Generál a jeho vrazi

Román o první justiční vraždě komunistického režimu odhalí zákulisí popravy generála Heliodora Píky v roce 1948 i následné represe vůči jeho rodině. Váš finanční dar bude použit na úhradu nákladů spojených s jeho vydáním (redakce, korektury, tisk).

Byl generál Píka mučený, aby odpovídal při výslechu tak, jak si prokuratura přála?

19.2.2020

Byl generál Píka mučený, aby odpovídal při výslechu tak, jak si prokuratura přála?

Nejsou doložena fakta, která by potvrzovala fyzické mučení, jak tomu bylo v případě dalších obětí. Je však pravda, že generál Píka trpěl onemocněním žlučníku, a do vězení byl odvezen přímo v průběhu léčby. Jeho zdravotnímu stavu to rozhodně neprospělo.

Ještě horší však byla psychická muka. Jeho syn Milan byl zatčen a umístěn do stejné věznice. Generálu Píkovi bylo dáváno najevo, že nebude-li spolupracovat, může se to promítnout i do procesu s jeho synem. Dále byl opakovaně vyslýchán ve snaze dostat z něj přiznání k protistátní činnosti. To se ale jeho pronásledovatelům nepodařilo. Nakonec však přece jen sehrál svou roli jeho zdravotní stav, a v samotném závěru vyšetřování byl donucen podepsat protokol, ve kterém přiznává „jistá pochybení“ s tím, že bude moci vysvětlit, co se za tímto přiznáním skrývá. Píka měl totiž na mysli pouze možnost, že jednal tak, že si to mnozí mohou vysvětlovat různě, ale v jeho jednání nebylo nic nezákonného, natož protistátního.

Žalobcům však o žádná vysvětlování nešlo, dosáhli svého. Totiž podepsaného protokolu. O zavádějící výklad tohoto podpisu se již postarali sami.

Lze říci, že nebýt nemoci a dlouhého strádání v nejistotě ve vězení, kde byl zároveň vyslýchám jeho syn, což bylo využíváno jako zdroj nátlaku, generál Píka by protokol  nepodepsal.

Ladislav Vrchovský

5 828 €
vybrané z 5 261 €

110%

110% splnené

153 ľudí prispelo

Literatúra

Všetko alebo nič. Projekt skončil 2.3.2020 v 14:16.

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • predané 11
  Pro dobrý pocit a poděkování

  Chcete přispět k odhalování zločinů minulosti? Stačí tento dar a přispějete k poznání o první justiční vraždě komunistického režimu po roce 1948. Na facebookové stránce autora knihy Ladislava Vrchovského je vytvořena uzavřená skupina dárců, do které budete s poděkováním zařazeni i s možností komunikovat s ostatními dárci. 

  Doručenia odmeny: do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  4,05 €
  (100 Kč)
 • predané 20
  Uvedení jména dárce na děkovném listě v publikaci

  Budete-li si to přát, vaše jméno bude uvedeno na zvláštním děkovném listě v závěru knihy.
  Náhled děkovné stránky vám bude zaslán do půl roku (ještě před závěrečnou korekturou knihy).

  Doručenia odmeny: do pol roka po ukončení projektu na Hithitu

  8,09 €
  (200 Kč)
 • predané 95
  Kniha s věnováním a podpisem autora

  Do měsíce od vydání knihy vám bude zaslán na vaši poštovní adresu výtisk knihy s osobním věnováním a podpisem autora.

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  20,23 €
  (500 Kč)
 • predané 15
  Káva s autorem a osobně věnovaná kniha s věnováním

  Posezení v hezké kavárně v Praze, v Brně nebo v Ostravě (podle vašeho výběru) a popovídání si s autorem včetně osobního předání  podepsaného výtisku s věnováním. Schůzka bude realizována do čtvrt roku po vydání knihy.

  Doručenia odmeny: do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  30,35 €
  (750 Kč)
 • predané 12
  Zveřejnění loga či jiného propagačního materiálu

  Jste-li majitelé firmy, na zvláštní děkovné stránce v závěru knihy bude otištěno logo firmy, případně podle domluvy jiný váš propagační materiál. 

  Doručenia odmeny: do pol roka po ukončení projektu na Hithitu

  40,47 €
  (1 000 Kč)