Legendy o Magorovi I., komiks, vypráví Čuňas, kreslí Cingroš

Komiks Legendy o Magorovi I. Příběhy o vůdčí postavě českého undergroudu, které dosud kolovaly jen mezi známými, vypráví František Stárek Čuňas a kreslí Marian Cingroš. Komiks má 120 stran a bude stát 269 Kč.

Author: Pulchra

EUR 2,100
pledged of EUR 1,878

111%

111% completed

72 contributors pledged

Literature

Praha, Hlavní město Praha, Česká republika

Show all rewards

Jak to začalo

Ivan Martin Jirous řečený Magor byl kultovní postavou české nonkonformní kultury, vůdčí figurou českého undergroundu, výtvarným teoretikem, spisovatelem, básníkem. Byl také bojovníkem za lidská práva a politickým vězněm. Jeho nepřehlédnutelná postava čněla všude tam, kde se zjevila. Měl téměř vždy poslední slovo, vlastní osobitý názor. Vyšlo mu několik básnických sbírek, texty pro děti, zápisky, teoretické texty. Bezprostředně po jeho smrti byly knižně vydány i vzpomínky Magorových přátel. Nikdo však dosud nezpracoval jeho historky, které mají dnes už legendární rozměr a Jirousovi přátelé si je vyprávějí většinou z úsměvem na rtech. Tak jsme se s Čuňasem a Marianem Cingrošem rozhodli, že by bylo dobré je pustit mezi širší okruh lidí a zárověň je tak zachovat. A jako nejlepší způsob nám vyšel komiks.

Co je náš cíl?

Rádi bychom vydali první díl Magorových legend a pak další a další. Chceme je vydávat jako Rychlé šípy, na pokračování, alespoň dvakrát ročně (pokud bude Čuňas při smyslech a Cingrošovi nevyschne pero).

Detaily

Komiksovou knihu Legendy o Magorovi I. autorské dvojice Čuňas – Cingroš tvoří série tří příběhů, které o básníkovi a vůdčí postavě českého underhroundu Ivanu Jirousovi alias Magorovi kolují mezi známými v ústním podání. Jde o svěží, komické, někdy až tragikomické, vyprávění, kde je hlavní hrdina líčen jako svérázný člověk, který se díky svému pojímání světa dostává do různých “zvláštních” situací a okolí na něj hledí přinejmenším s podivem. Autorům se navíc podařilo na pozadí jednotlivých „Magorovských legend“ přiblížit i absurdní společenskou situaci za komunistického režimu i po jeho pádu. Komiks Legendy o Magorovi bude vycházet na pokračování. Autoři už pracují na dalším dílu.

... a ještě něco navíc

Navíc jedno stanovisko od spisovatele a publicisty Viktora Šlajchrta

Nápad transponovat některé Magorovy příhody do podoby komiksu vychází zjevně z jejich ústního tradování v okruhu Jirousových přátel a příznivců. Ti vědí své a nemají potřebu zdůrazňovat intelektuální a charakterovou výjimečnost svého hrdiny. Kreslená figurka Magora zde navazuje na archetyp trickstera, potažmo na všemožné Enšpígly, Nasredíny či bratry Palečky, jejichž žertovné kousky dokládají nekonvenční pojímání světa. V komiksu není Magor falešně interpretován jako v médiích, ale karikován a předváděn za účelem komických efektů. Stárkův text je místy hodně syrový, místy snad příliš prvoplánový, ale ve spojení s kresbami dobře funguje. Žánr komiksu navíc vychází vstříc kultovnímu cítění.  

Kdo jsme?

Pulchra je malé nakladatelství, které od roku 2007 vydává především poezii, eseje a memoárovou literaturu. Vydáváme většinou knihy českých autorů, kteří nemohli za komunistů publikovat jinak než v samizdatu, protože byli v nemilosti strany a vlády a nebo žili v exilu a pak knihy mladých zajímavých autorů. Ze zahraniční tvorby se snažíme představit autory, kteří jsou v Čechách málo známí a nebo úplně neznámí.

Proč to děláme?

Děláme to proto, aby nezmizela radost, jak říkával Magor... a sami nejsme schopni takové projekty bez pomoci zafinancovat.

News

Apr 14, 2015 100 % cílové částky dosaženo

Děkujeme velice všem, kteří náš projekt podpořili. Dnes ráno jsme to společně dotáhli k vytýčenému cíli 50 000 kaček a pokračujme dále.

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • 40

  Doručíme Vám na Vaší adresu

  knihu Legendy o Magorovi I.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 11.27
  (CZK 300)
 • 13

  Dostanete

  dvě knihy

  Legendy o Magorovi I.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 18.78
  (CZK 500)
 • 6

  Ve dvou knihách Legendy o Magorovi, které Vám zašleme, budete mít

  podpisy autorů

  .

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 28.17
  (CZK 750)
 • 10

  Podpisy autorů i s osobním věnováním

  do dvou knih Legendy o Magorovi I., které obdržíte jako dárek.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 37.57
  (CZK 1,000)
 • 1

  Dostanete

  dvě knihy

  Legendy o Magorovi I. s

  podpisy autorů a osobním věnováním

  a

  slevový kupón v hodnotě 300 Kč

  na knihy z produkce nakladatelství Pulchra dle vašeho výběru (vybírejte na www.pulchra.cz).

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 56.35
  (CZK 1,500)
 • 0

  Osobně Vás pozveme na křest knihy spojený s koncertem skupiny DG 307.

  A Navíc dostanete dvě knihy Legendy o Magorovi I. s podpisy autorů a osobním věnováním a slevový kupón v hodnotě 500 Kč na knihy z produkce nakladatelství Pulchra dle vašeho výběru (vybírejte na www.pulchra.cz). Tato nabídka je omezena do 13.4. 2015.

  Reward delivery: In a month

  EUR 75.13
  (CZK 2,000)
 • 0

  Budete mít slevu 1000 Kč na knihy z produkce nakladatelství Pulchra

  (vybírejte na www.pulchra.cz). Navíc obdržíte dvě knihy Legendy o Magorovi I. s podpisy autorů a osobním věnováním a osobně Vás pozveme na křest knihy spojený s koncertem skupiny DG 307. Tato nabídka je omezena pouze do 13. 4. 2015.

  Reward delivery: In a month

  EUR 187.83
  (CZK 5,000)
 • 2

  V knize Legendy o Magorovi I.bude vytištěno poděkování Vaší osobě

  . Navíc obdržíte dvě knihy Legendy o Magorovi I. s podpisy autorů a osobním věnováním a osobně Vás pozveme na křest knihy spojený s koncertem skupiny DG 307. Tato nabídka je omezena pouze do 31. 3. 2015.

  Reward delivery: In a month

  EUR 375.66
  (CZK 10,000)
 • 0

  Pokud máte zájem

  vydat vlastní knihu

  , zajistíme Vám její redakci, korektury, grafickou úpravu, tisk a distribuci. Brožovaná vazba, maximální délka textu 100 normostran, počet 200 výtisků.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 1,126.97
  (CZK 30,000)