Čti Jeseníky

Obrazová encyklopedie Jeseníků, jak je ještě neznáte. Koláže dosud nepublikovaných dobových fotografií, doplněné zajímavostmi a příběhy. Vyjde letos před Vánoci. Na Hithitu ji nyní můžete koupit výhodněji. Třetina zisku se vrátí zpět krajině Jeseníků.

 • Pracovní náhled kapitoly Šerák 01

 • Pracovní náhled kapitoly Šerák 02

 • Pracovní náhled kapitoly Zimní sporty 01

 • Pracovní náhled kapitoly Zimní sporty 02

 • Který směr je správný?

 • Publikace Čti Jeseníky

 • Koláž Pasáka

 • Koláž Annenruhe v Anenském údolí

 • Harfista Feike a otec Hauck na Šeráku (koláž)

 • Koláž Pradědu

 • Komiksová koláž Švýcárny

 • ČHS v Divokém dole (koláž)

16 432 €
vybrané z 16 356 €

100%

100% splnené

412 ľudí prispelo

Dizajn, Literatúra

Jeseník, Olomoucký kraj, Česko

Všetko alebo nič. Projekt skončil 25.7.2021 v 10:51.

Zobraziť všetky odmeny

Co je náš cíl?

Naším cílem je vydat knihu, která čtenáře nezavalí množstvím dat a informací, ale pomůže mu si lépe představit, jak Jeseníky v minulosti vypadaly. Umožní mu zahlédnout dnes již neexistující panoramata a nasát atmosféru zmizelých míst. Ale ne v úplně vážném duchu, protože koláže sice dokáží vystihnout více souvislostí najednou, ale zároveň jsou přirozeně bizarní. A co se kdysi nestihlo vyfotit, to dokreslíme. Naším cílem je čtenáře provést nejen po „top ten must-see“ lokalitách, ale i po méně známých místech, která mají také co nabídnout.

Detaily

Připravovaná kniha se zabývá Jeseníky a jejich severním podhůřím (Hrubý a částečně i Nízký Jeseník, Zlatohorská pahorkatina, Góry Opawskie). Zaměřena je na unikátnost obrazového materiálu a čtivost doprovodného textu. Kniha je určena celému spektru čtenářů od 12 let a nabízí se i možnost využití ve vzdělávání. Předpokládaný rozsah je asi 50 kapitol na 130 stranách ve velkém formátu 35×50 cm. Pokud to okolnosti dovolí, rádi bychom knihu představili před Vánoci letošního roku. Disponujeme kvalitním týmem grafiků a klademe důraz na grafickou úpravu a kvalitu tisku. Vybraný příspěvek použijeme na tisk knihy.

... a ještě něco navíc

Rádi bychom třetinu zisku vrátili zpět do krajiny Jeseníků v podobě investic do úprav a obnov odpočívadel, drobných památek, ale také případně do výsadby keřů a stromů v jejich blízkosti. Ostatně věříme, že se také zapojíte a společně nejen vybereme odpovídající místa, ale dokážeme jim vdechnout zašlou slávu nebo zcela novou podobu.

Kdo jsme?

Na textech spolupracují: Lukáš Abt (autor knihy Atlas jesenických pramenů), Jiří Glonek (Vědecká knihovna v Olomouci, autor knihy Na Jeseníky!), Igor Hornišer (Muzeum v Bruntále a správce muzea na Kapličkovém vrchu v Malé Morávce), Miroslav Kobza (autor populárně naučných knih o Jeseníkách a Rychlebech, např. Cestou necestou za tajemstvím Hrubého Jeseníku), Pavel Macháček (autor knih o regionální historii, např. Zmizelé Jesenicko: Zaniklé a téměř zaniklé osady), Vít Slezák (CHKO Jeseníky, časopis JesRychle).

Dále za Vlastivědné muzeum Jesenicka to jsou Martin Hanáček (geolog), Matěj Matela (etnograf), Jan Petrásek (historik), Pavel Rušar (geograf), Vojtěch Taraška (biolog).

O grafickou úpravu se starají Jan Macháček, Filip Raif a Markéta Smékalová. Publikaci současnými fotografiemi doplní Tomáš Neuwirth.

Do projektu je zapojena řada sběratelů historických pohlednic a fotografií z celé Moravy – Rudolf Dybowicz (Opava), Jiří Heyer (Polička), Zdenek Smítal (Zlaté Hory) a mnoho dalších, bez jejichž přispění by kniha v dané kvalitě nemohla vzniknout.

Proč to děláme?

Milujeme Jeseníky, líbí se nám možnost konfrontace s minulostí, cítíme zodpovědnost za prostor, v němž se pohybujeme a kterým žijeme. Byli bychom rádi, kdyby se do podpory krajiny zapojili i další lidé. Samotná kniha je pak pomyslnou třešničkou na dortu. Před námi je totiž ještě hodně práce.

Aktuality

1.3.2022 Nominace za přínos v oblasti kultury

Byli jste s knihou  Čti Jeseníky spokojeni? Rádi byste ji ještě jednou podpořili? Zapojte se do hlasování o přínos v oblasti kultury Olomouckého kraje, kde ji můžete dát svůj hlas: https://www.cenykraje.cz/rocnik-2020-2021-kultura  Děkujeme za podporu a sdílení!

Viacej

16.12.2021 Veselé Vánoce!

Touto dobou by jste snad již všichni měli mít své odměny. Pokud tomu tak není, neváhejte nás kontaktovat na emailu: cti-jeseniky(zavináč)seznam.cz Doladíme vše co je potřeba k nápravě. Zároveň se omlouváme, za občasné kiksy v zásilkách (bylo jich opravdu hodně), věříme, že se všechny podařilo…

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • predané 4
  Ctím Jeseníky

  Knihu zatím nechci a počkám si, až si ji budu moci prohlédnout. Rád(a) ale podpořím zajímavý projekt, protože se mi líbí.

  I drobná podpora má smysl, díky Ti za ni.

  Doručenia odmeny: nešpecifikované

  8,18 €
  (202 Kč)
 • predané 5
  Sada 10 pohlednic s kolážemi

  Čeká Tě deset pohlednic s vybranými kolážemi z knihy a nově vytištěné historické pohlednice, které dnes již neseženeš. Ty pak můžeš zaslat třeba svým blízkým. Radost totiž můžeme dělat nejen sobě, ale i okolí.

  Pohlednice Ti zašleme na uvedenou adresu.

  Doručenia odmeny: na adresu, do pol roka po ukončení projektu na Hithitu

  13,48 €
  (333 Kč)
 • predané 188
  Kniha Čti Jeseníky osobní odběr

  Jeseníky Tě baví stejně jako nás a to je dobrá zpráva! Tvou odměnou za naší podporu je jeden výtisk připravované knihy Čti Jeseníky s možností osobního vyzvednutí v Jeseníku, Opavě, Olomouci, Brně a Praze.

  Konkrétní místo předání bude upřesněno.

  Doručenia odmeny: do roka po ukončení projektu na Hithitu

  17,98 €
  (444 Kč)
 • predané 77
  Kniha Čti Jeseníky doručení poštou

  Jeseníky Tě baví stejně jako nás. Rád(a) si ale knihu necháš doručit až do pohodlí domova. Není problém! Tvou odměnou za naší podporu je jeden výtisk připravované knihy Čti Jeseníky, včetně doručení poštou.

  Kniha bude po vytištění zaslána na uvedenou adresu.

  Doručenia odmeny: na adresu, do roka po ukončení projektu na Hithitu

  21,26 €
  (525 Kč)
 • predané 15
  Kniha Čti Jeseníky + sada 10 pohlednic s kolážemi

  Těšíš se na knihu, ale zároveň bys nejen o ní dal(a) rád(a) autenticky vědět svým blízkým? Dnes stačí poslat e-mail nebo sms, ale ještě v časech né tak dávných k tomuto účelu sloužily pohlednice. Sadu originálních pohledů především z dílny našich grafiků Ti rádi přibalíme k Tvé knize.

  Kniha s pohlednicemi budou zaslány na uvedenou adresu.

  Doručenia odmeny: na adresu, do roka po ukončení projektu na Hithitu

  33,12 €
  (818 Kč)
 • predané 55
  2× Kniha Čti Jeseníky osobní odběr

  Dvakrát více, ale za méně. Dobrá volba, protože originální dárek pro Tvé blízké se vždy hodí. Publikaci si budeš moci vyzvednout v Jeseníku, Opavě, Olomouci, Brně a Praze. 
   
  Konkrétní místo předání bude upřesněno.

  Doručenia odmeny: do roka po ukončení projektu na Hithitu

  33,93 €
  (838 Kč)
 • zostáva 69 z 99
  Kniha Čti Jeseníky s autorským věnováním

  Máš rád(a) Jeseníky a podpoříš je koupí připravované knihy Čti Jeseníky. Zasloužilo by to však i něco autentického navíc. V tom případě si dáme tu práci, abychom sehnali celý autorský tým a Tvou knihu ověnčili podpisy a věnováním. To je pak už každý výtisk originál!

  Kniha bude zaslána na uvedenou adresu.  

  Doručenia odmeny: na adresu, do roka po ukončení projektu na Hithitu

  61,34 €
  (1 515 Kč)
 • zostáva 14 z 14
  Knihař a biker

  Rád trávíš čas v horách s rodinou nebo přáteli, ale také si občas dopřeješ trochu adrenalinu? Pak Ti s podporou Rychlebských stezek můžeme k Tvoji knize přibalit jeden voucher na celodenní půjčení kola na základně v Černé Vodě. Tedy nejen inspiraci, ale také příjemnou zábavu!

  Kniha i voucher budou zaslány na konkrétní adresu.

  Doručenia odmeny: na adresu, do roka po ukončení projektu na Hithitu

  139,39 €
  (3 443 Kč)
 • zostáva 42 z 44
  Knihař a Pohledář

  Také Tě zajímají původní podoby dnes často zaniklých míst? Pak Ti rádi k podepsané knize všemi autory přidáme sadu šesti originálních historických pohlednic z první poloviny 20. století. Kouzlo starých časů, tak na Tebe dýchne, kdykoliv si je prohlédneš.

  Kniha i pohlednice budou zaslány na uvedenou adresu.

  Doručenia odmeny: na adresu, do roka po ukončení projektu na Hithitu

  202,19 €
  (4 994 Kč)
 • zostáva 30 z 33
  Posezení nad knihou

  Odměnou Ti budou tři knihy. A myslíš, že si je více užiješ, když si o nich budeš moci s některým z autorů popovídat? Souhlasíme! V knize, ale i v horách je totiž tolik detailů, že si jich člověk hned nevšimne. My o nich víme a rádi Tobě a Tvým blízkým o nich řekneme. Na našich horách nám totiž záleží! 

  Místo setkání, konkrétní datum a čas dle domluvy. 

  Doručenia odmeny: do roka po ukončení projektu na Hithitu

  314,86 €
  (7 777 Kč)
 • zostáva 21 z 22
  Výletníci

  Jednou vidět je lepší než stokrát číst. Proto si sbal baťoh a pozvi své blízké (max. 10 osob). Kromě toho, že Ti přibalíme 10 kusů podepsaných publikací totiž všichni strávíte den v Jeseníkách za doprovodu některých z autorů v rámci komentované vycházky.

  Konkrétní datum a čas dle domluvy.

  Doručenia odmeny: do roka po ukončení projektu na Hithitu

  490,36 €
  (12 112 Kč)
 • zostáva 1 z 2
  All inclusive

  Klobouk dolů! Je vidět, že Ti Jeseníky nejsou lhostejné, proto Ti k 10 kusům publikace přidáme menší ozvláštnění v podobě vycházky s některými z autorů po jesenických zákoutích. To však není vše. Aby sis se svými přáteli (max. 10 osob) lépe představil(a),  jak navštívená místa dříve vypadala, čeká vás večer doprovodná přednáška. Ale neočekávej žádnou slideshow, obrazové materiály budou k dispozici na originálních fotografiích a pohledech. Vše pěkně autentické, ostatně jako celý výlet.

  Konkrétní datum a čas dle domluvy.

  Doručenia odmeny: do roka po ukončení projektu na Hithitu

  1 349,51 €
  (33 333 Kč)
 • zostáva 8 z 8
  Firmou pro Jeseníky

  Máte společně se zaměstnanci blízko k jesenickým horám? Rádi byste se nejen něco nového dověděli, ale také se třeba v budoucnu aktivně zapojili při drobných úpravách v Jeseníkách? Pak je zde možnost odběru 20 knih publikace Čti Jeseníky spojená s přednáškou pro vás všechny a bude-li vás to zajímat, vymyslíme i nějaký zajímavý projekt.

  Na velikosti firmy/společnosti nezáleží. Konkrétní datum a čas dle domluvy.

  Doručenia odmeny: do roka po ukončení projektu na Hithitu

  1 799,35 €
  (44 444 Kč)
 • zostáva 2 z 2
  Jesenický srdcař

  Hmmmm, tak to už je vysoká laťka! Zde už nejde o knihu, ale opravdu o hory. Kromě 20 publikací si navíc můžeš zvolit vycházku nebo autentickou přednášku s celým týmem lidí (opravdu celým a že nás je!), kteří na knize pracovali. Zároveň se zaručujeme, že celá polovina Tvého příspěvku půjde podobně jako třetina zisku z knih na fond drobných úprav a obnov.

  Ze srdce Ti i za jesenické hory děkujeme!

  Konkrétní datum a čas dle domluvy.
   

  Doručenia odmeny: do roka po ukončení projektu na Hithitu

  4 048,54 €
  (99 999 Kč)