Pomozte vydat autorskou knihu Ohrožení malé umělkyně Rozárky

50 originálních kreseb, maleb a grafik portrétuje zvířata celého světa ohrožená vyhynutím. Pro velkoformátovou ručně vyráběnou autorskou knihu Ohrožení je vytvořila Rozárka mezi 10. a 13. narozeninami. Přispějte na vydání této umělecké bibliofilie.

 • Lední medvěd

 • Hroch obojživelný

 • Lenochod

 • Gorila nížinná

 • Levhart mandžuský

 • Kareta pravá

 • Ara kaninda

 • Tesařík alpský

 • Vodomil

 • Jelen evropský

 • Chameleon Woeltzkovův

 • Koráli

 • Exotičtí motýli

 • Autoportrét s kocourem

 • Kresba ledňáčka říčního

3 434 €
vybrané z 3 259 €

105%

105% splnené

95 ľudí prispelo

Literatúra

Praha, Hlavní město Praha, Česko

Zobraziť všetky odmeny

Jak to začalo

Rozárku vždycky fascinovala živá příroda, zejména zvířata. Dotýkalo se jí, že je Země a spolu s ní všichni, kdo ji obývají, v ohrožení. Odmalička zvířata zachycovala kresbou, malbou nebo grafikou, modelovala je z keramiky. Když jí bylo asi 10 let, získalo její snažení konkrétní náplň i obrysy – pustila se do výtvarného projektu, na němž pracovala soustavně 3 roky. Když bylo obrázků dost  a tvořily zajímavý celek, rozhodla se, že autorská kniha s jejími portréty ohrožených zvířat by byla nejen hezká, ale také užitečná – výtěžkem z ní by mohla přispět právě na záchranu živočišných druhů.


Co je náš cíl?

"Chtěla bych, aby si ti, kdo si knížku pořídí, uvědomili, že zvířat, která jsou ohrožená, je mnohem, mnohem více, než co jsem dokázala v knize zachytit. Byla bych ráda, kdyby si vážili přírody a ocenili krásu jakéhokoli živého tvora na planetě. Moc mě potěší, když se jim moje obrázky budou líbit. Největší radost mi udělá nejen vznik knihy samotné, ale také to, že budu moci peníze z prodeje knih věnovat na záchranu přírody."

Díky vašim příspěvkům budeme moci knihu vydat v prvotním nákladu 100 ks jako bibliofilii - ručně vyrobený artefakt vytvořený  renomovaným grafikem Bohuslavem Šírem za využití japonské vazby a ručního strukturovaného papíru různého druhu a vydaný v nakladatelství Dobrý důvod. Je dobrý důvod toto dílo vydat knižně.

Cílem projektu je vydat ručně vytvořenou, vytisknou a svázanou autorskou knihu, kterou bude radost si prohlížet. Kniha je určena pro děti i dospělé. Peníze vybrané v této kampani půjdou právě na vydání knihy v prvotních 100 kusech.

Byli bychom zvlášť rádi, kdyby výtěžek z prodeje mohl jít na podporu organizací, jejichž čelní světoznámí představitelé Rozárku verbálně podpořili v jejím úsilí, jako např. nadace Mission Blue dr. Sylvie Earleové, která se věnuje záchraně světových oceánů, nebo prověřené nadace na záchranu deštných pralesů, jako je Rainforest Trust či Amazon Watch, ale také zastřešující Česká koalice pro ochranu biodiverzity.

Kniha Ohrožení vyjde ručně vypravená z dílny grafika Bohuslava Šíra v nakladatelství Dobrý důvod jen s Vaší podporou.

50 originálních kreseb, maleb a grafik, portrétujících zvířata všech druhů ohrožená vyhynutím zahrnuje portréty šelem, hmyzu, ptáků, plazů, obojživelníků, primátů, býložravců - zvířat z pevniny, vzduchu i moří a oceánů, z Evropy i vzdálených kontinentů. Mezi nimi jsou i zvířata ohrožená jen na některých územích, například v České republice.
K ručně tištěným reprodukcím jsou v knize přiřazené osobní dopisy, které Rozárka dostala od svých vzorů: přírodovědce sira Davida Attenborougha, americké oceánoložky a ochránkyně oceánů dr. Sylvie A. Earle, populárního německého lesníka a revírníka Petera Wohllebena a ekologa a environmentalisty docenta Pavla Nováka.

Detaily

Autorka pracovala na projektu Ohrožení cílevědomě od svých 10 let do nynějších 13 let, dokud nevytvořila rozmanitý soubor více než 50 portrétů ohrožených zvířat. Zaměřovala se na různé techniky (kresba, malba, grafika). Svému projektu získala i pozornost médií: časopis Heroine věnoval jejímu projektu prostor v rámci své rubriky Sustainable.
Ohledně svého projektu Rozárka komunikovala písemně (psaní dopisů a mailů) s předními obránci přírody, světoznámými osobnostmi. Kniha zaujala mnoho výtvarníků, své doporučení jí dala ak. mal. Kamila Ženatá nebo vedoucí Hollaru, linorytec a kreslíř Pavel Piekar, verbální podporu má Rozárčina práce i od dalších umělců, jako je Matěj Lipavský nebo Nikola Logosová. Kniha také našla svého nakladatele, nakladatelství Dobrý důvod fotografa A. Bíny, a respektovaného grafika Bohuslava Šíra, který ji graficky připravil a také tiskne.

Knihu bychom rádi představili na první Rozárčině autorské výstavě v galerii Gumárna Čáslav.
 

Za své výtvarné práce Rozárka dostala už asi pět významných ocenění, z nichž nejnovější je cena za suverénní a osobitý výtvarný styl za ekologický komiks Permafrost od hodnotitele 15. ročníku soutěže, komiksového kreslíře Nikkarina.

... a ještě něco navíc

Rozárka chystá na červen letošního roku výstavu originálů kreseb, na niž vás do Čáslavi srdečně zveme. Věříme, že se tam podaří knihu Ohrožení představit v rámci vernisáže.

Posudek na knihu od výtvarníka Pavla Piekara, předsedy Správní rady SČUG Hollar:
Velice doporučuji k vydání knihu s kresbami, obrazy a grafikou zvířat od Rozárky Mlčkové, a pokud se knižní vydání jejich souboru podaří, tak se na něj velice těším a dopředu si jeden výtisk rezervuji.

Ve svém zobrazení zvířat ukázala Rozárka na svůj věk velikou schopnost přesně a výstižně vyjádřit zobrazené zvíře.
Její zvířata vznikala v průběhu tří let a mně fascinuje, s jakou energií a úsilím se pustila do studia těchto ohrožených zvířat tak, aby co nejpřesněji vyjádřila jejich charakter. Na místě je tím pádem i moje gratulace, k několikaletému úsilí, jejímu talentu a schopnosti se takto přesvědčivě vyjádřit.

Posudek na knihu od ak. mal. Kamily Ženaté:

Jako květ, který se objeví ráno v zahradě, stejně tak zčista jasna ohromí soubor 50 kreseb děvčete, jež od svých deset let pečlivě schraňuje podoby živočichů, kterým hrozí vymření. Snaha autorky Rosarie Violy Mlčkové o zachycení – uchování těchto podivuhodných forem života je neuvěřitelná. Přesto, že si žije pestrým životem třináctiletého děvčete, hraje na flétnu a klavír, chodí do baletu, čte a chodí do přírody, systematicky pracuje na cyklu kreseb, jež mají lexikonový charakter a vytváří ucelený atlas mizející fauny... Rosarie detailně vykresluje charakteristické tvary zvířat a s naprostou kreslířskou suverenitou vytváří skici a kompozice tvorů ze všech koutů světa. Přesto kresby neztrácejí půvab dětského projevu. Používá techniky tuše, pastelu, akvarelu. Zasazuje zvířata do kontextů. Kniha působí jako památník, do kterého nám kdysi psali ti, které už nikdy nepotkáme.
Tento počin není jenom dojemný. Je hluboce vypovídající.
 

Kdo jsme?

Rozárka je nyní studentka šestiletého gymnázia Jana Nerudy. Od předškolního věku chodí do ZUŠ v Praze, ale výtvarné činnosti se věnuje i doma, kdykoli má volnou chvíli. Její dílka byla vystavena v rámci výstav umělecké školy v Praze, získala také několik uznání a první místo v každoroční výtvarné soutěži Bosých karmelitánů v Praze, v kostele sv. Jezulátka.
Rozárka kromě své výtvarné tvorby také hraje na klavír a příčnou flétnu a věnuje se modernímu tanci. Ráda se dívá na přírodopisné dokumenty, a ještě raději chodí do lesa a k moři. Zoologické zahrady jí nepřirostly k srdci :)

Kampaň za ni vytvořila její matka a podporovatelka, spisovatelka Olga Stehlíková.
 


 

Proč to děláme?

Kniha má svého autora, svého nakladatele, svého grafika, ale nedostala finanční podporu Ministerstva kultury. Proto se obracíme na veřejnost.
Rádi bychom, aby knížka vyšla, tak, jak je navržena: ve velkém formátu, který je nákladný. Přejeme si, aby se stala artefaktem, který si budete rádi prohlížet s vědomím, že jste pomohli dobré věci. Cena, kterou za knihu uvádíme v odměnách, je výrazně nižší než reálná prodejní cena této knihy.

Přispějte na vydání jedinečné autorské knihy výtvarně nadané dívky milující přírodu nejen proklamativně.
Výtěžek z jejího prodeje bychom rádi věnovali organizacím bojujícím za záchranu druhové diverzity na planetě.

Aktuality

21.6.2022 Kampaň Ohrožení byla díky Vám dokončena

Milí přispěvatelé a přátelé, děkujeme za Vaši podporu - díky ní byla tato kampaň úspěšně dokončena. Kniha Ohrožení bude slavnostně uvedena na vernisáži výstavy Ohrožení v Čáslavi, na niž Vás srdečně zveme: Rosaria V. Mlčková – Ohrožení 26. června 2022 od 17:00 v Klubu Gumárna pořádá…

Viacej

14.6.2022 Kdo jsou Ohrožení?

Milí přátelé, Ohrožení vznikají v knižní podobě díky Vám: právě teď se tiskne, sesazuje a bude vázat japonskou vazbou prvních 30 kusů. Všechny výtisky budou číslované.  Jak Rozárce napsal Peter Wohlleben: Příroda se vrátí – bylo by jen pěkné, kdybychom ještě byli u toho! Ve videu si můžete…

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • predané 8
  Pro dobrý pocit

  Pokud se Vám žádná z odměn nezamlouvá, ale rádi byste přeci jen přispěli...

  Můžete přispět takovou částkou, jakou uznáte za vhodné.

  Doručenia odmeny: nešpecifikované

  4,07 €
  (100 Kč)
 • predané 6
  Sada 5 pohlednic s motivy zvířat z knihy

  Některé obrazy z knihy vytiskneme jako pohledy, které můžete posílat přátelům. Výběr je náhodný.


  Pošta: Cena dle tarifů České pošty/ Zásilkovny nebo osobně - poštovné je v ceně odměny.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  10,18 €
  (250 Kč)
 • zostáva 18 z 20
  Plakát s vyobrazením vybraného zvířete

  Pošleme Vám opravdu luxusní plakát - stranu z knihy Ohrožení. Plakát je barevný, vytištěný na kvalitním tvrdém papíru formátu A3 - jako v knize. 
  K dispozici máme 20 plakátů s různými zvířaty z knihy.

  Je také možno poslat e-mailem pro následné vytištění.

  Pošta: Cena dle tarifů České pošty/ Zásilkovny nebo osobně, Poštovné je v ceně odměny.
   

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  12,22 €
  (300 Kč)
 • predané 1
  On-line kurz kresby tuší s Rozárkou

  Distanční on-line dílna kresby tuší s autorkou knihy Ohrožení, Kurz není omezen na daný počet účastníků.

  Asi hodinová dílna, ve které si můžete zkusit vy nebo vaše děti nakreslit ohrožené zvíře sami. Můžete si také vybrat, o jaké zvíře půjde, nebo si přinést vlastní předlohu. Ke kurzu se připojíte prostřednictvím platformy Teams nebo Zoom, na niž Vám zašleme odkaz. Cena kurzu je za 1 osobu.

  Doručenia odmeny: na adresu, do pol roka po ukončení projektu na Hithitu

  14,26 €
  (350 Kč)
 • zostáva 17 z 20
  Obrázek od Rozárky

  Pošleme Vám obrázek od Rozárky s jinou tematikou nebo námětem. 
  Pokud si vyberete tuto odměnu, pošleme Vám odkaz na galerii obrázků, kde si vyberete ten svůj.


  Doručení Českou poštou/Zásilkovnou nebo osobní je v ceně odměny.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  16,29 €
  (400 Kč)
 • predané 38
  Autorská kniha Ohrožení s podpisem autorky a věnováním

  Jeden výtisk autorské ručně vyrobené knihy, který Rozárka podepíše a jmenovitě věnuje na Vaše přání konkrétnímu čtenáři.
  Napište do poznámky, jak má věnování znít.

  Pošta: Cena dle tarifů České pošty/ Zásilkovny nebo osobně

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  20,37 €
  (500 Kč)
 • zostáva 4 z 20
  Autorská kniha Ohrožení s podpisem, věnováním a malým obrázkem od autorky

  Rozárka vám nakreslí zvíře, které máte rádi, přímo do autorské ručně vyrobené knížky k věnování.
  O své totemové zvíře si pište do poznámky. 

  Pošta: Cena dle tarifů České pošty/ Zásilkovny nebo osobně.
  Poštovné je v ceně odměny.

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  24,44 €
  (600 Kč)
 • zostáva 11 z 15
  Autorská kniha Ohrožení s podpisem, věnováním a záložkou

  Rozárka vám vyrobí záložku do Vašeho výtisku autorské ručně vyrobené knížky  Ohrožení s věnováním.

  Pošta: Cena dle tarifů České pošty/ Zásilkovny nebo osobně.
  Poštovné je v ceně odměny.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  26,48 €
  (650 Kč)
 • zostáva 47 z 50
  Účast na vernisáži/uvedení knihy Ohrožení + kniha

  Chcete se podívat na výstavu Ohrožení do galerie NOVA FORMA v Čáslavi, setkat se s autorkou a poslechnout si její hudební produkci (klavír, flétna)? Jste zváni. Kniha Ohrožení pro vás navíc s datem vernisáže ve věnování.

  Vernisáž se uskuteční v rámci akce
  2 DNY V GUMÁRNĚ, v neděli 26. června 2022 od 17 hodin.

  Doručenia odmeny: do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  28,51 €
  (700 Kč)
 • zostáva 3 z 5
  Dílna kresby tuší s Rozárkou

  Asi hodinová dílna, ve které si můžete zkusit vy nebo vaše děti nakreslit ohrožené zvíře sami. Můžete si také vybrat, o jaké zvíře půjde, nebo si přinést vlastní předlohu. Dílna bude probíhat na zahradě domu ve Strašnicích v Praze 10. Je omezena na 5 osob. Cena kurzu je za 1 osobu.

  Doručenia odmeny: do pol roka po ukončení projektu na Hithitu

  32,59 €
  (800 Kč)
 • predané 3
  Dvojitá knižní dávka Ohrožených

  Dva výtisky autorské ručně vyrobené knihy Ohrožení s podpisem a věnováním autorky.  Přidáme i plakát.

  Doručení Českou poštou/Zásilkovnou nebo osobní je v ceně odměny.

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  38,70 €
  (950 Kč)
 • zostáva 6 z 10
  Laskavý mecenáš Ohrožených

  Pokud máte možnost a chuť přispět bez ohledu na odměnu vyšší částkou, velmi to pomůže kvalitě, ve které můžeme knihu opakovaně tisknout a zejména průběžnému dotiskování dalších kusů - kniha se tiskne, sesazuje a váže ručně.
  Rádi Vás uvítáme na vernisáži výstavy Ohrožení v Čáslavi.

  Dostanete také 3 výtisky autorské ručně vyrobené knihy s osobním věnováním autorky, které Vám předáme na vernisáži nebo pošleme poštou.
  Vaše jméno bude s poděkováním vytištěno přímo v knize.

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  203,67 €
  (5 000 Kč)
 • Vypredané!!
  Mojenka - kniha pro děti od Rozárčiny matky

  Knihu o lásce a přírodě, Mojenku (nakl. Host), pošleme poštou nebo si ji osobně vyzvednete (Praha 10 - Strašnice)

  https://kavarna.hostbrno.cz/clanky/pribeh-pro-deti-o-vyrovnavani-se-se-ztratou-jsem-chtela-napsat-dlouho.

   

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  11,41 €
  (280 Kč)