Vraťte mi hvězdnou oblohu

Chtěli bychom lidem ukázat, že noční obloha je ve skutečnosti poseta tisíci hvězd, nikoli jak jsou z okolí měst zvyklí. Přitom se nemusí zhasnout, jen svítit trochu s rozumem!

Author: Martin Mašek

 • Kelímek tmy

 • Kolik hvězd napočítáte?

 • Denní pozorování pro veřejnost.

 • Noc vědců v Beskydech.

 • Pozorování pro veřejnost v Ostravě před Globusem.

 • Pozorování pro veřejnost v Ostravě před Globusem.

 • Pozorování pro veřejnost v Českém Těšíně.

 • Noc vědců v Beskydech.

 • Noc vědců v Beskydech.

 • Pozorování pro veřejnost v Havířově na náměstí.

 • Některé lampy jsou spíše lapači hmyzu:-(

 • Vážně toto potřebujeme ve tři ráno?

 • Ne vždy je potřeba svítit, aby to bylo krásné...

 • Po skončení provozní doby není potřeba svítit...

 • Ostrava v noci

 • Pohled z Lysé hory

 • Často nám říkají - jeďte si pozorovat do hor...:-(

 • Kapka tmy

EUR 2,102
pledged of EUR 1,967

106%

106% completed

85 contributors pledged

Community, Vodafone Foundation

All or nothing. Project finished on Aug 29, 2014 at 14:09.

Show all rewards

Kdo jsme a co nás spojuje?

Jsme parta nadšenců, co rádi koukáme v noci na oblohu. Astronomie je většinou jen našim koníčkem, dokonce každý z nás se zajímá o jinou část (proměnné hvězdy, komety, astrofotografie, praktické pozorování jen tak atd.) Vadí nám ale, že hvězd na nebi ubývá a přitom důvody jsou mnohdy tak hloupé... Proto se už dlouhou dobu ve svém volném čase "bavíme" snahami o šetrnější a účelnější svícení.

Co je náš cíl?

Na první pohled by se mohlo zdát, že našim cilem je zhasnout, abychom viděli hvězdy na nebi. Zdání ovšem klame! Když se podíváte kolem, jakými svítidly a co se osvětluje, zjistíte, že spousta světla je zcela zbytečně vyplýtvána. Mohou to být lampy tvaru koule, nebo jakékoliv jiné, ktré vyzařují nad úroveň horizontu, nebo zcela zbytečně osvětlené památky po celou noc (ano, památky osvětlit, ale např. jen večer do 23 hodin a z rána). Našim cílem tedy je zjednat v tomto nápravu prostřednictvím toho, že o problému zvýšíme povědomí mezi veřejností.

Detaily

Světelné znečištění se projevuje oranžovou září oblohy. Díky ní pak nejsou vidět hvězdy na nebi, lidé nemohou spát, noční živočichové ztrácejí své životní prostředí, hmyz se vrhá na rozpálené výbojky. Řešením není zhasnout, ale svítit účelněji, A to tak,aby se svítilo jen tam kam je potřeba,kdy je potřeba a jak silně je potřeba.

Naší letošní hlavní aktivitou je realizace Noci vědců, kdy chceme lidem ukázat krásy noční oblohy při veřejných pozorováních a přednáškách. Připraveno bude několik "velkých" míst s širším programem na hvězdárnách, oblastech tmavé oblohy a pod. S dalekohledy se ale dostaneme i mezi lidi na "malých" stanovištích, na náměstích, před obchodními centry, v ulicích.

Krom hlavní akce chystme také několik dalších aktivit jako popularizace na školách, výroba letáků a krátkých klipů.

Negativní trend zhoršování světelného znečištění je dlouhodobý. Rozhodně se nám ho realizací projektu nepodaří zlomit. Pokud si toto ale řekne každý, zůstane to bohužel pravdou! :-(

... a ještě něco navíc

Pro ty co k nám nepřišli odkozem přes náš spot - vzpomínáte na slavnou Čtvrtníčkovu reklamu s falešnými soby? Tak tady je naše malá předělávka - http://youtu.be/5iPTgTtDAME

Co podporou našeho projektu dostanete?

Nabízíme vám pravou nefalšovanou tmu v několika podobách, v pytlících, kelímcích, zhmotněnou...  Tma je čistě přírodního původu, je prospěšná pro naše zdraví stejně tak jako denní světlo. Narozdíl od něj se nám ale tmy kvůli umělému osvětlení nedostává. Pro ty jsou určeny naše produkty, jejichž obsahem je "nox naturalis". Užívání je možné pouze v absolutní tmě, jinak je výrobek okamžitě znehodnodnocen světlem. Požadovanou aplikační formu tmy si vyberte v našich odměnách za podporu, pokud chcete doručit tmu poštou, nezapomeňte uvést vaší poštovní adresu. Cena poštového už je započtena v ceně výrobku.

A není to nějaký fake?

Samozřejmě že není! Pokusy zachytit tmu jsou dokladovány již dlouho do minulosti. Již alchymisté Rudolfa II. se snažili zhmotnit tmu. Podobné pokusy podnikali i v obci Kocourkov, kdy v pytlích nosili světlo do své radnice bez oken. Ovšem jejich snažení se setkalo s nezdarem, protože ve skutečnosti nosili pouze tmu.

Zlomem ve vědeckém světě se staly až dva články s názvem "Pohlcovač tmy" a "Rychlost tmy".

News

Jul 27, 2014 Přidány druhé náušnice

Pro velký úspěch náušnic z kamínků tmy jsme se rozhodli přidat další s trochu složitějším vzorem. Jejich fotku naleznete zde - https://www.facebook.com/NebePlneHvezd/photos/pb.323930117677980.-2207520000.1406457888./701202923284029/?type=3&src=https%3A%2F%2Fscontent-a.xx.fbcdn.net…

More

Jul 19, 2014 Kupte si odměnu na živo!

Máme první tři odběrná místa. Kelímky, pytlíky a kapky tmy si můžete zakoupit na chatě Švarná Hanka v Beskydech, o kousek dále na Domě svatého Josefa a také v Těrlicku po předchozím kontaktu přes www.facebook.com/JZDterlicko . Dokonce v Těrlicku vám nabízejí při koupi tmy 50% slevu na králíka! No…

More

Project links

Comments

Choose reward for your contribution

 • sold 13

  Fandím vám!

  Děkujeme za podporu a určitě nás navštivte na Noci vědců!

  Reward delivery: in a week after the Hithit project end

  EUR 1.97
  (CZK 50)
 • sold 2

  Pravá tma balená

  Balenou tmu nabízíme v papírových pytlících o objemu 3l. Obsahem je tma v té nejčernější podobě a obsahuje směs tmy sbírané ve všech českých oblastech tmavé oblohy. Možný osobní odběr na některé z našich akcí, jinak poštovné je v ceně výrobku, nezapomeňte připojit adresu.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 2.36
  (CZK 60)
 • sold 15

  Tma v kelímku

  Obsahem je koncentrovaná tma, balená v lékárenském kelímku o objemu 80 ml. Tma pochází výhradně z Beskydské oblasti tmavé oblohy, z nejtmavších míst v okolí Gruně. Možný osobní odběr na některé z našich akcí, jinak poštovné je v ceně výrobku, nezapomeňte připojit adresu.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 7.87
  (CZK 200)
 • sold 12

  Kapka tmy

  Již středověci alchymisté na dvoře Rudolfa II. se pokoušeli zhmotnit tmu. Až teprve za přispění nejmodernějších technologií se tento dávný sen povedl a tmu jsme zhmotnili do podoby skleněné kapky. Dodáváme ve dvou variantách - jizerské a beskydské. Poštovné je v ceně výrobku, nezapomeňte připojit adresu.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 11.80
  (CZK 300)
 • sold 33

  Náušnice

  Chtěli by jste tmu v podobě krásného šperku? Kamínky tmy zakomponované do krásných náušnic jsou tou pravou volbou! Poštovné je v ceně výrobku, nezapomeňte připojit adresu.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 13.77
  (CZK 350)
 • sold 7

  VIP prohlídka pracoviště Astronomického ústavu v Ondřejově

  Hvězdárna v Ondřejově má pro své návštěvníky připraveny standartní návštevnické okruhy. Máte ale zájem prohlídnout si místa, kam se noha běžného návštěvníka nedostane? Tam, kde se skutečně dělá věda?

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 117.99
  (CZK 3,000)
 • sold 3

  Pozorování oblohy u vás doma

  Chcete se podívat na oblohu od vás z domu? Chcete aby k vám přijel astronom s pořádným dalekohledem a ukázal vám, co je možné od vás "ze dvorku" na nebi vidět? Vhodné taky jako doplněk grilovacích, firemních, seznamovacích, teambuldingových a podobných akcí. Veškeré náklady s dopravou astronoma v ceně benefitu.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 137.66
  (CZK 3,500)