MOKOŠA - dobové predmety pohanských Slovanov

Dôvodom vzniku je udržiavať dedičstvo, ktoré nám naši predkovia zanechali. Snažiť sa robiť osvetu v tejto oblasti a vytvoriť pre Vás možnosť vyhľadať zaujímavý tovar. Takže... hor sa nás podporiť!!!...Vďaka Vašemu príspevku, zachránime našu históriu !

 • Slovanský boh Perún

 • Kočky

 • Čičmanská skrinka

 • Skrinka s venovaním

 • Šperkovnica s ľudovým motívom

 • Dielnička pre deti

 • Hodiny s ľudovým motívom

 • pohanská spona

 • pohanská spona

 • Príbeh Draka, ktorý to prežil

 • Sila živlov

 • Aj Pohani vedia dobre navariť ;)

 • Pre krásu pohanských dievok

 • pletené náramky

 • mešec na runy

5 402 Kč
vybráno z 43 732 Kč

12%

12% splněno

11 lidí přispělo

Umění, Design

Bánovce nad Bebravou, Trenčiansky kraj, Slovensko

Zobrazit všechny odměny

                                   

Prečo potrebujem Vašu pomoc?

Technické zabezpečenie výroby už mám. Moje výrobky potešili už mnohé srdcia. Ale pokiaľ chcem potešiť sŕdc viac, potrebujem dokúpiť viac výrobného materiálu a oživiť nástroje, ktoré sa rýchlo opotrebujú. Tiež musím investovať do e-stránky, aby bol môj  tovar pre Vás dostupnejší.

Vašou podporou odo mňa získate na oplátku ukážky mojej už započatej tvorby - SKRINKY, DREVENÉ OBRAZY, MEŠCE, NÁRAMKY...

  Drevo, ako najdostupnejší prírodný materiál, sprevádzalo človeka celým životom. Dokonale poznal   jeho vlastnosti, ktorým prispôsobil techniky opracovania.

  Množstvo tradičných výrobkov je dodnes prameňom ďalšej tvorby. 

  Pri zhotovovaní výrobkov z dreva sa uplatňujú všetky   základné techniky, ktoré predurčujú dekoratívnym i úžitkovým   predmetom konečnú podobu.

  Správne zvolený postup opracovania zachováva buď jeho masívnosť alebo nechá vyniknúť jeho ohybnosť, farebnosť či kresbu. 

  

Výroba z kože, ktorá bola rozšírená na celom území Slovenska, existovala vo forme ľudovej i remeselnej výroby. V jednotlivých oblastiach sa špecializovala podľa potrieb obyvateľov regiónu.

 Tradičné využitie kože a ozdobné techniky našli široké uplatnenie v súčasnej ľudovej umeleckej výrobe. Popri pôvodných formách, ako sú  pastierske kapsy, spony, viacprackové opasky, remene a mešce na tabak alebo runy, nájdeme aj úžitkové kožené predmety, na ktorých naši dedovie využili tradičné spôsoby spájania a zdobenia kože. 

 Môj príbeh..

   Každý už počul čo to o mytológii. Gréckych hrdinoch, egyptských faraónoch... Ale nie veľa z nás pozná mytológiu nám najbližšiu a to SLOVANSKÚ. Naše národy mali v dávnych časoch tiež svojich bohov s pútavými príbehmi. Pár rokov dozadu som sa aj ja dostala bližšie k tejto fascinujúcej téme a začala som sa o ňu zaujímať viac. A keďže človek vychádza z histórie, chcela by som Vám ju aj takto pripomenúť. Zistila som, že veľa vecí dokážem vyrobiť sama. Vyhľadala som ľudí, ktorí poznajú prácu s tým ktorým materiálom a začala sa učiť s ním pracovať.

Tak či onak, zaujali ma vtedajšie remeslá, ktoré ľudia   vykonávali. To, ako ľudia žili, v čo verili, čoho sa báli, koho uctievali, koho prosili o pomoc, akú úlohu zohrávali prírodné javy, ako dokázali liečiť...  A tak sa to so mnou tiahne dodnes... 

Kde sa o MOKOŠI dozviete viac?

Určite sa aj vďaka Vašej podpore stretneme na niektorom zo známych dobových, historických, či remeselných trhov, ktorých už tento rok mám naplánovaných neúrekom. Určite hľadajte stánok MOKOŠA! 

A tí, ktorí MOKOŠU nenájdete naživo, si budete môcť prezrieť moju tvorbu na e-shope, ktorý tiež v nabližšom možnom termíne aj vďaka Vám plánujem spustiť. 

Čo vychodí z Mokošinej dielne?

  Môj projekt je zameraný na okrasné a úžitkové predmety - kožené náramky, nátepníky, mešce, spony do vlasov, kľúčenky, drevené hodiny, šperkovnice, okrasné dosky, náušnice, prívesky, pletené náramky.. všetko sa dásamozrejme doladiť podľa Vašich predstáv. Nebude chýbať kus staroslovanskej mytológie, či folklór. Využívam najmäprírodné a recyklované materiály - kožu, drevo, rohovinu, a i. použitím techniky vypaľovania, lepenia, aplikácie, maľovania...

Drobná kreatívna tvorba dáva možnosť vyjadriť sa kreatívne, inak ako slovom. Určite sa chcem naučiť i nové-starétechniky, takže môžete očakávať stále niečo nové.

Modlitba k Mokoši..

Ó Mokoša,

preveliká matičko Zem naša, 

Ty pradieš a poznáš osud náš.

Daj nám šťastia a hojnej úrody.

Prekrásna bohyňa, požehnaj nám. 

Mokoša –  je veľká bohyňa zeme a osudu, teda šťastia aj nešťastia.

   Je aj bohyňa úrody a ochrankyňa kráv. Mokoša je manželka Velesa a je teda zviazaná s podsvetím. Zobrazovaná s dlhými rukami, v ktorých má kúdeľ a vreteno. Mokoša pozná tajomstvo veštieb. Ona sa stará o to, aby každý človek šiel po osudom danej ceste života, ale rovnako dáva aj slobodu výberu medzi dobrom a zlom. Mokoša taktiež dáva pozor na dodržiavanie obyčajov a obradov. Jej pomocníčkami sú Doleja - Serča a Nedoleja – Neserča. Spolu pradú nite osudu. Mokoša – žena a preto nestála, môže prinášať radosť i žiaľ. Odmeňuje silných, bojujúcich za šťastie. Bohyňa Mokoša ukáže aj východisko z beznádejných situácií, ak sa človek nepoddal zúfalstvu a ak nestratil vieru v seba a svoje túžby. A len vtedy stačí človeku otvoriť dvere a Mokoša pošle človeku bohyňu šťastia a úspechu – Sreču – Doleju, urobí krok a Sreča sa s ním stretne. No ak človek stratil vieru, prepadol beznádeji, zanechal túžby a mávol nad všetkým rukou – prehral. Mokoša odvráti od neho svoj zrak. Vtedy sa na neho vrhnú bohyňa Neserča –Nedelia a jej sluhovi starci a stareny: Jednooký Licho, Krivaja, Nelegkaja, ktorí predstavujú nárek, nešťastie, choroby, biedu a lenivosť. Keď títo zachvátia človeka, už mu niet pomoci.


 

Kto je mojou najväčšou oporou?

   Žijem spolu s mojím poľským priateľom Kryštofom. Aj to je čiastočne príčina môjho záujmu o   starých  Slovanov.

  Verím v dobro ľudí, silu prírody a dôležitosť rešpektu k nej.

   Vyžívam sa v práci s prírodnými materiálmi.. Teší ma úsmev ľudí pri pohľade na moje diela.

   Dúfam, že potešia aj Vás! 

                                              

                                                                                             ​

Aktuality

23.3.2018 Píšu o Mokošy v novinách :)

Více

8.3.2018 Prva stovka uz za nami!!!

Huurrrááá!!! Tak sme dosiahli prvú stovku! Prvý týždeň utiekol ako voda... no ešte pár týždňov pred nami :)  Som vďačná za Vašu podporu!!! :)))

Více

Komentáře

Vyberte si odměnu za váš příspěvek

 • 2 Ďakujem za podporu!!

  Pošlite nám 4€ iba preto, že nás chcete podporiť
  Karma vždy niečo vracia :)

  Doručení odměny: Nespecifikováno

  102,90 Kč
  (4 €)
 • 0 Kožená kľúčenka

  ..na karike s vlastnými iniciálmi alebo menom. Podľa Vášho priania.. ;)

  Doručení odměny: Nespecifikováno

  180,08 Kč
  (7 €)
 • 5 Pletený náramok

  Náramok pletený technikou shamballa. Farebná kombinácia voliteľná.

  Poštovné zahrnuté v cene príspevku.

  Doručení odměny: Do měsíce

  257,25 Kč
  (10 €)
 • 28 z 30 Mešec - kľúčenka

  Kožený mešec na karike.

  Poštovné zahrnuté v cene príspevku.

  Doručení odměny: Do měsíce

  514,50 Kč
  (20 €)
 • 18 z 20 Drevený obrázok

  Drevený vypaľovaný obrázok, podľa Vašej predlohy alebo návrhu, prípadne témy. Veľkosť cca 20x15cm. 

  Poštovné zahrnuté v cene príspevku.

  Doručení odměny: Do měsíce

  771,75 Kč
  (30 €)
 • 10 z 10 Drevená šperkovnica

  Drevená šperkovnica s vypáleným folklórnym motívom. Veľkosť cca 18x13x3 cm. 

  Poštovné zahrnuté v cene príspevku.

  Doručení odměny: Do měsíce

  1 286,25 Kč
  (50 €)
 • 5 z 5 WORKSHOP

  Pre prvých piatich z Vás,  ktorý nás podporíte sumou vyššou ako 100€, pripravím workshop v Bánovciach, kde si budete môcť vyskúšať rôzne techniky mojich prác, podľa Vášho výberu.

  Najviac vyhovujúci termín si dohodneme. 
  Zanechajte na seba kontakt.

  Doručení odměny: Do čtvrt roku

  2 572,50 Kč
  (100 €)