Helios - dokumentární film

Dokumentární film o českém matematikovi Miloslavu Druckmüllerovi, jehož fotografie úplných zatmění nabídly vědě nový fascinující pohled na Slunce a uchvátily svět. Podpořte vznik dokumentárního filmu, který vám ukáže Slunce jak ho neznáte!

Spousta slunečných novinek!

21.4.2020

Milí podporovatelé filmu Helios,
rádi bychom Vás informovali o tom, co je nového v naší Helios dílně. A není toho málo!
Česká Televize se stala koproducentem našeho filmu a je již jisté, že televizní (kratší - 52 minut) verzi filmu budete moci shlédnout na podzim na ČT2. Přesné datum zatím nevíme. O všem Vám dáme včas vědět. Následně bude možné krátkou verzi filmu shlédnout neomezeně v archivu ČT.
Hithit premiéry musíme s ohledem na současnou situaci odložit. Jakmile bude možné stanovit nové termíny budeme Vás informovat. Doufáme, že se s Vámi na premiérách potkáme a společně si film užijeme!
A jak jsme s filmem daleko?  Omezení spojená s koronavirem sice dokončovací práce zpomalily, ale jsme prakticky u cíle! Dokončili jsme střih televizní a kinoverze filmu a probíhá finální postprodukce. Do práce na zvuku a barvě se pustili Matěj Novák a Tomáš Konvička. Originální hudbu k filmu právě skládá  Hanz Sedlář. 
Víme, že některým z Vás ještě dlužíme odměny v podobě plakátů k filmu. Myslíme na vás. Prosíme vás jen o trpělivost. Plakáty musí schválit i koproducenti filmu a současně je jejich schválení vázáno na zpožděné dokončovací práce. Určitě na Vás nezapomeneme!
Znáte někoho, kdo učí fyziku na základní, nebo střední škole? Nebo jste to dokonce Vy? Těšte se! K filmu vzniká edukativní část  Helios pro školy ve spolupráci s  Elixírem do škol Katedrou didaktiky fyziky Univerzity Karlovy. Vzdělávací projekt bude pro pedagogy spuštěn zdarma na webu, kde bude možné objednat i projekce kinoverze filmu pro školy. 
Srdečně Vás zveme také na  online přednášku pana profesora Druckmullera, kterou můžete shlédnout na blížícím se festivalu Elixíru do škol 23.5. Podrobnosti k online konferenci i registraci naleznete  zde.
Tohle vše můžeme dělat také díky Vám. 
Díky za Vaši podporu. 

Rozesíláme odměny!

21.10.2019

Drazí podporovatelé dokumentárního filmu Helios,

Předchozí týdny jsme využili hezkého slunečného počasí a věnovali se části dotáček. A máme z nich radost! Ještě nás jich pár čeká, ale zatím bychom vám rádi dali vědět, že jsme začali rozesílat odměny a naprosté většině z vás je během příštích dvou týdnů odešleme (dodání do 3 měsíců). Omlouváme se za prodlevu. Některé odměny jsou darem od partnerů na podporu projektu a některé z odměn se z různých důvodů bohužel opozdily. Aktuálně se vše snažíme napravit a balíme ze všech sil!

Každou skupinu odměn budeme kontaktovat prostřednictvím emailu s informací o odeslání (první jsme odeslali již dnes). U některých vznikly nejasnosti ohledně adres (neuplná nebo chybí). Ty budeme kontaktovat s prosbou o doplnění abychom jim odměnu mohli zaslat. 

Děkujeme!

S pozdravem

Ondřej Sovík

Přátelé, po delší odmlce jsme zpět!

18.9.2019

Nelenili jsme a díky Vaší podpoře pokračujeme s natáčením. Minulý víkend jsme "chytali Slunce"🌞🌞🌞 (rozuměj ilustrační záběry) na Šeráku v Jeseníkách. Počasí nám o víkendu přálo! V říjnu nás toho čeká spousta - například observatoř na Lomnickém štítu.

🎁🎁Nezapoměli jsme na vás ani co se hithitových odměn týče. Pomalu už balíme a budeme rozesílat první várku!🎁🎁

A tady je pár fotek z víkendového natáčení.

Máme vybráno!

1.7.2019

Vážení přispěvatelé,

naše kampaň na Hithitu je po 45 dnech úspěšně za námi! Vybralo se neuvěřitelných 435 870 Kč! Pro nás je Helios od začátku především "srdcovou" záležitostí, do které jsme se vrhli s čistým nadšením ( a možná trochu bezhlavě). Chtěli bychom Vám všem touto cestou poděkovat za projevenou podporu. Nejde jen o finance, ale také o projevení zájmu o projekt. Znamená to pro nás hodně. Velkou motivaci a další nadšení, díky kterému projekt dokončíme co nejlépe!  Ještě jednou DĚKUJEME!

Za celý tvůrčí tým

Ondřej Sovík

režisér

Dosáhli jsme 100%!

26.6.2019

Včera jsme dosáhli 100%! Máme neskutečnou radost a moc děkujeme všem příznivcům! Bez vás bychom to opravdu nezvládli! Bylo to tak trochu jako sledovat hodně dlouhý dostih (který ještě stále není u konce).  Kdo nezažil, nepochopí. Hithit se stal na všech našich telefonech, noteboocích, tabletech i stolních počítačích nejnavštěvovanější stránkou. Mnohdy obnovovanou co dvacet minut (našim rodinám se tak uleví!). Dostali jsme velkou spoustu pozitivních a povzbudivých reakcí, kterých si velmi vážíme a moc pro nás znamenají. Minulý víkend jsme se vrhli na další natáčení a na dokumentu pilně pracujeme. Těšíme se, až vám budeme moci představit výsledek!

A je tu i poslední výzva! Zbývají nám ještě tři dny, pokud chcete a můžete, sdílejte nás ať vybranou částku ještě navýšíme!

Děkujeme!

Za tým

Ondřej Sovík

režisér

Máme 44%!!!

20.6.2019

Přednáška s panem profesorem putuje do Vision Business Club! Velké díky Miroslavu Hofmanovi! 44% vybráno a 9 dní do konce! Lajkujte a sdílejte! Děkujeme!☀️🌚🤩🥳

Rozhovor s režisérem Ondřejem Sovíkem v online magazínu Náš Vesmír

31.5.2019

Natáčení dokumentárního filmu Helios režiséra Ondřeje Sovíka o práci českého matematika, profesora Miloslava Druckmüllera je v plném proudu. Cílem filmu je seznámit širokou veřejnost s inspirativním zaujetím profesora Miloslava Druckmüllera, který zásadním způsobem přispěl k obnově mezinárodního vědeckého zájmu o pozorování úplných zatmění Slunce ve vztahu k výzkumu sluneční koróny. Dokument Helios, jehož premiéru lze očekávat na jaře příštího roku, chce mimo jiné ukázat, že česká věda má světovou úroveň a právem můžeme být na její představitele hrdí.

https://nasvesmir.cz/2019/05/31/special-rozhovor-s-reziserem-aneb-jak-se-toci-helios/

Náš Vesmír je mediálním partnerem projektu.

Poděkování přispěvatelům

27.5.2019

Milí přispěvatelé,

už 99 dobrodinců podpořilo náš projekt! Máme velkou radost! Na našem FB najdete videa s poděkováním od režiséra Ondřeje Sovíka a Lindy Jandejskové, koproducentky a střihačky.

Ondřej Sovík - https://www.facebook.com/heliosmovie/videos/363290197647855/

Linda Jandejsková - https://www.facebook.com/heliosmovie/videos/1044756032397431/

Dnes přidáváme novou odměnu: velkoformátový plakát s fotografií zatmění z roku 2006 v Libyi (foto viz galerie, odměna "Plakát s fotografií Slunce při zatmění"). A tento týden se můžete těšit na další nové odměny!  

Děkujeme za Vaši podporu!

Děkujeme za podporu!

21.5.2019

První dny našeho hithitování jsou pro nás plné napětí. Je to skoro jako sledovat dostihy! Máme velkou radost z každé nové podpory a velmi si jí vážíme. Budeme rádi, pokud se rozhodnete sdílet kampaň s vašimi přáteli i formou emailu s osobním vzkazem. To pomáhá!:-)

V tomto týdnu připravujeme nové zajímavé odměny, které vám s radostí postupně představíme.  Děkujeme!

Pro ukrácení chvíle si můžete poslechnout co o práci profesora Druckmüllera říká Jiří Grygar.

https://www.facebook.com/heliosmovie/videos/2190454541040861/

17 080 €
vybrané z 14 890 €

114%

114% splnené

287 ľudí prispelo

Film, Vzdelávanie

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 20 Sluneční bobřík štědrosti

  Získejte slunečního bobříka štědrosti! Podpořte nás symbolickou částkou 100 Kč (nebo klidně i víc) a dobrý pocit vás zahřeje i při nepřízni počasí!

  Doručenia odmeny: Nešpecifikované

  3,92 €
  (100 Kč)
 • 80 z 100 Pohlednice (kombo)

  Kombo 2 pohlednic ze zatmění v USA 2017.

  Pošlete vašim známým, kamarádům nebo rodině Slunce do poštovní schránky! Sada obsahuje dvě různé pohlednice.

  (cena zahrnuje poštovné)

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  5,88 €
  (150 Kč)
 • 176 z 200 Placka

  Ukažte světu, jak je sluneční koróna krásná!

  Varianta 1
  Připínací placka s výřezem sluneční koróny (USA 2017) zářící v bílém světle.

  Varianta 2
  Připínací placka s výřezem sluneční koróny (USA 2017) se zeleně a červeně zářícími ionty železa.

  Variantu napiště prosím do poznámky. Náhled najdete v galerii :-)

  (cena zahrnuje poštovné)

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  7,84 €
  (200 Kč)
 • 165 z 200 Magnetka

  Slunce do vaší kuchyně.

  Varianta 1
  Magnetka s výřezem sluneční koróny (USA 2017) zářící v bílém světle.

  Varianta 2
  Magnetka s výřezem sluneční koróny (USA 2017) se zeleně a červeně zářícími ionty železa.

  Variantu napiště prosím do poznámky. Náhled najdete v galerii :-)

  (cena zahrnuje poštovné)

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  8,62 €
  (220 Kč)
 • 271 z 300 Exkluzivní bonusové video materiály

  Získejte přístup k exkluzivním bonusovým materiálům, které jinde neuvidíte! Máme spoustu rozhovorů se zajímavými lidmi a vědci, ale do filmu se nám všechno nevejde. Navíc uvidíte další zajímavá místa spojená s úplným zatměním 2017.

  Emailem dostane link ke stažení.

  Doručenia odmeny: Do roka

  11,76 €
  (300 Kč)
 • 76 z 80 Rodinné vstupné do Planetária Praha

  Planetárium Praha vás vezme do Vesmíru za každého počasí! Navštivte jedno z největších planetárií na světě a užijte si projekce v dechberoucím rozlišení 8K! Získejte rodinnou vstupenku (2 dospělí, 2 děti)! 

  (vstupenku obdržíte mailem)

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  15,67 €
  (400 Kč)
 • 83 z 100 Plakát s fotografií Slunce při zatmění

  Velký formát plakátu (cca 84 x 58 cm) s motivem sluneční koróny při zatmění 29. března 2006, Libye. (vydalo Hvězdárna  a planetárium Brno)

  Náhled najdete v galerii.
  (cena zahrnuje poštovné)

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  19,59 €
  (500 Kč)
 • Vypredané!! Kniha „Tajemná zatmění“ od Petra Horálka (s podpisem autora)

  Poutavý průvodce po nejkrásnějších a nejvzácnějších nebeských úkazech – měsíčních a slunečních zatměních. Seznámíte se s historií pozorování i současným vědeckým výzkumem. Poznáte zákony, kterými se zatmění řídí. Dozvíte se, jak bylo lidstvo od pradávna těmito jevy fascinováno a jak byla občas zneužita schopnost zatmění předvídat. Autor Petr Horálek knihu doplnil o vlastní cestovatelské zážitky z expedic za zatměními a úžasné fotografie, které čtenáři přiblíží atmosféru těchto mimořádně působivých úkazů. V knize najdete i přehled všech zatmění viditelných v České republice do roku 2060 a významné úkazy ve světě.

  Petr Horálek byl spolu s prof. Miloslavem Druckmüllerem účastníkem některých expedic.

  (cena zahrnuje poštovné)

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  20,38 €
  (520 Kč)
 • 296 z 300 Filmový plakát A2

  Filmový plakát

  (cena zahrnuje poštovné)

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  21,55 €
  (550 Kč)
 • 90 z 150 Slavnostní premiéra BRNO pro 2 osoby + plakát

  Přijďte se na film podívat do kina! 

  Užít si fotografie a videa Slunce zpracované panem profesorem Druckmüllerem na velkém plátně stojí opravdu za to! Vstupenka platí pro 2 osoby. Po projekci bude následovat diskuze s tvůrci.

  Premiéra proběhne na jaře 2020.

  (vstupenku obdržíte mailem)

  Doručenia odmeny: Do roka

  27,43 €
  (700 Kč)
 • 124 z 150 HitHit předpremiéra PRAHA pro 2 osoby + plakát

  Přijďte se na film podívat do kina! 

  Užít si fotografie a videa Slunce zpracované panem profesorem Druckmüllerem na velkém plátně stojí opravdu za to! Vstupenka platí pro 2 osoby. Po projekci bude následovat diskuze s tvůrci.

  Premiéra proběhne na jaře 2020.

  (vstupenku obdržíte mailem)

  Doručenia odmeny: Do roka

  27,43 €
  (700 Kč)
 • 147 z 150 HitHit předpremiéra OLOMOUC pro 2 osoby + plakát

  Přijďte se na film podívat do kina! 

  Užít si fotografie a videa Slunce zpracované panem profesorem Druckmüllerem na velkém plátně stojí opravdu za to! Vstupenka platí pro 2 osoby. Po projekci bude následovat diskuze s tvůrci.

  Premiéra proběhne na jaře 2020.

  (vstupenku obdržíte mailem)

  Doručenia odmeny: Do roka

  27,43 €
  (700 Kč)
 • Vypredané!! Knihy Hvězdy dalekohledem a Sluneční soustava dalekohledem

  Kombo knih Hvězdy dalekohledem (Jiří Dušek, Jan Píšala) a Sluneční soustava dalekohledem (Jiří Dušek, Marek Kolasa). Bez těchto průvodců se při lovu hvězd a planet neobejdete!


  Hvězdy dalekohledem

  Kniha obsahuje rady pro pozorovatele hvězdné oblohy a vysvětluje všechny hlavní pojmy, jako dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny atd. Dvacet pozorovacích map je rozděleno podle čtyř ročních období s obsáhlou charakteristikou nejznámějších objektů, které jsou v té které době vhodné k pozorování.   Sluneční soustava dalekohledem

  Vypravte se s námi za nočními svítícími oblaky, polárními zářemi, meteory, zodiakálním světlem či umělými družicemi. Planety se snadno hledají a lze se na ně dívat i na městské obloze, trpící světelným znečištěním. Vychutnejme si při pozorování pocit, který po staletí zažívali pozorovatelé, kteří sledovali měsíce Jupitera, satelity kolem Saturnu nebo proměny polárních čepiček u Marsovských pólů.

  + kapesní otočná mapa hvězdné oblohy!

  (cena zahrnuje poštovné)
   

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  35,27 €
  (900 Kč)
 • 1 z 3 Kombo knih Měsíc dalekohledem a Slunce dalekohledem

  Kombo knih Měsíc dalekohledem (Antonín Rükl) a Slunce dalekohledem (Michal Švanda). Pokud chcete pozorovat Slunce a Měsíc musíte mít tyto dva unikátní průvodce!


  Měsíc dalekohledem

  Malý atlas Měsíce s dvojími mapami vhodnými pro všechny typy dalekohledů. Standardní i zrcadlově převrácené názorné mapy předního vynikajícího a mezinárodně uznávaného odborníka Ing. Rükla nám ukazují Měsíc tak, jak jej můžeme pozorovat dalekohledem. Mapy zobrazují celou pozorovatelnou část Měsíce včetně okrajových partií, viditelných za příznivých librací.


  Slunce dalekohledem

  Každou vteřinu se na Slunci něco děje, a aby se zájemci o toto dění mohli na Slunce dívat, vyšla tato publikace. Zájemci o studium Slunce mají dnes vhodnou astronomickou literaturu i techniku. Ale i tak se z naší publikace mohou dozvědět o tom, co a jak lze na Slunci vidět, i jakou zvolit techniku pozorování. Tato publikace zároveň doplňuje již vydanou příručku Měsíc dalekohledem.

  + kapesní otočná mapa hvězdné oblohy!

  (cena zahrnuje poštovné)

   

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  35,27 €
  (900 Kč)
 • Vypredané!! Kombo knih Měsíc a Slunce

  Kombo knih Měsíc (Pavel Gabzdyl) a Slunce (Michal Švanda). Zatmění jsou výsledkem tance dvou těles. Slunce a Měsíce. Tyto knihy vám nabídnou mnoho zajímavých informací o obou tělesech!


  Měsíc

  Kniha o našem nejbližším kosmickém sousedu je rozdělena do tří částí. V první se dozvídáme o jeho geologické historii a vývoji, druhá je zaměřena na výzkum Měsíce pomocí sond a výprav a ve třetí části je Měsíc představen jako objekt vhodný k pozorování dalekohledem. V knize najde čtenář i odpovědi na otázky, jaký vliv má Měsíc na Zemi a na nás a na závěr je seznámen s přehledem měsíčních minerálů a hornin.


  Slunce

  Smyslem knihy je ukázat, že Slunce není tak nudné, jak na první pohled vypadá. I když je vidět výhradně ve dne, jeho pozorování je velmi zajímavé a v ničem si nezadá s ostatními objekty hvězdného nebe. Čtenář se seznámí se sluneční mytologií, vnitřní strukturou Slunce, sluneční aktivitou i s vlivem Slunce na život člověka.

  + kapesní otočná mapa hvězdné oblohy!

  (cena zahrnuje poštovné)
   

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  35,27 €
  (900 Kč)
 • 1 z 5 AFO 2020 Multi pass

  Mezinárodní festival Academia Film Olomouc (AFO) je nejlepší na světě! (Alespoň podle nás...) Skvělá přátelská atmosféra, spousta zajímavých hostů a k tomu krásná Olomouc!

  Pokud jste milovníkem populárně vědeckých dokumentárních filmů s tímto multi passem si festival opravdu užijete. Získáte přednostní vstup na program a nic vám tak neuteče! A možná se i potkáme!

  Doručenia odmeny: Do roka

  39,18 €
  (1 000 Kč)
 • 97 z 100 Kombo balíček, aneb chci mít Slunce, kam se podívám!

  „Chci všechno!“ A to také v tomto balíčku dostanete!

  2 pohlednice (2 různé motivy)
  2 placky (2 různé motivy)
  2 magnetky (2 různé motivy)
  1 plakát k filmu

  (cena zahrnuje poštovné)

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  45,06 €
  (1 150 Kč)
 • 2 z 2 AFO 2020 - Hvězda AFO

  AFO ve velkém stylu! Mezinárodní festival Academia Film Olomouc (AFO) je nejlepší na světě! (Alespoň podle nás...) Skvělá přátelská atmosféra, spousta zajímavých hostů a k tomu krásná Olomouc!

  Jako Hvězda AFO získáte kromě přednostního vstupu na program i přístup na všechny doprovodné akce + Backstage!

  Doručenia odmeny: Do roka

  78,37 €
  (2 000 Kč)
 • 2 z 20 Fotografie A4 zatmění slunce v USA 2017 ve výstavní kvalitě

  Fotografie sluneční koróny ze zatmění v USA 2017 o formátu A4 vhodná k zarámování. Kvalitní papír i tisk v archivní kvalitě používaný pro fotografie určené na výstavy a do muzeí. Každá fotografie je signovaná prof. Miloslavem Druckmüllerem.

  Zvolit si můžete ze dvou variant:

  (variantu napište do poznámky - náhledy naleznete v galerii)

  a) fotografie koróny v bílém světle
  b) fotografie koróny se zářícími ionty železa

  (cena zahrnuje poštovné)

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  86,21 €
  (2 200 Kč)
 • 5 z 10 Staňte se partnerem filmu

  Staňte se partnerem našeho dokumentárního filmu! 

  Vysloužíte si slovní poděkování v titulcích filmu, získáte 2 vstupenky na slavnostní premiéru v Brně, kde vám poděkujeme veřejně, a následně se potkáte s tvůrci na slavnostním rautu.

  Doručenia odmeny: Do roka

  587,77 €
  (15 000 Kč)
 • Vypredané!! Přednáška pana profesora Miloslava Druckmüller

  Užijte si exkluzivní přednášku pana profesora Druckmüllera! Dozvíte se vše, co vás zajímá o jeho práci, výzkumu zatmění Slunce i expedicích. Zároveň získáte možnost nechat si zodpovědět své zvídavé dotazy! Je už jen na vás, jestli to bude pouze v kruhu přátel, v zájmové skupině, anebo třeba pro školu.

  Limitováno na Moravu a Prahu (včetně blízkého okolí).

  Prostory pro přednášku + vybavení (projektor, plátno) si zajišťuje dárce.

  (cena zahrnuje náklady spojené s dopravou přednášejícího)

  Doručenia odmeny: Do roka

  1 371,47 €
  (35 000 Kč)
 • 5 z 5 Staňte se sponzorem filmu

  Staňte se sponzorem našeho dokumentárního filmu!

  Jako sponzoři filmu si vysloužíte logo v závěrečných titulcích české verze filmu, 2 vstupenky na slavnostní premiéru v Brně, kde vám poděkujeme veřejně, a následně se potkáte s tvůrci na slavnostním rautu.

  Doručenia odmeny: Do roka

  1 959,25 €
  (50 000 Kč)