Po stopách Majstra Pavla z Levoče -unikátny dokument

Tento dokument zmapuje všetky diela svetového rezbára Majstra Pavla , ktorý bol v roku 1999 vyhlásený za osobnosť milénia. Napriek tomu jeho diela ostávajú schované pod rúškom svetskej moci proti jeho poslednej vôli. Spoločne ich ukážeme svetu.

1 542 Kč
vybráno z 257 000 Kč

0%

0% splněno

4 lidé přispěli

Film, Umění

Levoča, Prešovský kraj, Slovensko

Zobrazit všechny odměny

Náš príbeh - alebo - ako sa to všetko začalo.

Náš príbeh sa začal v roku 2014,kedy sme pri nakrúcaní filmu POCTA MAJSTROVI dostali od reštaurátorov ORA v Levoči informáciu,že rok 2017 bude rokom, kedy oltár Majstra Pavla v Bazilike svätého Jakuba v Levoči oslávi 500. výročie jeho inštalácie. Ide o vrcholné dielo tohto geniálneho rezbára, ktoré ja najvyšším neskorogotickým oltárom na svete . Najvyšší drevený oltár na svete. O Michelangelovi vieme veľa, o Majstrovi Pavlovi takmer nič. Tvár ukazuje len v náznakoch. Napríklad ako jeden z apoštolov v rezbárskej čiapke na Poslednej večeri, ktorá je súčasťou oltára. Nevieme, ako vyzeral. No jeho dielo ako ohromné zrkadlo, ktoré nedovolí uhýbať pohľadom, ukazuje, ako vyzerá dnešný svet.

V meste  Levoča bolo vo februári 2016 podpísané

MEMORANDUM o spolupráci 19 miest a obcí, ktoré spravujú diela, artefakty z dielne Majstra Pavla.

Prečo to robíme ?

Aj napriek tomu, že Majster Pavol z Levoče bol predstaviteľ záverečného obdobia slovenskej gotiky, v roku 1999 vyhodnotený, ako osobnosť milénia, aj preto, že je snahou, aby rok 2017 bol vyhlásený za Rok Majstra Pavla, aj preto že boli vyčlenené nemalé finančné prostriedky na reštaurovanie niektorých jeho diel, stále ostáva vo vzduchu jeden obrovský dlh nielen národnému, ale aj svetovému kultúrnemu dedičstvu.

Doposiaľ neexistuje kompletný zoznam jeho konkrétnych diel, i keď ako celok sú pamiatkovo chránené - patria medzi národné kultúrne pamiatky už od roku 1961, dokonca zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Osobne sme sa stretli s generálnou riaditeľkou Irinou Bokovovou pri jej návšteve v Levoči.

Naše kroky smerovali ku vznikajúcej vláde v roku 2016, aby vo svojom programovom vyhlásení vyhlásila rok 2017 za ROK MAJSTRA PAVLA.

Požiadali sme otvoreným listom ministra kultúry o tento krok.

Výsledok zrejme všetci dobre viete...podpora kultúry, dejín a historického dedičstva je oblasť, ktorá nie je komerčne zaujímavá, napriek tomu, že v každom jednom bedekri, na stránkach národných agentúr sa nachádzajú fotografie Levoče, ktorá je zapísaná zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.Pýšiť sa pamiatkami je pekné gesto, no zachovávať ich odkaz ďalším generáciám je v dnešnej dobe nezaujímavé.

Preto sme sa naše občianske združenie 500 uznieslo na tom, že skúsime dať dokopy potrebné financie na vznik tohto unikátneho diela, ktoré má šancu byť prezentom nás, nášho regiónu a našej krajiny. Hľadáme zdroje v nadáciách, v grantových schémach bánk, významných firiem, prostredníctvom našich ambasádorov v zahraničí. Podali sme žiadosť o podporu projektu na Audiovizuálny fond, kde sme neuspeli kvôli tomu, že údajne žiadame neúmerné množstvo financií. Podobný postoj zaujali aj mestá a obce, ktoré tieto diela spravujú. Ak má vzniknúť reprezentatívny dokument, ktorý sa bude nakrúcať v 19. mestách a obciach Slovenska, niečo to stojí. Keďže sa nám nepodarilo získať dostatočné množstvo prostriedkov, s dôverou a s prosbou sa obraciame na vás...a patrí vám za to VEĽKÁ VĎAKA.Veríme, že spoločne máme možnosť vytvoriť a osláviť dielo, ktoré v spoločnosti bude prezentované ďalšie desiatky rokov - Majster Pavol z Levoče zanechal v Levoči odkaz kultúrno-historického dedičstva v roku 1515 – 1517 celému svetu . Už 500 rokov obdivujeme jeho prácu, dielo, odkaz...

O filme

Tento velikán medzi rezbármi, ktorého značná časť života ostáva a vzhľadom k požiarom pohltenej dokumentácií /1550/, pravdepodobne i navždy ostane zahalená tajomstvom, je pritom jediným stredovekým rezbárom na svete, po ktorom sa zachovalo toľko diel či vlastných alebo pochádzajúcich z jeho dielne.

Dekódovanie autorstva sa začína v roku 1878, keď sa podarilo vydokladovať Majstra Pavla ako tvorcu najvyššieho dreveného neskorogotického oltára na svete - Oltára sv. Jakuba v Bazilike sv. Jakuba v Levoči. A odtiaľ sa vyvíja úsilie kunsthistorikov pri určovaní ďalších oltárov a plastík, pri ktorých je autorstvo Majstra Pavla nanajvýš zrejmé, či pravdepodobné.

Hlavná koncentrácia diel sa nachádza na Spiši, čím ho predurčuje na región s najvyššou koncentráciou zachovaných drevených gotických pamiatok na našej planéte. A čas je po 500 rokoch sudcom. Zdanlivo prchavá, jemná „vôňa" ľudskosti sôch, pre recipienta s pribúdajúcimi rokmi naberá na intenzite. To je Skulptorovo mystérium, presne v duchu myšlienky iného velikána F. M. Dostojevského – ČLOVEK POTREBUJE LEN ČLOVEKA.

Vznik nášho filmu súvisí aj so snahou ukázať diela Majstra Pavla, na ktoré sa už pár desiatok rokov vzťahuje, v rámci majetkového prisvojenia si proti duchu Majstra Pavla z Levoče, nepochopiteľný zákaz natáčania aj fotografovania …

Kto sme ?

Sme občianske združenie 500 ,nezisková organizácia, ktorá sa zaoberá profesionáonou  filmovou tvorbou tém,ktoré nestoja na komerčnom základe. Spoločne s Vami a s Vašou podporou máme možnosť vytvoriť  unikátne dielo PO STOPÁCH MAJSTRA PAVLA, ktoré v spoločnosti bude prezentované ďalšie desiatky rokov - Majster Pavol z Levoče zanechal v Levoči odkaz kultúrno-historického dedičstva v roku 1515 – 1517 celému svetu . Už 500 rokov obdivujeme jeho prácu, dielo, odkaz...ktorý posunieme o pár desiatok rokov.

Takto je nastavené zrkadlo našej spoločnosti, v ktorom sa uvidí naozaj každý...

Čo si môžete vybrať ako odmenu ? Krásne vecičky z dielne nášho združenia, mrknite :)

Kolekcia maľovaných  pohľadníc s dominantami mesta Spišská Nová Ves

Romantický lapač snov pre každú zasnívanú dušu :)

Textilná bábika HANDMADE, alebo doplnok do domácnosti.

Didaktická hra pre deti HANDMADE, potrebujeme vedieť vek a pohlavie dieťata.

ĎAKUJEME za všetko :)

Aktuality

16.3.2017 Ďakujeme RÁDIU KOŠICE .

Dnes o 16:00 ste si na vlnách RÁDIA KOŠICE mohli vypočiť rozhovor o plánoch nášho združenia,o príprave samotného dokumentu PO STOPÁCH MAJSTRA PAVLA, týmto sa chceme poďakovať skvelému kolektívu ľudí, ktorí nám umožnili podporu v tejto kampani.

Více

Komentáře

Vyberte si odměnu za váš příspěvek

 • 2 Chcete nás podporiť bez odmeny ?

  Nepotrebujete odmenu? Darujte nám 5,00 EUR a získajte  našu vdaku.Na stránkach občianskeho združenia 500 sa Vám poďakujeme. Veríme, že budete mať dobrý pocit z daru, ktorým ste podporili unikátny a jedinečný projekt.

  Doručení odměny: Nespecifikováno

  128,50 Kč
  (5 €)
 • 0 Odznak s logom združenia

  Pošleme vám odznak z logom nášho združenia, každý kus je originál.

  Doručení odměny: Do roku

  179,90 Kč
  (7 €)
 • 0 Vyberte si kolekciu 12 kusov pohľadníc

  Venujeme Vám 12 kusov maľovaných pohľadníc s  najkrajšími dominantami mesta Spišská Nová Ves  Zozadu klasická pohľadnica s popisom, každý kus je originál, z dielne našich šikovných  dievčat.

  Doručení odměny: Do roku

  308,40 Kč
  (12 €)
 • 1 Špeciálna edícia filmu POCTA MAJSTROVI

  Venujeme vám dvd s hotovým dokumentárnym filmom POCTA MAJSTROVI s pamätnou pečaťou nášho združenia . Tento dokument mal premiéru 16.12.2015 v Levoči, následne bol vysielaný 25.12.2015 počas Vianoc na dvojke. Film ešte nie je v distribúcii.

  Doručení odměny: Do roku

  385,50 Kč
  (15 €)
 • 0 Zasnený lapač snov HANDMADE

  Získajte romantický lapač snov pre každú čistú dušu. Veľkosť: 80/60 cm x 19 cm, každý kus je originál, z dielne našich šikovných  dievčat.

  Doručení odměny: Do roku

  514,00 Kč
  (20 €)
 • 1 Textilná bábika HANDMADE

  Textilná bábika, ktorá nesmie chýbať v žiadnej detskej izbe, alebo prečo nevylepšiť interiér milým doplnkom? Potešte svoje ratolesti neobvyklou hračkou, veľkosť: cca 35 cm , každý kus je originál, z dielne našich šikovných  dievčat.

  Doručení odměny: Do roku

  771,00 Kč
  (30 €)
 • 0 Quiet book, zábavno-didaktická kniha pre deti HANDMADE

  Textilná kniha zábavno-didaktického charakteru. Veľkosť: 21x21 cm, je potrebé uviesť približný vek a pohlavie dieťaťa, každý kus je originál, z dielne našich šikovných  dievčat.

  Doručení odměny: Do roku

  1 285,00 Kč
  (50 €)
 • 0 Poďakujeme vám v titulkovej listine a na webe

  V mene združenia Vám poďakujeme v záverečnej titulkovej listine a na webových stránkach združenia. Venujeme vám kolekciu drobných ručne vyrobených pozorností s logom nášho združenia . Venujeme vám dvd s hotovým dokumentárnym filmom PO STOPÁCH MAJSTRA PAVLA v špeciálnej edícii s pamätnou pečaťou nášho združenia.

  Doručení odměny: Do roku

  2 570,00 Kč
  (100 €)
 • 0 Projekcia filmu PO STOPÁCH MAJSTRA PAVLA

  Vezmeme Vás na tajnú predpremiéru filmu, kde si pri dobrej večeri môžete poklábosiť s jeho tvorcami a s členmi nášho združenia. Venujeme vám dvd s hotovým dokumentárnym filmom PO STOPÁCH MAJSTRA PAVLA v špeciálnej edícii s pamätnou pečaťou nášho združenia.

  Doručení odměny: Do roku

  5 140,00 Kč
  (200 €)
 • 0 Staňte sa naším MINIDONOROM

  V mene občianskeho združenia Vám poďakujeme v záverečnej titulkovej listine a na webových stránkach združenia. Dostanete od nás ručne vyrobený papierový certifikát o podpore nášho
  združenia s dobovou pečaťou a pamätnou listinou a samozrejme hotový dokument PO STOPÁCH MAJSTRA PAVLA.

  Doručení odměny: Do roku

  12 850,00 Kč
  (500 €)
 • 0 Staňte sa naším DONOROM

  V mene občianskeho združenia Vám poďakujeme v záverečnej titulkovej listine a na webových stránkach združenia. Dostanete od nás ručne vyrobený papierový certifikát o podpore nášho združenia s dobovou pečaťou a pamätnou listinou. Venujeme vám pozvánku pre dve osoby na premiéru filmu spojenú s večerou a s členmi realizačného štábu , samozrejme hotový dokument PO STOPÁCH MAJSTRA PAVLA.

   

  Doručení odměny: Do roku

  25 700,00 Kč
  (1 000 €)
 • 0 Staňte sa naším PARTNEROM

  V mene občianskeho združenia Vám špeciálne poďakujeme v záverečnej titulkovej listine a na
  webových stránkach združenia. Dostanete od nás ručne vyrobený papierový certifikát o podpore nášho združenia s dobovou pečaťou a pamätnou listinou. Venujeme vám pozvánku na premiéru filmu spojenú s večerou s členmi realizačného štábu a vezmeme Vás na výstavu fotografií Petra Župníka do Levoče ,  samozrejme hotový dokument PO STOPÁCH MAJSTRA PAVLA.

  Doručení odměny: Do roku

  51 399,99 Kč
  (2 000 €)