Demagog.SK - Overovanie vládnych sľubov

Sľuby, ktorými sa zaviaže vláda na začiatku svojho obdobia, by sa mali plniť - bez ohľadu na farbu vlády. Projekt Demagog.SK sa hneď po sformovaní novej vlády zameria na kontrolu plnenia jej sľubov, ktoré budeme pravidelne vyhodnocovať a aktualizovať.

Autor: Demagog.SK

 • Michal Meško podporuje projekt

 • Juraj Kemka podporuje projekt

 • Mišo Handžuš podporuje projekt

 • Michal Havran podporuje projekt

 • Katka Koščová podporuje projekt

 • Juraj Benetin podporuje projekt

 • Fedor Gál podporuje projekt

7 327 Kč
vybráno z 45 477 Kč

16%

16% splněno

25 lidí přispělo

Komunita

Slovensko

Všechno, nebo nic. Projekt skončil 3.4.2016 v 17:42.

Zobrazit všechny odměny

Ako sa to začalo

V roku 2010 dvaja slovenskí študenti na Masarykovej univerzite v Brne - Matej Hruška a Ondrej Lunter sa už nemohli pozerať na to, ako politici zavádzajú v priamom prenose v tradičných nedeľných debatách. Rozhodli sa, že ich výroky začnú overovať.

Dnes už máme za sebou 6 rokov overovania a fungovania projektu Demagog.SK. Za ten čas sme overili viac ako 11-risíc výrokov od viac ako 200 rôznych politikov. Spolupracovalo s nami viac ako 120 mladých ľudí, študentov vysokých škôl. Relevantné slovenské denníky nám poskytujú priestor vo svojich komentárových sekciách.

Stále sme však študentský, nezávislý a neziskový projekt mladých ľudí, ktorých sledovanie politiky a predovšetkých dohliadanie na fakty baví.

Čo je náš cieľ?

Sme presvedčení, že všetko, k čomu sa zaviaže nová vláda na začiatku svojho obdobia pri moci, by mala aj splniť. Bez ohľadu na jej farbu, či zloženie.

V rámci projektu Demagog.SK sme sa preto rozhodli systematicky kontrolovať plnenie sľubov novej vlády a pravidelne ho vyhodnocovať na základe jasne definovaných pravidiel.

Pretože sľuby sa majú plniť. Aj tie politické.

Preto ihneď po sformovaní novej vlády z nadchádzajúcich volieb zameriame na kontrolu plnenia jej sľubov, ktoré budeme pravidelne vyhodnocovať. Cieľom je dohliadať na novú vládu a vytvoriť tlak na to, aby svoje sľuby splnila. Takhle jsme napríklad overovali sľuby 2. vlády R. Fica:

Potrebujeme vašu pomoc

Demagog.SK už overuje výroky politkov 6 rokov. Po voľbách sa chceme zamerať aj na ich sľuby. Na realizáciu projektu overovania spustenia projektu overovania vládnych sľubov prvý rok minimálne 1800 eur.

Veríme, že overovanie sľubov je potrebné po celé funkčné obdobie vlády. Preto v prípade vyzbierania vyššej čiastky ako je 1 800 eur, ktorú potrebujeme na rozbehnutie iniciatívy, všetky peniaze budú automaticky použité do predĺženia činnosti projektu overovania vladnych sľubov.

Vieme, že v priemere budeme potrebovať 120 eur mesačne. Na rozbehnutie projektu budeme potrebovať minimálne 1 800 eur, no ďalšie roky vieme pracovať s rozpočtom 1 320 eur ročne. Spolu ide za 4 roky o sumu 5 760 eur.

Vyzbierané financie budú použité na odmeny pre analytikov a konzultantov Demagog.SK (75 %), IT výdavky (20 %), administratívne náklady (5 %). Aj tento náš nový projekt sa bude spoliehať vo veľkej miere na dobrovoľnícku prácu študentov, bez ktorej by náklady podobného projektu boli niekoľkonásobne vyššie.

Čo vám môžeme sľúbiť

- Každý rok predstúpime pred Vás, našich donorov a požiadame o pokračovanie projektu na budúci rok. 

- aktualizácie plnenia sľubov na mesačnej báze uverejnené zadarmo na stránke www.demagog.sk

- podrobnú správu o plnení vládnych sľubov na konci každého roka

Ako to chceme robiť

Ihneď po sformovaní vlády a sformulovaní sľubov na roky 2016 – 2020 vyberieme všetky, ktoré budú dostatočne konkrétne a faktické. Tieto budeme pravidelne monitorovať a vyhodnocovať podľa nasledujúcich kategórii:

Splnený — sľub bol prijatý zákonom, alebo iným legislatívnym či výkonným opatrením, ktoré viedlo naplneniu podstaty sľubu.

Nesplnený — v období overovania nebol sľub naplnený, nebol prijatý potrebný zákon, opatrenie ani akcia vlády.

Čiastočne splnený – bola splnená len niektorá časť alebo časti sľubu, ostatné však nie.

Nesplniteľný — sľub nie je možné naplniť, pretože neexistuje podmienka na jeho splnenie. Opatrenie, zákon, či akcia už je v čase sľúbenia sľubu naplnená, alebo naopak nemôže byť z podstaty veci splnená.

...inšpirujeme sa a už aj skúšame

Inšpiráciou pre overovanie sľubov vlády (promise check) je kanadská iniciatíva Trudeaumetre.ca, ktorá priebežne kontroluje sľuby vlády nového kanadského premiéra Justina Trudeaua. Partnerský projekt Demagog.CZ začal po nástupe prezidenta Zemana do úradu kontrolovať plnenie jeho predvolebných sľubov. Pred parlamentnými voľbami 2016 sme sa aj my rozhodli uskutočniť prvé overovanie sľubov 2. Ficovej vlády a rozhodli sme sa túto aktivitu v nasledujúcom období rozšíriť.

Kto sme?

Už od roku 2010 kontroluje projekt Demagog.SK tvrdenia politikov a iných relevantných osôb, ktoré odznejú vo verejnom priestore. Za ten čas náš projekt overil viac než 11 tisíc faktických výrokov na Slovensku, ktoré pravidelne zverejňuje na svojej web stránke a šíri prostredníctvom sociálnych sieti a médií (SME, Denník N, HN a iné).

Po úspešnom štarte na Slovensku sme pomohli založiť Demagog projekty v ČR a Poľsku. Demagog sa stal značkou, ktorú používajú politici na podporu svojich tvrdení a moderátori a novinári pri svojej práce. Veríme, že aj vďaka existencie projektu si politici dávajú väčší pozor na to, čo a ako hovoria. Rovnako tak veríme, že slovenskí voliči pri svojom rozhodovaní berú naše výsledky do úvahy.

Chcete sa k nám pridať?

Demagog.SK by nikdy nedokázala fungovať, ak by nebolo mladých ľudí, ktorých politika a analytická práca baví.

Chceli by ste nám pri overovaní sľubov pomôcť ako dobrovoľník či dobrovoľnička?

Napíšte nám na info@demagog.sk

Prečo to robíme?

Zmyslom našej existencie je kontrola tvrdení politikov a iných verejne aktívnych osôb, ktoré odznejú v politických diskusiách alebo vo verejnom priestore.

Pri overovaní výrokov dbáme na nestrannosť, vyváženosť a neúčelovosť. Sme presvedčení, že politická debata má byť postavená na overiteľných faktoch a nie na pocitoch a emóciách, ktoré veľakrát útočia na “prvú signálnu”. 

Projekt Demagog.SK sa usiluje o pozitívnu zmenu — motivovanie mladých ľudí a celej spoločnosti, k väčšiemu záujmu o politické dianie.

Komentáře

Vyberte si odměnu za váš příspěvek

 • prodáno 6
  Ďakujeme!

  Ďakujeme veľmi pekne! Veľmi si vážime váš dar. Aj vďaka vám dohliadneme na plnenie sľubov novej vlády!

  Presne rok po spustení projektu Vám pošleme podrobnú správu o plnení sľubov a našej práci.

  Ak sa vám myšlienka projektu páči, budeme vďační, ak prispejete aj vyššou čiastkou. 

  Doručení odměny: do roku po ukončení projektu na Hithitu

  126,32 Kč
  (5 €)
 • prodáno 17
  Staňte sa Ambasádorom sľubu!

  Prispením 10 euro sa stanete ambasádorom konkrétneho sľubu, ktorý budeme vďaka Vám mesačne aktualizovať.

  Ako ambasádor budete spomenutý/á pri konkrétnom sľube ako darca, vďaka ktorému môžeme dohliadať na plnenie sľubu.

  Doručení odměny: do čtvrt roku po ukončení projektu na Hithitu

  252,65 Kč
  (10 €)
 • prodáno 1
  Staňte sa Ambasádorom sľubu + !

  Chýba Vám nejaký výrok alebo sľub politika, ktorý by mal byť podrobnený analýze? Ako ambasádor + nám ho môžete poslať na slubysamajuplnit@demagog.sk a my ho vyhodnotíme.

  Zároveň budete ako  ambasádor spomenutý/á pri konkrétnom sľube ako darca, vďaka ktorému môžeme dohliadať na plnenie sľubu.

  Doručení odměny: do čtvrt roku po ukončení projektu na Hithitu

  505,30 Kč
  (20 €)
 • prodáno 0
  Originálne pero a poznámkový blok Demagog.SK!

  Chýba Vám nejaký výrok alebo sľub politika, ktorý by mal byť podrobnený analýze? Možno aj na jeho zaznamenanie Vám poslúži originálne pero a poznámkový blok Demagog.SK! Následné nám výrok alebo sľub môžete poslať na slubysamajuplnit@demagog.sk a my ho vyhodnotíme.

  Doručení odměny: do čtvrt roku po ukončení projektu na Hithitu

  757,95 Kč
  (30 €)
 • prodáno 1
  Originálne tričko Demagog.SK!

  Sledovať predvolebné debaty budete môcť v originálnom tričku Demagog.SK, ktoré si môžete osobne vyzdvihnúť alebo Vám ho pošleme poštou.

  Doručení odměny: do čtvrt roku po ukončení projektu na Hithitu

  1 263,25 Kč
  (50 €)