Buďte i Vy u vzniku knihy o jazzmanovi Jaromíru Hniličkovi

Jmenuji se Dáša Ubrová a jsem editorkou knihy JAZZOVÁ MISE JAROMÍRA HNILIČKY o výjimečném hudebníkovi, skladateli, aranžérovi, učiteli, moravském patriotovi, autoru skladeb Missa Jazz, Brněnská suita, Pozdrav astronautovi. Podklady mám, náklady rostou.

 • Foto z rodinného archivu rodiny Hniličkových

 • Foto z rodinného archivu rodiny Hniličkových

 • První aranžmá - foto z rodinného archivu rodiny

 • Jedna z poznámek k Jazzové mši (Missa Jazz)

 • Malý Jaromír Hnilička

 • Školní práce Jaromíra Hniličky

 • Ten okamžik - Dáša Ubrová

 • Svět plný andělů - Dáša Ubrová

 • Záložka NOTY

 • Záložka KRESBA

927 €
vybrané z 2 035 €

45%

45% splnené

27 dní do konca

24 ľudí prispelo

Hudba, Literatúra

Brno, Jihomoravský kraj, Česko

Prispieť
Zobraziť všetky odmeny

Jak to začalo

Kde se vzala myšlenka pustit se do knihy o Jaromíru Hniličkovi?

Může za to vlastně brněnský fotograf Jiří Víšek, který již bohužel není mezi námi a výsledku se nedočkal. Oslovil mě, když si přečetl knihu o Milanu Kašubovi Když struny života zní (vydalo nakladatelství SURSUM), jejíž jsem editorkou, neb se mu kniha jevila povedenou. Zašli jsme na sklenku červeného a při té příležitosti mi ukázal skvělou fotografii, kterou mi hned věnoval k užití, pokud se rozhodnu do knihy o Jaromíru Hniličkovi pustit. Ano, to je ta fotografie na obálce knihy. Chvíli jsem váhala a měla jsem k tomu důvod. V roce 2022, kdy by se byl býval pan Hnilička dožil 90 let, slaví 80 let Mojda Bártek, se kterým mě váže veselý, kamarádský a muzikantský vztah. Štěstí tomu přálo a do knihy o Mojdovi se pustili kamarádi Hedvika Šlápotová a Aleš Křenek, já přispěla jen krátkým textem a Josef Buchta Mojdovi uspořádal narozeninový koncert v brněnském SONO Music Clubu. Bylo rozhodnuto! Pustila jsem se tedy odvážně do získávání podkladů o Jaromíru Hniličkovi.

Nemaje na knihu finance a s představou menší brožury jsem se, z bůhvíjakých důvodů, cítila jista v kramflecích… Asi to bylo způsobeno nadšením a podporou, které se mi dostalo, ať už od jeho muzikantských kolegů, studentů, kamarádů ze sauny, ale hlavně bratra a synovce Hniličkových. To vše dohromady vyvolalo doslova textovou a fotografickou smršť, ze které mě, přiznávám, v jednu chvíli zaplavila panika z pocitu obrovské zodpovědnosti… Na chvíli jsem dokonce jakoby vše odložila k ledu což ovšem přineslo další neskutečnou sbírku podkladů a doslova pokladů!

Byť jsem pana Hniličku obdivovala pouze jako posluchačka a čtenářka a nikdy neměla možnost osobního setkání, věřím, že kniha, která vzniká s pomocí mnoha osob na základě jednoho setkání a jedné fotografie jednou u sklenky červeného, vám přinese, stejně jako mně, radost i dotek čistého člověčenství, přátelství, prodchnutého intenzivním kořením života, hravostí, humorem, tvůrčí tvrdohlavostí a výjimečným talentem.

Co je náš cíl?

Připomínat výjimečné osobnosti, udržovat jejich odkaz, dostávat jej do povědomí těch, kteří hledají nové podněty k rozvoji svých znalostí a motivovat ke tvůrčí činnosti obecně.

Detaily

Kniha o Jaromíru Hniličkovi, který by byl býval v únoru 2022 oslavil 90. narozeniny bude důstojnou poklonou a vzpomínkou na jeho muzikantství, hluboký životní příběh i smysl pro humor a recesi. Hudebník, skladatel, aranžér, pedagog, moravský patriot i Missa Jazz či Brněnská suita, to vše díky knize vytvoří a zachová jeho ucelený obraz, obraz výjimečného muzikanta, který strávil přes padesát let ve světoznámém orchestru Gustava Broma, čímž se zapsal i do České knihy rekordů, skladatele jehož Missa Jazz je uložena v archivu Vatikánu. Kniha bude obsahovat osobní rodinné vzpomínky, zápisky, dopisy, a to díky bratru a synovci pana Hniličky. Dále pak ukázky notových záznamů, fotografie, jedinečný záznam rozhovoru s Josefem Buchtou na téma Jazzové mše (B-Side Band), příspěvky členů The Progress Organization Pavla Váně, Zdeňka Kluky, Emanuela Sideridise (spolupráce na výjimečném albu Barnodaj), fotografa Jiřího Víška, muzikantů Mojmíra Bártka, Milana Kašuby, Jany Koubkové, Ladislava Kerndla, Jana Daleckého, Viléma Spilky, hudebníka a publicisty Jiřího Vondráka, kamarádů a dalších - tedy osobností, které s Jaromírem Hniličkou spojují vzpomínky, střípky setkání ať už hudebních nebo lidských. 

Se souhlasem rodiny bude kniha věnována dva inspirativním brněnským osobnostem, které se vzniku knihy již nedočkaly, fotografovi a pedagogovi panu Jiřímu Víškovi a autorovi řady písní a textů, iniciátoru oslav 100 let Gustava Broma panu Vladimíru Koudelkovi.

... a ještě něco navíc v podobě ukázek školních prací.

Kdo jsme?

Jsem výtvarnice, zpěvačka české autorské tvorby, textařka a tímto svým druhým počinem, prvním byla kniha Milan Kašuba - Když struny života zní, i editorka knih a ilustrátorka poezie. Zajímám se o brněnskou jazzovou scénu, její historii a těší mě to neb je velmi hravá a barevná.

Proč to děláme?

Mám ráda výzvy, a když jsem zjistila, že o Jaromíru Hniličkovi dosud nevznikla žádná kniha, byla to pro mě výzva nová! Jsem obdivovatelkou jeho hry na trubku i smyslu pro humor a recesi. Na Hithit přicházím s prosbou o pomoc, protože ani silná podpora mých blízkých a přátel bohužel nedokázala ovlivnit rostoucí cenu výrobního materiálu, papíru. Spolu to ale zvládneme!

Aktuality

14.8.2022 V grafickém studiu

V grafickém studiu nakladatelství SURSUM vylaďujeme s Ivanou Kurucovou poslední detaily knihy. Byť můžete mít z fotografie pocit lehkého chaosu, jedná se o činnost  soustředěnou a tvořivou. Tak nám držte pěsti a přejte jasné oko!   

Viacej

10.8.2022 EX LIBRIS Jaromír Hnilička

Ex libris ve Vaší knihovně! Když se zanoříte do šuplíků rodinné historie (v tomto případě do archivu rodiny Hniličkových), můžete naleznout i takový poklad, jakým je "EX LIBRIS Jaromír Hnilička" s podpisem autora, výtvarníka Bohumila Krátkého (1913-2005), který byl obzvláště ceněn ve tvorbě ex…

Viacej

Odkazy projektu

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • predané 7
  Dobrý pocit už za stovku

  Dobrý pocit začíná už na stovce! Přidejte se a vězte, že ji můžete libovolně a bez obav navýšit. Každá podpora posouvá knihu ke zdárnému cíli!

  Doručenia odmeny: do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  Prispieť 4,07 €
  (100 Kč)
 • predané 9
  Kniha Jazzová mise Jaromíra Hniličky

  Jeden výtisk knihy Jazzová mise Jaromíra Hniličky. Předáno bude osobně v Brně nebo poštou (poštovné je v ceně).

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  Prispieť 17,91 €
  (440 Kč)
 • predané 0
  Kniha s podpisem editorky

  Jeden výtisk knihy Jazzová mise Jaromíra Hniličky s podpisem editorky Dáši. Předáno bude osobně v Brně nebo poštou (poštovné je v ceně).

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  Prispieť 22,39 €
  (550 Kč)
 • predané 2
  Kniha s podpisem a věnováním editorky

  Jeden výtisk knihy Jazzová mise Jaromíra Hniličky s podpisem a věnováním editorky Dáši. Předáno bude osobně v Brně nebo poštou (poštovné je v ceně).

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  Prispieť 26,87 €
  (660 Kč)
 • predané 2
  Kniha s podpisem, věnováním editorky a záložkou

  Jeden výtisk knihy Jazzová mise Jaromíra Hniličky s podpisem, věnováním editorky Dáši a tématickou záložkou do knihy. Předáno bude osobně v Brně nebo poštou (poštovné je v ceně).

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  Prispieť 31,35 €
  (770 Kč)
 • predané 0
  Kniha s podpisem a osobním věnováním při setkání na autogramiádě knihy

  Jeden výtisk knihy Jazzová mise Jaromíra Hniličky s podpisem a osobním věnováním při setkání na autogramiádě knihy v Brně. Přesné místo a datum autogramiády není zatím stanoveno neb je kniha ještě v procesu zpracování, ale bude sděleno s dostatečným předstihem.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  Prispieť 35,82 €
  (880 Kč)
 • predané 0
  Kniha s podpisem, osobním věnováním a setkáním v nakladatelství knihy SURSUM

  Jeden výtisk knihy Jazzová mise Jaromíra Hniličky s podpisem, osobním věnováním a setkáním v prostorách nakladatelství SURSUM v Tišnově. Nahlédneme do nakladatelské dílny a povíme si něco o tom, jak kniha vznikala. A jak dlouho to bude trvat? Třeba jen pár minut nebo i necelou hodinku. Na datu setkání se určitě snadno dohodneme.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  Prispieť 40,30 €
  (990 Kč)
 • zostáva 1 z 1
  Kniha s osobním věnováním a setkáním u lavičky Jaromíra Hniličky

  Jeden výtisk knihy Jazzová mise Jaromíra Hniličky s osobním věnováním editorky Dáši a setkáním u památné lavičky Jaromíra Hniličky, která se nachází kousek od cesty mezi Brnem-Lesná a Soběšicemi. Povídat si o knize můžeme třeba jen pár minut, ale i necelou hodinku. Na datu setkání se určitě snadno dohodneme.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  Prispieť 44,78 €
  (1 100 Kč)
 • predané 2
  Kniha s podpisem, osobním věnováním a kresbou z výtvarné dílny editorky

  Jeden výtisk knihy Jazzová mise Jaromíra Hniličky s podpisem, věnováním a kopií některé z kreseb z výtvarné dílny editorky Dáši. Kresbu o velikosti A5 si bude možno vybrat dle aktuální nabídky výtvarných prací.​Předáno bude osobně v Brně nebo poštou (poštovné je v ceně).

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  Prispieť 45,67 €
  (1 122 Kč)
 • predané 3
  Kniha a osobní setkání s editorkou Dášou u kávy nebo v rámci autogramiády knihy

  Jeden výtisk knihy Jazzová mise Jaromíra Hniličky a osobní setkání s editorkou Dášou u kávy nebo v rámci autogramiády knihy Jazzová mise Jaromíra Hniličky. Přesné místo a datum setkání v Brně není zatím stanoveno neb je kniha ještě v procesu zpracování, ale pak už bude vše jen na dohodě těch co se potkat chtějí. A jak dlouho si budeme povídat? Třeba jen pár minut, ale možná i hodinku. Kdo ví?

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  Prispieť 90,45 €
  (2 222 Kč)
 • predané 1
  Kniha a EX LIBRIS Jaromír Hnilička

  Jeden výtisk knihy Jazzová mise Jaromíra Hniličky a nalezený poklad z archivu rodiny - "EX LIBRIS Jaromír Hnilička" s podpisem autora, výtvarníka Bohumila Krátkého (1913-2005), který byl obzvláště ceněn ve tvorbě ex libris.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  Prispieť 135,68 €
  (3 333 Kč)
 • Vypredané!!
  Kniha a osobní setkání s editorkou Dášou u kávy nebo v rámci autogramiády knihy

  Jeden výtisk knihy Jazzová mise Jaromíra Hniličky a osobní setkání s editorkou Dášou u kávy nebo v rámci autogramiády knihy Jazzová mise Jaromíra Hniličky. Přesné místo a datum setkání v Brně není zatím stanoveno neb je kniha ještě v procesu zpracování, ale pak už bude vše jen na dohodě těch co se potkat chtějí. A jak dlouho si budeme povídat? Třeba jen pár minut, ale možná i hodinku. Kdo ví?

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  Prispieť 90,45 €
  (2 222 Kč)