Český smalt - pomozte zachránit poslední smaltovnu v Čechách

Jsme Honza a Míra, dva kamarádi, kteří se pod značkou Český smalt pokoušejí o zdánlivě nemožné - zachránit poslední smaltovnu v Čechách a Evropě, která umí smaltovat litinu. Pomozte nám zachránit výrobu litinového nádobí, které používaly už naše babičky!

Author: Jan Novák

 • Lívanečník

 • Červený hrnec s pokličkou

 • V našich hrncích můžete i péct - třeba chleba!

 • Modrá pánvička

 • Červená pánvička

 • Modrá cípatá bábovka

 • Modrý pekáč s víkem

 • Naše nádobí je vhodné i na indukci!

 • Nejoblíbenější kousky z řady Gourmetina

EUR 23,344
pledged of EUR 8,018

291%

291% completed

258 contributors pledged

Design, Food

Osek, Středočeský kraj, Česko

All or nothing. Project finished on Jun 24, 2022 at 11:18.

Show all rewards

Smaltované litinové nádobí má své stálé místo v kuchyni již po generace. Vyniká svou krásou, jedinečností a hlavně skvělými vlastnostmi, které byly známé již našim babičkám. Český smalt oživuje tuto tradici a pod značkou Gourmetina přináší na trh řadu smaltovaného litinového nádobí ve všech jeho podobách.

Litina je vynikající ve vedení tepla a jeho rovnoměrném rozmístění po stěnách nádobí. Masivní stěny hrnců, pánví, pekáčů a forem teplo skvěle akumulují a dlouho udržují. Litinové nádobí je díky tomu odolné vůči připálení a vzhledem k tepelné akumulaci umožňuje i pomalé vaření. Pekáče a formy z litiny velmi dobře akumulují teplo z trouby, i po vytažení pokrmu jej udržují dlouho teplý*.

Velkou výhodou smaltovaného litinového nádobí je jeho všestranné použití. Ať už vaříte na indukci, plynu či venkovním grilu, toto nádobí můžete bez obav použít.

Litina není nic jiného než slitina přírodního železa s uhlíkem, ostatní příměsi dodává pouze sama příroda. Základem smaltu jsou křemičité frity, jejichž složení je podobné sklu. Veškeré naše výrobní postupy i používané materiály jsou tak ekologické a trvale udržitelné.

Díky povrchové úpravě smaltem je litinové nádobí při správném zacházení takřka nezničitelné. I připálené pokrmy stačí nechat odmočit a smýt obyčejnou houbičkou.
Dvouvrstvý smalt dokonale chrání pokrmy před pronikáním škodlivých kovových iontů z podkladového materiálu do pokrmů. Smalt samotný je naprosto zdravotně nezávadný, používaný materiál je v Českém smaltu pravidelně certifikován.

Společnost Český smalt byla založena v r. 2019 s cílem zachránit výrobu v bývalém smaltéřském učilišti. Vedle produkce litinového smaltovaného nádobí se zabývá i renovacemi a smaltováním historických litinových předmětů, jako jsou například nástěnné zahradní výlevky.

Firma je pokračovatelem díla Eduarda Bartelma, vynálezce zdravotně nezávadného smaltu, který již v roce 1838 založil v nedalekém Novém Jáchymově první továrnu na smaltované litinové nádobí. Tvary vyráběného nádobí a pečících forem pocházejí ze začátku 20. století a jejich autory byli převážně mistři z blízkých Železáren Komárov.  

Smaltovna v Oseku u Hořovic je jediná smaltovna v Čechách, která odlívá a smaltuje výhradně litinové nádobí a umí ho také zrenovovat.

Každý kus litinového odlitku se musí vytvořit v bentonitovém písku originální „bábovička“, což není možné bez modelového zařízení. Naše stávající modelová zařízení jsou vyrobená ještě ze dřeva a dávno za hranou životnosti. Pokud nemá výroba tradičního českého smaltovaného litinového nádobí skončit, musí být současné modelové zařízení pro každý produkt nahrazeno a uzpůsobeno potřebám moderního slévárenství. To nám nejenom umožní pokračovat v tradiční a jedinečné výrobě, díky navýšení produkce se naše nádobí stane zároveň i cenově dostupnější.

Výroba modelových zařízení je finančně velmi náročná, a proto bychom ji chtěli podpořit kampaní na HITHITU. 

První modelové zařízení, které bychom chtěli díky kampani vyrobit, je na již zmíněnou vídeňskou bábovku, následně budeme podle vybrané částky obnovovat modelová zařízení pro celý náš sortiment.

Honza Novák

Honza dlouhá léta pracoval jako jednatel v několika zemích u nadnárodní firmy. Když od této firmy odešel, dle svých slov proto, aby měl už konečně klid, navštívil čirou náhodou smaltovnu v Oseku u Hořovic, která se nacházela ve stadiu klinické smrti.

Klid tedy Honza vyměnil za pokus o záchranu něčeho, co by po zavření bylo nenávratně pryč.

Míra Rykl

Míra je projektant, stavitel, majitel stavební firmy. S Honzou se znají už od dětství a když Mirek viděl, o co se Honza snaží, nabídnul mu svou pomoc.

„Honza je blázen, ale nemohl jsem ho v tom nechat samotného. Projekční i stavební práce je fajn, ale není nad to, potěžkat si v rukách kus něčeho, co jsme u nás vyrobili. Moc důležitá je pro mě i ekologičnost a udržitelnost celého procesu, spojení metalurgie a historické chemie je pro mě zábava, která mě opravdu naplňuje.“

Vídeňská bábovka Sofie

Jedním z cílů Českého smaltu je vytvoření tzv. vídeňské bábovkové formy. A proč zrovna vídeňské? Tvarově vychází z klasických kroucených vzorů, má ovšem přesně definovaný objem i velikost. Vídeňské receptury na bábovky počítají s vnitřním průměrem horního obvodu 22 cm, lišit se nesmí ani o fous Františka Josefa 😊 Tato velikost dosud v sortimentu Českého smaltu chyběla a hodit se bude jistě i vám.

Příprava nového produktu je velmi náročná, neboť nelze jednoduše zkopírovat produkt původní. Aby mohla slévárna začít nový odlitek odlévat, musí vzniknout tzv. modelové zařízení, které před samotným litím formuje do speciálního bentonitového písku finální tvar odlitku. Dnešní příprava a definování modelového zařízení pro novou bábovku je naprosto unikátní v tom, že výsledný produkt nebude mít existující historický předobraz. Jisté však je, že i tento kousek bude v domácnosti sloužit celé generace.

Pánev

Příprava nejlepších steaků si žádá to nejlepší vybavení! Vezměte si na pomoc naši klasickou těžkou pánev z přírodní šedé litiny. Rychle a rovnoměrně vede teplo i bez přidávání tuku a tím pomáhá zdravému způsobu vaření. Nechte se okouzlit jejím poctivým řemeslným zpracováním podle původního historického nádobí a vdechněte své kuchyni kapku babičkovského šmrncu.

Pekáč s víkem

Připravte si svatomartinskou husu i další české klasiky po vzoru našich babiček ve velkém bytelném pekáči. Ten náš je dokonalou replikou původní historické formy a vykouzlí ve vaší kuchyni nostalgickou atmosféru starých časů.

Hrnec s víkem

Zažijte lásku při prvním použití! Vařte zdravě a jednoduše v našem klasickém, babičkovském, kulatém hrnci. Vyrobili jsme ho z přírodní, těžké, šedé litiny, která excelentně vede teplo. Je tak dokonalým parťákem pro pozvolné vaření, dušení či pečení. Retro design je navržený přesně podle původní historické předlohy a snadno navodí hřejivou domácí atmosféru při každém použití.

Lívanečník

Užijte si přípravu tradičních snídaní jako za časů našich babiček. Náš klasický lívanečník je dokonalou replikou původního historického nádobí a ve vaší kuchyni se bude vyjímat jako malý klenot. Vyrobili jsme ho z poctivé, přírodní, šedé litiny, která rovnoměrně vede teplo. Své nedělní lívance tak již nikdy nepřipálíte.

Český smalt vyrábí nejen krásné litinové smaltované nádobí, ale jako jediný na trhu umí vdechnout nový život i starožitným či poškozeným smaltovaným výrobkům z litiny. 

Nádobí, které se u vás dědilo generace tak nemusíte házet do šrotu. Stačí jej svěřit do rukou Českého smaltu a můžete si z něj znovu vychutnat třeba buchty jako od babičky.

1. Obtisk modelového zařízení – formování do písku

Modelové zařízení se obtiskne do speciálního bentonitového písku. Do vzniklé výdutě se vlije litina rozžhavená na 1500 stupňů a nechá se vychladnout. Zní to jednoduše, ale je to věda. Tenkostěnnou litinu, která je při výrobě nádobí nezbytná, zvládne odlévat jen velmi málo sléváren v republice a každý odlitý kus představuje opravdu mistrovskou práci.

Nároky na přesnost modelového zařízení jsou v tomto případě obrovské, tomu bohužel odpovídají i finanční náklady na jeho pořízení..

2. Opracování odlitku

Jakmile odlitek vychladne a ztuhne, očistí se od bentonitového písku a ručně se opracuje. Opracování spočívá především v odstranění vtokových soustav, které přivádějí rozžhavenou litinu do naší zformované „bábovičky“. Vše se čistí ručně a s velkou péčí.

3. Žíhání

Na začátku každého smaltovacího procesu je takzvané žíhání. Každý odlitek se se musí vyžíhat, což není nic jiného, než že se odlitek vystaví po dobu ca. jedné hodiny žáru přes 800 stupňů. 

4. Tryskání

Smyslem tryskání je zbavit odlitek okují, které se na něm vytvořily během žíhacího procesu. Tryská se v tryskacím zařízení, podle jeho typu se jako tryskací materiál používá korund, ocelový granulát nebo sekaný drát. 

5. Základní smalt – sintr

Aby smalt na nádobí byl opravdu funkční a nejenom zbytečnou slupkou, jako je to v případě nekvalitního litinového nádobí prodávaného za pár korun v diskontních řetězcích, musí pod něj přijít podkladová vrstva, zvaná sintr.

Pouze vrstva sintru dá vašemu nádobí pořádnou ochranu a vašemu zdraví jistotu, že spolu s bábovkou nebudete konzumovat šupiny litiny.

6. Krycí bílý potravinářský smalt

Po sintru přijde na řadu bílý smalt, který se používá uvnitř našeho nádobí.

Tak jako sintr, i bílý smalt se nanáší ručně stříkací pistolí a po jeho zaschnutí se vypaluje v peci.

7. Barevný venkovní smalt 

Český smalt má v nabídce celkem osm venkovních barev, které dají vašemu nádobí tu správnou osobitost. 

8. Zabarvování hran, kontrola jakosti

Horní hranyse ručně zabarvují speciální hygienickou barvou, která tuto hranu dokonale ochrání před působením vlhkosti. Hrana se totiž nedá smaltovat, je příliš úzká a smalt by se na ní neudržel.

Po zabarvení hrany už přichází to nejhezčí. Výrobek se s láskou vyleští, zkontroluje se každý detail a může se vložit do krabice.

9. Balení

Trvalo nám dlouho, než jsme přišli na to, jak naše produkty balit. Obal musí být lehký, dokonale chránit naše smaltované děti, hlavně ale musí být naprosto ekologický, protože bublinková folie je možná praktická, rozhodně ale není přívětivá k životnímu prostředí. Řešení jsme nakonec nalezli – naše výrobky balíme do ekologického recyklovaného papíru a kukuřičných granulí, které se krásně rozpouštějí ve vodě. 

News

Aug 3, 2022 Rozeslali jsme dotazníky k Vašim odměnám!

Vážení přispěvatelé,  moc děkujeme za podporu v rámci naší HitHitové kampaně. Jak jsme slíbili, děláme vše proto, aby Vaše odměny dorazily, a proto Vás chceme tímto požádat o vyplnění již avizovaného dotazníku, který Vám právě dorazil do e-mailu.  Vyplnění je pro nás velmi důležité, abychom mohl…

More

Jul 15, 2022 Co nás čeká po úspěšné kampani?

Naši milí přispěvatelé, Před několika týdny jsme úspěšně dokončili náš projekt na Hithitu a tímto vám moc děkujeme. Léto tak pro nás začalo v pozitivním duchu a my doufáme, že i vy si ho užíváte plnými doušky. V Českém Smaltu nezahálíme a hned jsme se pustili do práce na dodání vašich odměn. V…

More

Project links

Comments

Choose reward for your contribution

 • sold 56
  Držím Vám palce!

  Mám rád/a české tradice a chci podpořit poslední smaltovnu litiny v Čechách!

  Reward delivery: in a week after the Hithit project end

  EUR 10.02
  (CZK 250)
 • sold 31
  Poukaz na renovaci litiny v hodnotě 1 000 Kč

  Máte doma litinový smaltovaný kousek, kterému byste chtěli vdechnout nový život? Kupte si poukaz na renovaci a ušetřete tak 25 %.

  Voucher bude zaslán elektronicky na e-mail.
   

  Reward delivery: in a month after the Hithit project end

  EUR 30.07
  (CZK 750)
 • remaining 35 from 50
  Lívanečník 20 % Sleva

  1 x Lívanečník 

  Délka: 360 mm
  Šířka: 240 mm
  Hmotnost: 1,60 kg

  Barevné provedení:
  Červená
  Modrá
  Zelená
  Bílá 
  Černá

  Vybranou barvu nám napište do poznámky.

  Doprava: 
  Osobní odběr na podnikové prodejně v Oseku .... ZDARMA
  Poštovné ČR .... 129 Kč = 2 359 Kč
  Poštovné SK, AT, DE 179 Kč = 2 409 Kč

  V dalším kroku navyšte přispívanou částku o cenu vámi vybrané dopravy.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 89.40
  (CZK 2,230)
 • remaining 36 from 50
  Pánev velká 20 % Sleva

  1 x Velká pánev

  Průměr: 280 mm

  Barevné provedení:
  Červená
  Modrá
  Zelená
  Bílá 
  Černá

  Vybranou barvu nám napište do poznámky.

  Doprava: 
  Osobní odběr na podnikové prodejně v Oseku .... ZDARMA
  Poštovné ČR .... 129 Kč = 2 759 Kč
  Poštovné SK, AT, DE 179 Kč = 2 809 Kč

  V dalším kroku navyšte přispívanou částku o cenu vámi vybrané dopravy.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 105.43
  (CZK 2,630)
 • remaining 39 from 50
  Vídeňská bábovka Sofie 20 % Sleva

  1 x Velká forma na bábovku Sofie

  Vnitřní průměr horního obvodu: 220 mm

  Barevné provedení:

  Červená
  Modrá
  Zelená
  Bílá 
  Černá

  Vybranou barvu nám napište do poznámky.

  Doprava: 

  Osobní odběr na podnikové prodejně v Oseku .... ZDARMA

  Poštovné ČR .... 129 Kč = 2 919 Kč
  Poštovné SK, AT, DE 179 Kč = 2 969 Kč

  V dalším kroku navyšte přispívanou částku o cenu vámi vybrané dopravy.
   

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 111.85
  (CZK 2,790)
 • remaining 35 from 50
  Set hrnec + víko 20 % Sleva

  1 x Velký Hrnec
  1 x Víko na velký hrnec

  Průměr: 250 mm
  Objem: 3 l
  Hmotnost: 4,80 kg

  Barevné provedení:
  Červená
  Modrá
  Zelená
  Bílá 
  Černá

  Vybranou barvu nám napište do poznámky.

  Doprava: 
  Osobní odběr na podnikové prodejně v Oseku .... ZDARMA
  Poštovné ČR .... 129 Kč = 3 949 Kč
  Poštovné SK, AT, DE 179 Kč = 3 999 Kč

  V dalším kroku navyšte přispívanou částku o cenu vámi vybrané dopravy.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 153.14
  (CZK 3,820)
 • sold 6
  Sada na Sladké - 30 % Sleva

  1 x Velká forma na bábovku Sofie
  1 x Lívanečník

  Barevné provedení:
  Červená
  Modrá
  Zelená
  Bílá 
  Černá

  Vybranou barvu nám napište do poznámky. 

  Doprava: 
  Osobní odběr na podnikové prodejně v Oseku .... ZDARMA
  Poštovné ČR .... 258 Kč = 4 648 Kč
  Poštovné SK, AT, DE 358 Kč = 4 748 Kč

  V dalším kroku navyšte přispívanou částku o cenu vámi vybrané dopravy.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 175.99
  (CZK 4,390)
 • sold 5
  Set Pekáč + víko - 20 % Sleva

  1 x Velký pekáč
  1 x Víko na velký pekáč

  Barevné provedení:
  Červená
  Modrá
  Zelená
  Bílá 
  Černá

  Vybranou barvu nám napište do poznámky.

  Doprava: 
  Osobní odběr na podnikové prodejně v Oseku .... ZDARMA
  Poštovné ČR .... 129 Kč = 4 749 Kč
  Poštovné SK, AT, DE 179 Kč = 4 799 Kč

  V dalším kroku navyšte přispívanou částku o cenu vámi vybrané dopravy.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 185.21
  (CZK 4,620)
 • sold 5
  Sada na Vaření - 30 % Sleva

  1 x Velká pánev
  1 x Velký hrnec
  1 x Víko na velký hrnec

  Barevné provedení:
  Červená
  Modrá
  Zelená
  Bílá 
  Černá

  Vybranou barvu nám napište do poznámky. 

  Doprava: 
  Osobní odběr na podnikové prodejně v Oseku .... ZDARMA
  Poštovné ČR .... 258 Kč = 5 908 Kč
  Poštovné SK, AT, DE 358 Kč = 6 008 Kč

  V dalším kroku navyšte přispívanou částku o cenu vámi vybrané dopravy.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 226.50
  (CZK 5,650)
 • Sold out!!
  Lívanečník

  1 x Lívanečník 

  Barevné provedení:
  Červená
  Modrá
  Zelená
  Bílá 
  Černá

  Vybranou barvu nám napište do poznámky.

  Doprava: 
  Osobní odběr na podnikové prodejně v Oseku .... ZDARMA
  Poštovné ČR .... 129 Kč = 2 079 Kč
  Poštovné SK, AT, DE 179 Kč = 2 129 Kč

  V dalším kroku navyšte přispívanou částku o cenu vámi vybrané dopravy.

   

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 78.17
  (CZK 1,950)
 • Sold out!!
  Pánev velká

  1 x Velká pánev - průměr 28 cm

  Barevné provedení:
  Červená
  Modrá
  Zelená
  Bílá 
  Černá

  Vybranou barvu nám napište do poznámky.

  Doprava: 
  Osobní odběr na podnikové prodejně v Oseku .... ZDARMA
  Poštovné ČR .... 129 Kč = 2 429 Kč
  Poštovné SK, AT, DE 179 Kč = 2 479 Kč

  V dalším kroku navyšte přispívanou částku o cenu vámi vybrané dopravy.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 92.20
  (CZK 2,300)
 • Sold out!!
  Vídeňská bábovka Sofie

  1 x Velká forma na bábovku Sofie

  Barevné provedení:
  Červená
  Modrá
  Zelená
  Bílá 
  Černá

  Vybranou barvu nám napište do poznámky.

  Doprava: 
  Osobní odběr na podnikové prodejně v Oseku .... ZDARMA
  Poštovné ČR .... 129 Kč = 2 569 Kč
  Poštovné SK, AT, DE 179 Kč = 2 619 Kč

  V dalším kroku navyšte přispívanou částku o cenu vámi vybrané dopravy.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 97.82
  (CZK 2,440)
 • Sold out!!
  Set hrnec + víko

  1 x Velký Hrnec
  1 x Víko na velký hrnec

  Barevné provedení:
  Červená
  Modrá
  Zelená
  Bílá 
  Černá

  Vybranou barvu nám napište do poznámky.

  Doprava: 
  Osobní odběr na podnikové prodejně v Oseku .... ZDARMA
  Poštovné ČR .... 129 Kč = 3 479 Kč
  Poštovné SK, AT, DE 179 Kč = 3 529 Kč

  V dalším kroku navyšte přispívanou částku o cenu vámi vybrané dopravy.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 134.30
  (CZK 3,350)
 • Sold out!!
  Set Pekáč + víko

  1 x Velký pekáč
  1 x Víko na velký pekáč

  Barevné provedení:
  Červená
  Modrá
  Zelená
  Bílá 
  Černá

  Vybranou barvu nám napište do poznámky.

  Doprava: 
  Osobní odběr na podnikové prodejně v Oseku .... ZDARMA
  Poštovné ČR .... 129 Kč = 4 179 Kč
  Poštovné SK, AT, DE 179 Kč = 4 229 Kč

  V dalším kroku navyšte přispívanou částku o cenu vámi vybrané dopravy.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 162.36
  (CZK 4,050)