Kniha Politika s.r.o.

Tomio Okamura zažívá v Česku malý americký sen. Skládá ho však ze spleti polopravd, přímých lží a drsného marketingu. Podpořte publikaci Politika s.r.o., kde jeho fauly sečteme.

S Úsvitem svitlo jen na Okamurově účtu

2.5.2018

Jak se už u spolupráce s Tomio Okamurou několikrát potvrdilo, spojenectví přináší také velkou míru rizika. Na straně jedné dokáže Okamura nasbírat body také pro zcela neznámé kolegy. Na straně druhé jeho byznys model nepočítá s dlouhodobou existencí politického projektu a zanechává za sebou pouze spálenou zem.

Po podivné kampani, která zase zaváněla porušováním pravidel a zejména nesouladem mezi přiznanými náklady a výkonem kampaně Úsvitu, hnutí v parlamentních volbách v roce 2013 připsalo slušných 6,88 procenta voličských hlasů.

Na účtu mu za to přistálo 122 milionů korun. Jediným správcem účtu byl Tomio Okamura. Tomio Okamura PR agentury během volební kampaně, ale i po ní, stejně jako jiné dodavatele pro hnutí vybíral sám a komunikoval s nimi pouze on. Přiznal to, ale zároveň na tom neviděl nic špatného.

Firmy, které si vybíral, se těšily nadstandardním platbám. I ve srovnání s největšími profíky na trhu fakturovaly neobyčejně štědré platby, většinou bez jakéhokoliv záznamu o objemu práce či počtu odpracovaných hodin.

Nebylo jasné ani to, kdo je zastupuje. Často proto firmy působily jenom jako nastrčené schránky zastupované bílými koni.

Nemají vlastní internetové stránky a v podstatě ani oficiální kancelář. Firma ATM místo toho podle zjištění pořadu Reportéři ČT sídlí v polorozbořeném zahradním domku, kde nesedí jejich zaměstnanci, ale bydlí tam načerno různí bezdomovci.

Jediného člena představenstva firmy ATM Františka Papíka se tehdy podařilo zastihnout až v místě, kde sídlí jiné firmy, v nichž působí. „Dělám pro určitý okruh lidí, nabízím obchodní služby, lidé znají mou adresu,“ vysvětloval Papík podobu sídla firmy. Potvrdil však, že Okamuru zná velmi dlouho.

Po medializaci ale Papík z firmy odešel. Nyní ATM zastupují Václav Jakeš jako člen a Dana Zemanová jako předseda představenstva.

Jakeš je poměrně známým podnikatelem. Muž, který viditelně funguje v ATM od roku 2016, vlastní známou odtahovou službu Pretol. Přes Spolek odtahových služeb, kterému šéfuje, se zná také se členkou dozorčí rady ATM Martinou Jouklovou Osvaldovou. Ta je ve spolku hospodářem.

Zajímavostí v ATM jsou také akcie na jméno, u kterých nelze zjistit, komu patří. Za zmínku jistě stojí také fakt, že v představenstvu firmy ATM několik let působil i bývalý politik a lobbista Jaroslav Tvrdík, který dnes vystupuje po boku čínských investorů.

Druhou firmou, která ve financování Úsvitu – Národní koalice svítila, byla společnost 10 minutes. Firma sídlí v centru Prahy, nicméně v uvedeném místě využívá pouze virtuální kancelář. Kromě cedulky a poštovní schránky na adrese nikdo není. Jde o další známou adresu, která stověžaté město proslavila jako ráj schránkových firem. Jediným statutárním zástupcem je Lenka Bartošová, o jejímž byznysu na trhu PR nikdo nikdy neslyšel.

Podle některých zdrojů spojovala faktury, které firmy vystavovaly, i jejich podpisy a jiné dokumenty související s jejich schvalováním stejná osoba. Čas, styl formulace i písmo prý patřily Tomio Okamurovi. Ten si podle podezření sám faktury vystavoval na straně firem a schvaloval a proplácel na straně hnutí Úsvit. Potvrdili to i členové strany, kteří přišli s tvrdou kritikou, a dokonce trestním oznámením.

Už po roce a půl po volbách totiž kvůli podivným nákupům Úsvitu zůstal stranický účet prázdný. To už zasvítila červená kontrolka také zbytku strany. Většina členů hnutí obvinila z finančních potíží Okamuru. Jeho faktury pro firmy ATM a 10 minutes měly hnutí totálně finančně vyčerpat. Vedlo to k jeho vystoupení ze strany a právní bitvě, ve které po Okamurovi bývalí kolegové požadují navrácení ztracených peněz.

Věcí se zabývala také pražská kriminálka. Po několika měsících však případ odložila. „Podezření ze spáchání přečinu ,porušení povinnosti při správě cizího majetku podle §220 odst. 1, odst. 2 písm. a), b) trestního zákoníku‘ vyšetřovatelé v září 2016 odložili dle ustanovení §159a odst. 1 trestního řádu s tím, že v dané věci nejde o podezření z přečinu a není na místě věc vyřídit jinak,“ uvádí Krajské Ředitelství Policie Hlavního města Prahy.

K odložení dochází, když se podezření nepodaří prokázat. Nejde však o definitivní věc a existuje možnost prokázaní jiného přečinu a trestního činu. Za komplikovaným citováním zákonu ze strany policie se navíc skrývá možnost řešit věc jinými orgány.

Zdroj: http://forum24.cz/s-usvitem-svitlo-jen-na-okamurove-uctu/

523 €
vybrané z 2 543 €

20%

20% splnené

23 ľudí prispelo

Literatúra

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • predané 1
  Super nápad!

  Když věříš, že to stojí za to, podpor vznik knihy jen tak.

  Doručenia odmeny: do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  4,10 €
  (100 Kč)
 • zostáva 300 z 300
  Kniha Tomáše Lemešaniho Důvod s podpisem autora

  Kniha Tomáše Lemešaniho s jeho podpisem.  

  Félix Silli je mladý, úspěšný, svobodný muž. Je jedním z hlavních agentů společnosti Choice, která se jako jedna z mála v regionu zabývá legální eutanazii. Právě jeho podpis je posledním v plánovaných rozsudcích smrti ...

  Doručenia odmeny: nešpecifikované

  5,33 €
  (130 Kč)
 • predané 5
  Kniha Politika s.r.o. - elektronická verze

  Hned po napsání Ti doručíme prioritně elektronickou verzi knihy v libovolném formátu. Předběhni ostatní!

  Doručenia odmeny: do roka po ukončení projektu na Hithitu

  12,31 €
  (300 Kč)
 • predané 1
  Biztweet Standard konto na 12 měsíců za polovinu

  Předplatné Vám umožní prohlížet si exkluzivní obsah investigativního webu Biztweet.cz.  

  Stačí nám do poznámky napsat Vaši mailovou adresu.   

  Bežná cena je 999 korun.

  Doručenia odmeny: do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  18,46 €
  (450 Kč)
 • predané 7
  Kniha Politika s.r.o.

  Získejte hned po prvním výtisku tištěnou knihu Politika s.r.o.

  Doručenia odmeny: na adresu, do roka po ukončení projektu na Hithitu

  20,51 €
  (500 Kč)
 • predané 4
  Balíček knih Politika s.r.o. + Z Bureše Babišem elektronická verze

  Knihy o Tomio Okamurovi i Andreji Babišovi v libovolném elektronickém formátu. 

  Doručenia odmeny: do roka po ukončení projektu na Hithitu

  20,51 €
  (500 Kč)
 • zostáva 298 z 300
  ​Balíček knih Politika s.r.o. + Důvod

  Balíček knih Politika s.r.o. a Důvod v tištěné podobě a s podpisem autora.

  Doručenia odmeny: na adresu, do roka po ukončení projektu na Hithitu

  24,61 €
  (600 Kč)
 • predané 0
  Z Bureše Babišem si zaslouží víc

  Líbila se Vám publikace o minulosti Andreje Babiše a chcete ocenit, že jsme to dělali navzdory riziku, finanční ztrátě a sporům?

  Doručenia odmeny: do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  41,02 €
  (1 000 Kč)
 • predané 2
  Staň se spoluautorem

  Za tisícovku uvedeme Tvé jméno v tiráži knihy.

  Doručenia odmeny: do roka po ukončení projektu na Hithitu

  41,02 €
  (1 000 Kč)
 • predané 0
  ​Biztweet Byznys konto na 12 měsíců za polovinu

  Konto Vám kromě prohlížení exkluzivního obsahu Biztweet.cz umožní objednat některé služby Biztweetu na míru - Materiál na klíč, Vstup do online rozhovoru, Objednávka analýzy.  

  Stačí nám do poznámky napsat Vaši mailovou adresu.   

  Běžná cena 3199 korun.

  Doručenia odmeny: do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  65,63 €
  (1 600 Kč)
 • zostáva 299 z 300
  Vše co autor vydal

  Balíček knih Politika s.r.o. + Z Bureše Babišem + Důvod v tištěné podobě a s podpisem autora. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do roka po ukončení projektu na Hithitu

  82,03 €
  (2 000 Kč)
 • predané 0
  Biztweet Golden účet na 12 měsíců za polovinu

  ejexkluzivnější zlaté předplatné na portále Biztweet.cz Vám umožní nejen prohlížet exkluzivní obsah webu, ale i objednat služby projektu na míru - Objednávka lustračních služeb, Objednávka napsání PR zprávy Materiál na klíč, Vstup do online rozhovoru, Objednávka analýzy.  

  Stačí nám do poznámky napsat Vaši mailovou adresu.   

  Běžná cena 6499 korun.

  Doručenia odmeny: do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  133,31 €
  (3 250 Kč)
 • predané 0
  Kapitola podle Vás

  Nejsme dokonalí. Pokud chcete ve knize upozornit na specifickou část kariéry Tomio Okamury, nebo jeho známosti, dejte nám vědět. Rádi napíšeme kapitolu o tom, co chcete zjistit. Pokud se nám to nepovede, příspěvek Vám vrátíme.

  Doručenia odmeny: do roka po ukončení projektu na Hithitu

  410,17 €
  (10 000 Kč)
 • zostáva 1 z 1
  Pro prodejce: Chci, aby se kniha realizovala a já ji prodával

  Pokud je podle Vás kniha dobrý nápad a rádi byste ji prodávali, můžete se stát exkluzivním partnerem. Za nákupní částku ve výši cílové sumy získáte 100 kusů knihy a výhradní právo jednat o distribuční smlouvě jako první.

  Doručenia odmeny: do roka po ukončení projektu na Hithitu

  2 543,07 €
  (62 000 Kč)