Generál a jeho vrazi

Román o první justiční vraždě komunistického režimu odhalí zákulisí popravy generála Heliodora Píky v roce 1948 i následné represe vůči jeho rodině. Váš finanční dar bude použit na úhradu nákladů spojených s jeho vydáním (redakce, korektury, tisk).

Smutné výročí Anticharty

29.1.2020

Pamflet jménem Anticharta

Totalitní režimy ze všeho nejvíce potřebují vypadat před světem jako demokratické a podporované občany. Proto stejně jako v případě justičních vražd v padesátých letech, kdy komunistický režim organizoval masovou podporu odsouzení nepřátel režimu, vedoucí až k požadavkům veřejnosti na udělení trestu smrti, organizoval i další podobné akce v šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech. Jednou z takových bylo i prohlášení Anticharta.

Prohlášení, které se oficiálně nazývalo „Za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru“, se objevilo 28. ledna 1977. V ten den se v Národním divadle sešly osobnosti kulturního života, před které předstoupila jedna z významných tváří normalizace, herečka Jiřina Švorcová. Pozdější představitelka Ženy za pultem přečetla prohlášení, kterým chtěli komunisté posvětit pronásledování chartistů a izolovat je od společnosti.

Když se podíváme na dvě fotografie, položené vedle sebe, a na jedné z nich je snímek hlediště Národního divadla ze dne, kdy do něj usedli českoslovenští umělci za 2. sv. války, aby vyjádřili nesouhlas s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha, a na druhé shromáždění k Antichartě, tak na první pohled vypadají jako snímky jedné a téže události.

I k popravě dr. Milady Horákové a gen. Heliodora Píky se mnozí tehdejší občané stavěli pozitivně. Proto je třeba neustále připomínat minulost, aby se podobné věci již neopakovaly.

Ladislav Vrchovský

5 828 €
vybrané z 5 261 €

110%

110% splnené

153 ľudí prispelo

Literatúra

Všetko alebo nič. Projekt skončil 2.3.2020 v 14:16.

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • predané 11
  Pro dobrý pocit a poděkování

  Chcete přispět k odhalování zločinů minulosti? Stačí tento dar a přispějete k poznání o první justiční vraždě komunistického režimu po roce 1948. Na facebookové stránce autora knihy Ladislava Vrchovského je vytvořena uzavřená skupina dárců, do které budete s poděkováním zařazeni i s možností komunikovat s ostatními dárci. 

  Doručenia odmeny: do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  4,05 €
  (100 Kč)
 • predané 20
  Uvedení jména dárce na děkovném listě v publikaci

  Budete-li si to přát, vaše jméno bude uvedeno na zvláštním děkovném listě v závěru knihy.
  Náhled děkovné stránky vám bude zaslán do půl roku (ještě před závěrečnou korekturou knihy).

  Doručenia odmeny: do pol roka po ukončení projektu na Hithitu

  8,09 €
  (200 Kč)
 • predané 95
  Kniha s věnováním a podpisem autora

  Do měsíce od vydání knihy vám bude zaslán na vaši poštovní adresu výtisk knihy s osobním věnováním a podpisem autora.

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  20,23 €
  (500 Kč)
 • predané 15
  Káva s autorem a osobně věnovaná kniha s věnováním

  Posezení v hezké kavárně v Praze, v Brně nebo v Ostravě (podle vašeho výběru) a popovídání si s autorem včetně osobního předání  podepsaného výtisku s věnováním. Schůzka bude realizována do čtvrt roku po vydání knihy.

  Doručenia odmeny: do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  30,35 €
  (750 Kč)
 • predané 12
  Zveřejnění loga či jiného propagačního materiálu

  Jste-li majitelé firmy, na zvláštní děkovné stránce v závěru knihy bude otištěno logo firmy, případně podle domluvy jiný váš propagační materiál. 

  Doručenia odmeny: do pol roka po ukončení projektu na Hithitu

  40,47 €
  (1 000 Kč)