Prvé LP kapely PREßBURGER KLEZMER BAND

Nádherné jidiš balady v podaní špičky CZ/SK world music - PREßBURGER KLEZMER BAND. Podporte prvé LP po ôsmich úspešných CD albumoch s jedinečným repertoárom mapujúcim minulosť a súčasnosť židovskej hudby!

Autor: PressKlezBand

 • PREßBURGER KLEZMER BAND

 • Marta Potančoková

 • Ivana Ecetová

 • Juraj Adamuščin

 • Anita Ribar

 • Snežana Jović - Werner

 • Miroslav Vuković

 • Ľubica Čekovská

 • Miriam Rodriguez Brüllová

 • Martin Chovanec

 • Pavol Mucha

 • PKB & Mucha Quartet

65 969 Kč
vybráno z 64 650 Kč

102%

102% splněno

55 lidí přispělo

Hudba

Bratislava, Bratislavský kraj, Slovensko

Zobrazit všechny odměny

Ako sa to začalo

Keď sme v lete 2014 koncertovali v Kodani, spoznali sme výnimočný projekt na scéne židovskej hudby - SEMER. Stratenú a znovuobjavenú hudbu rovnomenného berlínskeho vydavateľstva. Nešlo tu o klezmerovú tanečnú hudbu, ale hlavne nádherné jidiš balady vhodne doplnené kabaretnými skladbami. Tak sme sa neskôr dostali k súdobým skladbám Beyle Schaechter Gottesman, ktorá okrem iného žila v pre nás blízkej Viedni, a niektoré sme s úspechom predviedli s lotyšskou speváčkou Sashou Lurje, ktorá ich pre nás objavila. Prvá z nich "Azoy Lang" sa neskôr stala súčasťou nášho predposledného albumu "Tsvantsik Yorn / Twenty Years", ktorý sme vydali pri dvadsiatom výročí vzniku kapely. O niekoľko mesiacov sme sa dostali k tvorbe neznámeho skladateľa, rodáka z Topoľčian, Arie "Ben Erez" Abrahamsona, ktorý pred vojnou pôsobil v Bratislave. Sme Bratislavčania, "Preßburger", a preto nás jeho nové zhudobnenie básní najväčších poetov píšucích v jidiš nadchlo. No, potrebovali sme k tomu nielen speváčku, ale aj speváka. A tak prišiel do tímu skvelý Juraj Adamuščin s jeho zápalom pre židovskú kultúru a začali práce na našich Baladách. Tvrdo sme na nich pracovali tri roky, odohrali desiatky koncertov, menili, skúšali a zase menili až sme ustálili repertoár a rozhodli sme sa ho nahrať. Podarilo sa to aj vďaka skvelým hudobným hosťom ako Ľubica Čekovská, Mucha Quartet, Dragan Mirković a ďalším. A tak sme na jar 2018 slávnostne verejne uviedli náš CD nosič Baladen, a zase pred vypredanými sálami koncertovali a koncertovali... Sami sme boli prekvapení, nakoľko vždy sme si mysleli, že dostať "standing ovations" znamená hrať rýchlo a temperamentne, no naše Balady mali na publikum ešte väčší účinok. Aj preto nás tento projekt "dostal" natoľko, že sme sa rozhodli, že práve výber našich najkrajších balád bude po ôsmich CD naším prvým LP... Veríme, že sa tak stane práve vďaka vám! Presvedčiť sa o tom budete môcť 6. apríla 2019 v bratislavskom V-klube.

Čo je náš cieľ?

Hithit nám tu píše, že tu máme uviesť podrobnejší opis nášho diela. A že nemusíme to preháňať, stačia 3 alebo 4 vety. Nám stačí jedna. Radi by sme po takmer 25 rokoch nášho pôsobenia s vašou pomocou vydali prvé LP, a to našich krásnych jidiš Balád. To je dosť pádny dôvod, nie?

Detaily

Po ôsmich úspešných albumoch a viac ako dvadsaťročnej činnosti prichádza špička CZ/SK world music PREßBURGER KLEZMER BAND s novým projektom BALADEN. Zohraná zostava sa v posledných rokoch zameriavala najmä na tanečnejšiu hudbu s pečiatkou klezmer. Preßburger Klezmer Band sa však na svojich posledných albumoch nebránili ani hudbe z Balkánu, latinu a jazzovým odbočkám. Projekt prvého LP kapely BALADEN má však omnoho naliehavejšiu ambíciu, ktorý skupinu posúva do nových rozmerov umeleckej činnosti. Členovia skupiny v posledných rokoch neúnavne prekračujú rámec hudobnej realizácie smerom k zberateľskej a vzdelávacej činnosti, čo ich stavia do pozície nie len tých, čo hrajú a spievajú, ale tiež tých, čo angažovane zhromažďujú a vzdelávajú. A aj to je jedna z nosných ideí programu židovských Balád, ktorý je možno v porovnaní s predchádzajúcimi komornejším, no obsahuje v sebe veľkú dávku emócií v podobe piesní o láske, živote a Bohu. Tento nie je len o samotnej kapele, ale predovšektým o vynikajúcich speváckych výkonov Marty Potančokovej, Ivany Ecetovej, Anity Ribar a Juraja Adamuščina. Aranžérsky sa na ňom podieľal z kapely predpovšetkým jej jediný zakladajúci člen Samo Alexander, ale aj skvelí Ľubica Čekovská, Dragan Mirković a Miroslav Vuković, ktorí si na platni aj zahrali. Skrátka projekt, ktorý sa oplatí podporiť! Čestne sľubujeme, že vaše príspevky použijeme na úhradu nákladov spojených s výrobou platne (master, lis a grafické práce). Platňu plánujeme vydať a koncertne predstaviť už na jar tohto roku. Máte sa na čo tešiť!

... a ešte niečo navyše

O výbere toho, čo bude tvoriť naše najkrajšie balady na novom LP, sme dlho diskutovali a dokonca hlasovali. Normálne sme spravili excel tabuľku na google drive a každý hlasoval. Demokraticky sme vybrali, a teda sme presvedčení, že sme spravili všetko pre to, aby sa vám výsledok nášho výberu páčil. Každá zo skladieb má naviac za sebou jedinečný príbeh. S jedným z nich sa s vami podelíme. Pieseň Kraj tanana šadrvana s textom nemeckého básnika židovského pôvodu Heinricha Heineho (ktorého predkovia sú pochovaní na židovskom cintoríne v Bratislave) Der Asra preložil do srbčiny známy srbský básnik Aleksa Šantić. Hudba predstavuje tzv. sevdahlinku, ťahavú pieseň bosnianskych moslimov, ktorá sa však zakladá na piesňach sefardských Židov, ktoré priniesli na územie dnešnej Bosny a Hercegoviny po tom, ako museli opustiť územie dnešného Španielska. Pieseň tak ilustruje jedinečné prepojenie viacerých kultúr a náboženstiev, ktoré kedysi nemali problém spolunažívať. A to je dvojnásobne dôležité v dnešnej dobe neustále zdôrazňovať.

Kto sme?

Sme prvá kapela, ktorá začala hrať na Slovensku židovskú hudbu zvanú klezmer. Robíme to takmer 25 rokov, hrali sme viac ako tisíckrát na Slovensku a vo viac ako 20 štátoch sveta, vydali sme 8 CDs, z ktorých CD Tants mit mir bolo ocenené Radio_head Award ako najlepšie CD v kategórii world&folk za rok 2012, máme za sebou množstvo filmových a divadelných spoluprác, organizujeme slovenskú časť festivalu KlezMORE... No hlavne si užívame dlhodobé kamarátstvo a radosť pre muziku.

Prečo to robíme?

Pretože by sme boli radi, aby ste práve vy, ktorí máte radi našu tvorbu, boli pri tom, ako sa rodí naša ďalšia platňa.

Komentáře

Vyberte si odměnu za váš příspěvek

 • 0 Nálepka

  • Nálepka s logom nového LP a CD. Nalepte ju hocikde a propagujte nás. Poštovné radi uhradíme za vás, ak sa nerozhodnete pre osobné vyzdvihnutie  :-)

  Doručení odměny: Do čtvrt roku

  129,30 Kč
  (5 €)
 • 9 CD

  • CD PREßBURGER KLEZMER BAND "BALADEN" alebo akékoľvek iné CD kapely podľa vášho výberu. Je ich osem a vidíte ich na www.klezmer.sk. Poštovné radi uhradíme za vás, ak sa nerozhodnete pre osobné vyzdvihnutie  :-)

  Doručení odměny: Do čtvrt roku

  258,60 Kč
  (10 €)
 • Vyprodáno!! LP pre najrýchlejších

  • Pre desiatich najrýchlejších presne to nové LP, na ktoré ste prispeli, za najlepšiu cenu! Zaistite si ho takto v predstihu! Poštovné radi uhradíme za vás, ak sa nerozhodnete pre osobné vyzdvihnutie  :-)

  Doručení odměny: Do čtvrt roku

  439,62 Kč
  (17 €)
 • 12 LP

  • Presne to nové LP, na ktoré ste prispeli! Zaistite si ho takto v predstihu! Poštovné radi uhradíme za vás, ak sa nerozhodnete pre osobné vyzdvihnutie  :-)

  Doručení odměny: Do čtvrt roku

  517,20 Kč
  (20 €)
 • 10 LP s poďakovaním

  • Presne to nové LP, na ktoré ste prispeli s podpismi a poďakovaním kapely! Zaistite si ho takto v predstihu! Poštovné radi uhradíme za vás, ak sa nerozhodnete pre osobné vyzdvihnutie  :-)

  Doručení odměny: Do čtvrt roku

  646,50 Kč
  (25 €)
 • 6 Malý darčekový balík

  • Tričko s logom kapely v peknej taške s nálepkou a CD Baladen alebo akékoľvek iné CD kapely s poďakovaním a podpismi kapely. Poštovné radi uhradíme za vás, ak sa nerozhodnete pre osobné vyzdvihnutie  :-)

  Doručení odměny: Do čtvrt roku

  905,10 Kč
  (35 €)
 • 1 Veľký darčekový balík

  • Tričko s logom kapely v peknej taške s nálepkou a presne tým LP, na ktoré ste prispeli, CD Baladen alebo akékoľvek iné CD kapely s poďakovaním a podpismi kapely a poďakovaním na web stránke kapely a sociálnych sieťach. Poštovné radi uhradíme za vás, ak sa nerozhodnete pre osobné vyzdvihnutie  :-)

  Doručení odměny: Do čtvrt roku

  1 551,60 Kč
  (60 €)
 • 4 z 10 LP s poďakovaním na obale

  • Jeden z prvých kusov nového LP s uvedením mena donora na obale v podobe limited edition, poďakovanie na webovej stránke kapely a sociálnych sieťach a v booklete LP (limitované do 15.3.). Poštovné radi uhradíme za vás, ak sa nerozhodnete pre osobné vyzdvihnutie  :-)

  Doručení odměny: Do měsíce

  2 586,00 Kč
  (100 €)
 • 1 Malý súkromný koncert

  • Zahráme vám komorne aj v obývačke, poďakovanie na webovej stránke kapely a sociálnych sieťach, k tomu presne to LP, na ktoré ste prispeli. V prípade koncertu v mieste vzdialenom od Bratislavy budeme radi, ak pridáte aj na cestovné náklady.

  Doručení odměny: Do půl roku

  19 395,00 Kč
  (750 €)
 • 0 Veľký koncert

  • Koncertné vystúpenie kapely, poďakovanie na webovej stránke kapely a sociálnych sieťach, k tomu presne to LP, na ktoré ste prispeli, foto session s kapelou, autogramy, verejné poďakovanie na pódiu, buďte pritom! V prípade koncertu v mieste vzdialenom od Bratislavy budeme radi, ak pridáte aj na cestovné náklady.

  Doručení odměny: Do roku

  38 790,00 Kč
  (1 500 €)
 • 0 PR ponuka pre vás business

  • Zapojenie vašej firmy ako reklamného partnera projektu spojeného s darčekovými baleniami LP s logom vašej firmy, promo vašej firmy na webovej stránke kapely, sociálnych sieťach, koncertoch a pod. Radi si dohodneme konkrétnu formu spolupráce a  jej trvanie (minimálne polroka) za váš príspevok v sume 2000 EUR a viac.

  Doručení odměny: Do roku

  51 720,00 Kč
  (2 000 €)