Marián Varga Collected Works I.

Doplňte si „vargovskú“ zbierku o cenný kus, ktorý je poctou Mariánovej tvorbe - chceme vydať box s 15 remastrovanými albumami, raritné CD s nepublikovanými bonusmi a obsiahlou knihou plnou reflexie, rozhovorov, citátov s typickým vargovským nadhľadom.

 • Marián okom Tibora Borského

 • Marián na hrudi 1 • tričko s fotkou

 • Marián na hrudi 2 • tričko s grafikou

 • Skalná pracovná skupina v akcii

 • S Pánom Fotografom Tiborom Borským

 • Scanujeme všetko...

 • Robur Collegia Musica. Pikošiek v knihe bude veľa

669 974 Kč
vybráno z 246 450 Kč

271%

271% splněno

168 lidí přispělo

Hudba

Všechno, nebo nic. Projekt skončil 19.6.2019 v 11:00.

Zobrazit všechny odměny

Ako sa to začalo

Pred 50 rokmi vznikol najdôležitejší album slovenskej, a ako tvrdí kritik Jiří Černý, i československej rockovej hudby ZVOŇTE, ZVONKY. Keby tu dnes Marián s nami sedel, asi by si potiahol z cigary, prižmúril by oči a, akoby sa ho to vôbec netýkalo, prehodil by niečo v zmysle: „No a čo? Aj tak už dnes o tom nikto nič nevie.“ My však práve toto nechceme dopustiť! Pretože Mariánova hudba patrí k tomu najlepšiemu, čo kedy v Československu vzniklo a rozhodne nepatrí minulosti. No ľahko sa to môže stať. Nehrajú ju takmer žiadne rádiá a značka, pre ktorú Marián všetky zásadné albumy nahral, zanikla. Spoločnosti Mariána Vargu sa však hneď pri svojom založení v roku 2017 rozhodla vydať súborné dielo. Podarilo sa nám získať licencie, zozbierali sme to najlepšie, pridali nepublikované bonusy, prehľadali osobný archív a tak nám pod rukami už vyše roka vzniká exkluzívna limitovaná edícia Marián Varga Collected Works I. 

Čo je naším cieľom?

Vydať zberateľsky cenné dielo, ktoré sme nazvali Marián Varga Collected Works I. 16 CD box bude obsahovať zásadné albumy – od Zvoňte, zvonky cez všetky spoločné albumy s Pavlom Hammelom, všetky tituly Collegia musica až po CD s raritnými nahrávkami (Baba Jaga, Concentrated Sorrow..., Radiopalác, Praha 1970) v úplne novom zvukovom remasteringu. Doplníme ho rozsiahlou publikáciou s unikátnou dobovou reflexiou ku každému albumu (recenzie, rozhovory, polemiky) až po súčasnú odbornú reflexiu Vargovej tvorby. Všetko vo výnimočnom grafickom spracovaní s bohatou fotodokumentáciou. Pracujeme na niečom, čo nikto iný nikdy v takejto forme nevydá.

Prečo potrebujeme vašu podporu?

Na tomto projekte pracujeme vo veľkom tíme s nadšením už vyše jeden a pol roka. Teraz sa však blížime k zásadnému kroku - výrobe. Na to, aby sme ho dotiahli do úspešného konca, potrebujeme teraz vašu podporu. Vybraním si odmeny umožníte to, aby dielo bolo skutočne vydané, neostalo "v našich šuflíkoch", ale dostalo sa k vám - Mariánovým fanúšikom.

700 minút hudby 

„Kolekcia albumov s názvom Marián Varga Collected Works I. bude výnimočná novým zvukovým dizajnom zásadných a preslávených nahrávok. Ku každému albumu sme pristupovali s veľkou precíznosťou a snahou dodať známym skladbám nový “oprášený“ zvuk v duchu predstavy samotného Mariána. Za podstatné považujeme, že hudobný redizajn sa tvorí z originálnych analógových nahrávok. Veríme, že túto unikátnu kolekciu ocenia verní fanúšikovia Vargovej hudby, ale aj tí, ktorí jeho dielo ešte tak dôsledne nepoznajú. Je to úžasná hudba a je pre nás veľkou cťou podieľať sa na jej zvukovom ,obnovení´.“

Robert Pospiš & Martin Sillay
nahrávacie a postprodukčné štúdio Real Music House

Kniha o každom albume

"Súčasťou CD boxu Marián Varga Collected Works I. bude obsiahly, viac ako dvestostranový  booklet – textový a obrazový sprievodca ku každému zo šestnástich CD. Mozaika dobových recenzií, rozhovorov, reflexií či zasvätených pohľadov do zákulisia Mariánovej tvorby určite zintenzívni zážitok z počúvania hudby samotnej. K pestrosti tejto mozaiky prispeje aj množstvo raritných fotografií a dobových dokumentov (notové záznamy, plagáty, nepoužité návrhy obalov platní a pod.), z ktorých veľká časť doteraz nebola nikde publikovaná. Tak ako Mariánova hudba s obľubou prekračovala hranice žánrov a „škatuliek“, aj tento booklet vlastne nie je úplne klasickým bookletom. Je totiž rovnako pútavou knihou na čítanie, ale zároveň „časozberným“ dokumentom, obrázkovým albumom či zázračnou „čiernou skrinkou“, ktorá na chvíľu dokáže sprítomniť okamihy, keď sa na každú novú Mariánovu „dosku“ čakalo ako na malý sviatok. Unikátna kniha na čítanie, pozeranie a spomínanie..."             

Peter Uličný
spisovateľ, editor sprievodnej publikácie

Bonusy – nepočuté, nevidené

"Veľmi úzka, zainteresovaná skupina ľudí, ktorí sa vždy zaujímali o Mariánovu tvorbu, už iste počula o ,,červenom kufríku". Dlhé roky ho opatroval jeden z Mariánových priateľov a spoluhráčov gitarista Peter Peteraj, keďže išlo o kufrík vzácnych nahrávok na magnetofónových kotúčoch. Marián si totiž mnohé koncerty, ale aj skúšky nahrával. Nebolo to z narcizmu. Ako spomína iný jeho kamarát, Peterajov menovec Kamil, Marián nahrávky donekonečna, až sebatrýznivo analyzoval. Dôvod bol jasný – keďže atribútom bigbítu je, že skladby nemajú notovú fixáciu a vyvíjajú sa v procese, Marián takto hľadal ich slabé miesta a vylepšoval ich. Takto sa nám zachovali raritné (musím však podotknúť, že amatérske) nahrávky niektorých koncertov a najmä nikdy nepublikovaných skladieb, ktoré Collegium musicum hrávalo vo svojich búrlivých začiatkoch napríklad v pražskej Lucerne alebo v Rádiopaláci v roku 1970. Magnetofónové pásy však boli kedysi vzácnosťou a mnohé z nich boli použité viackrát, takže občas prerážajú staršie zvukové stopy, iné nahrávky boli, bohužiaľ, zmazané Mariánovým príbuzným, ktorý si viac cenil ,,zahraničné bigbíty". Kedysi v 90. rokoch sa ,,červený kufrík" dostal až k bigbítovému nadšencovi Petrovi Pišťankovi. Niektoré nahrávky sa mu podarilo preniesť na CD a tie sú teraz v rukách profíkov v Real Music House. Tí sa snažia vydolovať z nich akceptovateľné maximum. Verím, že sa to podarí čo najlepšie, pretože, nazdávam sa, každého fanúšika poteší nahrávka Baby Jagy (Musorgskij, Obrázky z výstavy), ktorú Collegium prestalo hrať, keď sa zhodou náhod ocitla aj v repertoári ELP, skladba Concentrated Sorrow, v ktorej spoznáte inú skladbu Collegia musica, skladbu Dušana Hájeka, na názov ktorej sa pokúša spomenúť si sám autor:) a iné rarity... Moje najväčšie očakávanie sa však týkalo nahrávky na vinyle asi z roku 1959. Na vizitke na čiernom kotúči je detským rukopisom napísané "majster Marián Varga". Kedysi mi Marián prezradil, že skladbu ako dieťa nahral pre otca k narodeninám. Nepochybujem, že bola skvostná ako mnohé iné Mariánove detské skladby zaznamenané v rukopisoch v notových zošitoch, z ktorých mnohé sa neskôr stali hitmi a niektoré ich zápisy budú súčasťou CD boxu ako faksimile. Žiaľ, žiadna snaha neodkryla tajomstvo navždy ukryté v čiernych drážkach. Aj tak ostáva veľa dôvodov pre radosť zo znovuobjavených pokladov."

Jana Vargová

Prečo Collected Works?

Pretože Mariánova hudba je svetová napriek tomu, že sa do sveta nedostal, lebo sme žili za železnou oponou. Je mapou histórie pre súčasné aj budúce generácie. Jeho hudba bola nádychom slobody v temnej dobe komunizmu. A je to systematické zachytenie tvorby jednej silnej osobnosti našej hudobnej kultúry. Mariánovi sa podarilo zachytiť vyjadrenie niekoľkých generácií a jeho hudba presiahla svoju vlastnú dobu. 

„Narodil som sa v roku 1969, v roku, keď sa nahrali Zvoňte, zvonky. Vyrastal som v dobe týchto platní, nahrávok, veľmi skoro som ich začal vnímať, počúvať, silne ma ovplyvnili. Marián tvoril hudbu, ktorá ma vnútorne oslobodzovala. Neskôr som ho aj osobne spoznal, inšpiroval som sa názvom jeho platne pre môj vlastný festival a spolu sme s Mariánom odohrali viacero koncertov a vystúpení. Napísal skladby, ktoré som premiéroval a často ich hrávam, niektoré venoval aj mne osobne. Stal sa mojím priateľom. Moja spolupráca na Collected Works I. je vyjadrenie mojej vďačnosti za to, čo priniesol svojou tvorbou a čo vytvoril pre tisícky ľudí.“

Jozef Lupták
violončelista, zakladateľ a riaditeľ festivalu Konvergencie a predseda SMV

Na záver

Mnohí z vás majú kompletné zbierky albumov. No toto je niečo nové, iné, niečo, čo vzniká len raz. A navyše z rozhodnutia jeho najbližších – manželky Janky, synovca Jakuba a osobných priateľov, ktorí Mariána poznali najlepšie.

Nie sme profesionálne vydavateľstvo a toto nie je „jeden z našich titulov“. Je to výnimočný projekt, na ktorom pracujeme už vyše roka a do ktorého sme dali srdce, čas a energiu. Veríme, že toto z neho budete cítiť, keď si ho doma pred Vianocami budete kúsok po kúsku rozbaľovať.

Aktuality

29.6.2019 ĎAKUJEME vám za podporu!

Milí podporovatelia, s vašou úžasnou podporou sa nám na portáli Hit Hit podarilo vyzbierať 27.185 EUR. Je vás 168, ktorí nám dôverujete, že súbornú kolekciu Marián Varga Collected Works I. spravíme. A my vás nesklameme. Už pred kampaňou a počas nej prebehlo množstvo prípravnej práce. Za posledné 3…

Více

4.6.2019 Nové informácie v polovici kampane

Milí priatelia,  sme v polovici kampane a stále nás teší podpora nových ľudí a partnerov. Včera k nim pribudlo slovenské Rádio_FM, ktoré bude vznik Marián Varga Collected Works I. dokumentovať zvukovo v éteri aj online. Dostávame mnoho otázok a tak sme v sekcii Otázky a odpovede pridali niekoľko…

Více

Komentáře

Vyberte si odměnu za váš příspěvek

 • prodáno 7
  Mám rád Mariánovu hudbu

  Chcem prispieť len preto, že mám hudbu Mariána Vargu rád a budem mať dobrý pocit z toho, že som podporil prvú zbierku jeho diela.

  ​Odmenu vám nemusíme posielať. Dobrý pocit sa dostaví ihneď.

  Doručení odměny: nespecifikováno

  172,52 Kč
  (7 €)
 • zbývá 41 z 50
  Mariánova cigara

  Chcem podporiť vznik Mariánovho súborného diela a chcel by som mať na pamiatku jednu z Mariánových legendárnych cigár. Aj keď nie som fajčiar, odložím si ju na čestné miesto a  budem jej hrdým majiteľom.
   
  Odmenu vám pošleme poštou v rámci Slovenska a Českej republiky.

  Doručenie odmeny: do pol roka – určite pred Vianocami.

  Doručení odměny: na adresu, do půl roku po ukončení projektu na Hithitu

  246,45 Kč
  (10 €)
 • zbývá 14 z 20
  Marián okom Tibora Borského • fotografia

  Chcem podporiť vznik Mariánovho súborného diela a na pamiatku si na stenu vyvesím jednu z limitovanej tlače fotografií veľkosti A4 od Tibora Borského, ktorý je autorom ikonických portrétov Mariána aj Collegia Musica. Tibor Borský mi ju navyše podpíše.

  Odmenu vám pošleme poštou v rámci Slovenska a Českej republiky.

  Doručenie odmeny: do pol roka – určite pred Vianocami.

   

  Doručení odměny: na adresu, do půl roku po ukončení projektu na Hithitu

  616,13 Kč
  (25 €)
 • zbývá 16 z 20
  Na cigare s Mariánom • cigara + fotografia

  Chcem podporiť vznik Mariánovho súborného diela a na pamiatku si na stenu vyvesím ikonickú fotografiu Mariána z limitovanej tlače veľkosti A4 od Tibora Borského aj s jeho podpisom a na čestné miesto odložím jednu z legendárnych Mariánových cigár.

  Odmenu vám pošleme poštou v rámci Slovenska a Českej republiky.

  Doručenie odmeny: do pol roka – určite pred Vianocami.

   

  Doručení odměny: na adresu, do půl roku po ukončení projektu na Hithitu

  739,35 Kč
  (30 €)
 • zbývá 184 z 200
  Marián na hrudi 1 • tričko s fotkou Mariána Vargu

  Chcem podporiť vznik súborného diela Mariána Vargu a ako odmenu si vyberám tričko s jednou z jeho najlepších fotografií od Ľuby Lauffovej, ktorá takto zachytila Mariána na Palárikovej ulici v Bratislave v roku 1971.

  Odmenu vám pošleme poštou v rámci Slovenska. Pre zaslanie do Českej republiky prosím pripočítajte k sume 3 EUR na poštovné.

  Doručenie odmeny: do pol roka – určite pred Vianocami.

  Doručení odměny: na adresu, do půl roku po ukončení projektu na Hithitu

  739,35 Kč
  (30 €)
 • zbývá 194 z 200
  Marián na hrudi 2 • tričko s grafikou Marián Varga

  Chcem podporiť vznik súborného diela Mariána Vargu a ako odmenu si vyberám tričko s grafikou od výtvarníčky Moniky Kubinskej a grafika Mateja Lacka, ktorá bola vytvorená špeciálne pre vznikajúcu kolekciu Marián Varga Collected Works I.

  Odmenu vám pošleme poštou v rámci Slovenska. Pre zaslanie do Českej republiky prosím pripočítajte k sume 3 EUR na poštovné.

  Doručenie odmeny: do pol roka – určite pred Vianocami.

  Doručení odměny: na adresu, do půl roku po ukončení projektu na Hithitu

  739,35 Kč
  (30 €)
 • zbývá 20 z 20
  Fanúšikovský mix • cigara + fotografia + kniha

  Chcem prispieť na vznik Mariánovho súborného diela a doplniť si moju zbierku o predmety, ktoré ešte nemám – legendárnu Mariánovu cigaru, ikonickú fotografiu z limitovanej tlače veľkosti A4 od Tibora Borského s  podpisom autora a novú knihu o 16 Mariánových albumoch.

  Odmenu vám pošleme poštou v rámci Slovenska. Pre zaslanie do Českej republiky prosím pripočítajte k sume 5 EUR na poštovné.

  Doručenie odmeny: do pol roka – určite pred Vianocami.

   

  Doručení odměny: na adresu, do půl roku po ukončení projektu na Hithitu

  1 971,60 Kč
  (80 €)
 • zbývá 20 z 20
  Veľký fanúšikovský mix • cigara + fotografia + tričko + kniha

  Chcem prispieť na vznik Mariánovho súborného diela a doplniť si moju zbierku o predmety, ktoré ešte nemám – legendárnu Mariánovu cigaru, ikonickú fotografiu z limitovanej tlače veľkosti A4 od Tibora Borského s podpisom autora, tričko s grafikou od Moniky Kubinskej a grafika Mateja Lacka alebo s fotografiou od Ľuby Lauffovej a novú knihu o 16 Mariánových albumoch.

  Odmenu vám pošleme poštou v rámci Slovenska. Pre zaslanie do Českej republiky prosím pripočítajte k sume 8 EUR na poštovné.

  Doručenie odmeny: do pol roka – určite pred Vianocami.

  Doručení odměny: na adresu, do půl roku po ukončení projektu na Hithitu

  2 464,50 Kč
  (100 €)
 • zbývá 129 z 200
  Marián Varga Collected Works I. • kompletný box

  Som ozajstný fanúšik Mariána Vargu, chcem podporiť vznik jeho súborného diela a mať doma exkluzívnu a limitovanú zbierku (jeden z 500 ks, ktoré majú byť vydané) – 16 albumov, z toho 15 nanovo zremastrovaných a jeden bonusový s dosiaľ nevydanými nahrávkami, rozsiahlu knihu o všetkých albumoch s nepublikovanými bonusmi a plagátmi. 

  Odmenu vám pošleme poštou v rámci Slovenska. Pre zaslanie do Českej republiky prosím pripočítajte k sume 10 EUR na poštovné.
   
  Doručenie odmeny: do pol roka – určite pred Vianocami.

   

  Doručení odměny: na adresu, do půl roku po ukončení projektu na Hithitu

  4 805,78 Kč
  (195 €)
 • zbývá 1 z 20
  Keď už, tak už všetko • kompletný CD box + cigara + fotografia + tričko

  Som verný fanúšik Mariána Vargu a chcem podporiť vznik jeho súborného diela a mať doma exkluzívnu a limitovanú zbierku jeho diela (jeden z 500 ks, ktoré majú byť vydané) – 16 albumov, z toho 15 nanovo zremastrovaných a jeden bonusový s dosiaľ nevydanými nahrávkami, rozsiahlu knihu o všetkých albumoch s nepublikovanými bonusmi a plagátmi. K tomu ešte fotografiu veľkosti A4 z limitovanej tlače od Tibora Borského, autora ikonických fotografií Mariána zo 70-tych rokov s podpisom autora, tričko s grafikou  Mariána od Moniky Kubinskej a grafika Mateja Lacka a ako bonus aj Mariánovu cigaru.

  Odmenu vám pošleme poštou v rámci Slovenska. Pre zaslanie do Českej republiky prosím pripočítajte k  sume 15 EUR na poštovné.
   
  Doručenie odmeny: do pol roka – určite pred Vianocami.

  Doručení odměny: na adresu, do půl roku po ukončení projektu na Hithitu

  6 161,25 Kč
  (250 €)
 • zbývá 40 z 50
  Marián Varga Collected Works I. na druhú • 2 kompletné boxy

  Chcem mať jeden box pre seba a druhý ako dar, poteším sa zvýhodnenej sume a podporím tak dvojnásobne vznik Mariánovho súborného diela.

  Odmenu vám pošleme poštou v rámci Slovenska. Pre zaslanie do Českej republiky prosím pripočítajte k  sume 20 EUR na poštovné.
   
  Doručenie odmeny: do pol roka – určite pred Vianocami.

   

  Doručení odměny: na adresu, do půl roku po ukončení projektu na Hithitu

  9 241,88 Kč
  (375 €)
 • zbývá 5 z 5
  10 boxov a poďakovanie v knihe • pre PARTNERov edície

  Chcem byť partnerom tohto skvelého projektu. Záleží mi na tom, aby slovenská, špeciálne Mariánova hudba bola zhmotnená v  zberateľskej kolekcii a žila tak ďalej. Za svoj príspevok dostanem 10 boxov Marián Varga Collected Works a poďakovanie v sprievodnej publikácii.

  Odmenu vám doručíme osobne v rámci Slovenska a Českej republiky.
   
  Doručenie odmeny: do pol roka – určite pred Vianocami.


   

  Doručení odměny: na adresu, do půl roku po ukončení projektu na Hithitu

  49 290,00 Kč
  (2 000 €)
 • Vyprodáno!!
  Marián Varga Collected Works I. • kompletný box pre najvernejších

  Som najvernejší fanúšik Mariána Vargu, chcem podporiť vznik jeho súborného diela a mať ako jeden z prvých exkluzívnu a limitovanú zbierku (jeden z 500 ks, ktoré majú byť vydané) – 16 albumov, z  toho 15 nanovo zremastrovaných a jeden bonusový s dosiaľ nevydanými nahrávkami, rozsiahlu knihu o všetkých albumoch s nepublikovanými bonusmi a plagátmi.

  Odmenu vám pošleme poštou v rámci Slovenska. Pre zaslanie do Českej republiky prosím pripočítajte k sume 10 EUR na poštovné.

  Doručenie odmeny: do pol roka – určite pred Vianocami.


   

  Doručení odměny: na adresu, do půl roku po ukončení projektu na Hithitu

  4 312,88 Kč
  (175 €)