímhle nápadem za Martinem Vadlejchem, který překvapeně odpověděl: „O něčem takovém přemýšlím už dva roky!“ A už to jelo.

Představte stručně svou roli v produkci festivalu. Kolik lidí vyslyšelo výzvu, aby se zapojili do produkčního týmu a kolik lidí celkem se bude podílet na organizaci akce?
 

Petr Hnilo: Ze začátku jsme byli dva, pak tři, pak čtyři, pak nás bylo pět, šest – a už se těch lidí ani nedopočítám. Odhadem několik desítek.

Martin Vadlejch: Při realizaci zastupuji sdružení Sunshine cabaret a jeho role je především poskytnutí zázemí a  background už realizovaných projektů ve Strakonicích, v Čechách i v zahraničí

Jan Raus: Já se festivalu účastním jako organizátor a nejspíš i jako účinkující. Z organizačního hlediska mám na starosti věci spojené s technickou a logistickou podporou a mediální prezentací akce směrem k médiím, Jelikož je celý festival založen na bázi dobrovolnosti, lze v podstatě říct, že každý, včetně mě dělá to, co je právě potřeba a zadarmo.

Více z rozhovoru se dozvíte na blogu Zbyňka Konvičky.

První třetina za námi, díky!

Aug 15, 2015

Rád bych tímto oslovil vás všechny, kteří jste k dnešnímu dni podpořili festival Strakonice nejen sobě 2015.
Jako jeden z jeho hlavních pořadatelů vám tímto chci s velkou vděčností poděkovat.
Tato plánovaná událost, která je věnovaná strakonické kultuře, je v mnoha ohledech zcela nová. A to nové se tradičně prosazuje obtížně – a bez pomoci je námaha ještě větší. Vaše pomoc je dokladem toho, že naší věci věříte a že jste pro ni ochotni i něco obětovat. Všichni si toho nesmírně vážíme.

Dostali jsme nápad a rozhodli jsme se ho realizovat. Věděli jsme, že nás čeká cesta plná překážek a nepochopení. Ale věřili jsme tomu, že náš nápad je dobrý a životaschopný, že na to nebudeme sami a že se nám festival podaří uskutečnit.

Vědomí, že mezi námi jsou lidé, kteří jsou v dnešní době ochotni a schopni dobrovolně pomoci něčemu takovému, jako je „všechno, co má ve Strakonicích něco společného s významem slova kultura“, hřeje u srdce. Současně dává zapomenout na často vyčerpávající námahu, kterou našemu společnému festivalu dobrovolně věnujeme my sami. A dodává energii vytrvat a nakonec „zvítězit“.

Přispěla Jennifer, která nám pomáhá z druhého konce světa z Portlandu, přispívají lidé pod svým plným jménem, peníze posíláme my sami i lidé, jejichž jména neznáme, protože si to sami nepřejí. 
První třetinu požadované částky naší kampaně jsme společně příspěvky pokryli.

Čeká nás ještě velké úsilí a hodně vydané energie. Ale jsem přesvědčený o tom, že dobrá věc zvítězí. Toto vítězství bude patřit i vám.

Ještě jednou všem dárcům velice děkuji a samozřejmě všechny srdečně zvu na festival Strakonice nejen sobě 2015. 
Budeme rádi skládat účty.
Petr Hnilo

„PROČ TO DĚLÁŠ A CO Z TOHO MÁŠ?“ JAN RAUS ODPOVÍDÁ

Aug 12, 2015

Jan Raus„A abych závěrem odpověděl na hlavní otázku. Dělám to proto, že to považuji (a nejen ve Strakonicích) za potřebné a nutné. Myslím, že zajistit transparentní financování kultury a rovné možnosti všem aktivním lidem není nic, co by nedávalo smysl. A co z toho mám? Mimo starosti, časového presu, desítek hodin u telefonu nebo mailu, investice vlastních prostředků nebo know how jen dobrý pocit, že tahle zvolená cesta může vést k lepším zítřkům strakonické kultury, které jsem 25 let, coby člen kapely Z ničeho nic, součástí.“

Odpovědi na otázky, které možná leckoho trápí a nejen na ně:

http://janraus.blog.idnes.cz/c/472010/proc-to-delas-a-co-z-toho-mas.html

EUR 2,045
pledged of EUR 1,980

103%

103% completed

77 contributors pledged

Music, Art

Strakonice, Jihočeský kraj, Česká republika

All or nothing. Project finished on Sep 17, 2015 at 19:44.

Choose reward for your contribution

 • sold 5

  Váš hřejivý, dobrý pocit z podpory smysluplné myšlenky a naše velké DÍKY!

  Reward delivery: not specified

  EUR 1.98
  (CZK 50)
 • sold 14

  Tomu se dá říkat opravdová láska! Milujete Strakonice a nežádáte za svůj příspěvek nic jiného než placku s logem SNS2015!

  Reward delivery: not specified

  EUR 3.96
  (CZK 100)
 • sold 22

  Jan Ámos Komenský by téměř jistě naši akci podpořil! Vy za svá “dvě kila” dostanete mimo našeho vděku placku, samolepku a pohlednici SNS2015! placka, samolepka, pohlednice

  Reward delivery: not specified

  EUR 7.92
  (CZK 200)
 • remaining 31 from 50

  Jako znalec a milovník veškeré dobré kultury víte, že se vaše investice vyplatí i v budoucnu, ve festivalovém čase za svůj vklad obdržíte festivalový balíček. Plátěná taška,placka, samolepka a lístek do umělecké tomboly, kde vyhrává každý, patří k našim díkům. placka, samolepka, plátěná taška, 1x lístek MARKET SNS15

  Reward delivery: not specified

  EUR 19.80
  (CZK 500)
 • remaining 20 from 30

  Velký festivalový balíček pro strakonického patriota se štědrým srdcem.Vaši investici vám bude připomínat festivalové DVD, který snad vhodně doplní plátěná taška, placka, samolepka, to vše se symboly SNS2015! Aby vám při festivalu nevyschlo v krku, navíc získáte od našeho partnera voucher na 2 nápoje a lístek do umělecké tomboly (vyhrává každý), který vám přinese dárek od některého z interpretů DVD "nejen sobě", plátěná taška, placka, samolepka, voucher od partnera, 1xlístek MARKET SNS15

  Reward delivery: not specified

  EUR 39.60
  (CZK 1,000)
 • remaining 22 from 25

  Vy náš festival chcete!!! Minimálně stejně jako my. A čím odměnit takovou důvěru a filantropii? Věnujeme Vám tričko festivalu SNS 2015. Budete zváni na nedělní závěrečné festivalové setkání pořadatelů a účinkujících. Jako vzpomínka na příjemný víkend určitě zůstane festivalové DVD, na kterém se dost pravděpodobně mihnete i Vy, společně s dalšími upomínkovými předměty jako je placka a samolepky SNS 2015. 2 lístky do festivalové 100% výherní umělecké tomboly vám přinesou i nějakou maličkost od některého z účinkujících. DVD "nejen sobě", placka, samolepka, 2x lístek MARKET SNS15

  Reward delivery: not specified

  EUR 79.19
  (CZK 2,000)
 • Sold out!!

  Za 5000,- vám CAN Production natočí klip, maturitni či svatební video atd. Vše ale záleží na domluvě. Samozřejmostí je i DVD, tričko festivalu, plátěná taška a 2x lístek MARKET SNS15

  Reward delivery: not specified

  EUR 197.98
  (CZK 5,000)
 • Sold out!!

  Dvě videa již byla zakoupená, tak přidáváme další dvě pro případné zájemce.
  Za 5000,- vám CAN Production natočí klip, maturitni či svatební video atd. Vše ale záleží na domluvě. Samozřejmostí je i DVD, tričko festivalu, plátěná taška a 2x lístek MARKET SNS15

  Reward delivery: not specified

  EUR 197.98
  (CZK 5,000)