Cimrman dobývá Ameriku!

Dokument o cestě souboru Cimrman English Theatre po stopách velikánů spojených s českým géniem na americkém kontinentě, kde odehraje anglickou verzi hry Záskok. Dokument by měl odpovědět na otázku zásadního významu: Dobude Jára Cimrman Ameriku?

Autor: David Smoljak

 • "Zuj mi boty, Bárto!“

 • "Jak jsem ji uviděl, okamžitě jsem se zamiloval!“

 • "Když bude nejhůř, tak sem vjedu!“

 • "Bárto, ty si tak hloupej, až je mi tě líto!“

 • "Co byste říkal, Maryši? Jed v kafi! To je drámo!“

 • "Takže hrajeme zadarmo?“

 • "Maminko, slyšíte? Vše prozrazeno!“

 • Napsali o nás...

6 049 €
vybrané z 4 695 €

128%

128% splnené

198 ľudí prispelo

Film

Praha, Česko

Zobraziť všetky odmeny

Co je náš cíl?

Cílem je zaznamenat unikátní cestu anglicky mluvících věrozvěstů české kultury na americký kontinent.

Jak to začalo

Všechno to začalo 25.10. 2014, kdy se na premiéře představení The Stand in (Záskok) na půdě Žižkovského divadla Járy Cimrmana ozval první nadšený potlesk. "Ono to funguje!" řekli jsme si užasle o přestávce ve foyeru divadla. Cimrman v angličtině fungoval stejně dobře jako v češtině... 

O dva roky později vznikl nápad přenést Cimrmana po několik večerů ze Žižkova na Manhattan. A nyní má celý projekt obrysy naprosto konkrétní!

Detaily

Cimrman English Theatre je soubor složený z v Praze žijících herců převážně anglického nebo amerického původu, kteří si zamilovali poetiku her Járy Cimrmana. Soubor úspěšně vystupuje na domovské scéně Divadla Járy Cimrmana v Praze s anglickou verzí hry Záskok a Dobytí Severního pólu. Tento soubor bude od 20.4. do 28.4. putovat z New Yorku do Washingtonu s anglickou verzi hry Záskok (The Stand in). Rozhodli jsme se, že o této misi anglosaských velvyslanců české kultury na americkém kontinentě natočíme dokument.

Navštívíme mimo jiné Thomas Edison Center v Menlo Park a zjistíme, zda jsou vystavené Edisonovy exponáty opatřeny i Mistrovým jménem. Ve Washingtonu zase patentový úřad, kam 14. února 1876 přišel Graham Bell přihlásit telefon 5 minut před příchodem Járy Cimrmana. A hlavně zjistíme, zda se budu diváci za Vekou louží smát na stejných místech jako my zde v české kotlině!

Kdo jsme?

Jsme oddaní služebníci českého génia, který by si po letech ústrků a zapomnění konečně zasloužil i uznání mimo českou kotlinu. Jsme pevně rozhodnutí celý projekt dotáhnout do konce. Ale přivítáme vaši pomoc s alespoň částečným pokrytím nákladů na jeho uskutečnění, zejména na samotné natáčení filmu. 

Proč to děláme?

Jde o epochální pokus uspět s ryze českým fenoménem přímo v epicentru světové globalizace. Ať už bude úspěšný, nebo nikoli, rozhodně by měl být zaznamenán pro potěchu či výstrahu příštím generacím. 

Budeme rádi, když nás podpoříte.

Aktuality

27.10.2017 Zpráva o stavu věcí

Milí příznivci slovutného světoběžníka, rádi bychom Vás informovali o současném stavu věcí kolem chystaného dokumentu "Cimrman dobývá Ameriku!"... Momentálně jsme ve stádiu postprodukčních příprav. Sestříhali jsme tříminutový teaser pro Českou televizi a úspěšně prošli prvním kolem schvalování v…

Viacej

19.4.2017 Jsme tu!

Jsme tu! Tedy, z vašeho pohledu - Tam! Konečně jsme přistáli na půdě Nového světa. Zatím jsou některé věci poněkud vzhůru nohama. Den 1. Vše začalo už na Letišti Václava Havla, když nám oznámili, že letadlo společnosti Airberlin, se kterou jsme letěli, nejen, že neroluje po ruzyňské ranveji, ale…

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 18 Cimrmanův příznivec

  Příznivec dostane možnost zúčastnit se natáčení na Letišti Václava Havla a zahrát  si zde oddaného Járova fanouška hned v 1. obrazu filmu: "Veselé loučení s výpravou“.

  Doručenia odmeny: Nešpecifikované

  3,91 €
  (100 Kč)
 • 18 Cimrmanův podporovatel

  Podporovatel bude zapsán na tzv. "Cimrmanův protestní list", který bude nebojácně uschován před Patentovým úřadem ve Washingtonu DC na důkaz morálního rozhořčení nad dřívějším odmítnutím tohoto úřadu zaregistrovat našeho génia jako autora vynálezu žárovky, pojistky, telefonu a kinematografu.

  Doručenia odmeny: Nešpecifikované

  7,82 €
  (200 Kč)
 • 14 Cimrmanův blízký podporovatel

  Blízký podporovatel bude podepsán pod tzv. "Cimrmanův epitaf". Ten bude spolu s odkazem "Budoucnost patří aluminiu!" v lahvi od českého piva poslán po proudu americké řeky Hudson do Atlantického oceánu. 

  Doručenia odmeny: Nešpecifikované

  11,74 €
  (300 Kč)
 • Vypredané!! Cimrmanův nejbližší podporovatel

  Nejbližší podporovatel dostane dvě čestné vstupenky na představení Stand in v Žižkovském divadle Divadle Járy Cimrmana s výsostným právem vybrat si, zda chce sedět vpravo či vlevo.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  19,56 €
  (500 Kč)
 • 55 Cimrmanův dárce

  Dárce dostane  sběratelskou edici DVD s filmem "Cimrman dobývá Ameriku!" s připojeným osobním poděkováním ze strany tvůrců filmu.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  23,47 €
  (600 Kč)
 • 16 Cimrmanův šlechetný dárce

  Šlechetný dárce dostane pozvání na slavnostní projekci  filmu "Cimrman dobývá Ameriku!“.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  39,12 €
  (1 000 Kč)
 • 12 Cimrmanův ctěný donátor

  Ctěný donátor dostane DVD "Cimrman dobývá Ameriku" s osobním věnováním autorů + pozvání na slavnostní projekci stejnojmenného filmu. 

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  78,25 €
  (2 000 Kč)
 • 2 Cimrmanův vážený mecenáš

  Vážený mecenáš dostane kompletní soubor všech uvedených cen + na vybraném místě v New Yorku, nebo Washingtonu bude za účasti vděčných členů soboru dočasně umístěna jeho přenosná pamětní deska.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  195,62 €
  (5 000 Kč)
 • 3 Cimranův velevážený mecenáš

  Velevážený mecenáš dostane kompletní soubor všech uvedených cen + na vybraném místě v New Yorku, nebo Washingtonu bude za účasti vděčných členů souboru trvale umístěna jeho pamětní deska. Zazpíváno bude též sborové laudatio, jeho záznam bude přidán jako bonus k sběratelské edici DVD.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  391,24 €
  (10 000 Kč)